Foto: SHUTTERSTOCK

Palīdzība no ārzemēm – kam ir jāmaksā nodokļi par saņemto naudu un kam nav? 0

Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē, ka šogad nodokļi jāmaksā arī tiem, kuri saņem naudu no ārzemēs dzīvojošajiem radiniekiem un citām personām. Rīcību konkrētā gadījumā nosaka radniecības pakāpe, pārskaitītās naudas summa un darījuma būtība. Jāatceras trīs svarīgi nosacījumi.

Reklāma
Reklāma
“Tas ir beigu sākums! Melni mākoņi dosies tur, kur lec saule!” Nostradama prognoze 2025. gadam 20
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosaucis 10 politiķus, kuru pieļautās kļūdas būtiski ietekmējušas Latvijas politisko un ekonomisko situāciju 160
Ceļā no Rojas uz Roņu salu pazuduši divi cilvēki. Atpūtniekus ceļā pārsteigusi vētra 40
Lasīt citas ziņas

1. Saņemtā nauda nav jādeklarē un iedzīvotāju ienākuma nodoklis nav jāmaksā, ja naudas pārskaitītāju un saņēmēju saista laulība vai radniecība līdz trešajai pakāpei Civillikuma izpratnē (vecāki, brālis, māsa, vecvecāki, bērni, mazbērni, vecāku brālis/māsa, brāļa/māsas bērni u.c.) un ja naudas pārskaitījums no ārvalstīm tiek veikts vienas mājsaimniecības ietvaros un šīs mājsaimniecības izdevumu segšanai (piemēram, ārvalstīs strādājoši vecāki pārskaita saviem Latvijā dzīvojošiem bērniem, bērni to pārskaita vecākiem vai vecvecākiem). Šādā gadījumā saņemtā nauda nav jādeklarē, jo neveidojas ienākums.

2. Saņemtā nauda jādeklarē, bet iedzīvotāju ienākuma nodoklis nav jāmaksā, ja Latvijas iedzīvotājs ar bankas pārskaitījumu saņem naudu no sava ārvalstīs dzīvojoša radinieka līdz trešajai pakāpei Civillikuma izpratnē, ar kuru nav kopīgas mājsaimniecības. Tas pats attiecas uz Latvijas iedzīvotājiem, kuri ar bankas pārskaitījumu saņem naudu no ārvalstīs dzīvojošas personas, kas nav viņa radinieks līdz trešajai pakāpei Civillikuma izpratnē, vai arī tos vispār nesaista radniecība (kaimiņš, draugs u.tml.), taču šo naudu saņēmējs izlieto, lai segtu savus izdevumus par izglītību un/vai medicīnu un ārstniecību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai netiktu piemērots iedzīvotāju ienākuma nodoklis, naudas saņēmējam jāspēj ar dokumentiem pierādīt naudas izmantošanu šādiem izdevumiem (jāiesniedz ārsta norīkojums vai slēdziens, kas apliecina ārstniecības nepieciešamību un ir maksātāja rīcībā, sākot ar dienu, kad dāvinājums saņemts; attaisnojuma dokumenti, kas apliecina dāvinājuma summas izlietošanu divu gadu laikā no dāvinājuma saņemšanas dienas norādītajam izglītības vai ārstniecības mērķim).

Taču, ja abos minētajos gadījumos no vienas un tās pašas personas saņemtā naudas summa pārsniedz 4000 eiro gadā, tā jādeklarē kā ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekams ienākums, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju par iepriekšējo gadu, tādējādi informējot VID par naudas izcelsmi.

3. Saņemtā nauda jādeklarē un iedzīvotāju ienākuma nodoklis jāmaksā, ja Latvijas iedzīvotājs ar bankas pārskaitījumu saņem naudu vairāk nekā 1425 eiro gadā no ārvalstīs dzīvojošas personas, kas nav viņa laulātais vai radinieks līdz trešajai pakāpei Civillikuma izpratnē, vai arī tos vispār nesaista radniecība un saņemtā nauda netiek izlietota, lai segtu ārstniecības vai izglītības izdevumus. Saņemtā nauda jādeklarē, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju par iepriekšējo gadu, un jāsamaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis 23% apmērā no tās pārsnieguma (no saņemtās summas atņemot 1425 eiro).

Uzziņa

• Gada ienākumu deklarācija par 2016. gadu jāiesniedz no 2017. gada 1. marta līdz 2017. gada 1. jūnijam (ieskaitot).

• Plašāka informācija par iespējām iesniegt gada ienākumu deklarāciju pieejama VID mājaslapā www.vid.gov.lv.

• Jautājumu un neskaidrību gadījumā var zvanīt uz VID Nodokļu un muitas informatīvo tālr. 67120000 vai vērsties jebkurā VID klientu apkalpošanas centrā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.