Foto: SHUTTERSTOCK

“Latvijā ir akūta odu krīze” – kamēr cilvēki šausminās par odu “mākoņiem”, tikmēr entomologs uzsver, ka nekas pārdabisks nenotiek 47

Sociālajos tīklos lasām daudz ierakstu par odu “mākoņiem” – cilvēki pauž, ka šogad to ir krietni vairāk kā citus gadus. Kāds pat izsakās, ka tie ir ļoti naidīgi noskaņoti.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
No A līdz Ž – ko par tavu personību atklāj tava vārda sākumburts? 11
Lietotas automašīnas, kuras nevajadzētu iegādāties: eksperts norāda uz trim neuzticamiem modeļiem
FOTO. Apskati, kāda automašīna bija pati populārākā tavā dzimšanas gadā! 71
Lasīt citas ziņas

Režisore Alise Zariņa savā sociālā tīkla “X” profilā raksta: “Jums neliekas, ka šo(pa)vasar Latvijā ir akūta odu krīze, kas steidzami jārisina valstiskā līmenī? Pie jūras, piemēram, neatceros citos gados odus, kur nu vēl tādus mākoņus.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Kāda cita sociālā tīkla lietotāja vēstīja, ka pat saskaitījusi, cik odi viņu sakoduši.

LA.LV sazinājās ar Latvijas Nacionālā dabas muzeja entomologu Jāni Dreimani, lai noskaidrotu, kāpēc šobrīd Latvijā novērojami odu “mākoņi.” Viņš atzīst, ka pašam gan vēl nav sanācis sastapties ar odiem.

“Man vēl nav sanācis sastapties ar ļoti daudz odiem. Katrā ziņā atceros pāris gadus, kurā to skaits bija lielāks. Bet, pieļauju, ka Latvijā kādās slapjākās, mitrākās vietās cilvēkiem tie jau sagādā problēmas.

Būtība ar pavasara odiem ir tāda – Latvijā ir gandrīz 30 dzēlējodu sugas. To kāpuri attīstās ūdenī, seklās, ātri uzsilstošās, bet neizžūstošās ūdenstilpēs (upju un ezeru seklās vietas, dīķi, vecupes).

Šogad bija sniegota ziema, arī lietus periodi pavasarī, kad šīs seklās ūdenstilpes papildinājās ar ūdeni. Pavasarī notiek to attīstība un pavasara beigās – parasti maija vidū vai beigās izlido odi. Kaut gan ir vairākas sugas, parasti pirmā paaudze izlido diezgan līdzīgā laikā. Tām sugām, kurām ir vairākas paaudzes, nākamās jau vasarā būs vairāk izkliedētas.”

Eksperts norāda, ka šobrīd odiem ir vislabvēlīgākā situācija – bija sniegotā ziema, kam sekoja regulāri lietus periodi pavasarī un tagad vasara ar silto laiku. Taču, ja vasara kopumā būs sausa un vēsa, tad arī odu būšot mazāk. Pie ūdeņiem gan jārēķinās, ka odu bariņš būs sastopams šā vai tā.

Kā vislabāk cīnīties ar odiem?

Entomologs silti iesaka, ejot dabā, jo īpaši pirms pārgājieniem, nomazgāties: “Mazinās dažādi odu pievilinošie aromāti. Mugursomā, protams, jābūt arī pretodu
līdzekļiem, bet es personīgi tos izmantoju tikai tad, ja gadās būt pārāk odu daudzskaitlīgā vietā.”

Savukārt pret odu kodumiem vislabāk noderot auksta, tīra ūdens komprese uztūkuma mazināšanai.

LA.LV Aptauja

Vai odu šogad ir vairāk nekā citus gadus?

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.