Foto no “Medības” arhīva

Medību kalibri. Ar skatu nākotnē – .26 Nosler 0

Ir pārbaudītas un zināmas vērtības, bet tas neliedz meklēt jaunus un interesantus risinājumus un pieņemt izaicinājumus. Nosler viens no jaunākajiem veikumiem ir .26 Nosler.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā 4
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 85
Lasīt citas ziņas

Tas prasījis ne tikai gadu desmitus, bet pat veselas paaudzes, lai nonāktu līdz šim jaunajam risinājumam. Vien apgalvojums, ka 380 metros (415 jardos) šāviņš lido teju vai plakanā trajektorijā, liek aizdomāties.

Ražotāji apgalvo, ka šis kalibrs tapis sešdesmit gadu garumā. Sākums meklējams 1946. gadā, kad kāds ietiepīgs alnis nav bijis gatavs krist pēc tam, kad Džons Eimoss Nozlers tam precīzi bija trāpījis ar .300 H&H kalibru. Lode nav spējusi skart svarīgākos dzīvnieka orgānus, tāpēc medniekam šis pasākums beidzies ar neveiksmi.

Šīs medības Džonu Nozleru – kompānijas pamatlicēju – iedvesmoja radīt jauna veida lodi, kas pasaulē pazīstama ar nosaukumu Partition. Sākumā bija paredzēts tās izmantot tikai savām personiskajām vajadzībām, bet 1948. gadā jaunās lodes sāka ražot un tirgot. Nosler Partition lodes tajā laikā iemiesoja inovatīvu ideju – īpaši veidotu lodes apvalku, kas satur divas serdes jeb kodolus. Priekšējā serde galā bija atstāta vaļā tā, lai trieciena brīdī viegli atvērtos, bet ekspansija apstātos pie sadalošās šķērssienas, angliski – partition, no kā arī cēlies lodes nosaukums. Otrajai serdei ir pilnapvalka metāla lodes struktūra, bet priekšējā serde atveroties rada ķermenī lielāku ievainojumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šī tipa lodes joprojām izmanto mūsdienās, lai gan ar inovatīvākām tehnoloģijām.

Partition Bullet1. Svina sakausējuma priekšējā lodes serde nodrošina lielisku ekspansiju pie praktiski jebkāda lodes lidojuma ātruma.
2. Vara apvalks plīst nekavējoties, kad notiek trieciens, taču tas atveras pakāpeniski, kontrolējot lodes ekspansiju, un atliecas uz ārpusi.

3. Starpsiena starp abām lodes serdēm ir kā atbalsts priekšējai serdei, kas, ekspansijas ietekmē atvērusies, iegūst 
sēnes formu. Aizmugurējā serde saglabā vairāk nekā divas trešdaļas no lodes sākotnējā svara, lai nodrošinātu ieejošo spēku ķermenī. 

4. Divu seržu konstrukcija
nodrošina lodes iedarbības maksimālu efektu. 

5. Lodes pamatne veidota tā, lai, šaujot ar magnuma kalibriem, tā nedeformētos. 

Jaunā .26 Nosler lode ir ātra, lido plakanā trajektorijā un, pēc kompānijas viedokļa, attaisno Džona Nozlera sākotnējos mērķus.

Bet ko nozīmē – plakana trajektorija? Tie, kas mazliet kaut ko saprot no lodes lidojuma trajektorijas, zinās sacīt, ka šis apgalvojums nevar būt patiess, ja lode lido 380 metrus, jo gravitācijas ietekmē lodei tās lidojumā tik un tā būs kritums. Kompānija skaidro, ka, šaujot ar ieroci, kas piešauts 320 metros, distancē līdz 380 metriem būs iespējams trāpīt mērķī, kas ir 25 cm diametrā. Tas nozīmē, ka 180 metros trāpījums būs +10,2 cm, bet 100 metros tie būs +7,62 cm. No tā var secināt, ka trāpīt vārnai 250 metros nebūs viegli, bet, ja runā par lielāku medījumu, piemēram, to pašu alni, šis apgalvojums iegūst pavisam citu nozīmi. Salīdzinājumam, ja šauj ar .26 Nosler un .270 Win 130 greinu (8,42 g) lodēm un ieroci, kas piešauts 180 metros, Nosler lode 400 metros kritīsies par 12,7 cm mazāk nekā .270 Win lode.

Ja pēta dziļāk, tad šādus rezultātus var sasniegt, izmantojot 6,5 mm lodi, kas sver 8,35 g, ar ātrumu stobra galā 1036 m/s. 380 metru distancē lodes ātrums būs 610 m/s. Šie rādītāji ir nedaudz labāki nekā 11,66 gramu .300 Win Mag lodei. Arī .26 Nosler lode salīdzinājumā ar .308 Win 10,70 gramu lodi lido par 153 m/s ātrāk.

Nosler šo kalibru, līdzīgi kā daudzi munīcijas ražotāji, veidojuši, balstoties uz esošām vērtībām, proti, ārkārtīgi precīzo 6,5 mm lodi, tomēr tās pielietojums atšķiras no līdzīgiem kalibriem – .260 Rem, 6.5×47 Lapua un 6.5 Creedmoor.

Kalibrs ir krietni vien uzlabots, tā pamatā izmantojot .404 Jeffrey čaulīti, kas padarīta resnāka, bet tās kakliņš – sašaurināts. .26 Nosler ir pat ātrāks nekā izslavētais 6.5-284, ar kuru izcīnītas daudzas uzvaras tālšaušanas sacensībās. Taču tas jau uzreiz nenozīmē, ka pēc būtības jaunais kalibrs ir labāks nekā visi tā priekšgājēji. Līdz šim radīti vairāki citi kalibri no Weatherby repertuāra, kur lodes ātrums ir lielāks par .26 Nosler.

Grūti paredzēt, kāda būs .26 Nosler nākotne, bet ir vērts paturēt prātā dažus faktus. Lai mazā lodīte lidotu, Nosler patronā sadedzina daudz pulvera. Liels pulvera lādiņš un maza lodīte ir kombinācija, kas var samazināt stobra mūžu. Ja Nosler pārkāpj kādas robežas, tad tas noteikti attiecas uz tirgu, kur šajā jomā kādu laiku valdījis klusums.

Vairāk lasiet žurnāla “Medības” īpašajā pielikumā “Ieroči”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.