“Virtuālo asistentu tirgus strauji pieaug, jo mākslīgais intelekts kļūst ar katru dienu gudrāks, tā zināšanas un prasmes nepārtraukti palielinās. Šis ir īstais laiks, kad dzimt jaunām, uz mākslīgo intelektu balstītām idejām,” ir pārliecināti uzņēmuma “HealthTechPro” dibinātāji Jānis Kondrāts un Santa Zaļjalova.
“Virtuālo asistentu tirgus strauji pieaug, jo mākslīgais intelekts kļūst ar katru dienu gudrāks, tā zināšanas un prasmes nepārtraukti palielinās. Šis ir īstais laiks, kad dzimt jaunām, uz mākslīgo intelektu balstītām idejām,” ir pārliecināti uzņēmuma “HealthTechPro” dibinātāji Jānis Kondrāts un Santa Zaļjalova.
Foto: Timurs Subhankulovs

Rada virtuālo asistentu medicīnas iestādēm. Kā tas palīdzēs mūsu ārstiem? 0

Kristīne Stepiņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

“Bērnu un sieviešu apavi, maciņš ar bērna brošiņu, matu ķemmes un kauli, kauli, kauli”: Baldones mežā atrasti zvērīgi nogalinātie ebreji
VIDEO. Neapstādināmais zāles pļāvēja robotiņš – “traģikomiski” kadri no Igaunijas
“Davai, noslēdzam mieru, lai krievi beidz bumbot un tad viss būs kārtībā…”: daudzi tā uzskata, pārliecināts ir Ivars Ījābs
Lasīt citas ziņas

 

Uzņēmuma “HealthTech­Pro” uz mākslīgā intelekta un blokķēdes tehnoloģijām balstītais virtuālais asistents, kas šobrīd tiek izstrādāts kopā ar nozares uzņēmumu – SIA “Veselības centrs 4” (“VC4”), drīzumā atvieglos darbu medicīnas personālam Pretnovecošanās institūtā (“Anti-Aging Institute”). “HealthTechPro” vēlas kļūt par pasaules mēroga spēlētāju virtuālo asistentu segmentā.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Medicīnas izglītības tehnoloģiju uzņēmuma “Exonicus” līdzdibinātājs Jānis Kondrāts veltījis septiņus gadus virtuālās realitātes traumu simulatora attīstīšanai, kas nodrošina apmācību procesu militārajiem mediķiem – glābējiem un medmāsām. Tagad Jānis ir apvienojis spēkus ar telemedicīnas uzņēmuma “DoctorOnline” biznesa attīstības vadītāju Santu Zaļjalovu, lai radītu jaunu inovāciju – virtuālo asistentu ārstniecības iestādēm. “Jau gadiem ir vērojama situācija, ka ārstniecības iestādēs trūkst atbalsta personāla.

Saskaņā ar Pasaules veselības organizācijas datiem līdz 2030. gadam veselības aprūpes nozarē pasaulē tā trūkums varētu sasniegt pat 15 miljonus speciālistu,” saka Jānis. Viņš atsaucas uz ASV pētījumu, kas liecina, ka no 15 minūšu vizītes pie ārsta tikai divas minūtes tiek veltītas pacienta apskatei un konsultācijām, pārējais laiks tiek pavadīts nepieciešamo dokumentu kārtošanai. Citās valstīs šī situācija esot vēl sliktāka, piemēram, Dienvidkorejā pacientam tiekot veltīta vien minūte. Dati par pacientiem veltīto laiku Latvijas ārstniecības iestādēs nav apkopoti, taču tie būtiski atšķiras valsts un privātajās medicīnas ie­stādēs.

