Ilze Znotiņa
Ilze Znotiņa
Foto: Timurs Subhankulovs

Kāpēc Ilze Znotiņa netika atkārtoti ievēlēta amatā? Situācija ir netipiska… 0

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

Valdošā koalīcija ceturtdien nespēja nodrošināt Saeimas vairākuma atbalstu Ilzes Znotiņas atkārtotai iecelšanai Finanšu izlūkošanas dienesta (FID) priekšnieces amatā. Konkursā izraudzīto kandidāti apstiprināšanai Saeimā virzīja valdība, bet viņu neatbalstīja arī daļa koalīcijā pārstāvētās Nacionālās apvienības un “Konservatīvo” frakcijas deputāti.

Par I. Znotiņu nobalsoja 33 deputāti, no kuriem vairākums bija no “Jaunās Vienotības”, “Attīstībai/Par” un Zaļo un zemnieku savienības. Pret balsoja 41 parlamentārietis, četri atturējās, bet liela daļa deputātu nebalsoja vai nereģistrējās balsojumam.

CITI ŠOBRĪD LASA

I. Znotiņu amatam astoņu pretendentu konkurencē izraudzījās Valsts kancelejas vadītāja Jāņa Citskovska vadītā konkursa komisija, kuras izvēlēto kandidāti atbalstīja arī valdība. Iebildumi bija tikai labklājības ministram Gatim Eglītim (“Konservatīvie”), kuram ar FID priekšnieci bija civiltiesisks strīds.

Pēc “Konservatīvo” lūguma Saeima uz nedēļu arī atlika jautājuma izskatīšanu, jo daudziem frakcijas deputātiem par viņu nebija pietiekamas informācijas. Šonedēļ “Konservatīvie” tikās ar I. Znotiņu. Vēlāk frakcijas vadītājs Krišjānis Feldmans, kurš pats un vēl trīs frakcijas kolēģi atbalstīja viņas iecelšanu amatā, “Latvijas Avīzei” atzina, ka šī tikšanās Znotiņas pozīcijas deputātu acīs neuzlaboja, jo vairākos jautājumos viņa nebija pārliecinoša. Tāpēc frakcijai bijis brīvais balsojums.

K. Feldmans vēl piebilda, ka premjera birojs arī interesi par “Konservatīvo” rīcību balsojumā izrādījis tikai ceturtdien sēdes dienā, kas neesot nopietni. Ja valdības vadītājam būtu svarīgi, lai I. Znotiņa turpinātu darbu, tad viņa pārstāvjiem būtu jānāk un jāpamato tas partneriem.

Arī Nacionālās apvienības deputāts Jānis Dombrava teica, ka šī ir bijusi netipiska situācija, jo neviens no Finanšu ministrijas nav nācis ne uz koalīciju, ne kā citādi nav uzrunājis partnerus, lai pārrunātu šo kandidatūru.

“Tā ir neierasta prakse, jo parasti visi nozīmīgie jautājumi koalīcijā ir apspriesti,” teica J. Dombrava. NA deputātiem bijusi dažāda attieksme – Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece un Edvīns Šnore balsoja par I. Znotiņu, jo novērtēja viņas līdzšinējo darbu, bet bija deputāti, kuri bija pret, atzina J. Dombrava. Vairākiem kolēģiem esot zināmi gadījumi, kad uzņēmēji saskārušies ar, viņuprāt, nepamatotām FID prasībām, kas kavējušas uzņēmējdarbību.

“Jaunās Vienotības” frakcijas vadītājs Ainars Latkovskis sacīja, ka I. Znotiņu valdībā atbalstīja visu koalīcijas partiju ministri, izņemot G. Eglīti. Tām partijām, kuru deputāti Saeimā mainīja viedokli, ir pašām jāspēj tagad sabiedrībai izskaidrot, kāpēc tās balsoja pret valdības virzīto kandidāti. Taču no Saeimas tribīnes neviens no koalīcijas neuzstājās.

Reklāma
Reklāma

Saeimas sēdē debatēs runāja tikai opozīcija. Jāteic, ka arī no Zaļo un zemnieku savienības ievēlētajiem deputātiem bija pretēji viedokļi. Latvijas Zaļās partijas priekšsēdis Edgars Tavars uzstājās pret kandidāti, bet Latvijas Zemnieku savienības viens no līderiem Viktors Valainis aicināja I. Znotiņu atbalstīt – viņš atgādināja laiku, kad Latvijai draudēja iekļaušana “pelēkajā sarakstā”.

I. Znotiņas vadībā notika finanšu sistēmas “kapitālais remonts”. Tas, ko iestādei pārmet par uzņēmēju grūtībām atvērt kontus un stingrajām prasībām, vairāk būtu jautājums Saeimai, kas pieņēma likumus un noteica regulējumu, uz kura pamata iestādes rīkojas, uzskata V. Valainis.

SAISTĪTIE RAKSTI