Ilze Znotiņa
Ilze Znotiņa
Foto: Evija Trifanova/LETA

Olafs Zvejnieks: Moris savu ir padarījis, moris var iet prom! 0

Olafs Zvejnieks, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Apspriešanās ar Putinu met garu ēnu uz Kalvīša izraudzīšanu
1,3 miljardi eiro savākti, “lai mēs varētu ātri pamest savu teritoriju, ja iebrūk slepkavnieciski no­skaņoti militārie spēki”
Lika izģērbties līdz apakšbiksēm, mani filmēja un visiem veica daktiloskopiju! Jaroslavs atklāti par bēgšanu no Ukrainas
Lasīt citas ziņas

 

Pagājušajā nedēļā Saeima pieņēma apšaubāmas kvalitātes lēmumu, proti, neapstiprināja uz otro termiņu amatā Finanšu izlūkošanas dienesta (FID) vadītāju Ilzi Znotiņu.

CITI ŠOBRĪD LASA
Ērika Oša zīmējums

 

Taču vēl vairāk par to, kāds lēmums tika pieņemts, šokē veids, kādā tas tika pieņemts. Lēmums noraidīt Valsts kancelejas atlases konkursā atrasto kandidātu, kuru jau bija atbalstījusi Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija, tika pieņemts praktiski bez apspriešanas.

Saeimas sēdes stenogramma šajā jautājumā ir izlasāma burtiski dažu minūšu laikā, un runātāju skaits saskaitāms uz vienas rokas pirkstiem. Ja neskaita sadzīviskus pastāstiņus par to, kas notiek, ja maksājuma pamatojumā ieraksta “Cuba libre” deputāta Gobzema izpildījumā, tad kaut cik nopietni vērtējamus argumentus izvirzīja tikai opozīcijas deputāti Didzis Šmits un Edgars Tavars, kas abi aicināja balsot pret Znotiņas apstiprināšanu.

No valdošās koalīcijas debatēs neuzstājās vispār neviens, izņemot “AP” deputātu Māri Šteinu, kurš formāli atgādināja, ka Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija ir atbalstījusi Znotiņas kandidatūru, un aicināja balsot par.

Un tā viena no spilgtākajām valsts pārvaldes personībām, kurai Latvija var pateikties par finanšu sistēmas reputācijas glābšanu, ir prom.

Tā teikt – moris savu ir padarījis, moris var iet prom!

Kas I. Znotiņai tiek pārmests? Kā jau minēju, Saeimas sēdē – tikai pārāk stingra banku jomas uzraudzība, kas kādu daļu klientu piespiežot atvērt banku kontus citās valstīs un veikt norēķinus caur tām. Lai gan tā, nenoliedzami, ir problēma, uz cik lielu klientu daļu šī problēma attiecas, skaidrs nav.

Runājot pēc būtības, var teikt, ka aktīvas finanšu noziegumu apkarošanas rezultātā uz vairākiem gadiem samazinājās banku kreditēšanas aktivitāte, kas neapšaubāmi ietekmēja vispārējo ekonomikas stāvokli, jo kreditēšana ir ekonomikas asinsrite.

Sava taisnība pārmetumos ir – Latvijas banku izsniegto kredītu apjoms 2017. gada beigās, pirms “ABLV” darbības apturēšanas, bija 14,4 miljardi eiro, un tikai 2021. gada beigās banku nozare atkal sasniedza šo kreditēšanas apjomu, tātad var runāt par kreditēšanas zaudēto četrgadi un apmēram 2,2 miljardiem eiro, kas uz vairākiem gadiem tika izņemti no tautsaimniecības.

Taču ne jau Znotiņa izraisīja notikumu virkni, kas noveda pie šādām sekām.

Otrs pārmetums – FID sadarbībā ar FKTK izstrādājusi noteikumu kopumu, kas liek bankām klientus un viņu darījumus pārbaudīt daudz rūpīgāk, uzdot daudz vairāk jautājumu, prasīt pamatojuma dokumentus.

Un, jā, ir dzirdēts, ka šādu pārbaužu un to izmaksu dēļ bankas atsakās no klientiem, kas veic darījumus ar dažādām tālām un eksotiskām valstīm, kas galvenokārt atrodas Āfrikā un Āzijā, bet arī Krievijā un NVS valstīs. Šis ir pamatotāks pārmetums, taču jāatceras, ka melnā naudas atmazgātāju ēna pār Latvijas banku nozari klājās tieši tādēļ, ka tika apkalpoti finanšu darījumi ar Krieviju, Ukrainu, Moldovu un citām NVS valstīm.

Vai kāds brīnums, ka ieviestas pārbaudes?