“Bieži vien ārstam pietrūkst laika sarunai ar pacientu, kuras laikā varētu atklāties dažādi zemūdens akmeņi,” secina Santa. Tāpēc virtuālā asistenta idejas autori strādā pie tā, lai ārsts varētu vairāk laika veltīt pacientam. “Esmu inženieris, Santa ir biznesa attīstības un pārdošanas vadītāja. Vēl mūsu komandā ir ārsts Ainārs Stepens, kurš palīdz ar medicīnisko izaicinājumu pārvarēšanu,” stāsta Jānis. Virtuālā asistenta prototips tiek izstrādāts sadarbībā ar uzņēmumiem “Tilde”, “Latvijas Mobilais telefons” (“LMT”) un Rīgas Tehnisko universitāti (RTU). “Tilde” ir mākslīgā intelekta autori, “LMT” nodrošina telekomunikāciju pakalpojumus, bet RTU – blokķēdes tehnoloģiju risinājumus.

 

Sazobē ar nozari

“Lai padarītu veselības aprūpi kvalitatīvāku, ārstniecības iestādēm ir jāpalīdz ikdienā atvieglot dažādus procesus. Vēlamies radīt uz konkrētām nozares uzņēmumu vajadzībām balstītu risinājumu, tāpēc tas top sadarbībā ar “VC4” filiāli “Anti-Aging Institute”. Tā ir mūsu panākumu atslēga,” teic Santa, atzīstot, ka bieži vien tehnoloģiski risinājumi tiek radīti kādai nozarei bez tās iesaistes. Paredzams, ka virtuālais asistents sākotnēji tiks ieviests “Anti-Aging Institute”, bet turpmāk pakāpeniski arī citās “VC4” struktūrvienībās.

“”VC4″ ir viena no inovatīvākajām ārstniecības iestādēm Latvijā,” ir pārliecināta Santa. Bieži vien ar virtuālo asistentu tiek saprasts tērzēšanas robots dažādās mājaslapās, jo tas ir visizplatītākais. Taču “HealthTechPro” izstrādātais virtuālais asistents būs apveltīts ar mākslīgo intelektu, tas spēs saprast, ko saka cilvēks, un uzturēt dialogu. Šis virtuālais asistents palīdzēs ārstniecības iestādēm dažādos līmeņos – administrācijā, klientu apkalpošanā, reģistratūrā, kā arī ārstniecības procesā, atbalstot medicīnas darbiniekus.

Pirmā virtuālā asistenta funkcionalitāte, pie kā strādā “HealthTechPro”, ir klientu apzvanīšana, lai noskaidrotu, vai tie ieradīsies uz vizīti. “Visās “VC4″ filiālēs katru mēnesi tiek veikti aptuveni 100 tūkstoši šādu zvanu pacientiem. Nereti pacients aiziet uz ārstniecības iestādes reģistratūru, kur nākas gaidīt, jo ir izveidojušās rindas tāpēc, ka darbinieks ir aizņemts, atbildot uz telefona zvaniem. Virtuālais asistents ievērojami atvieglos klientu apkalpošanu,” teic Santa. Tas būs kas vairāk par robotu, jo spēs uzturēt dialogu. Ja saruna kļūs pārāk sarežģīta, to pārņems cilvēks. Ar laiku plānots virtuālo asistentu padarīt arvien “gudrāku”, palielinot tā funkciju daudzveidību. Virtuālais asistents sekos pacienta veselības stāvoklim, veiks tā monitoringu.

 

Nākotne – blokķēdes risinājumos

Sadarbībā ar RTU Informācijas tehnoloģiju institūta modelēšanas un imitācijas katedru ir plānots izstrādāt Latvijā pirmo elektronisko pacienta karšu un medicīnas datu uzskaites prototipu, kas balstīts uz blokķēdes tehnoloģiju. Tas tiks izstrādāts Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Tehnoloģiju biznesa centra programmā tehnoloģiski ietilpīgu prototipu izstrādei “Prototech”.

“Tā būs decentralizēta medicīnas datu uzglabāšanas sistēma, kas būs daudz drošāka un caurspīdīgāka, jo pacienti varēs pilnībā kontrolēt visus datus par savu veselības stāvokli,” saka Jānis. Dati vairs nebūs piesaistīti vienam konkrētam uzņēmumam. Tas dos iespēju pacientam šo informāciju komercializēt, piemēram, dot pieeju datiem pētniecības organizācijai vai apdrošināšanas uzņēmumam.

