Mājas cūku audzēšanai uzliek stingrus žņaugus – uzzini kādus! 0

Mājas cūku turētājiem jābūt piesardzīgiem un vasaras periodā īpaši rūpīgi jāievēro biodrošības noteikumi, atgādina Pārtikas un veterinārais dienests (PVD).

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosaucis 10 politiķus, kuru pieļautās kļūdas būtiski ietekmējušas Latvijas politisko un ekonomisko situāciju 3
Veselam
Ārvalstīs strauji izplatās jaunais Covid-19 paveids “FLiRT”. Medicīnas eksperte skaidro, vai šis vīruss ir konstatēts arī Latvijā un cik tas bīstams? 4
Kokteilis
Elīna Didrihsone piedzīvojusi lielu vilšanos – negaiss izjaucis vairāk nekā 1000 eiro vērto dēla dzimšanas dienas ballīti
Lasīt citas ziņas

Tāpat PVD norādīja, ka iepriekšējo gadu pieredze liecina, ka mājas cūkām bīstamā Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojumi novietnēs notiek tieši vasaras mēnešos.

Lielākais drauds mājas cūku novietnēm ir meža cūkas. Tām raksturīgā straujā populācijas atjaunošanās un ĀCM vīrusa izturība dabā veicina infekcijas izplatību jaunos meža cūku baros, kas kļūst par vīrusa rezervuāru dabā. Tas savukārt rada pastāvīgu apdraudējumu mājas cūku audzētājiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai pasargātu mājas cūkas no saslimšanas, cūkām nekādā gadījumā nedrīkst izbarot zaļbarību (arī pagalmos pļauto zāli) un citus neapstrādātus augu izcelsmes produktus, jo uz tiem var atrasties meža cūku atstāts ĀCM vīruss, atzīmēja PVD.

Tajā pašā laikā PVD atgādina arī par citiem biodrošības noteikumiem kā, piemēram, pie ieejas novietnē jānodrošina apavu maiņa un dezinfekcija. Kopjot dzīvniekus, jāizmanto tikai šim darbam paredzēts apģērbs un apavi, kuri netiek valkāti ārpus novietnes. Nedrīkst lietot tādus pakaišus, kuriem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki.

Jānovērš tiešs un netiešs cūku kontakts ar savvaļas un klaiņojošiem dzīvniekiem, tai skaitā, lai tie nepiekļūtu cūkām paredzētajai barībai, kā arī pastāvīgi jāapkaro grauzēji. Savukārt komerciālajām cūku fermām tiek atgādināts, ka fermā iebraucošo transporta līdzekļu ritošās daļas ir rūpīgi jādezinficē.

Ja cūkas izskatās neveselas – zudusi ēstgriba, tās guļ un, iespējams, ir paaugstināta ķermeņa temperatūra, nekavējoties jāziņo veterinārārstam vai PVD.

LETA jau vēstīja, ka kopš 2014.gada jūnija, kad Latvijā pirmo reizi tika reģistrēts ĀCM, vīruss konstatēts kopumā 6425 mežacūkām, tostarp 2014.gadā Latvijā ĀCM tika konstatēts 217 mežacūkām, 2015.gadā – 1048, 2016.gadā – 1146, 2017.gadā – 1431, 2018.gadā – 905, 2019.gadā – 430, 2020.gadā – 377, bet 2021.gadā – 448 mežacūkām.

PVD iepriekš aģentūrai LETA skaidroja, ka konstatēto ĀCM gadījumu skaita pieaugums mežacūku populācijā pagājušajā gadā bija saistīts ar mežacūku populācijas pieaugumu.

Jau vēstīts, ka ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. ĀCM Ir ļoti bīstama saslimšana, un mājas cūku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks.

PVD ir Zemkopības ministrijas pārraudzībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kas veic pārtikas aprites un veterinārmedicīnas nozares valsts uzraudzību un kontroli.

SAISTĪTIE RAKSTI