Latvijā
Izglītība

Pulcēšanās ierobežojumi ietekmēs arī uzņemšanu augstskolās. Ar ko jārēķinās topošajiem studentiem0


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Zane Bitere/LETA

Ilze Kuzmina, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Koronavīrusa izplatības dēļ noteiktie pulcēšanās ierobežojumi ietekmēs arī uzņemšanu augstskolās un vidējās profesionālās izglītības iestādēs.

Uzņemšana, protams, notiks, taču augstskolās tā sāksies vēlāk nekā citus gadus, turklāt aizvien vairāk tiks izmantoti dažādi elektroniski risinājumi.

Arī citas izglītības iestādes domās, kā uzņemšanā nodrošināt pēc iespējas lielāku fizisko distancēšanos. Piemēram, Rīgas Valsts tehnikumā iestāšanās anketas varēs aizpildīt elektroniski.

 

Pieteikšanās studijām jūlijā

Kā jau pēdējos gados ierasts, 12 Latvijas augstskolas piedalās vienotajā uzņemšanas sistēmā, kuras ietvaros portālā “Latvija.lv” iespējams reģistrēties uzņemšanai studiju programmās.

Parasti tā startēja jūnija beigās vai jūlija sākumā, bet šogad reģistrēties konkursam būs iespējams tikai no 13. jūlija.

Turklāt no šī datuma pieteikties studijām varēs tikai tie, kuri centralizētos eksāmenus kārtojuši iepriekšējos gados, jo par šā gada eksāmenu nokārtošanu sertifikātus izsniegs tikai 24. jūlijā.

Kā norāda Latvijas Universitātes (LU) Studentu servisa departamenta direktors Jānis Saulītis, pieteikšanās laikus tiek atvērta arī tāpēc, lai topošie studenti varētu pirms reģistrēšanās mierīgi, ilgākā laika posmā izpētīt augstskolu piedāvājumu.

13. jūlijā pieteikšanās uzņemšanai startēs pulksten 9. Pieteikties konkursam uz studiju vietām vienotās uzņemšanas sistēmā varēs, gan autorizējoties ar eID karti, kurā ir elektroniskais paraksts, gan ar elektronisko parakstu, gan ar “eParaksts mobile” lietotni, gan izmantojot internetbanku.

Kā stāsta Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Uzņemšanas komisijas vadītāja Inesa Bušovska, sistēmā automātiski var redzēt gan studētgribētāju centralizēto eksāmenu rezultātus, gan gada atzīmes. Viņa piebilst: RTU aizvien vairāk izmantotu elektroniskās iespējas uzņemšanā arī tad, ja nebūtu koronavīrusa izraisīto ierobežojumu.

J. Saulītis gan piebilst: pilnībā elektroniski dokumentus varētu iesniegt tie, kas vidējo izglītību ieguvuši pēdējos divos gados; par senākiem absolventiem sistēmā varētu nebūt visu datu.

Elektroniskā pieteikšanās studijām norisināsies līdz 2. augustam. Šajā laikā vienotajā uzņemšanas sistēmā varēs arī sekot līdzi pieteikumu statistikai: proti, redzēt, kuras ir pieprasītākās studiju programmas, kuras mazāk pieprasītas, uz kurām ir lielākais konkurss.

No 27. jūlija līdz 3. augustam augstskolās darbosies klātienes uzņemšanas punkti, kuros reflektanti, kas kādu iemeslu dēļ nebūs iesnieguši pieteikumu studijām elektroniski vai to apstiprinājuši, varēs ierasties uzņemšanas punktos, lai uzrādītu dokumentus un apstiprinātu savus studiju pieteikumus klātienē.

J. Saulītis paredz, ka lielas drūzmēšanās nebūs.

8. augustā reflektanti saņems informāciju par uzņemšanas pirmās kārtas rezultātiem. Tie tiks paziņoti portālā “Latvija.lv”, kā arī nosūtīti reflektantiem īsziņā uz mobilajiem telefoniem un/vai e-pastā.

RTU piedāvās iespēju arī studiju līgumus parakstīt attālināti: tas gan būs iespējams vien tiem, kas izmanto elektronisko parakstu. Pērn šādu iespēju izmantoja apmēram trešdaļa jauno studentu.

