Latvijas Banka

Latvijas Banka izlaidīs Brīvības cīņām veltītu kolekcijas monētu 0

Nākamnedēļ 7.novembrī, Latvijas Banka izlaidīs sudraba kolekcijas monētu “Brīvības cīņas (1918–1920)”, kas veltīta Latvijas Neatkarības karam un visiem, kas palīdzēja izcīnīt neatkarību un turēt godā brīvību.

Reklāma
Reklāma
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Viedoklis
Linda Tunte: “Es dzeru, lamājos, gāžu politiķus un eju prom no darba” 85
Lasīt citas ziņas

Uz Pirmā pasaules kara rezultātā sabrukušo impēriju drupām proklamētā Latvijas Republika tika izcīnīta, tās tautai vairāk nekā pusotru gadu ar ieročiem rokās aizstāvot jauniegūto brīvību pret ārējiem un iekšējiem ienaidniekiem. Tā bija militāra un politiska cīņa, kas apliecināja latviešu nācijas politisko briedumu, pašaizliedzību un tiesības dzīvot neatkarīgā, demokrātiskā un brīvā Latvijā.

Laiks no Latvijas Republikas proklamēšanas 1918. gada 18. novembrī līdz miera līguma parakstīšanai ar Padomju Krieviju 1920. gada 11. augustā bija viens no nozīmīgākajiem un sarežģītākajiem posmiem Latvijas vēsturē. Mūsdienās to dēvējam par Latvijas Neatkarības karu. Tas ir nosacīti jauns apzīmējums, kas kodolīgi atspoguļo konkrētā vēstures procesa būtību – latviešu tautas cīņu par savas nacionālās valsts pastāvēšanu un neatkarību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai raksturotu 1918.–1920. gada militārās un politiskās norises, Latvijas sabiedrībā laikā starp Pirmo un Otro pasaules karu tika lietoti dažādi jēdzieni – gan “Atbrīvošanas karš”, gan arī emocionālie piepildītie “Brīvības cīņas” un “Brīvības karš”. Visi šie apzīmējumi joprojām tiek izmantoti un ir iesakņojušies tautas vēsturiskajā apziņā. Neraugoties uz dažādo lietojumu, tie visi simbolizē vienu – latviešu nācijas cīņu par savu brīvību, neatkarību un valstiskumu 1918.–1920. gadā.

Monētas dizaina autors iz Andris Vārpa

Kolekcijas monētas “Brīvības cīņas (1918–1920)” grafiskā dizaina un plastiskā veidojuma autors ir mākslinieks Andris Vārpa. Monētas priekšpusē kubisma manierē stilizēti atveidots cīnītāju gājiens un karavīra atvadas no līgavas. Monētas aizmugurē redzams sarkanbaltsarkanais Latvijas karogs, tam abās pusēs – pārrauti ierakumu nožogojumi. Monēta veidota no sudraba, Latvijas karoga attēlošanai izmantojot divu krāsu uzdruku.

Latvijas Banka

Jauno monētu no 7. novembra plkst. 8.30 varēs iegādāties Latvijas Bankas kolekcijas monētu un citu numismātikas produktu iegādes vietnē e-monetas.lv un Latvijas Bankas kasēs K. Valdemāra ielā 1B, Rīgā, un Teātra ielā 3, Liepājā.

Latvijas Bankas ēka Rīgā tiks atvērta plkst.7, un uzreiz rindas regulatorā saņemami numuriņi. Monētas cena Latvijas Bankas kasēs un vietnē e-monetas.lv -50 eiro, iegādes limits vienai personai – 2 monētas.

Monētas maksimālā tirāža ir 4000 eksemplāru, bet pašlaik izgatavoti un tirdzniecībā 7. novembrī nonāks 3000 eksemplāru. Monēta izgatavota UAB “Lietuvos monetų kalykla” Lietuvā.

Kolekcijas monēta “Brīvības cīņas (1918–1920)” ir likumīgs maksāšanas līdzeklis Latvijas Republikā, tomēr maz ticams, ka šādas monētas reāli nonāks apgrozībā, jo pēc būtības tās ir mākslas darbi un ir numismātu un citu interesentu īpaši pieprasītas.

Latvijas Banka

Uzziņa:

Monētas nominālvērtība: 5 eiro. Svars – 22 grami, diametrs – 35 milimetri. Metāls: 925º sudrabs. Divu krāsu uzdruka reversā.

Monētas priekšpuse (averss) – Centrā – kubisma manierē stilizēti atveidots cīnītāju gājiens, centrā pa kreisi – karavīra atvadas no līgavas. Gar aversa labo malu puslokā augšā izvietots uzraksts “BRĪVĪBAS CĪŅAS”, lejā – uzraksts LATVIJA un gadskaitļi 1918–1920.

Monētas aizmugure (reverss) – Centrā attēlots sarkanbaltsarkanais Latvijas karogs, tam abās pusēs – pārrauti ierakumu nožogojumi. Gar reversa kreiso malu augšā puslokā izvietots uzraksts 5 EURO, gar labo malu lejā puslokā – gadskaitlis 2019.

Reklāma
Reklāma

Monētas josta

Uzraksti LATVIJAS BANKA, atdalīti ar rombveida punktiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.