“Veids, kā tiek saglabāti dati un notiek informācijas apmaiņa ar pacientiem, pasaulē nepārtraukti attīstās. Lai Latvijas medicīnas iestādes varētu būt konkurētspējīgas, izstradājot tehnoloģiskus risinājumus, ir jādomā vairākus soļus uz priekšu. Jāņem vērā, ka blokķēžu tehnoloģijas arvien vairāk tiek izmantotas veselības aprūpes nozarē,” teic Santa. Latvijā pagaidām šādu risinājumu nav.

Šī gada aprīlī Berlīnē notikušajā starptautiskajā medicīnas IT risinājumu izstādē “DMEA 2022 – Connecting Digital Health”, kurā piedalījās arī “HealthTechPro”, ir izskanējis, ka Igaunija būs pirmā no Baltijas valstīm, kura jau ir sākusi veikt medicīnas datu uzskaiti, izmantojot uz blokķēdēm balstītas tehnoloģijas. “Mēs vēlamies būt igauņiem nedaudz priekšā vai vismaz viņus noķert,” teic Santa.

 

Ambīcijas lielas

Līdz šim Jānis virtuālā asistenta projekta attīstībā ir ieguldījis pats savus līdzekļus. Taču uzņēmums nopietni sāk gatavoties investīciju piesaistei. Šī gada “TechChill” konferencē bijusi liela Somijas un Lietuvas investoru interese par “HealthTechPro” virtuālo asistentu. “Tas mums dod pārliecību, ka esam uz pareizā ceļa un dodamies pareizajā virzienā,” secina Santa. Pirmssēklas investīcijām uzņēmumam nepieciešami 200 tūkstoši eiro. Lai iekarotu eksporta tirgus, vēl būtu nepieciešami 500 tūkstoši eiro, lēš Jānis.

Uzņēmums ir jau uzsācis sarunas par riska kapitāla piesaisti. “HealthTechPro” ir iestājies Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Siguldas biznesa inkubatorā. “Latvijas tirgu mēs uztveram kā vietu, kur veikt kvalitatīvu mājasdarbu. Mūsu mērķis ir kļūt par starptautiski atpazīstamu uzņēmumu. Mēs vēlamies būt par tādu kā ārstniecības iestāžu “Šveices nazi”, kuram ir daudz dažādas kvalitatīvas funkcionalitātes,” saka Santa.

Analizējot eksporta tirgu, iecerēts virtuālo asistentu piedāvāt Skandināvijā, ASV un Apvienotajos Arābu Emirātos. “Virtuālo asistentu tirgus strauji pieaug, jo mākslīgais intelekts kļūst ar katru dienu gudrāks, tā zināšanas un prasmes nepārtraukti palielinās. Šis ir īstais laiks, kad dzimt jaunām, uz mākslīgo intelektu balstītām idejām,” ir pārliecināts Jānis. “Health­TechPro” ambīcijas ir lielas. “Vēlamies kļūt par vadošo spēlētāju gobālajā virtuālo asistentu tirgū,” saka Jānis.

 

 

PĀRKĀPUMA BŪTĪBA

Sēkla

Dibinātāju pieredze veselības tehnoloģiju un inovāciju ieviešanā.

 

Dīgsts

Sadarbība ar medicīnas nozares uzņēmumu “Anti-Aging Institute”.

 

Augļi

Kopīgs darbs ar “Tildi”, RTU un “LMT”, lai kļūtu par pasaules mēroga spēlētāju virtuālo asistentu segmentā.

 

Vērtējums: Mākslīgais intelekts risinās darbaspēka problēmas

SAISTĪTIE RAKSTI

“VC4” filiāles “Anti-Aging Institute” vadītāja Zane Rēvalde: Ar virtuālā asistenta attīstītājiem “HealthTechPro” esam sadarbojušies jau iepriekš – ārstu tiešsaistes konsultāciju projektā. Šis inovatīvais risinājums īpašu aktualitāti ieguva, sākoties Covid-19 ierobežojumiem.

