FOTO: Inita Šteinberga/Latvijas Mediji

Lielākā daļa rožu dzinumu ir kļuvuši tumši. Cik zemu apgriezt rozes? 0

Pēc sniega nokušanas rozes bija zaļas. Tagad lielākā daļa dzinumu kļuvuši tumši. Ja tos apgriezīšu, krūmi būs pavisam zemi.
 Kā pareizi jārīkojas? Jautā Sabīne Raiskumā

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Katram cilvēkam ir sava piemērotākā un veiksmi nesošākā krāsa, ko var noteikt pēc dzimšanas datuma. Noskaidro savējo!
RAKSTA REDAKTORS
Ineses Supes cīņa turpinās: “Kad iznācu no ķirurga kabineta, es apraudājos, jo man gribējās iznākt kā uzvarētājai, bet tā pagaidām nesanāk”
Vai zināji, ka šie ieradumi veicina mūsos skumjas un nomāktu garastāvokli?
Lasīt citas ziņas

“Dažviet rožu dzinumus apskādēja kailsals ziemas beigās, jo lielāko ziemas aukstumu augi labi pārlaida zem sniega segas,” skaidro rožkope Ilga Kumeliņa no Siguldas. Taču par veco dzinumu apsalšanu nav jāuztraucas – jo zemāk rozi apgriezīs, jo spēcīgāki dzinumi nāks, jo skaistāk ziedēs.

Spēcīgi apgrieztais augs būs arī veselīgāks nekā tas, kam saglabās garus pērnos dzinumus. Izņēmums ir tās rozes, kas zied uz pērn izveidotajiem dzinumiem, piemēram, populārā ‘Flammentanz’, kurai pavasarī dzinumus nedrīkst apgriezt (neziedēs).


Apgriež un vēro


CITI ŠOBRĪD LASA

Visu rožu dobi vajadzētu apgriezt vienādi zemu. Ja mazāk apsalušos atstās garākus, vairāk cietušos zemākus, tie jaunos dzinumus veidos nevienmērīgi un var nomākt cits citu. Šāds stādījums neizskatīsies glīti.


Ja rudenī rozēm atstāti garāki augumi, tagad pirmajā piegājienā var nogriezt lielāko daļu dzinumu līdz vidējam nosaluma līmenim. Tad pagaida, lai atmostas snaudošie pumpuri, un nogriež vēlreiz.

Vēlams dzinuma galā atstāt pumpuru, kas atrodas tā ārpusē, – tad veidosies plašs, nesabiezināts vainags. 


Baro un gaida


Patlaban rozes vajag apgriezt un samēslot. Ja rozes iestādītas pietiekami dziļi un labā augsnē, tās pārziemo pat bez pieseguma. Rožkope iesaka stādīt ar potējuma vietu apmēram plaukstas tiesu (7–10 cm) zem zemes. Stādīšanas bedrē un papildmēslojumā noteikti dod patrūdējušus kūtsmēslus (liellopu). 


Pat ja nosalušas visas virszemes daļas, brūnos dzinumus nogriež, bet sakni ārā nerauj.

Rožkopes pieredzē ir gadījumi, kad arī šķietami bezcerīgiem augiem atmostas tuvu saknēm esošie pumpuri, tāpēc jābūt pacietīgam.


SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.