Un galu galā, vai tiešām šādu pārmetumu izvirzītāji domā, ka pēc “ABLV” bankas darbības apturēšanas pēc ASV finanšu ministrijas iestādes “FinCEN” pieprasījuma 2018. gadā, visai reāliem draudiem, ka Latvija varētu nokļūt Eiropas naudas atmazgāšanas apkarotāja “Moneyval” pelēkajā vai melnajā sarakstā, un daudzajiem pēdējo gadu naudas atmazgāšanas skandāliem Baltijas, galvenokārt gan Igaunijas, bankās kredītiestādes tiešām varēja turpināt veidot savu biznesu tāpat kā līdz 2018. gada sākumam vai bija nepieciešama nopietna pārkārtošanās? Un vai 2018. gadā, kad Znotiņu iecēla par FID vadītāju, pastāvēja iespēja rīkoties lēni un apdomīgi vai arī bija jāstrādā ugunsgrēka dzēšanas režīmā?

Pilnīgi iespējams, ka banku lobijs varēja būt neapmierināts ar Znotiņas un FID darbību – par iebraukšanu otrā grāvī ar banku uzraudzību, proti, tās pārspīlēšanu. Pārsteidz valdošās koalīcijas vienaldzība par pašu izvirzītās Finanšu izlūkošanas dienesta vadītājas kandidatūras virzīšanu Saeimā.

SAISTĪTIE RAKSTI
Spriežot pēc deputātu izteikumiem, valdība nav paveikusi praktiski neko, lai to veicinātu, šādi nosūtot signālu pat valdošās koalīcijas deputātiem, ka pieļaujams ir balsot arī pret.

Arī valdības vadītājs Krišjānis Kariņš, kurš savulaik pasludināja, ka finanšu sistēmas “kapitālais remonts” ir viena no viņa valdības galvenajām prioritātēm, nepakustināja ne pirkstu remonta galvenā darbarīka aizstāvībai. Sausais atlikums – valdošā koalīcija ir pussabrukusi un vairs nespēj nodrošināt sev vajadzīgos balsojumus Saeimā. Tās “aizvilkšanu līdz vēlēšanām” nodrošinās tikai tas, ka šobrīd ir neizdevīgi koalīciju izjaukt – politiskā pieredze liecina, ka valdības grāvēji vēlēšanās tiek sodīti.

Apspriešanās ar Putinu met garu ēnu uz Kalvīša izraudzīšanu
1,3 miljardi eiro savākti, “lai mēs varētu ātri pamest savu teritoriju, ja iebrūk slepkavnieciski no­skaņoti militārie spēki”
Lika izģērbties līdz apakšbiksēm, mani filmēja un visiem veica daktiloskopiju! Jaroslavs atklāti par bēgšanu no Ukrainas
Reperis Strūbergs, vēl neizšķīries no sievas, atkal laimīgi kopā ar pirmo mīlestību
Putina draudu dēļ ir krīze kā 1937. – 1939. gadā, bet esam apņēmības pilni sakaut Krieviju, atzīst britu ģenerālis
Lasīt citas ziņas
Dome draud: bez atbalsta naudas ukraiņu bēgļus galvaspilsētā negaidīs atplestām rokām
Tagad ūdens peldēm ir silts kā piens
Putina draudu dēļ ir krīze kā 1937. – 1939. gadā, bet esam apņēmības pilni sakaut Krieviju, atzīst britu ģenerālis
Ievērojiet piesardzību, ja no pārkaršanas saulē cieš visos vecumos
Ievērojiet piesardzību, ja no pārkaršanas saulē cieš visos vecumos
12:27
Mājdzīvnieki tveicē – kā palīdzēt savam mīlulim dzīvoklī, mājā un mašīnā?
12:26
Dome draud: bez atbalsta naudas ukraiņu bēgļus galvaspilsētā negaidīs atplestām rokām
12:17
FOTO. Latviešu leģendārais mūziķis Igo ar vērienīgu ballīti svinēs savu 60.dzimšanas dienu
Pašvaldības varētu būt aktīvākas, atsakoties no dabasgāzes siltuma ražošanā
Veikli izķer pārkāpējus mūsu robežsargi
Mājdzīvnieki tveicē – kā palīdzēt savam mīlulim dzīvoklī, mājā un mašīnā?
Sergejs kāpņu telpā izslēdza gaismu un tad piecas reizes izšāva! Kā greizsirdības scēnas beidzas aiz restēm
Noīsinājuši “Dienas Bizness” galveno redaktoru Meļņiku
Šopēcpusdien dārdēs pērkons un mērcēs lietus
Deputāts: Oktobrī ap 200 000 pensionāru būs pliki un nabagi!
Uzzini, cik bagātīga būs šīgada festivāla “Lampa” programma!
VIDEO. Mākslīgā skaistuma “dievietes” Viktorijas Vaildas mīļotais atklāj, cik samaksājis par viņas operācijām
FOTO. 10 gadus vecais Afleka dēls apskādē ekskluzīvu “Lamborghini”, kamēr tētis izvēlas sev auto
Nesabīstieties no trauksmes sirēnu iedarbināšanas
Aptauja: Vai, jūsuprāt, dažādu lielo pārtikas veikalu Latvijā nav par daudz?
Apspriešanās ar Putinu met garu ēnu uz Kalvīša izraudzīšanu
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs