Ādolfa Hitlera dzimtā māja Braunauas pilsētā Austrijā.
Ādolfa Hitlera dzimtā māja Braunauas pilsētā Austrijā.
Foto: AFP/Scanpix/LETA

Par Hitlera dzimto māju prasa 1,5 miljonus eiro 0

Jurists, kurš pārstāv Austrijas pilsētā Braunavā esošās Ādolfa Hitlera dzimtās mājas bijušos īpašniekus, iesniedzis tiesā prasību pret Austrijas valsti, pieprasot, lai tā samaksātu agrākajiem īpašniekiem līdz 1,5 miljonu eiro lielu kompensāciju, ziņo Vācijas laikraksts “Die Welt”.

Reklāma
Reklāma
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 85
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā
Lasīt citas ziņas

Pagājušajā gadā vēsturisko ēku, kas kopš 2011. gada stāv tukša un neizmantota, valsts konfiscēja agrākajai īpašniecei, argumentējot, ka ir sabiedrības interesēs, lai tiktu nodrošināts, ka nacistu diktatora dzimšanas vietu neizmanto “nepienācīgi”.

Ādolfs Hitlers minētajā trīsstāvu mājā piedzima 1889. gadā un pavadīja tajā savas dzīves pirmos mēnešus. Pēc kara ēka tika izīrēta skolas un invalīdu mācību centra vajadzībām, taču 2011. gadā namu pārstāja izmantot, jo varasiestādes un īpašniece vairs nespēja vienoties par tālākās izmantošanas nosacījumiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Austrijas varasiestādes darīja nemierīgas apstāklis, ka pie mājas labprāt fotografējās tieši šī iemesla dēļ uz Braunavu atbraukušie neonacisti. Pieņemot lēmumu par ekspropriāciju, valsts gan samaksāja īpašniecei 310 000 eiro kompensācijā, taču Zalcburgas advokāts Gerhards Lebičs, kurš uzņēmies šo lietu, paziņojis, ka ēkas, tai līdzās esošo garāžu un auto stāvvietas vērtība ir vismaz 810 tūkstoši līdz 1,5 miljoni eiro.

Turklāt kompensācijas aplēsēji neesot ņēmuši vērā apstākli, ka tas esot vienīgais lielais stāvlaukums Braunavas centrā un tāpat ignorējuši ēkas vērtību, ko tai piešķir vēsturiskā objekta statuss. Tiesas lēmums pēc Vācijas preses ziņām ir gaidāms janvārī.

Austrijas Konstitucionālā tiesa, kurā vēl 2017. gadā tika skatīts pats atsavināšanas likumības fakts, pasludināja, ka valsts rīkojusies pareizi, jo “ir liecības, ka konfiscētais īpašums varētu kļūt par svētceļojumu vai identifikācijas vietu, kas sekmētu nacionālsociālisma vai neonacisma ideoloģiju”.

Austrijas Iekšlietu ministrija, kuras pārziņā nama jautājums atrodas, gatavojas izsludināt starptautisku arhitektu konkursu, kurā, balstoties vēsturnieku komisijas ieteikumos, jāveic “dziļas pārmaiņas” pašreizējā ēkas izskatā, lai padarītu to mazāk pievilcīgu neonacistu svētceļojumiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.