Pirmoreiz Latvijā noskaidros gada elektroauto 0

Elektroauto popularizēšanai pirmoreiz notiks konkurss „Latvijas elektroauto 2024/25”. Tā rīkotāji visā Latvijā organizēs īpašu šai auto jomai veltītu pasākumu sēriju, kuras laikā ikviens interesents varēs izmēģināt elektroauto un iepazīt tā īpašības. Iespējams, tas varētu mudināt pāriet uz šādu videi draudzīgu transportlīdzekli. Pirmajiem testu braucieniem vietas jau ir piepildītas, kas liecina par pieaugošu interesi iedzīvotāju vidū. Pasākumu sērijas noslēgums simboliski notiks Rīgas Motormuzejā, kur tiks paziņoti uzvarētāji astoņās nominācijās, tostarp piešķirot arī sabiedrības simpātiju balvu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
No A līdz Ž – ko par tavu personību atklāj tava vārda sākumburts? 18
Kā itāļiem izdodas iztirgot savus olīvu atkritumus Latvijā… Inese “iegrābusies”, iegādājoties Latvijā populāru olīveļļu
Lietotas automašīnas, kuras nevajadzētu iegādāties: eksperts norāda uz trim neuzticamiem modeļiem 34
Lasīt citas ziņas

Mudinās vairāk aizdomāties par videi draudzīgu auto

Zīmīgi, ka šīs aktivitātes rīkotāji ir padomājuši ne vien par labākā elektroauto noteikšanu, bet arī par īpašu pasākumu sēriju, lai iedzīvotāju vidū veicinātu elektromobilitāti un mudinātu apsvērt domu par videi draudzīgu transportu. Tā ir novitāte Latvijas auto tirgū, kurā elektroauto īpatsvars vēl ir salīdzinoši zems, taču ar augšupejošu tendenci.
Pasākumu sērijas rīkotāji uzsver, ka ar šādām aktivitātēm ļaus cilvēkiem aizdomāties par to, ka elektroauto agri vai vēlu kļūs par katra autovadītāja ikdienu. Turklāt jau ilgāku laiku tiem, kuri vēlas pāriet uz šādu transportlīdzekli, no valsts tiek piedāvātas plašas finansiālā atbalsta iespējas šāda transportlīdzekļa iegādei.

CITI ŠOBRĪD LASA

To akcentē arī klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis, atgādinot, ka Latvijā transporta sektors ir joprojām viens no lielākajiem emisiju radītājiem. Tas prasa vienlīdz lielu ieguldījumu šī sektora zaļināšanā. „Attīstoties bateriju tehnoloģiju tirgum un elektroauto ražotāju konkurencei, elektroauto kļūst pieejamāki transportlīdzekļi mūsu vidū. Sekojot tirgus tendencēm un sabiedrības vajadzībām, ieviešam dažādus jauninājumus atbalsta programmās, lai nodrošinātu plašākas iespējas elektroauto iegādei gan mājsaimniecību un uzņēmumu, gan pašvaldību vidū,” uzsver Kaspars Melnis. Pēc viņa teiktā, ministrija jau šobrīd strādā pie atbalsta programmas uzlabojumiem, lai arī daudzbērnu ģimenes saņemtu finansējumu septiņvietīgu elektroauto iegādei. „Augstu novērtēju nevalstisko organizāciju, uzņēmēju un elektromobilitātes entuziastu kopīgo iniciatīvu spert soļus iepretim tīrākai un zaļākai rītdienai,” saka ministrs.

Elektroauto cenas kļūst arvien zemākas

Ja vēl pirms pāris gadiem doma par elektroauto tā dārdzības dēļ likās kā tāls sapnis un to Latvijā skaitliski bija pavisam maz, šodien tie kļūst arvien pieejamāki dažādām sabiedrības grupām. „Pēdējā laikā strauji pieaug plašas sabiedrības interese par elektroauto, tāpēc jaunais izvērtējums ne vienam vien varētu kalpot kā ieskats un sava veida ceļvedis arvien daudzveidīgākajā elektroauto piedāvājumā,” komentē „Tavs Auto TV” galvenais redaktors Roberts Jansons, kurš pats ir izmēģinājis daudzus un dažādus elektroauto. Viņš ir arī viens no „Latvijas E-auto 2024/25” idejas autoriem. Pēc Roberta Jansona vārdiem, šobrīd elektroauto droši var dēvēt nevis par kaprīzi vai vienkāršu vēlmi izmēģināt visu jauno, bet gan par daļu no ikdienas mobilitātes risinājumiem.

