Pētījums: Pašvaldību izdotās avīzes rada nevienlīdzīgu konkurenci Baltijas valstu mediju vidē 3

Latvijas, Lietuvas un Igaunijas pašvaldību izdotās avīzes rada nevienlīdzīgu konkurenci Baltijas valstu mediju vidē, liecina jaunākais “Baltic Media Health-Check” pētījums par mediju vidi Baltijas valstīs.

“Kad šis murgs vienreiz beigsies?” Vecāki klases čatos atkal mēģina vienoties par dāvanām pedagogiem 67
Kokteilis
VIDEO. “Visatļautība pārsniedz visas saprāta un arī vājprāta robežas!” Daugavpils mēra “nakts izklaides” rada jautājumus
TV24
Vai tā ir patiesība, ka skursteni var iztīrīt ar kartupeļu mizām?
Lasīt citas ziņas

Kā pētījuma prezentācijā šodien norādīja Baltijas Mediju izcilības centra vadītāja Rita Ruduša, pētījuma fokuss šoreiz bija uz mediju vides veselību Baltijas valstu reģionos, jo pēdējos gadus arvien vairāk parādās pašvaldību izdotas avīzes, kuras būtiski ietekmē mediju vides kopainu katrā no valstīm.

Pēc Rudušas teiktā, pašvaldību avīzes kaitē reģionālo mediju stabilitātei, izplatot zemas kvalitātes saturu, kurā iekļautas ziņas ar politisku zemtekstu, tādējādi netiek pildīta sargsuņa loma, kura piemīt tradicionālajiem medijiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā liecina pētījuma laikā apkopotie dati, visvairāk pašvaldību avīžu izdošanai tērē Jelgavas pašvaldība, tām atvēlot 371 080 eiro gadā.

Tai seko Rēzeknes pašvaldība ar 144 000 eiro pašvaldības avīžu izdošanai un Jūrmala, kura šim mērķim atvēl 55 300 eiro gadā. Savukārt Liepājas pašvaldība pašvaldības avīzēm gadā tērē 46 286 eiro.

Pētījumā teikts, ka pašvaldību finansētos laikrakstus sāka izdot pirms astoņiem gadiem – laikā, kad Latviju skāra ekonomiskā krīze, samazinot reklāmas pārdošanas apjomus un cilvēku pirktspēju. Jauno laikrakstu parādīšanās skāra arī tādus reģionālos laikrakstus kā “Zemgales Ziņas” un “Kursas Laiks”, kuriem astoņu gadu laikā lasītāju skaits samazinājās par 60%, kas ir būtisks auditorijas sarukums Latvijas reģionālo laikrakstu vidū.

Savukārt pašvaldību laikrakstu loma pēdējo astoņu gadu laikā ir augusi un tie pilda pašvaldību sabiedrisko attiecību pārstāvja lomu. Sekojot Jelgavas pašvaldības piemēram, kura bija pirmā, kas radīja savu laikrakstu, vairākas citas Latvijas pašvaldības izveidoja savus izdevumus.

Atsaucoties uz Rīgas Stradiņa universitātes asociētās profesores Andas Rožukalnes pētījumu, kurā analizēti 110 pašvaldību izdotie laikraksti, secināts, ka publikāciju par izmaiņām likumdošanā, paziņojumu un citas oficiālas informācijas īpatsvars ir tikai 20% līdz 25% no pašvaldību avīžu satura. Atlikusī vieta avīzē tiek aizpildīta ar stāstiem par vietējiem pasākumiem, vēsturi un personībām, kā arī ar intervijām un sporta un mākslas notikumiem. Tāpat to saturā bieži vien redzami vietējo pašvaldību amatpersonu viedokļraksti.

