Niks Endziņš.
Niks Endziņš.
Foto: Edijs Pālens/LETA

Par aicinājumu “likvidēt ķīniešus” apcietināts viltus ziņu izplatītājs Niks Endziņš 4

Valsts policija (VP) 31.janvārī par nacionālā naida kurināšanu aizturējusi jau agrāk par viltus ziņu izplatīšanu apsūdzēto Niku Endziņu, kurš savā sociālā tīkla “Facebook” profilā bija ievietojis video, kurā, cita starpā aicināja “likvidēt ķīniešus”, noskaidroja aģentūra LETA.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
FOTO. Daži no viņiem pat neprecēti! Šī gada 10 iekārojamākie Latvijas vīrieši MI skatījumā 52
Kokteilis
Emocijzīmes, kas bieži tiek pārprastas: tās nozīmē kaut ko pavisam citu, nekā domājat 31
Krievijas Federācijā beidzas padomju tehnikas krājumi. Putinam ir kāds neticams plāns 93
Lasīt citas ziņas

VP izplatītajā preses paziņojumā, neminot personas vārdu, norādīts, ka VP Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Kriminālizmeklēšanas pārvaldes 1.nodaļas amatpersonas, veicot virkni neatliekamo izmeklēšanas darbību, par nacionālā un etniskā naida izraisīšanu sociālajos medijos aizturēja 1997.gadā dzimušu vīrieti.

Aizturētais savā sociālās vietnes profilā bija ievietojis video, kas guva plašu sabiedrisko rezonansi.

CITI ŠOBRĪD LASA
Minētajam vīrietim tiesa piemēroja drošības līdzekli – apcietinājumu.

Kriminālprocesa likums gan paredz Endziņam iespēju šo drošības līdzekli pārsūdzēt Rīgas apgabaltiesā.

Policijas paziņojumā norādīts, ka šī gada 31.janvārī VP Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Kriminālizmeklēšanas pārvaldes 1.nodaļas amatpersonas sadarbībā ar kolēģiem no Kibernoziegumu apkarošanas nodaļas veica monitoringu sociālajos medijos un konstatēja kādas personas publicēto video, kurā, iespējams, tika minēta nepatiesa un etniskā naida kurinoša informācija.

Par minēto faktu tika sākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 78.panta otrās daļas, proti, par darbībām, kas vērstas uz nacionālā un etniskā naida un nesaticības izraisīšanu un kas izdarītas automatizētā datu apstrādes sistēmā.

LETA jau vēstīja, ka minētajā video Endziņš apgalvoja, ka Latvijā ir nonācis pirmais ar jaunā koronavīrusu inficētais pacients. Tāpat viņš video sacīja, ka “vispār tos ķīniešus [cenzēts] vajadzētu likvidēt, to valsti vajag likvidēt, no tās valsts nekāds labums nav”. Video patlaban ir izņemts no viņa profila.

Likumsargi noskaidroja publicētā video autora dzīvesvietas adresi, kurā ierodoties, sastapa un aizturēja vīrieti. Tāpat likumsargi veica kratīšanu viņa dzīvesvietā, izņemot vairākus lietiskos pierādījumus – datu nesējus -datorus, mobilos telefonus un cietos diskus.

Šobrīd likumsargi turpina izvērtēt aizturētā vīrieša teikto par pirmā ar koronavīrusu inficētā pacienta konstatēšanu Latvijā.

Preses paziņojumā citēts VP Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Kriminālizmeklēšanas pārvaldes 1.nodaļas priekšnieks Romāns Jašins, kurš norādījis, ka bieži cilvēki internetā neapdomīgi publisko informāciju, tādējādi dažreiz maldinot sabiedrību ar izdomātiem un neeksistējošiem faktiem, kas var izraisīt sabiedrībā nevajadzīgu satraukumu.

“Pirms kaut ko publicēt ir ļoti svarīgi izvērtēt teikto, jo, kā zināms, informācija nekur nepazūd, un tās dēļ var nākties atbildēt likumā noteiktajā kārtībā,” sacījis Jašins.

Reklāma
Reklāma

Par nacionālā un etniskā naida izraisīšanu Krimināllikumā paredzēts sods – brīvības atņemšana uz laiku līdz pieciem gadiem vai īslaicīga brīvības atņemšana, vai piespiedu darbs, vai naudas sods.

Endziņš jau iepriekš ir nonācis tiesībsargājošo iestāžu redzeslokā, proti, Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesā aiz slēgtām durvīm tiek skatīta krimināllieta, kurā viņš ir viens no trim apsūdzētajiem par viltus ziņu portāla uzturēšanu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.