Timura Subhankulova foto

Triju valstu pilsonis Matīss Kaža: Pasaule man atvērta! 10

Topošais kinorežisors Matīss Kaža (21) ir dzimis Zviedrijā, kinorežisores Unas Celmas un žurnālista Jura Kažas ģimenē, un ir triju valstu – Latvijas, Zviedrijas un ASV – pilsonis. Jau trešo gadu Matīss studē kino režiju Ņujorkas universitātes Tiša mākslas skolā, un jau tagad par viņa debijas pilnmetrāžas dokumentālo filmu “Vienu biļeti, lūdzu!” (“One Ticket Please”) ieinteresējies prestižais Gēteborgas kino festivāls, kur tā šonedēļ piedzīvo pasaules pirmizrādi. Filmu izrādīs arī citos Eiropas kinofestivālos, bet uz Latvijas kinoteātru ekrāniem tā nonāks 13. martā.

Kad saprati, ka kino ir tavs aicinājums? Varbūt bērnībā, filmējoties puikas lomā piedzīvojumu filmā “Kur pazudis Elvis?” vai arī interese par to saņemta mantojumā no vecākiem?

“Kur pazudis Elvis?” bija mans pirmais spilgtākais piedzīvojums, kura laikā paspēju nokaitināt uzņemšanas komandu – bijām mazi un spriņģojām pa uzņemšanas laukumu. No astoņu gadu vecuma katru nedēļas nogali pavadīju kinoteātrī, bet jau kopš 12 gadiem – uzņemšanas laukumā. Man patīk būt klāt kino tapšanas procesā. Kopā ar mammu sēžot virtuvē, radās ideja, ka latviešiem vajag savu “road movie” filmu, un tā dzima doma par pseidodokumentālo filmu “Raganu mēnesis”, kur palīdzēju ar scenārija ideju, bet filmā “Mana koka stāsts” izstrādāju aizkadra balss tekstu. Sava loma bija arī opapam Jurim Celmam, kurš bija otrais režisors Rīgas kinostudijā. Pusaudža gados man ļoti patika vesterni – mani fascinē amerikāņu mitoloģiskā domāšana mežonīgo Rietumu vidē.

Taču, ne jau pateicoties šai interesei, tagad esi nokļuvis Amerikā. Vai Latvijas piedāvātās iespējas skoloties kino mākslā neatbilda tavām ambīcijām?

Varbūt zemapziņā tiem vesterniem kāda loma ir bijusi, lai gan skatos jebkāda žanra un formāta filmas. Tomēr šā lēmuma racionālais skaidrojums ir cits. Liela nozīme tajā bija kinoskolas reitingam pasaulē. Otrs – kino ir jāmācās tur, kur ir kino industrija. Latvijā kino režiju var mācīties Latvijas Kultūras akadēmijā un RISEBA. Cik no tās beigušajiem kļūst par režisoriem, un cik daudziem režija ir tas, ko viņi dara ikdienā? Latvijā ir milzīga kinorežisoru pārprodukcija, bet vai mums ir nauda, ko piešķirt desmit jauniem režisoriem gadā? Tomēr svarīgākais manā izvēlē ir vide – kontakti ārvalstīs.

Izskan šaubas par Latvijā iegūstamās izglītības kvalitāti kā platformu, lai dotos uz prestižām ārvalstu augstskolām. Kāda ir tava pieredze?

Mūsu izglītības sistēmā nav lielu izvēles iespēju, bet Amerikā, Eiropā jau vidusskolā vari doties sev vēlamajā virzienā, pats kombinēt priekšmetus. Tomēr mūsu izglītība nav sliktā līmenī. Esejā man pat bija labāks rezultāts nekā dažam amerikānim. Domāju, ka katram pašam ir laikus jāsaprot, ko viņš vēlas nākotnē darīt, jāizpēta iespējas un mērķtiecīgi uz to jāiet. Mani uzņēma trīs ASV skolas, izvēlējos par labu Ņujorkas universitātei.

Par brīvu mācības tik prestižā skolā droši vien nav…

Tas bija otrs nosacījums, kāpēc izvēlējos Ņujorku. Mācību maksa ir 75 tūkstoši dolāru gadā – kopā ar dzīvošanu un ēdienu, taču iestājoties esmu saņēmis dāsnu stipendiju, kas sedz vairāk nekā 90 procentus summas. Bez tā, saprotams, šādā skolā nevarētu atļauties mācīties.

Kurā virzienā redzi sevi ejam nākotnē – mākslinieciski un ģeogrāfiski? Latvijā vai varbūt Holivudā?