“VC4” prioritāte ir inovācijas medicīnā, taču tās ir būtiskas arī klientu apkalpošanā. Ir jāmeklē arvien jauni veidi, kā atvieglot ārstu, medicīnas un atbalsta personāla ikdienu. Tā kā lielākais izaicinājums ikdienā ir cilvēkresurss, sagaidām, ka virtuālais aisistents palīdzēs to risināt. Ir jātaupa darbinieku laiks, to aizstājot ar tehnoloģijām. Lai būtu lielāka kapacitāte attīstīt medicīnas tehnoloģijas un palīdzēt saviem pacientiem, izskatām iespējas savā ikdienā integrēt mākslīgo intelektu.

“Bērnu un sieviešu apavi, maciņš ar bērna brošiņu, matu ķemmes un kauli, kauli, kauli”: Baldones mežā atrasti zvērīgi nogalinātie ebreji
VIDEO. Neapstādināmais zāles pļāvēja robotiņš – “traģikomiski” kadri no Igaunijas
“Davai, noslēdzam mieru, lai krievi beidz bumbot un tad viss būs kārtībā…”: daudzi tā uzskata, pārliecināts ir Ivars Ījābs
Sinoptiķi nāk klajā ar prognozēm nākošajai nedēļai – vai vasara tiešām beigusies?
700 kg smagas govis pakārtas vertikālā stāvoklī, ķermenī ne grama asiņu: ASV masveidā nogalināti lopi
Lasīt citas ziņas
“Davai, noslēdzam mieru, lai krievi beidz bumbot un tad viss būs kārtībā…”: daudzi tā uzskata, pārliecināts ir Ivars Ījābs
FOTO. Kopenhāgenā tirdzniecības centrā sākusies apšaude – ievainoti vairāki cilvēki
“Bērnu un sieviešu apavi, maciņš ar bērna brošiņu, matu ķemmes un kauli, kauli, kauli”: Baldones mežā atrasti zvērīgi nogalinātie ebreji
FOTO. Politiķi ļaujas disko ritmiem sarunu festivālā “Lampa”
FOTO. Kopenhāgenā tirdzniecības centrā sākusies apšaude – ievainoti vairāki cilvēki
21:55
Sliktas ziņas no Ukrainas – ukraiņu karaspēks pēc smagām kaujām svētdien atstājis Lisičansku
21:20
Raidījums skaidro: par kurām partijām Latvijas pilsoņi gatavi balsot?
20:43
“Partijas cīnās par to, lai uzvarētu, nevis tauta dzīvotu labāk,” Horens Stalbe par to, ka uz “saulainu nākotni” ved tikai monarhija
Raidījums skaidro: par kurām partijām Latvijas pilsoņi gatavi balsot?
VIDEO. “Mums nav jācenšas izpatikt krieviem Latvijā”, mudina Arnis Blodons
FOTO. Likteņupes krastā, ar bagātu vēsturi, vairākkārt atjaunota, upurēta Rīgas HES celtniecībai – leģendārais Salaspils Svētā Jura baznīcas stāsts
Krievijas pilsētā Belgorodā nogranduši spēcīgi sprādzieni – sagruvušas ēkas un vairāki bojā gājušie
Kādas ir “burvju zāles” – rasaskrēsliņa dziedināšanas spējas?
VIDEO. Neapstādināmais zāles pļāvēja robotiņš – “traģikomiski” kadri no Igaunijas
Sinoptiķi nāk klajā ar prognozēm nākošajai nedēļai – vai vasara tiešām beigusies?
VIDEO. Visi naktī pārbaudītie elektroskūteru braucēji izrādās alkohola reibumā
700 kg smagas govis pakārtas vertikālā stāvoklī, ķermenī ne grama asiņu: ASV masveidā nogalināti lopi
Aiz skapjiem veidojas pelējums. Vai ar ventilācijas atveri sienā vien par maz?
Tev ir nepieciešamas pārmaiņas dzīvē! Horoskopi 4.jūlijam
VIDEO. Bordāns “Lampā” izrauj Šleseram no rokām mikrofonu! Kā politiķu diskusija pārvēršas cirkā
Daudzi Krievijas pilsoņi iebrauc un kārto darīšanas Rīgā caur trešajām valstīm, apstiprina Rinkēvičs
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs