Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Ieva Lūka/LETA

Vai Latvijai jāsastāda rēķins citām valstīm par darbinieku sagatavošanu to ekonomikai? 2

Vācijas statistikas birojs publicējis jaunāko informāciju par ārvalstu izcelsmes iedzīvotājiem tās teritorijā. Saskaņā ar šiem datiem, Vācijā dzīvojošo ārvalstu izcelsmes iedzīvotāju skaits 2018. gada beigās sasniedza 10,1 miljonu jeb 12,2% no visa Vācijas iedzīvotāju kopskaita (83 miljoniem).

VIDEO. “Izsludināts karastāvoklis, cilvēkus aicina evakuēties – Ukrainas armija ienākusi Krievijā!” Izplata šķietamu Putina paziņojumu 3
Mūžībā devusies leģendārā aktrise Lilita Ozoliņa 29
FOTO. Smaidi, ziedi un Mika Dukura dziesmas: romantiskā ceremonijā laulības gredzenus mijuši Katrīne Sauliete un Pēteris Vasiļevskis 109
Lasīt citas ziņas
Abi minētie rādītāji sasnieguši vēsturiski augstāko līmeni, un visas pazīmes liecina, ka tie turpinās palielināties.

Jāatzīmē, ka neviena cita valsts nepublicē tik operatīvu un detalizētu informāciju par iebraucējiem kā Vācijas statistikas birojs. Tajās ir atspoguļotas gan ārvalstu iedzīvotāju izcelsmes valstis, gan dzimums un vecuma grupas, gan arī izvietojums Vācijas federālajās zemēs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ir acīmredzams, ka ārzemniekiem ir pieaugoša nozīme Vācijas ekonomikā un darba tirgū, jo pašu vāciešu vidū ir salīdzinoši augsts cilvēku īpatsvars pirmspensijas un pensijas vecumā, savukārt salīdzinoši zems īpatsvars – darbspējas vecumā un pirms tā.

Lielākās ārzemnieku grupas Vācijā ir no Turcijas, Polijas, Rumānijas u. c. Austrumeiropas valstīm, bet līdz ar bēgļu krīzi pēdējos gados strauji pieaudzis iebraucēju skaits arī no Sīrijas un Afganistānas.

Starp Vācijas pastāvīgajiem iedzīvotājiem ir arī Latvijas valstspiederīgie – to skaits (38 510) uz kopējā Vācijas iebraucēju fona ir neliels, taču Latvijas mērogiem pietiekami nozīmīgs, jo skaita ziņā pārsniedz, piemēram, Latvijas sesto lielāko pilsētu Ventspili.

No minētajiem 38,5 tūkstošiem lielākā daļa (vismaz 30 tūkstoši) ir darbspējas vecumā, bet apmēram pieci tūkstoši vēl nav sasnieguši 15 gadu vecumu – tātad to vidū ir arī bērni, kas aizceļojuši kopā ar vecākiem vai jau dzimuši Vācijā.

Līdzīga aina varētu atklāties arī citās valstīs, kurās dzīvo Latvijas valstspiederīgie, ja vien šīs valstis publicētu līdzīgu statistiku.

Šeit jāpiemin, ka vēl lielāka Latvijas valstspiederīgo diaspora ir Lielbritānijā (vairāk nekā 100 tūkstoši); pietiekami liels skaits dzīvo arī Īrijā (24 tūkstoši) un citās ES valstīs.

Saskaņā ar “Eurostat” datiem 2017. gadā 12,9% Latvijas pilsoņu darbspējas vecumā (20–64) dzīvoja citās ES valstīs – tas ir piektais augstākais rādītājs starp ES valstīm (lielākais īpatsvars ir Rumānijai ar 19,7%, seko Lietuva, Horvātija un Portugāle).

Lielākā daļa aizbraucēju devušies uz citām ES valstīm, kur pieejams augstāks atalgojums, labāka dzīves kvalitāte un sociālās garantijas.

Jāņem vērā, ka dzimtā valsts jebkura emigrējuša cilvēka sagatavošanā ir ieguldījusi noteiktus līdzekļus – nodrošinot izglītību, veselības aprūpi u. c. pakalpojumus, izmaksājot dažādus pabalstus utt.

Piemēram, Igaunijā viena bērna izaudzināšanas izmaksas līdz 20 gadu vecumam ir novērtētas par 60 000 eiro. Latvijā šādi aprēķini nav veikti, bet pie mums attiecīgā summa varētu būt mazāka, jo Igaunijā ir dāsnāka ģimeņu atbalsta politika un nedaudz augstāks cenu līmenis nekā Latvijā.

Ja no Latvijas uz citām ES valstīm emigrējuši apmēram 150 tūkstoši darbspējas vecumā (t. sk. katrs ceturtais – ar augstāko izglītību), tad var uzskatīt, ka Latvijas subsīdija citām ES valstīm ir bijusi aptuveni 5–10 miljardu eiro vērtībā.

Vai Latvijai būtu jāsastāda rēķins citām valstīm par darbinieku sagatavošanu to ekonomikai?

Protams, ka tas nav reāli. Lai mazinātu dzīves līmeņa atšķirības, “vājākās valstis” (t. sk. Latvija) no kopējā ES budžeta saņem paaugstinātu finansējumu – mūsu gadījumā šīs naudas pienesums ir apmēram 2% no IKP gadā.

