Foto. EVA HAMBACH / AFP

Pēc pieciem gadiem tirgū karsējamā tabaka veido 14% no kopējā tabakas tirgus 3

Lai gan pēdējo 5 gadu laikā cigarešu smēķēšana Latvijā ir nedaudz samazinājusies, tomēr bezdūmu karsējamās tabakas produktu tirgus daļa šobrīd ir tikai 14%, un no cigarešu lietošanas ir atteicies katrs desmitais pieaugušais smēķētājs Latvijā, liecina Philip Morris Latvia aplēses.

VIDEO. Naksnīgajās debesīs nofilmētas neizskaidrojamas izcelsmes gaismas, kas pārvietojas 26
Pieci krāpniecības veidi, par kuriem pagaidām nav vēl dzirdēts.. Bet daudzi varētu šogad “iekrist” 35
Pēc sirmgalvja atteikuma kaimiņiem pārdot māju viņi vēršas tiesā, pieprasot likvidēt ceļu, kas ved uz seniora īpašumu 177
Lasīt citas ziņas

Philip Morris Latvia pārstāvji norāda, ka visā pasaulē tabakas industrija piedzīvo būtiskas pārmaiņas, un pieaugušie smēķētāji pakāpeniski atsakās no tradicionālo cigarešu lietošanas, izvēloties mazāk kaitīgas alternatīvas. Atteikšanās no cigaretēm ir jāpadara pēc iespējas pieejamāka visām sabiedrības grupām, arī mazāk nodrošinātiem pieeaugušajiem cigarešu smēķētājiem, kuri citādi turpinātu lietot kaitīgākos tabakas produktus – cigaretes.

Philip Morris Latvia vadītāja Lelde Kļaviņa: “Philip Morris International veicina bezdūmu nākotnes veidošanu visā pasaulē, iesaistot inovācijas un zinātni, lai mazinātu cigarešu smēķēšanas radīto kaitējumu. Tāpēc mēs aktīvi strādājam pie salīdzinoši mazāk kaitīgiem produktiem.”

CITI ŠOBRĪD LASA

“Pirmās tabakas karsēšanas ierīces Latvijā parādījās pirms 5 gadiem. Līdz tam lielākajai daļai smēķētāju nebija izvēles – viņi lietoja parastās cigaretes, kas ir kaitīgākais no tabakas produktiem. Mums ir ambiciozs mērķis piedāvāt mazāk kaitīgas alternatīvas daudz plašākam pieaugušo smēķētāju lokam. Tomēr jāatzīst, ka, neskatoties uz šo mērķi un ieguldītajiem resursiem, lielākā daļa smēķētāju turpina lietot viskaitīgākos tabakas produktus.”

Philip Morris Ārējo attiecību direktors Baltijā Liudas Zakarevičus norāda, ka Latvijai joprojām ir liels potenciāls atstāt parastās cigaretes pagātnē un domāt vairāk par tabakas kaitējuma mazināšanu. Latvija varētu sekot Zviedrijas, Norvēģijas, Lielbritānijas un citu valstu piemēram, kur smēķētāji atsakās no cigaretēm, pārejot uz mazāk kaitīgām bezdūmu alternatīvām: “Piemēram, Zviedrija jau ir no dūmiem brīva valsts, kur cigarešu smēķētāju skaits ir samazinājies līdz aptuveni 5%. Zviedrijas iedzīvotāji pēdējo desmitgažu laikā pakāpeniski atteicās no tradicionālajām cigaretēm un pārgāja uz zelējamo tabaku (snus), kas ir mazāk kaitīga bezdūmu alternatīva. Tas ir vecinājis to, ka Zviedrijā varam novērot ar smēķēšanu saistīto slimību samazināšanos. Iedzīvotāji un uzņēmumi bija galvenie pārmaiņu virzītāji, savukārt Zviedrijas valdība īstenoja uz mazāk kaitīgām bezdūmu alternatīvām virzītu politiku. Tikmēr Latvijā situācija ir tālu no Zviedrijas. Varbūt tas ir aizspriedumu dēļ, ka visi tabakas izstrādājumi ir vienādi. Varbūt vienkārši nav vēlēšanās vai apņēmības uz problēmu paraudzīties no zinātnisko atziņu vieokļa, kas pierāda, ka bezdūmu produkti ir mazāk kaitīgi salīdzinājumā ar cigaretēm. Gan sabiedrībai, gan valsts iestādēm un veselības ekspertiem ir svarīgi izprast, ka ne visiem tabakas izstrādājumiem ir vienāds riska profils. Patērētājiem vajadzētu saņemt skaidru un precīzu informāciju par jaunajām iespējām pāriet uz mazāk kaitīgiem produktiem. Tas mudinātu smēķētājus sekot Zviedrijas un citu valstu iedzīvotāju piemēram, veiksmīgi sasniedzot bezdūmu mērķus.”

Pēc viņa teiktā, pēdējos gados akcīzes nodokļa politika Latvijā nav bijusi ļoti sabalansēta – akcīzes nodoklis karsējamai tabakai paaugstināts par 211%, kamēr cigaretēm tikai par 24%. Akcīzes nodokļa palielināšanai bezdūmu produktiem jābūt pakāpeniskai, lai neveidotos šķērslis pieaugušajiem smēķētājiem pāriet no cigaretēm uz mazāk kaitīgām alternatīvām.

Jaunākais Eirobarometra pētījums liecina, ka tradicionālo tabakas izstrādājumu lietotāju skaits Latvijā joprojām ir ļoti augsts – valstī smēķē 32% iedzīvotāju. Tas ievērojami pārsniedz ES vidējo rādītāju – 23%.

“Mūsu uzņēmuma mērķis ir pakāpeniski atteikties no cigaretēm, tāpēc ieguldām un veltām visus savus resursus, lai izstrādātu, zinātniski pamatotu un komercializētu inovatīvus, bezdūmu produktus pieaugušajiem, kuri citādi turpinātu smēķēt. Pasaulē investīcijas samazināta riska produktos jau pārsniedz 10 miljardus dolāru. Tāpēc esam sarūgtināti, ka mums nav atļauts sniegt patērētājiem informāciju par mazāk kaitīgiem zinātniski pamatotiem produktiem. Šo pētījuma rezultātus ir apstiprinājuši vadošie valstu pētījumu centri, veselības iestādes u.c.. Esam atvērti dialogam ar patērētājiem, zinātnisko sabiedrību un politiķiem, kā mazināt smēķēšanas izplatību un ko piedāvāt tiem smēķētājiem, kuri joprojām turpina smēķēt kaitīgākos produktus – cigaretes,” uzsver L. Zakarevičus.

PMI uzsver, ka labākais risinājums smēķētājiem ir pilnībā atteikties no nikotīna un tabakas izstrādājumiem. Tomēr bezdūmu produkti ir labāka alternatīva tiem pieaugušajiem tabakas produktu lietotājiem, kuri citādi turpinātu smēķēt cigaretes. Uzņēmums īsteno arī papildu pasākumus, lai aizsargātu nepilngadīgos un padarītu produktus viņiem nepieejamus. Lai paātrinātu pārmaiņas un veicinātu smēķētāju pāreju uz mazāk kaitīgām alternatīvām, PMI ir radījis jaunākās paaudzes karsējamās tabakas ierīces sēriju – uz indukcijas tehnoloģiju balstītu IQOS ILUMA, kas Latvijā būs pieejama no oktobra beigām.

Šobrīd visā pasaulē jau ir vairāk nekā 25 miljoni IQOS tabakas karsēšanas ierīču lietotāju, un PMI lēš, ka vairāk nekā 73 % (apmēram 19,4 miljoni) no viņiem ir pilnībā pārgājuši uz IQOS un atmetuši smēķēšanu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Naksnīgajās debesīs nofilmētas neizskaidrojamas izcelsmes gaismas, kas pārvietojas
Pieci krāpniecības veidi, par kuriem pagaidām nav vēl dzirdēts.. Bet daudzi varētu šogad “iekrist”
Pēc sirmgalvja atteikuma kaimiņiem pārdot māju viņi vēršas tiesā, pieprasot likvidēt ceļu, kas ved uz seniora īpašumu
TESTS. Kura automašīnas marka visvairāk piestāv tavam raksturam?
Veselam
“Jums ir 56 gadi, jādzīvo vēl apmēram 10 gadus,” pacienti nepatīkami pārsteidz ārsta teiktais un rodas sajūta, ka medicīna ir tikai bizness
Lasīt citas ziņas
Vīķe-Freiberga: “Putins ir gatavs uz jebkuru neprātīgu soli, un visai pasaulei ir jārēķinās ar sliktāko iespējamo scenāriju”
Veselam
“Jums ir 56 gadi, jādzīvo vēl apmēram 10 gadus,” pacienti nepatīkami pārsteidz ārsta teiktais un rodas sajūta, ka medicīna ir tikai bizness
Berlīnes tiesa aizliedz uz Krievijas vēstniecības projicēt kara uzņēmumus
TESTS. Kura automašīnas marka visvairāk piestāv tavam raksturam?
Berlīnes tiesa aizliedz uz Krievijas vēstniecības projicēt kara uzņēmumus
09:40
Dārzs
Diedzēt sēklas var visur – gan dzīvojamā istabā, uz palodzes, vai jebkurā brīvā vietiņā
09:15
Vanaga: Arodbiedrība no valdības prasa tikai to, par ko abas puses ir vienojušās. Mums ir tiesības streiku turpināt
08:51
Pirmo reizi cilvēkam implantēta Neuralink mikroshēma – viņš ar domām spēj pārvietot peles kursoru pa datora ekrānu
Sārts: Avdijivkas izmēri Kremļa propagandas ceļā izaugs daudzkārtēji
VIDEO. Naksnīgajās debesīs nofilmētas neizskaidrojamas izcelsmes gaismas, kas pārvietojas
Vanaga: Arodbiedrība no valdības prasa tikai to, par ko abas puses ir vienojušās. Mums ir tiesības streiku turpināt
TV24
Gordons: Krievijā ir tipiska desu sabiedrība, lielākoties primitīva
VIDEO. Putina miroņgalvai būt! Uz Medicīnas vēstures muzeja fasādes atjaunots Putina plakāts
TV24
VIDEO. Atbild deputāti: Kādu jūs redzat skolu tīkla reformas nākotni? To vajag atlikt, pārstrādāt vai vispār noraidīt?
Kokteilis
VIDEO. Vilis Krištopans pārsteigts par redzēto Briselē: “Ir jānodzīvo līdz 69 gadiem, lai kaut ko tādu piedzīvotu”
Dārzs
Diedzēt sēklas var visur – gan dzīvojamā istabā, uz palodzes, vai jebkurā brīvā vietiņā
Bijušo Saeimas deputātu Znotiņu apsūdz par dūru vicināšanu konfliktā kāpņutelpā
TV24
Avdijivkā krieviem lieli zaudējumi, bet viņi pieturējās pie taktikas – par katru cenu uz priekšu!
Sākot no valsts rietumiem, trešdien gaidāms lietus un slapjš sniegs
Eleonora un Ariadne – šīs dienas gaviļnieces. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Maskava apsūdz Baltijas valstis prasību ignorēšanu gādāt par tās vēstniecībās organizēto vēlēšanu iecirkņu apsardzi
Pieci krāpniecības veidi, par kuriem pagaidām nav vēl dzirdēts.. Bet daudzi varētu šogad “iekrist”
Visu nedēļas nogali notika slepenas tikšanās. Kremlis neplāno apstāties pie Navaļnija slepkavības. Kas varētu būt nākamais upuris?
Pēc sirmgalvja atteikuma kaimiņiem pārdot māju viņi vēršas tiesā, pieprasot likvidēt ceļu, kas ved uz seniora īpašumu
Dārzs
Rihards Kols: “Sākam just ASV klātbūtnes panīkumu”
Treniņš palīdzēs mazināt dienas laikā uzkrāto stresu. Horoskopi 21. februārim
VIDEO. Par “Rīgas satiksmes” jauno logo: “Ļoti neglīts logo. Nepārdomāts galvenajam publiskā transporta galvaspilsētas tēlam.”
Kokteilis
VIDEO. “Man bija variants braukt pēc striķa…” Liene Šomase atklāj, ko pārdzīvojusi pēc Daugavpils koncerta skandāla
TV24
Aigars Rostovskis: Viss, ko dara šobrīd ierēdnis, nav jādara – ļoti daudz kas ir lieks!
TV24
Kādus jautājumus Rajevs uzdotu Putinam: Tie noteikti nebūtu patīkami, tie izsistu Putinu no balansa
Lekornī aicina uzmanīties no Krievijas sabotāžas Francijas bruņotajos spēkos