Laukos
Dārzeņi un augļi

“Mellenes jau iet uz beigām…” Zinātāji izbrīnīti – melleņu cenas rekordaugstas!4


Ilga Priede no Vecumnieku novada vakar Rīgas Centrāltirgū savā privātajā mežā salasītās mellenes tirgoja par pieciem eiro litrā.
Ilga Priede no Vecumnieku novada vakar Rīgas Centrāltirgū savā privātajā mežā salasītās mellenes tirgoja par pieciem eiro litrā.
Foto: Timurs Subhankulovs

Sandra Dieziņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Pūrē aizvadītajās brīvdienās mellenes varēja iegādāties par pieciem eiro litrā, pārliecinājās “Latvijas Avīze”. “Mellenes jau iet uz beigām, lielākoties visas jau nolasītas,” pircējiem sacīja tobrīd vienīgā melleņu tirgotāja. Arī Tukuma tirgū tās varēja iegādāties par pieciem eiro litrā.

Nedēļas sākumā Liepājas Pētertirgū melno ogu cena svārstījās 3,50–5 eiro par litru. Piecus eiro par melleņu litru vakar Rīgas Centrāltirgū piedāvāja pat vairāki ogu lasītāji.

Zinātāji ir izbrīnīti un teic, ka tik augstu melleņu cenu to karstākajā novākšanas laikā neatceras.

Daži tirgotāji to cenšas pamatot ar to, ka ogas ir sīkas.

 

Laba raža un cenas

Lai arī vasaras sākums bija sauss, pašlaik mežos mitruma pietiek un ogas labi gatavojas. SIA “Ice Berry” iepirkumu speciālists Kaspars Kantors “Latvijas Avīzei” norādīja, ka šogad melleņu raža ir labāka nekā pagājušajā gadā. Uzņēmums iepērk mellenes par 2,10 eiro kg, un cena ir aptuveni tādā pašā līmenī kā pērn.

Iepirktās mellenes “Ice Berry” realizē kā izejvielu pārstrādes uzņēmumiem gan vietējā tirgū, gan eksportā.

K. Kantors atzīmē, ka ogu raža vēl tikai pašā sākumā, taču neatklāja, cik daudz ogu šogad plānots iepirkt. Par diviem eiro kilogramā mellenes tiek iepirktas arī Gulbenes pusē, savukārt Madonas pusē iepirkumu cena sasniedz pat 2,40 eiro/kg.

Madonas uzņēmuma “Pharmeko Lettland, Ltd” pārstāve Silvija Grigorjeva atzīst, ka tā ir ļoti augsta cena, jo melleņu raža šogad padevusies īpaši laba un ogu ir daudz. Pagājušajā gadā, kad raža bija mazāka, cena bija ap 2,50–2,60 eiro/kg un šogad iepirkumu cena jau tuvojas šim līmenim.

Viens ogotājs vidēji dienā varot salasīt ap 50–60 kg melleņu, bet rekordisti pat sasniedz 80 kg, tādējādi var parēķināt, kādi ir ogotāju ieņēmumi.

“Pharmeko Lettland, Ltd” pārstāve zina teikt, ka ne visos novados pietiek ogotāju, piemēram, Latgalē ir jūtams darbaroku trūkums.

“Pharmeko Lettland” lielāko daļu melleņu saldē un safasētā veidā sūta uz Āziju – galvenokārt Ķīnu, kur ogas tiek pārstrādātas ekstraktos, ko Madonas uzņēmums tālāk realizē farmācijas uzņēmumiem un pārtikas ražotājiem. Madonieši jau iepirkuši iekārtas un plāno izvērst sulu ražošanu. Šogad paredzēts iepirkt rekordlielu daudzumu melleņu – pēc S. Grigorjevas teiktā, divas trīs reizes vairāk nekā iepriekšējā gadā.