Tomēr ir skaidrs, ka brīva darbaspēka kustība, kas ir viens no ES svarīgākajiem principiem, ierobežo “vājāko valstu” iespējas šīs dzīves līmeņa atšķirības samazināt.

SAISTĪTIE RAKSTI
Un būtu vēlams, lai gan ekonomiski stiprākās, gan “vājākās” ES valstis par šo jautājumu nonāktu līdz vienotai izpratnei.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. “Izsludināts karastāvoklis, cilvēkus aicina evakuēties – Ukrainas armija ienākusi Krievijā!” Izplata šķietamu Putina paziņojumu
Mūžībā devusies leģendārā aktrise Lilita Ozoliņa
FOTO. Smaidi, ziedi un Mika Dukura dziesmas: romantiskā ceremonijā laulības gredzenus mijuši Katrīne Sauliete un Pēteris Vasiļevskis
Krievija sāk manevrus Baltijas jūrā, kuros iesaistīti 40 kuģi un tūkstošiem karavīru
“Latvijā vīrieši vispār “neslimo” – kamēr spēj pavilkties, pie ārsta neiet” – eksperte par augstajiem mirstības rādītājiem Latvijā
Lasīt citas ziņas
Ukrainas armija Bahmutas rajonā izvērsusi uzbrukumu plašā frontē
“Jaunā Vienotība” mēģina nošaut vairākus zaķus vienlaicīgi.” Dienas saruna ar politologu Filipu Rajevski
Auziņš: Reiz pie manis ieradās Valsts Kontrole, palūdza telpu ar kafijas aparātu un uzreiz deva mājienu par vēlmi sodīt
Mūžībā devusies leģendārā aktrise Lilita Ozoliņa
Aivis Mirbahs: Valsts aizsardzības mācības programma piedzīvos izmaiņas
23:00
VIDEO. Kārumnieks lācis ielavās maiznīcā un apēd 60 kūciņas
22:33
Ukrainas armija Bahmutas rajonā izvērsusi uzbrukumu plašā frontē
22:25
VIDEO. Zibens spēriena izraisīts ugunsgrēks noposta gadsimtiem vecu baznīcas ēku
VIDEO. “Izsludināts karastāvoklis, cilvēkus aicina evakuēties – Ukrainas armija ienākusi Krievijā!” Izplata šķietamu Putina paziņojumu
FOTO. Ar grandiozām ovācijām skatītāji Jelgavā sagaidījuši leģendāro grupu “Zodiaks”
“Latvijā vīrieši vispār “neslimo” – kamēr spēj pavilkties, pie ārsta neiet” – eksperte par augstajiem mirstības rādītājiem Latvijā
VIDEO. Mežā rit zvēru mazuļu laiks! Kurzemes pusē pamanīts vesels pulks jenotsuņu mazuļu
VIDEO. Ukraiņi izplata intriģējošu video. Vai gaidītais pretuzbrukums ir sācies?
VIDEO. TV personība Aivis Ceriņš aicina piemērot bargākus sodiem tiem, kas nežēlīgi izturas pret dzīvniekiem
VIDEO. Soctīklotāji šokā! Antarktīdā dzīvojošs vīrietis parāda, kas notiek, kad viņš mēģina glāzē ieliet atspirdzinošu dzērienu
“Rasols ir dārzeņu salāti!” 5 izplatītākie mīti par dārzeņiem, augļiem un veselīgu uzturu
Kādos gadījumos darba devējam jāizmaksā atlaišanas pabalsts?
FOTO. Sabiedrībā pazīstami cilvēki kuplā skaitā apmeklē Dzintaru koncertzāles vasaras sezonas atklāšanu
Krievija sāk manevrus Baltijas jūrā, kuros iesaistīti 40 kuģi un tūkstošiem karavīru
Dziesmu svētki tuvojas, taču tikai tagad tiek montētas 11. tramvaja sliedes un vadi. Vai paspēs līdz svētkiem?
Pēc bezatbildīgās rīcības pret suni Mailo, TV šovs pārtrauc sadarbību ar Agritu Bindri un viņas ģimeni
Nomiris rakstnieks un politiķis Vilis Seleckis
Ukraina Krievijā izveidojusi slepenu aģentu tīklu un kontrabandas ceļā piegādā tiem dronus
“Ferrari” šoferim par mēģinājumu piekukuļot policistu piespriež bargu naudas sodu
Aivis Mirbahs: Valsts aizsardzības mācības programma piedzīvos izmaiņas
Skaidrs, ka F-16 pretuzbrukumā Ukrainai nebūs, bet ir vēl viena lieta, kas varētu palīdzēt. Par ko runā Rajevs?
SPECIĀLIZLAIDUMS. Aktuālais par karadarbību Ukrainā
VIDEO. Kārumnieks lācis ielavās maiznīcā un apēd 60 kūciņas
Gaisa temperatūra turpinās paaugstināties. Cik silts būs otrdien?
75% no Spānijas teritorijas apdraud pārtuksnešošanās: lauksaimniekiem Vidusjūras reģionā nāksies efektīvāk izmantot ūdeni
Pacenties noturēt savas emocijas sevī un neļaut tām vaļu! Horoskopi 6.jūnijam