Kino ir mākslas veids, kurā ir brīnišķīgā iespēja strādāt visur. Tā kā mans starptautisko kontaktu loks ir plašs, varu doties, piemēram, pie kolēģa uz Peru! Pasaule ir man atvērta. Tā kā man ir ASV pilsonība, varu mēģināt iekarot Holivudu – parasti karjera jāsāk, šķirojot scenārijus. Man ļoti patīk ceļot un izzināt dažādas kultūras, nevajag “ieciklēties” vienā vietā. Būtiski, ka tev ir laba ideja filmai. Iespējams, maģistrantūrā varētu studēt teātra režiju kaut kur Eiropā, jo, ja domāju par atgriešanos Latvijā, tad ar kino šeit iztiku pelnīt nav iespējams. Ļoti gribētu uzņemt spēlfilmu, taču tam vajadzīgi pamatīgi līdzekļi. Kopā ar režisoru Rūdolfu Anži esam aizsākuši studiju “Deep Sea Studios LV”, kas līdz ar “Apriori Collective” Ņujorkā un “Fenixfilm” Latvijā ir manas pirmās dokumentālās filmas producenti. Protams, ir padomā arī daži dokumentāli stāsti, ko varētu filmēt Latvijā.

Kadrs no filmas “Vienu biļeti, lūdzu!” Tās galvenā varone Nikija katru dienu dzīvo mākslai, uzskatot, ka tā viņai pienākas par brīvu.

Dzīvodams Ņujorkā, savas pirmās filmas stāstu neesi uzņēmis, piemēram, par šobrīd aktuālo tēmu – latviešiem ārpus dzimtenes. Tā galvenā varone ir 78 gadus vecā indiešu izcelsmes kundze Nikija Kokrena, kura pēdējos 25 gadus katru dienu noskatās vismaz vienu teātra izrādi Brodvejā.

Man ir arī ideja filmai par latviešiem ārzemēs, tomēr uzskatu, ka stāstu nevajag šķirot pēc tautības, etniskās piederības vai rases, dzimuma un vecuma. Labs stāsts ir labs stāsts, un Nikija ir absolūts kino personāžs. Atradu viņu “The Pearl Theatre Company” izrādē “Tēvocis Vaņa” – ievēroju kundzi gados ar lieliem maisiem, kura apsēdās man līdzās. Tas, ka uz teātri Ņujorkā nāk mēteļos un nepucējas, ir normāli, tomēr pat uz šā fona viņa izskatījās neparasta. Viņa ļoti mīl teātri, praktiski – dzīvo teātrī. Kopā ar viņu noskatījos aptuveni 50 izrādes. Šī filma nav centieni ekspluatēt interesantu varoni jeb Ņujorkas “frīku”, bet mēģinājums runāt par laikmetīgām tēmām. Nikija ir robežpārkāpēja, viņa neatzīst materi­ālas vērtības, kuras šobrīd dominē pasaulē, bet katru dienu dzīvo mākslai, uzskatot, ka tā viņai pienākas par brīvu – par šausmām teātru administrācijai. Ceru, filma provocēs diskusiju.

Latviešu radītais kino esot depresīvs, piekrīti?

Piekrītu, ka pēdējo gadu lielās filmas – “Pelnu sanatorija”, “Ausma” un “Melānijas hronika” – var saukt par depresīvām. Pat šādu traģisku notikumu atspoguļojumā, kāds ir Melānijas Vanagas dzīvesstāsts, es būtu vēlējies vairāk cilvēcīgo iemeslu, varbūt pat dzīvotprieka, jo bija jābūt cēlonim, kādēļ viņa spēja izdzīvot briesmīgajos ap­stākļos Sibīrijā. Manuprāt, kino ir jābūt dažādam, tāpēc pats vēlos izmēģināt dažādus žanrus. Jābūt arī kaut kam sirsnīgam, kādam mīlas stāstam, filmai, kas liek pasmieties. Mana favorīte ir filma “Es esmu šeit” – labs, vienkāršs un cilvēcīgs stāsts bez pretenzijām uz augsto mākslu. Augstā līmenī ir mūsu dokumentālais kino – “Kā tev klājas, Rūdolf Ming?”, spēcīgs ir arī Andra Gaujas pretrunīgi vērtētais darbs “Ģimenes lietas”.

Saistītie raksti

Tava filma bija populāra vēl pirms realizācijas – līdzekļus tavai pirmajai dokumentālajai filmai saziedoja tā dēvētajā pūļa finansējuma platformā.