Jāpiebilst: tā kā ārkārtas stāvokļa dēļ arī daudzus studiju darbus jāiesniedz, izmantojot e-parakstu, uz tā saņemšanu jau veidojoties rindas.

No lielākajām augstskolām kopīgajā uzņemšanas sistēmā nepiedalās vien Rīgas Stradiņa Universitāte (RSU). Tai ir sava elektroniskā uzņemšanas sistēma, kas startēs jau 1. jūlijā un darbosies līdz 3. augustam. Dokumentu pieņemšana klātienē plānota no 24. jūlija līdz 3. augustam. RSU gan šobrīd strādā pie tā, lai visus dokumentus varētu iesniegt elektroniski, izmantojot e-parakstu.

 

Uzņemšanas noteikumi nemainās

Kā zināms, ārkārtas situācijas dēļ tika samazināts obligāti kārtojamo centralizēto eksāmenu skaits.

Augstskolas gan uzņemšanas noteikumus tāpēc nav mainījušas un jauniešiem, kas būs kārtojuši ne tikai obligātos, bet arī izvēles eksāmenus, būs lielākas iespējas iestāties valsts apmaksātajās studiju vietās.

Tā, piemēram, RTU ir iespēja iestāties, ja kārtoti tikai obligātie eksāmeni, tomēr par izvēles eksāmenu rezultātiem varēs saņemt papildu punktus, kas konkursā dos priekšrocības.

Savukārt LU Bioloģijas fakultātē bez nokārtota eksāmena bioloģijā vispār neuzņems, tāpat studēt vēsturi nebūs iespējams bez centralizētā eksāmena sertifikāta šajā mācību priekšmetā.

Ārkārtas situācijas dēļ nav arī atcelti iestājpārbaudījumi tajās studiju programmās, kurās tie parasti ir.

Piemēram, RTU, kā ierasts, notiks iestājpārbaudījums zīmēšanā tiem, kas izvēlējušies studijas šādās programmās: “Arhitektūra”, “Materiālu tehnoloģijas un dizains” un “Industriālais dizains”.

Ārkārtas situācijas dēļ augstskolām nācās atteikties no atvērto durvju dienām un citiem klātienes pasākumiem, kas palīdz piesaistīt nākamos studentus.

Tāpēc tās cenšas izmantot tīmekļa piedāvātās iespējas sevis popularizēšanai.

Piemēram, Daugavpils Universitāte (DU) izveidojusi “Facebook” grupu, kur stāsta par studiju iespējām.

Saistītie raksti

Daudzviet atvērto durvju dienas notiek tiešsaistē. RSU pat pamanīts, ka virtuālos pasākumus apmeklē vairāk interesentu, nekā ierodas uz klātienes pasākumiem.

Lielākā daļa aptaujāto augstskolu – LU, RTU, DU, LiePU, LLU – studiju maksu nākamajā studiju gadā ekonomiskās situācijas dēļ necels. RSU dažas studiju programmās veikta studiju maksas korekcija.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IE
Ināra Egle
Latvijā
“Bija vienalga, ar ko strādāt kopā.” Talsos varu pārņēmusi Nacionālā apvienība
11 stundas
LE
LETA
Latvijā
Jūrmala vēl nepieņem lēmumu ieviest iebraukšanas maksu pilsētā uz visu gadu
12 stundas
LL
Lilija Limane
Latvijā
Balvēnieši lepojas ar partizāniem. Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem – 1920. gada 14. jūlijā
13 stundas

Lasītākie

IK
Ilze Kalve
Pasaulē
Slēgta “latviešu pilsēta” Lestera. Tautieši Anglijā pastāsta, kāda ir situācija uz vietas slēgtajā pilsētā
9 stundas
AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Par no zemes izraktu 1938.gada “Iž” bisi četri mēneši cietumā 1
10 stundas
EL
Egils Līcītis
Latvijā
Egils Līcītis: Valsts, mazākais, izturējusies netaktiski, lai neteiktu sadistiski, pret nabadzīgiem cilvēkiem 1
9 stundas
AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Filmu cienīgas intrigas Latvijā – par bandītiem, kuri spridzināja cilvēkus, bēga uz Krieviju un meloja policijas labā
22 stundas
LE
LETA
Veselam
Pēdējo divu nedēļu laikā Latvijā reģistrētas 11 ar Covid-19 inficētas personas, kas iebraukušas no Krievijas
8 stundas