“Pharmeko Lettland” ieņēmumi pērn auguši par 47%, sasniedzot 11,9 miljonus eiro, liecina firmas.lv informācija. Uzņēmums spējis nopelnīt vairāk nekā 327 tūkstošus eiro, un tas uzņēmumam, kas nodarbojas ar sēņu un meža ogu uzpirkšanu un nodarbina ap pussimtu strādājošo, ir vērā ņemams rezultāts.

Pūres uzņēmuma “Puratos Latvia” vārdā mellenes iepērk tā sadarbības partneri, un cenas esot iepriekšējā gada līmenī.

Savukārt “Orkla Latvija” pārstāve Lineta Mikša pastāstīja, ka uzņēmums arī šogad plāno iepirkt mellenes, ko izmanto “Staburadzes” un “Spilvas” produktu ražošanā. Pēc provizoriskās informācijas, melleņu iepirkuma cena varētu būt par 10% augstāka nekā pērn, zina teikt L. Mikša.

Kamēr meža ogas jau gatavas, krūmmellenes vēl briest. Šogad gaidāma laba raža, būtu tik ogu lasītāji, vērtē “Arosa-R” īpašniece Māra Rudzāte. Jaunieši jau pieteikušies darbā, ko var skaidrot ar Covid-19 lielo ietekmi uz viesmīlības un tūrisma nozarēm. M. Rudzāte lēš, ka krūmmelleņu cenas mazumtirdzniecībā būs iepriekšējā gada līmenī – pašlasīšanā 4 eiro/kg, bet noliktavā 7 eiro/kg.

 

Miljoni eksportā

Foto: Timurs Subhankulovs

Pēdējos gados Latvijas mellenes un melleņu produkcija aizvien lielākos daudzumos tiek eksportēta uz ārvalstīm. 2010. gadā no Latvijas uz ārvalstīm tika izvestas svaigas mellenes 1,5 miljonu eiro vērtībā, bet rekorda apjoms sasniegts 2018. gadā – eksports 4,5 miljonu vērtībā, pērn – 3,9 miljonu eiro vērtībā, liecina Centrālās Statistikas pārvaldes informācija.

Pagājušajā gadā sasniegts rekords saldētu un termiski neapstrādātu vai apstrādātu melleņu eksportā – pavisam ārvalstīs realizēta prece 17,86 miljonu eiro vērtībā, no kā lauvas tiesu veidoja eksports uz Ķīnu – 11 miljoni eiro, aiz sevis atstājot Itāliju un Igauniju, katru ar 1,4 miljoniem eiro.

Saistītie raksti
Interesanti, ka kopš 2005. gada stabilu vietu melleņu produkcijas eksportā ieņem Japāna.

Izvērtējot melleņu importa datus, redzams, ka 2019. gadā sasniegts rekords saldētu melleņu importā – ievesta prece par 12 miljoniem eiro, tostarp no Ukrainas – par 4,3 miljoniem eiro, bet no Zviedrijas – par 2,9 miljoniem eiro. Zinot vietējā tirgus vajadzības, var secināt, ka liela daļa melleņu produkcijas tiek reeksportēta.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

LL
LETA, LA.lv
Veselam
Faktiskais ar Covid-19 inficēto skaits Latvijā varētu būt lielāks par oficiāli reģistrēto 1
4 stundas
LA
LA.LV
Pasaulē
Pasauli aizkustina medmāsa, kura Beirūtas sprādziena laikā izglāba trīs jaundzimušos
8 stundas
GN
Gints Narogs
Sports
“Reti kura sasniedza 20 gadus, bet Rebeka tika vistālāk,” treneris pēc Kohas paziņojuma izvēlēties mīlestību velta mīļus atvadu vārdus
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
Rīgā vairs nebūs bezmaksas sabiedriskā transporta nevienos svētkos šogad 1
5 stundas
LE
LETA
Latvijā
Ar amonija nitrātu Latvijā ir saistīti 13 paaugstinātas bīstamības objekti
2 stundas