Praktiski
Dārzs

Neaizmirsti ievākt riekstus gan ēšanai, gan jaunu lazdu sēšanai. Dendroloģes padomi0


Populāras un skaistas ir sarkanlapu lazdas un to sējeņi. Šīm lazdām ir arī laba īpašība – sarkanais cekuls pie rieksta mulsina sīļus, un šo ražu viņi vāc pēdējo. Putniem netīk arī Amerikas lazda ar izteiktajiem čumuriem, kas apņem riekstu, un snuķaugļu lazdas rieksti ar dziedzerainajiem matiņiem.
Populāras un skaistas ir sarkanlapu lazdas un to sējeņi. Šīm lazdām ir arī laba īpašība – sarkanais cekuls pie rieksta mulsina sīļus, un šo ražu viņi vāc pēdējo. Putniem netīk arī Amerikas lazda ar izteiktajiem čumuriem, kas apņem riekstu, un snuķaugļu lazdas rieksti ar dziedzerainajiem matiņiem.
Foto: Inita Šteinberga

“Šogad ir bagātīgs lazdu riekstu gads. Tie ienākušies agrāk nekā citus rudeņus. Riekstus vērts vākt gan ēšanai, gan jaunu lazdu sēšanai,” iesaka dendroloģe Benita Rudzīte no Kalsnavas.

Nosaka gatavību

Parasti īstais riekstu laiks bija septembris, taču šogad daudzām lazdām tie jau augustā ir vācami. Gatavību nosaka, pārspiežot čaumalu un apskatot riekstu – ja kodols vairs nav pienains, bet jau stingrs, ja kodola miziņa krāsojas brūngana, rieksts ir vācams. Par īstu gatavību liecina arī tas, ka rieksts labi “lec ārā no zaļajām biksēm”. Taču tik gatavus grūti sagaidīt, tāpēc rauj ar visiem zaļajiem čemuriem. Salasītos izklāj plānā slānītī un žāvē, uzglabā ziemai. Cik plāno apēst, tik pārskalda.

Agrāk šāda riekstu vākšana un lietošana pārtikā bija ļoti populāra. Pašu vāktie rieksti čaumalās ir daudz vērtīgāki par tiem, kas veikalos izlobīti un nezināmos apstākļos glabāti un apstrādāti.

Kad rieksti gatavi, tie krīt zemē. Taču jārēķinās, ka pirmie, līdzīgi kā citiem augļiem, nokrīt kaitēkļu bojātie, tukšie rieksti.

Labākais riekstkodis ir sēnīte ar viegli griežamu asi.
Foto: Inita Šteinberga

• Dažādām lazdām rieksti ienākas atšķirīgos laikos, tāpēc uz mežu der ņemt līdzi riekstu standziņas kontrolei.

• Galvenais riekstu vākšanā – notvert brīdi, kad rieksti jau gatavi, bet sīļi vēl to nezina.

• Pret riekstu bojātājiem kukaiņiem neko nevar darīt (uz čaumalas jau redzams melns caurumiņš liecina, ka kāpurs ir iekšā). Labas ražas gados pietiks kaitēkļiem un cilvēkiem.

Labākos iesēj

Skaistākos riekstus atlasa jaunu lazdu ieaudzēšanai. Labi dīgst pat tie, kas atlasīti no tirgū nopērkamajiem riekstiem, ko ieved no Polijas. Benita pati ik rudeni un ziemu, pērkot šos riekstus, skaistākos atlasot un iesējot.

Ja riekstu daudz, tos var uzreiz sēt zemē tiem paredzētajā vietā (līdzīgi tas notiek dabā). Vienā ligzdiņā liek vairākus riek­stus, lai būtu garantija, ka kāds uzdīgs. Šī vieta jākopj rūpīgi, lai netīšām jaunulīšus nenopļautu.

Drošāk riekstus sēt podiņā, ko ierok zemē, un stādiņus izstādīt jau paaugušos. Tad būs droši, ka riekstus neapēd peles.

Kad lazdas paaugušās, ar tām darba maz, jo pat zāle zem tām neaug. Līdz ražas vākšanai gan paiet vairāki gadi. Taču, kad sākusi augt, lazda aug strauji, pat ar metra pieaugumu gadā. Tāpēc lazdas ir ļoti labs dzīvžogs, kas veido dārzam tīkamu mikroklimatu.

Lazdu stādiņus dzīvžogam var sarakt arī mežā, tagad noskatot tos, kas aug lielaugļainākas lazdas tuvumā.

Agrāk sāks ražot potētās lazdas. Ir šķirnes ar sevišķi lieliem riekstiem, taču šie stādi ir dārgi un vēl aizvien audzētavās deficīts.

• No riekstiem sētās lazdas būs dažādas, atšķirīgas no mātesaugiem.

Izmanto dažādi

Vācot riekstus, vērts savākt arī lazdu mizu un lapas tējām. Tās iesaka lietot asinsattīrīšanai un arī, ja jāpazemina holesterīna līmenis.

Lazdu mizas vākšanai vislabākās ir maikstis, kas resnākas par pirkstu. Tās nomizo. Mizas un lapas izžāvē. Lieto, dzerot tējās, ņemot vienādā daudzumā mizu un lapas.

Kad sāk krist lapas, tās vāc un izmanto kompostēšanai. Turklāt tās strauji sadalās, vējš neizpūš pa visu dārzu, tādēļ pat vākšana nesagādā lielas pūles.

Pavasarī zem lazdām visskaistāk zied sniegpulkstenītes un citas agrās ziedētājas.

• Lai lazdas stāds labāk ieaugtos, stādāmajā bedrē ieber augsni no vietas, kur jau augušas vecas lazdas.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

VB
Vija Beinerte
Latvijā
“Patlaban durts tiek cilvēcības sirdī.” Vija Beinerte sarunājas ar Juri Rudevski par valodu, dzimumu, mākslu un cenzūru
Intervija 2 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
81 gadu vecā Dzidra Smiltenē spiesta mazgāties šķūnī ledaini aukstā akas ūdenī
5 minūtes
SK
Skaties.lv
Latvijā
“Ūdens kafijas krāsā!” Skolas renovētāji piesārņo parka dīķi, iedzīvotāji uztraukušies
43 minūtes
LE
LETA
Latvijā
“Atņemot brīvpusdienas skolēniem, Latvijas sabiedrībā nav cieņas Saeimai!” Gobzems kolēģiem velta stingrus pārmetumus
5 stundas
GN
Gints Narogs
Sports
Apstulbuši bija pat tiesneši. Igors Vihrovs – vingrotājs, kurš sajūsmināja visu Latviju
6 stundas