Praktiski
Svētki

Latvijas Pasts aicina laikus sagatavot un izsūtīt Ziemassvētku apsveikumus un dāvanas0

Lai svētku apsveikumi un dāvanas adresātu sasniegtu līdz gada nogales svētkiem, tie jāsagatavo, jānoformē un jānosūta laikus.

Ļoti intensīvs sūtīšanas periods

Gatavojoties gada nogalei, kad visā pasaulē pasta sūtījumu apjoms pieaug vairākkārt, Latvijas Pasts aicina savlaicīgi nosūtīt svētku apsveikumus un dāvanas, lai sūtījumi adresātu sasniegtu līdz gaidāmajiem svētkiem.

Plānojot nosūtīšanu, jārēķinās ar piegādes laiku, jāizvēlas atbilstošākais sūtījuma un iepakojuma veids, jāpārliecinās par sūtījuma satura atbilstību, jānorāda precīza un korekta adrese, kā arī sūtījums jāapmaksā ar attiecīgas nominālvērtības pastmarkām.

Šogad pēdējais sūtījumu piegādes datums pirms Ziemassvētkiem ir 23.decembris, bet pirms gadumijas – 30.decembris.

Novembris un decembris tradicionāli ir periods, kad sūtījumu skaits un darba apjoms pasta uzņēmumiem visā pasaulē pieaug vairākkārt, tāpēc, gatavojoties gada nogales intensīvākajam periodam, Latvijas Pasts atgādina par vairākiem būtiskiem nosacījumiem, kas jāņem vērā, plānojot apsveikumu un dāvanu nosūtīšanu.

Plānojot sūtījumu piegādei vēlamo laiku, jāņem vērā attālums līdz adresāta valstij – jo galamērķis ir tālāk, jo sūtījums ilgāku laiku var kavēties ceļā, īpaši gadījumos, kad starp valstīm nav tiešās aviosatiksmes un sūtījumi ceļo tranzītā starp dažādām valstīm.

Pārvadājumos var uzkavēties pat līdz divām nedēļām

Jāņem vērā, ka sūtījumi ilgāku laiku var tikt transportēti pat Eiropā – ja nosūtītājvalsts pasta operators neizvēlas sūtījumu piegādei izmantot tiešo aviosatiksmi, bet tos virza sev izdevīgākajā veida starp citām valstīm, tajā skaitā izmantojot kravu pārvadājumus pa sauszemi, sūtījums tranzītā var uzkavēties pat līdz divām nedēļām.

Izvēloties piemērotāko nosūtīšanas veidu, jāņem vērā atšķirības, kas var ietekmēt gan piegādes ātrumu, gan tam piešķirtās priekšrocības. Vienkāršam pasta sūtījumam nav iespējams uzzināt saņemšanas termiņu un sekot tā ceļam, savukārt reģistrēta – ierakstīta un/vai apdrošināta – sūtījuma piegādes statusu daudzās valstīs iespējams izsekot visos tā pārkraušanas posmos, bet pazušanas vai bojājuma gadījumā, vēršoties pie nosūtītājvalsts pasta uzņēmuma, var pretendēt uz atbilstošu kompensāciju.

Reģistrētiem sūtījumiem visas pasaules pasta sistēmā tiek piešķirts unikāls 13 zīmju kods, ko veido divi burti sākumā un beigās, bet vidū cipari, piemēram, AB123456789CD. To iespējams izsekot Latvijas Pasta sūtījumu sekošanas sistēmā vai attiecīgās valsts sūtījumu sekošanas sistēmā.

Iekšzemes pasta sūtījumu ceļam klients var sekot no sūtītāja līdz adresātam, savukārt pārrobežu pasta sūtījumus iespējams izsekot atkarībā no saņēmējvalsts publiskotās informācijas.

Ātrai un ērtai sūtījuma piegādei vēlams izvēlēties Eksprespasta sūtījumus, kam noteikti konkrēti piegādes termiņi, kuru ceļam iespējams sekot visās valstīs, uz kurām tos pieņem, un kuros var ievietot arī lielgabarīta preces.

 

Esi precīzs!

Lai sūtījums veiksmīgi sasniegtu adresātu, uz tā ir jānorāda precīza adrese – būtiski pareizi uzrakstīt ielas nosaukumu, mājas vai dzīvokļa numuru, kā arī indeksu. Ja uz sūtījuma indekss tiks norādīts kļūdaini, tas agri vai vēlu sasniegs adresātu, tomēr tas ceļos ilgāk, jo primāri sūtījumi tiek šķiroti, pamatojoties uz norādīto indeksu.

Bet, lai saņemtu mobilās īsziņas formāta aicinājumu par sūtījuma saņemšanu pasta nodaļā, noformējot sūtījumus vietējās un ārvalstu interneta iepirkšanās sistēmās, adresāta sadaļā jānorāda arī precīzs mobilā tālruņa numurs – pretējā gadījumā aicinājums tiks piegādāts adresāta pastkastītē tradicionālajā papīra formātā.

Sūtītājam svarīgi pārliecināties, lai viņa sūtījums tiek apmaksāts ar atbilstošas nominālvērtības pastmarkām: ja sūtījumu noformē pasta nodaļā, šo vērtību precīzi noteiks nodaļas darbinieki, bet, ja to dara pats sūtītājs, ir vēlams vēlreiz attiecīgos datus pārbaudīt Latvijas Pasta mājas lapā ievietotajā cenrādī vai izmantot tajā pieejamo tarifu kalkulatoru, ar kura palīdzību ērti iespējams aprēķināt sava sūtījuma izmaksas.

 

Jāatceras par aizliegumiem

Būtiski zināt, ka pasta sūtījumi pārsvarā tiek pārvadāti ar pasažieru lidmašīnām, tāpēc aviopastam drošības nolūkos aviokompānijas piemēro dažādus aizliegumus – nedrīkst sūtīt virkni sadzīvē pieprasītu priekšmetu, piemēram, smaržas, preces ar baterijām un šķiltavas.

Saistītie raksti

Katra valsts var būt noteikusi arī papildu aizliegumus noteiktu preču nosūtīšanai pasta sūtījumos – pirms pārrobežu pasta sūtījuma noformēšanas jāpārbauda, vai izvēlēto priekšmetu ir atļauts ievest attiecīgajā valstī. Ar šo informāciju iespējams iepazīties Latvijas Pasta mājaslapā publicētajā Starptautisko pasta sūtījumu pieņemšanas rokasgrāmatā.

Tāpat svarīgi atcerēties, ka vēstuļu korespondences sūtījumos aizliegts ievietot naudu, vērtspapīrus, dārgmetālus, dārglietas un juvelierizstrādājumus – konstatējot aizliegtas preces un priekšmetus, tajā skaitā naudu, kompetentas iestādes tos var konfiscēt jebkurā no sūtījumu ceļa posmiem.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
Krievijai uzdāvinātā Abrene arī jāiekļauj Latvijai nodarīto zaudējumu aprēķinā. Ineta Ziemele par miera līgumu un nākamo paaudžu uzdevumu 3
Intervija 5 stundas
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
Maluzvejniecībā pieķer Valsts vides dienesta amatpersonu
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
CSDD vairs pati nenodrošinās auto tehnisko apskati. Būs jauna apskates sistēma
3 stundas
LA
LA.LV
Pasaulē
“Būšu cinisks, bet labāka diktatora Baltkrievijā pagaidām nav.” Jānis Jurkāns par situāciju Baltkrievijā 2
2 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Tukuma pusē traģiskā ugunsgrēkā dzīvību zaudējis varonīgs četru mazbērnu vectēvs
9 minūtes