Liels prieks, ka filmu atbalstīja Valsts Kultūrkapitāla fonds, bet pēcapstrādi – Nacionālais Kino centrs. Tomēr lielākais pārsteigums bija, ka pūļa finansējuma starptautiskajā platformā “Kickstarter” mēneša laikā savācām vairāk nekā 3000 dolāru, turklāt ziedoja arī pilnīgi svešinieki! Man laimējās, jo mūsu filmas stāstu pamanīja Ņujorkas “Metro US” reportieris – šo laikrakstu lasa teju katrs Ņujorkas metro lietotājs. Par to jāpateicas filmas varonei, kas ir Ņujorkas urbānā leģenda. Iespējams, ja tas būtu kāds no Latvijas, izņemot, protams, Kristapu Porziņģi, tā paliktu nepamanīta.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
Kāpēc nedarījām visu, lai maskas ražotu Latvijā? Muižniece par ASV izbrāķētajiem respiratoriem miljonu vērtībā 7
5 stundas
KD
Krista Draveniece
Stāsti
“Kad veda uz slimnīcu, bērniem šoks, suns gaudo, tas bija sirreāli!” Kristaps atklāti par cīņu ar Covid-19 19
10 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Ķepainis par dzīvību cīnījās pēdējiem spēkiem! Ogrē, pateicoties drošsirdīgam garāmgājējam, izglābj slīkstošu suni 1
4 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Talsu pusē viens pēc otra pazūd vietējie veikali. Ciema iedzīvotāji paliek bez iespējas nopirkt pārtiku 1
3 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Kā Covid-19 laikā strādā lielākā daļa ministriju? 1
5 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Šobrīd skolas vecuma bērni ar koronavīrusu inficējoties biežāk nekā Latvijas iedzīvotāji vidēji 4
6 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Ienīda ne tikai Maskavā. Kāpēc tika gāzts politisko intrigu upuris – ģenerālis Radziņš
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Gudrais luksofors” identificē auto vadītājus, kuri brauc pie sarkanās gaismas 1
6 stundas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kad melns tiek pasludināts par baltu 10
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. SPKC direktore atklāj, kur saslimstība ar Covid-19 ir vislielākā
12 stundas
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Aktrise Rēzija Kalniņa: “Man šķiet, šobrīd ar mums vienkārši spēlējas…” 7
Intervija 13 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Rīgā pa nakti vairākiem auto nozagti lukturi – zagli interesējis tikai vienas markas auto 3
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vidzemē desmit pusaudži nozog automašīnu un bēg no policijas 2
10 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Bundža, Černobiļa, Deficīts. Kādus vārdus Latvijā liek kaķiem un, kurš ir vispopulārākais? 2
15 stundas
KD
Krista Draveniece
Ziņas
„Mums jārestartē domāšana!” AS „Olainfarm” priekšsēdētājs Jerūns Veitess par Covid-19, narkotiku baumām un kaitīgo cukuru
9 stundas
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
“Latvijas valsts meži”: Gaidāmas lielas izmaiņas uzņēmuma attīstībā 6
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Tradicionālie britu karaliskās ģimenes Ziemassvētki apdraudēti: darbinieki uzsākuši boikotu pret karalieni 3
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Ballēšanās krāšņajā “Rīgas ballē” ierobežojumu laikā var nepalikt nesodīta 4
12 stundas
VK
Vita Krauja
Stāsti
“Kā staigājot pa naža asmeni.” Saruna ar “Lielā dzintara” valdes priekšsēdētāju Timuru Tomsonu
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nicā pie baznīcas noticis uzbrukums: noslepkavoti trīs cilvēki, vairāki ievainoti 2
13 stundas
SK
Skaties.lv
Veselam
“Viņiem ir bail.” Daļa veselības aprūpes darbinieku plāno atteikties strādāt ar Covid-19 pacientiem 25
1 diena
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Māris Antonevičs: Latvijas veiksmes formula izputējusi? Pašlaik Kariņa balsī skan tāds kā izmisums 16
1 diena
LE
LETA
Veselam
Viņķele: Ja skaitļi iet uz augšu, uzreiz viens no pirmajiem risinājumiem ir aizvērt bārus un krogus 29
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Ģimenē ar Covid-19 inficējies bērns. Mamma Elīna pastāsta, kā izdevies nesaslimt pārējiem 3
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķis Ralfs Eilands saviem faniem sagādājis patīkamu pārsteigumu
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kamēr maksās algas, viņi klusēs. Ainars Mielavs par sašķeltību Latvijā 9
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Laimonis, Laimis, Elvijs, Elvis un Elva
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vai beidzot būsim pelnījuši baltus Ziemassvētkus? Nākamo mēnešu laika prognoze 1
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Rīgas Modes nedēļā notikusi īpaša modes skate: kolekcija tapusi sadarbībā ar bērniem
12 stundas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Pabalsti Latvijā mudina vai attur no ģimenes veidošanas? Sola vērienīgas pārmaiņas 15
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien tu vari būt ļoti trausls un viegli ievainojams! Horoskopi 30.oktobrim
6 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Talsu pusē viens pēc otra pazūd vietējie veikali. Ciema iedzīvotāji paliek bez iespējas nopirkt pārtiku 1
22:20
SK
Skaties.lv
Stāsti
Ķepainis par dzīvību cīnījās pēdējiem spēkiem! Ogrē, pateicoties drošsirdīgam garāmgājējam, izglābj slīkstošu suni 1
21:41
LE
LETA
Ziņas
Pēc mēneša par mutes un deguna aizsega nelietošanu varēs piemērot līdz 50 eiro sodu 2
21:04