Pētījumā secināts, ka no 110 pašvaldību izdotajiem laikrakstiem, mazāk nekā puse ir reģistrēta kā masu medijs Latvijas Masu informācijas līdzekļu reģistrā. Daži no tiem pat īsteno cenzūru, kas ir pretrunā ar Satversmi. Tāpat pašvaldības laikrakstu saturu bieži vien analizē un kritizē pilsētas domju sēdēs, kuru laikā pilsētas mēri dažkārt atklāti instruē, kas jāpublicē pašvaldības izdevumos, tādējādi padarot pašvaldības avīzes par politiskās komunikācijas rīku. Vienlaikus tās piedāvā zemas kvalitātes rakstus un nenodrošina viedokļu dažādību, kā arī imitē žurnālistiku, izkonkurējot neatkarīgo presi.

Baltijas Mediju izcilības centra vadītāja norādīja, ka problēmu saasina tas, ka gan Latvijā, gan Igaunijā nav izveidots regulējums, kas ierobežotu pašvaldības avīžu izdošanu. Savukārt Lietuvā, lai arī šāds regulējums pastāv, tas nav visaptverošs un tas ir nepilnīgs. Ruduša tam par piemēru minēja gadījumu, kad Lietuvā tiesa atzina kādas pašvaldības izdoto avīzi par nelikumīgu, apturot tās izdošanu, tomēr pēc pāris dienām tā tika izdota jau zem cita izdevēja.

Ruduša sacīja, ka tādi reģionālie laikraksti kā “Bauskas Dzīve” cenšas cīnīties pret pašvaldības izdoto avīžu ietekmi uz reģionālo mediju vidi, rosinot Latvijā strādāt pie likumdošanas ietvara, kas regulētu to izplatību. Viņa norādīja, ka Latvijā sarunas par pašvaldību avīžu izdošanas ierobežošanu valsts līmenī ir bijušas, tomēr pašlaik šajā jautājumā nav radusies skaidrība.

Igaunijā pašvaldības laikrakstu ierobežošanai būtu jānotiek pašregulācijas veidā, tomēr Igaunijas Preses izdevēju asociācijas pārstāvji norādījuši, ka tas ir neefektīvi, tādēļ ir nepieciešami likumiski ierobežojumi to izplatīšanas iegrožošana, norādīja Baltijas Mediju izcilības centra vadītāja.

SAISTĪTIE RAKSTI

Ruduša skaidroja, ka, lai arī ir gadījumi, kur normatīvais regulējums pašvaldības laikrakstu izdošanai pastāv, kā tas, piemēram, ir Lietuvā, to radītās konkurences problēmas joprojām pastāv. Viņa uzsvēra, ka nevar runāt par veselīgu Baltijas mediju vidi un tās ilgtspēju, ja šī problēma netiek risināta. Ruduša norādīja, ka iespējams problēmas risināšanai nepieciešama mediju konsolidācija un finansējuma palielināšana, lai celtu žurnālistikas kvalitāti, tomēr pašreiz pašvaldību izdotās avīzes rada nevienlīdzīgu konkurenci gan Latvijas, gan pārējo Baltijas valstu mediju vidēs.

