Ekonomika
Bizness

Pārdala līdzekļus par labu eksportam. Uzņēmumiem būs pieejams grants iekļūšanai konkrētos tirgos0


Ekonomikas ministrijas Uzņēmējdarbības konkurētspējas departamenta direktors Kristaps Soms: “Abas šīs programmas – gan “Biznesa inkubatori”, gan “Starptautiskās konkurētspējas veicināšana” – ir bijušas ļoti veiksmīgas, un sākotnēji plānotais abās programmās ir sasniegts.”
Ekonomikas ministrijas Uzņēmējdarbības konkurētspējas departamenta direktors Kristaps Soms: “Abas šīs programmas – gan “Biznesa inkubatori”, gan “Starptautiskās konkurētspējas veicināšana” – ir bijušas ļoti veiksmīgas, un sākotnēji plānotais abās programmās ir sasniegts.”
Foto: Edijs Pālens/LETA

Pagājušā gada nogalē Ekonomikas ministrija (EM) veikusi visu tās atbildībā esošo uzņēmējdarbības atbalsta programmu mazajiem un vidējiem uzņēmumiem finansējuma pārskatīšanu, balstoties uz sasniegtajiem rezultātiem.

Pārskatīšanas rezultāts – atrasti 7,4 miljoni eiro programmai “Starptautiskās konkurētspējas veicināšana”, kas ļauj turpināt vairākumu šīs programmas aktivitāšu. Neskatoties uz to, piešķirtais finansējums ir gandrīz izsmelts.

No šīs summas 4 miljoni eiro iegūti, pārdalot līdzekļus no “Biznesa inkubatoru” programmas, bet atlikusī summa – no programmā paredzētā rezerves apjoma. “Vērtējot līdzšinējos rezultātus “Biznesa inkubatoru” programmā, tika prognozēts, ka finansējums pilnā apjomā līdz 2023. gada beigām netiks apgūts, līdz ar to EM piedāvāja iedalīt finansējumu “Starptautiskās konkurētspējas veicināšanas” programmai, vienlaikus veicot arī programmas uzlabošanu,” teikts EM paziņojumā.

Programmai “Starptautiskās konkurētspējas veicināšana” piešķirtie papildu līdzekļi nodrošinās LIAA ekonomisko pārstāvniecību darbību, atbalstu dalībai LIAA organizētajos nacionālajos stendos starptautiskajās izstādēs, atbalstu uzņēmumu sertifikācijai, kā arī jauna atbalsta mehānisma ieviešanai.

Ekonomikas ministrijas jaunais priekšlikums paredz mazināt sākotnēji piedāvāto “Biznesa inkubatoru” programmas finansējumu par 4 miljoniem. eiro (sākotnējā piedāvājumā samazinājums bija plānots 10 miljoni eiro), saglabāt granta finansējumu iekārtu iegādei, vienlaikus pārskatot granta intensitāti.

Liels pieprasījums

Ekonomikas ministrijas uzņēmējdarbības konkurētspējas departamenta direktors Kristaps Soms, komentējot pārmaiņas finansējuma sadalē, skaidro, ka abām minētajām programmām ir pilnīgi atšķirīga auditorija.

“Biznesa inkubatoru” programma orientēta uz jaunuzņēmumiem, savukārt “Starptautiskās konkurētspējas veicināšanas” mērķauditorija ir jau nobrieduši uzņēmumi, kas cenšas uzsākt eksportu un iekļūt ārvalstu tirgos.

Abas šīs programmas ir bijušas ļoti veiksmīgas, un sākotnēji plānotais abās programmās ir sasniegts. Starptautiskās konkurētspējas programmas finansējums grantiem šobrīd jau ir izsmelts, turklāt šī programma ietver vairākas citas aktivitātes – daļējs LIAA pārstāvniecību ārvalstīs finansējums un LIAA stendu apmaksa starptautiskajās izstādēs.

Saprotot, ka kopējais pieejamais EM finansējums uzņēmumu grantiem, proti, daļēja izmaksu kompensācija uzņēmumiem starptautisko izstāžu apmeklēšanai un citu eksportu veicinošu darbību veikšanai, ir ierobežots, bet vienlaikus programma ir ļoti pieprasīta, EM lēma par finansējuma pārdali.

Ar papildu 7,4 miljoniem, kas piešķirti šai programmai, spēsim nodrošināt uzņēmumu eksporta aktivitātes līdz 2023. gadam – tiks turpināts LIAA pārstāvniecību darbs, tiks turpināta nacionālo stendu programma izstādēs, kā arī grantu sadaļa uzņēmumiem, gan mainītā un samazinātā apjomā.

Proti, ja uzņēmumam ir nepieciešamas specifiskas zināšanas par konkrēto tirgu, tad tam LIAA piedāvās padziļinātās konsultācijas par konkrēto tirgu. Ja LIAA nebūs nepieciešamo zināšanu, tās būtu iespējams iepirkt arī ārpakalpojumā. Tāpat uzņēmumiem būs pieejams grants uzņēmumu sertifikācijas līdzfinansējumam līdz 50%, kas bieži nepieciešams iekļūšanai konkrētos tirgos,” saka K. Soms.

Jau pirmajā gadā

Meklējot papildu līdzekļus starptautiskās konkurētspējas programmai, Ekonomikas ministrija esot pārskatījusi tās programmas, kuras vai nu jau izpildījušas sākotnējos mērķus, vai arī to izpildes temps nav bijis īpaši straujš.

“Runājot par “Biznesa inkubatoru” programmu, sākotnēji ministrijai bija bažas, ka viss 32 miljoniem eiro lielais finansējums tiks apgūts, taču kopumā programma virzās uz priekšu ļoti labi. Pārdalot 4 miljonus eiro par labu starptautiskās konkurētspējas programmai, tiek nodrošināts tas, ka var turpināt gan biznesa inkubatoru programmu, atstājot grantus, kuru efektivitāte, mērķtiecība, intensitāte un apjomi gan tiks papildus izvērtēti.

Nav izslēgts, ka izvērtēšanas rezultātā grantu intensitāte var tikt pazemināta no esošajiem 50% līdz 40 vai 30 procentiem, bet ne zemāk. Vienlaikus atrasti līdzekļi starptautiskās konkurētspējas veicināšanai. Tiek apspriesta iespēja pietiekami nobriedušiem uzņēmumiem – ar izstrādātu ideju un biznesa plānu grantus iekārtu iepirkšanai piešķirt jau pirmajā darbības gadā, nevis tikai otrajā, kā tas ir pašlaik,” uzsver Kristaps Soms.

 

UZZIŅA

Programmas “Starptautiskās konkurētspējas veicināšana” ietvaros līdz 31.12.2019. izmaksātais atbalsta finansējums komersantiem (granti) – 17,67 milj. EUR, no tiem:

atbalsts par dalību starptautiskās izstādēs/konferencēs ar stendu ir sniegts 13,12 milj. EUR apmērā jeb 74,3% no kopējā sniegtā atbalsta;

atbalsts par produktu/pakalpojumu atbilstības novērtēšanu jeb sertifikāciju ir sniegts 0,72 milj. EUR apmērā jeb 4,1% no kopējā sniegtā atbalsta;

atbalsts par dalību tirdzniecības misijās ir sniegts 3,81 milj. EUR jeb 21,6% no kopējā sniegtā atbalsta;

Saistītie raksti

kopumā grantus finansējumam ir saņēmuši 4470 komersanti, no kuriem 1281 ir unikālais atbalsta saņēmējs. Saskaņā ar veiktajām aptaujām programma ir sekmējusi uzņēmumu eksporta apjoma pieaugumu par vismaz 0,5 miljardiem EUR.

 

“Biznesa inkubatoru” programmas ietvaros līdz 2019. gada beigām piedalījušies 1995 dalībnieki ar kopējo biznesa apgrozījumu 70 miljoni eiro. Programmas ietvaros radītas 634 darba vietas un piesaistīts ārējais finansējums 12 miljonu eiro apmērā.

Dati: EM

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ekonomika
“Latvijas finieris” pārfinansējis 20 miljonu eiro kredītu uz garāku termiņu divās Latvijas komercbankās
1 diena
LE
LETA
Ekonomika
Ārkārtējās situācijas laikā nebūs jāveic ūdensskaitītāju nomaiņa vai verifikācija 1
1 diena
Raivis Šveicars
Ekonomika
Koronavīruss “apēd” pensijas: mēneša laikā 2. līmeņa pensiju plānu kopējā vērtība samazinājusies par 700 miljoniem 9
2 dienas

Lasītākie

LA
LA.LV
Latvijā
Raidījums: Lemberga lieta – starp retajām mutvārdu procesā skatāmajām vīrusa laikā
4 stundas
LE
LETA
Ekonomika
“airBaltic” atlaižamo saraksts kļūst garāks; Gauss sola visus paņemt atpakaļ
3 stundas
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
VIDEO. “Divi un divi”. Publiskās vietās turpmāk – uzturēšanās ierobežojums 1
8 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“de facto”: Drīzumā cer piegādāt vairākus miljonus respiratoru; pamodušies arī viltvārži
3 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Maskavas iedzīvotājiem nosaka pašizolācijas režīmu
2 stundas