Pēc Igaunijas elektroauto uzlādes tīkla „Eleport” vadītāja Latvijā Kārļa Mendziņa teiktā, pašreiz elektromobilitātes joma mūsu valstī vēl atrodas pārejas posmā no agrīnajiem entuziastiem uz elektroauto kā plašas sabiedrības izvēli. Viņaprāt, tieši tāpēc daudziem noteikti interesēs šo e-auto popularizēšanas pasākumu sērijas norise, kas ļaus paraudzīties uz elektroauto iespējām lauzt mītus par to, ka tas ir dārgs prieks, un izprast, ka ieguldīt šāda veida transportlīdzeklī ir tālredzīga investīcija.

„Elektroauto nozares attīstība nozīmē, ka šīs automašīnas kļūst arvien pieejamākas lietotājam – pieaug modeļu daudzveidība cenu kategorijā ap 20 000 līdz 25 000 eiro. Tas ir ievērojami lētāk nekā pirms dažiem gadiem. Tomēr nevaram arī rēķināties, ka e-auto cenas kļūs pavisam zemas, kaut vai ņemot vērā Eiropas Savienības drošuma prasības,” komentē Kārlis Mendziņš.

Liela interese par testa braucieniem

Lai gan pasākumu sērija ir tikko kā izsludināta un pirmie testu braucieni paredzēti tikai vasaras sākumā, tie jau izpelnījušies lielu sabiedrības interesi. Kārlis Mendziņš atklāj, ka pirmās grupas jau ir pilnībā nokomplektētas. Pēc viņa vārdiem, tas liecina par labām elektromobilitātes attīstības iespējām, ņemot vērā arī elektroauto tirdzniecības pārstāvju interesi un gatavību piedalīties pasākumu sērijā „Latvijas E-auto 2024/25”.

Konkursa žūrijas loceklis, inženieris un elektromobilitātes celmlauzis Latvijā Andris Dambis ir īpaši acīgs uz elektroauto klātbūtni ikdienas satiksmē. „Jā, šobrīd arī Latvijā ir jau pietiekami daudz elektrisko automašīnu. Redzam tās uz ielām, it īpaši Rīgas centrā. Tāpēc šis ir īstais laiks elektroautomašīnas savā starpā salīdzināt, apzināt to labās un varbūt arī kādas sliktās īpašības. Tās ir tik dažādas, nudien vērts šādas automašīnas izmēģināt katram pašam,” aicina Andris Dambis.

Reklāma
Reklāma

Aktivitāšu kopums norisināsies vairākos posmos – nominantu izziņošana, testa braucieni, simpātiju balvas noteikšana un pasākums plašākam sabiedrības lokam t/c „Spice”. Noslēguma apbalvošanas ceremonija notiks Rīgas Motormuzejā.

Elektroauto tiks vērtēti vairākās kategorijās. Tostarp būs uzvarētāji cenu kategorijā līdz 50 000 eiro un cenu kategorijā virs 50 000 eiro. Tāpat arī tiks piešķirtas balvas vairākās nominācijās – „Radīts pilsētai”, „Ģimenes izvēle”, „Uzņēmēja izvēle”, „Biznesa klase”, „Skaistākais dizains” un „Simpātiju balva”, kuru noteiks sabiedrības balsojums.

„Latvijas E-auto 2024/25” atklāšanai veltīta preses konference norisināsies 9. aprīlī plkst. 12.00 Rīgas Motormuzejā. Tajā piedalīsies Klimata un enerģētikas ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Irbe, Rīgas domes vadības pārstāvji, CSDD valdes priekšsēdētājs Aivars Aksenoks, Baltijas Ilgtspējīgas mobilitātes alianses pārstāvis Aivis Lonskis, kā arī žūrijas pārstāvji – „Eleport” vadītājs Kārlis Mendziņš, autoinženieris Andris Dambis un „Tavs Auto TV” vadītājs Gusts Kikusts.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.