Pētījumu veica Baltijas Mediju izcilības centrs sadarbībā ar pētnieciskās žurnālistikas centru “Re:Baltica” un Rīgas Ekonomikas Augstskolas (“SSE Riga”) Mediju studiju centru.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Kad šis murgs vienreiz beigsies?” Vecāki klases čatos atkal mēģina vienoties par dāvanām pedagogiem
Kokteilis
VIDEO. “Visatļautība pārsniedz visas saprāta un arī vājprāta robežas!” Daugavpils mēra “nakts izklaides” rada jautājumus
TV24
Vai tā ir patiesība, ka skursteni var iztīrīt ar kartupeļu mizām?
“Es varēšu paturēt pāris zobu un aci?” Nepilngadīgās transpersonas slepkavas bija sagatavojušas slimīgu plānu, kā nogalinās
Ukrainas Drošības dienests sarīkojis sprādzienu Krievijas Severomuiskas dzelzceļa tunelī
Lasīt citas ziņas
TV24
“Nauda nesmird…” Adamovičs stāsta par atrasto krievu “Shahed” dronu, kurā ievietots Ukrainā ražots akumulators
TV24
Izglītības ministre: Man ļoti simpātiska šķiet ideja par obligātu mācīšanos līdz 18 gadu vecumam
Sniegs un apledojums visā Latvijā apgrūtina braukšanu pa valsts galvenajiem un reģionālajiem autoceļiem
Kokteilis
FOTO. VIDEO. “Viņa izskatās sensacionāli un visu laiku turas vīra tuvumā!” Keita un Viljams pēc ilgāka pārtraukuma atkal kopā izgājuši sabierībā
Kokteilis
FOTO. “Nekad nedomāju, ka jums kaut ko tādu atklāšu!” Adriana Miglāne ļoti patīkami pārsteidz savus sekotājus
12:48
Maiks Pompeo: Runas par “Kyivstar” nacionalizāciju būtu solis atpakaļ
12:32
Arī šogad valsts mežos katra ģimene drīkst cirst vienu eglīti Ziemassvētkiem
12:26
“Kad šis murgs vienreiz beigsies?” Vecāki klases čatos atkal mēģina vienoties par dāvanām pedagogiem
Turcijā ceļa malā nogalinātu atrod palagā ietītu bijušo krievu modeli un viņas 15 gadus veco meitu. Pieļauj, ka slepkavību veicis Lietuvas pilsonis
Kremlis baidās par neveiksmju karā Ukrainā ietekmi uz prezidenta vēlēšanām
“Es varēšu paturēt pāris zobu un aci?” Nepilngadīgās transpersonas slepkavas bija sagatavojušas slimīgu plānu, kā nogalinās
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Vienbalsīgs tiesnešu balsojums! Latviešu dejotāja uzvarējusi prestižākajā vogue ballē Parīzē
TV24
Horens Stalbe: “Tiklīdz jūs nonākat Rīgā, tā jūs saprotat, ka mašīna sadalīsies gabalos!”
Knifi, kā pagatavot 24 dienu Adventes kalendāru
Traģisks negadījums pie Liepājas: ceļu satiksmes negadījumā gājusi bojā autobusa pasažiere
Arī šogad valsts mežos katra ģimene drīkst cirst vienu eglīti Ziemassvētkiem
Kokteilis
FOTO. Slavenības un kino mīļotāji pulcējas Dž.Dž.Džilindžera pirmās spēlfilmas – erotiskās drāmas “Ekstāze” pirmizrādē
Dārzs
Alveja, zelta stīga un citi vērtīgi “dakteri” uz palodzes
TV24
Kas notiks ar pastāvīgi dzīvojošiem Krievijas pilsoņiem Latvijā pēc 2. decembra?
Pašreizējās prognozes liecina, ka nākamnedēļ laikapstākļus Latvijā ietekmēs Krievijas anticiklons. Paliks krietni aukstāks?
Receptes
Sautēti kāposti visām gaumēm. 5 dažādas versijas
Izraēlas armija paziņo par kauju atsākšanu Gazas joslā
Ir divi scenāriji: bijušais Putina runu autors stāsta, kā var mainīties vara Krievijā
Pēc spēcīgās vētras Krimā pazuduši okupantu apmācītie kaujas delfīni
VIDEO. Pilnīgi viens! Kataras lidostā neviens nesagaida Vācijas prezidentu
Kāpēc sīpolus nedrīkst glabāt kopā ar kartupeļiem un citi padomi par sīpoliem
Putinam Latvijā dzīvo vairāki uzvārda brāļi
Izpētīts: suņi neuzticas meļiem un atpazīst sliktus cilvēkus
Laikapstākļus nosaka ciklons – snigšana turpināsies arī piektdien. Kur prognozē visspēcīgākos nokrišņus
Kokteilis
VIDEO. “Visatļautība pārsniedz visas saprāta un arī vājprāta robežas!” Daugavpils mēra “nakts izklaides” rada jautājumus
“Restorāna darbinieku vārdā izsakām lielu nožēlu par notikumiem.”Juško, kurš iesita sievietei, atkāpies no “COD” vadības