Foto: Edijs Pālens/LETA

Noteiktu cilvēku atlaišana un pieņemšana darbā, sadarbība ar konkrētu izdevniecību – Čakšas komanda tiek vainota politiska spiediena izdarīšanā 60

Noteiktu cilvēku atlaišana un pieņemšana darbā, kā arī sadarbības līguma slēgšana ar konkrētu izdevniecību – tā Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) prezidents Jānis Buks raksturo ultimātus, kādus viņam izvirzījušas par sportu atbildīgajai izglītības un zinātnes ministrei Andai Čakšai (“Jaunā Vienotība”) pietuvinātas personas. Ministre noliedz, ka būtu devusi šādus rīkojumus, bet – saskaņā ar Olimpisko hartu – LOK prezidenta apgalvojumiem varētu būt ļoti nopietnas sekas, trešdienas vakarā vēsta LTV raidījums “Panorāma“.

Reklāma
Reklāma
7 dārzeņi, kas palīdz atbrīvoties no taukiem vidukļa zonā, ja tos patērē katru dienu
Putina draudi iebrukt Baltijā un izraisīt Eiropā jaunu karu ir jāuztver nopietni, brīdina bijušais ASV armijas ģenerālis 164
Klusā okeāna ūdeņos atklāta būtne, kuras dzīves ilgums ir cilvēka prātam neaptverams
Lasīt citas ziņas

LOK prezidents Buks uzskata, ka attiecības ar Izglītības un zinātnes ministriju (IZM) pasliktinājušās brīdī, kad Olimpiskā komiteja atteikusies slēgt sadarbības līgumu ar izdevniecību “Rīgas Viļņi”. Tajā ilgu laiku strādājis ministres Čakšas padomnieks Raivis Bergs, un kopš pērnā oktobra izdevniecības operatīvā vadītāja ir viņa māsa Elīna.

“Kopš esmu izdevniecības “Rīgas Viļņi” operatīvā vadītāja, izdevniecībai ar LOK nav bijusi sadarbība, kā arī nav bijušas pat sarunas par sadarbības iespēju,” Latvijas Televīzijai (LTV) teica Elīna Berga.

CITI ŠOBRĪD LASA

Buku par LOK prezidentu ievēlēja pērn jūlijā, un viņš pastāstīja, ka sarunas ar izdevniecību bijušas pirms Bergas kļūšanas par operatīvo vadītāju.

Neilgi pēc darba sākšanas Buks no IZM esot saņēmis uzstādījumu atbrīvot no darba vairākus ilggadējus LOK darbiniekus.

“Ja es vēlos produktīvu sadarbību ar Izglītības un zinātnes ministriju, tad man no darba ir jāatlaiž Dace Gulbe, Raitis Keselis un Lilita Mitrofanova, kas ir Raita Keseļa dzīvesbiedre,” pastāstīja Jānis Buks. “Man šo nodeva trešās personas. Savukārt pēc tam, 12. augustā, kad man bija jau viens pret vienu tikšanās ar Raivi Bergu, viņš man personiski atkārtoja tieši šos pašus vārdus un uzvārdus un tieši šo pašu uzdevumu.”

Prasība izpildīta tikai daļēji – no darba atbrīvota vienīgi Dace Gulbe. Buks gan norādīja, ka tam ir bijuši citi iemesli, kurus viņš nekomentēs. Attiecības ar ministriju pēc tam pasliktinājušās.

Buks apgalvo, ka ultimāts izvirzīts arī, izvēloties Latvijas Olimpiskās vienības (LOV) vadītāju. Atklātā konkursā visaugstāko novērtējumu saņēma Daniēls Nātriņš, kurš vienlaikus ir IZM pakļautībā esošā Nacionālā sporta centra vadītājs. LOK vēlējusies, lai Olimpiskās vienības vadītājs strādā pilna laika darbu, taču sludinājumā to nebija norādījusi. Nātriņš vēlējies amatus apvienot un saņēmis tam arī ministrijas atļauju.

Reklāma
Reklāma

Kad Olimpiskā komiteja nav vēlējusies apstiprināt Nātriņu amatā, tad tās vadītājam esot izteikts ultimāts.

“Mums līdz 29. decembrim ir jāapstiprina Daniēls Nātriņš kā LOV valdes loceklis. Ja neapstiprināsim, tad sportistiem finansējums tiks nogriezts,” sacīja Jānis Buks. “Šīs sarunas bija ar Raivi Bergu un Ilzi Bagatsku.”

Buks atzīst, ka spiedienam piekāpies, jo draudus uztvēris nopietni un nav vēlējies olimpiskajā gadā sportistus pakļaut liekam riskam. Nātriņš joprojām vada gan Nacionālo sporta centru, gan Latvijas Olimpisko vienību.

Izglītības un zinātnes ministres Čakšas padomnieks Raivis Bergs nenoliedz, ka ar Buku ir runājis, taču sev veltītos pārmetumus sauc par nepatiesiem.

Ilze Bagatska nav atrodama Čakšas padomnieku rindās, toties viņas dzīvesbiedrs Ainars Bagatskis ir Čakšas ārštata padomnieks. Bagatska nenoliedz, ka ar Buku ir vairākkārt runājusi, taču nekādi nav centusies ietekmēt LOK lēmumus.

Izglītības un zinātnes ministre Čakša apliecina, ka ar Bagatsku ir pazīstamas un abas arī kopā apmeklējušas sporta pasākumus. Tomēr ministre noliedz, ka būtu devusi Bergam un Bagatskai kādus norādījumus, ko tālāk nodot sporta organizācijām.

Ja apstiprināsies Buka apgalvojumi, ka LOK pakļāvusies politiskajam spiedienam, tai draud atzīšanas apturēšana, par ko lemj Starptautiskās Olimpiskās komitejas izpildkomiteja.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.