Smadzeņu darbību veicina nodarbes, kas prasa garīgu piepūli.
Smadzeņu darbību veicina nodarbes, kas prasa garīgu piepūli.
Foto: Quality Stock Arts/SHUTTERSTOCK

Regulāri aizmirstais piedegušais katliņš uz plīts ir signāls, ka vajadzīga konsultācija. Kā saglabāt atmiņu? 0

Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

“Bērnu un sieviešu apavi, maciņš ar bērna brošiņu, matu ķemmes un kauli, kauli, kauli”: Baldones mežā atrasti zvērīgi nogalinātie ebreji
VIDEO. Neapstādināmais zāles pļāvēja robotiņš – “traģikomiski” kadri no Igaunijas
“Davai, noslēdzam mieru, lai krievi beidz bumbot un tad viss būs kārtībā…”: daudzi tā uzskata, pārliecināts ir Ivars Ījābs
Lasīt citas ziņas

 

Atmiņa ir kognitīvo spēju daļa, kas nodrošina informācijas saglabāšanu un atcerēšanos. Taču nereti cilvēki par to sāk rūpēties tikai tad, kad jau radušās problēmas.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Ne vienmēr vaina smadzenēs

“Mums katram garīgās spējas ir ļoti svarīgas, tostarp arī atmiņa. Atmiņa ietekmē mūsu lēmumus, rīcību, un tai ir milzīga nozīme ikdienā. Laba atmiņa līdz mūža galam ir ikviena cilvēka sapnis, taču tā var pasliktināties. Lai gan nozīme ir ģenētiskiem faktoriem, to ietekmē arī citi ārējie faktori – gan miega kvalitāte, gan ilgstošs stress, depresija, gan alkohola un citu apreibinošo vielu lietošana, gan nepilnvērtīga fiziska slodze un uzturs. Pēdējie zinātniskie atklājumi liecina, ka pat zarnu traktā esošā mikroflora ietekmē mūsu atmiņu,” stāsta Veselības centru apvienības poliklīnikas “Pļavnieki” neiroloģe Dace Bērziņa.

Arī “Mēness aptiekas” farmaceits Vadims Brižaņs novērojis, ka uz aptieku pēc līdzekļiem atmiņas uzlabošanai ierodas cilvēki, kuru sūdzību iemesls nebūt neslēpjas galvas smadzenēs.

“Gados jauniem cilvēkiem atmiņas pasliktināšanās iemesls nereti ir uztraukums, piemēram, pirms eksāmena. Šiem jauniešiem drīzāk varētu palīdzēt nomierinoši dabas valsts līdzekļi. Stress, bailes traucē smadzenēm normāli darboties, koncentrēties, atsaukt atmiņā nepieciešamo informāciju,” stāsta “Mēness aptiekas” farmaceits Vadims Brižaņs.

Vēl viena klientu grupa, kuri aptiekā interesējas par līdzekļiem atmiņas uzlabošanai, ir cilvēki, kuri cieš no pārslodzes un stresa darba vietā.

Šādos apstākļos darbiniekam nereti rodas sajūta, ka smadzenes nedarbojas kā nākas, ka tās vairs nespēj saglabāt atmiņā un apstrādāt visu nepieciešamo informāciju.

“Šajā gadījumā smadzenes funkcionē ļoti labi, taču, ja darbs ir ļoti intensīvs un tā paveikšanai tiek ņemtas talkā arī miegam paredzētās stundas, ja miegs ir nekvalitatīvs, tas ir, smadzenes neiziet visas miega fāzes, smadzeņu šūnas nespēj atjaunoties un tas ietekmē atmiņu. Līdzekļi atmiņas uzlabošanai šo problēmu neatrisinās, jāsāk ar dzīvesveida maiņu,” norāda farmaceits.

Trešā grupa, kurai radušās problēmas ar atmiņu, ir gados veci cilvēki. Fizioloģiskā novecošanas procesa dēļ viņi vairs nevar tik ātri pieņemt lēmumus, reaģēt uz jaunu situāciju, koncentrēties problēmas risināšanai vai kaut ko atcerēties kā agrāk.

Satraukums, nonākot svešā vidē, viņus ietekmē vēl stiprāk nekā jaunus cilvēkus, piemēram, viņi daudz vieglāk apjūk.

Vadims Brižaņs uzsver, ka arī ikdienā lietotie recepšu medikamenti hronisku slimību, pārsvarā centrālās nervu sistēmas, ārstēšanai, kā arī antidepresanti, pretsāpju līdzekļi, miega zāles var ietekmēt smadzeņu darbību – atmiņu, koncentrēšanās spējas. Farmaceita uzdevums ir informēt pacientu un viņa ārstējošo ārstu par šo zāļu blaknēm, jo, koriģējot medikamentozo terapiju, bieži vien izzūd arī sūdzības par atmiņas pasliktināšanos.

 

Atmiņu var izmērīt

“Gan smagas infekcijas, gan galvas traumas un hroniskas citu orgānu slimības negatīvi ietekmē atmiņu. Tas, cik spēcīgi būs cietusi atmiņa, atkarīgs no audu bojājuma apjoma noteiktā smadzeņu daļā. Ir specifiskas smadzeņu daļas, kuru apjoma samazinājums ir raksturīgs Alcheimera slimībai, citai demencei ir raksturīgas specifiskas izmaiņas citos galvas smadzeņu rajonos. Arī pārciests insults var izraisīt atmiņas traucējumus. Mēdz būt arī amnēzija pēc galvas traumas – tas nav mīts, tas liecina par tās smaguma pakāpi. Taču īslaicīgā (šodienas notikumu) un ilglaicīgā (agrāk pārdzīvoto notikumu) atmiņa var pazust arī cita veida galvas smadzeņu bojājumu dēļ. Diemžēl tā ir reāla situācija arī Latvijā,” stāsta neiroloģe.

Atmiņas kvalitāti ir iespējams izmērīt, un Latvijā šim mērķim tiek lietotas dažādas novērtēšanas skalas.

Visbiežāk tiek lietota MOCA skala, kas ir vispusīga un viegli izmantojama. Vēl precīzākas metodes izmanto klīniskie psihologi. Atmiņu kādā laika periodā var ietekmēt pārslodze, domas par citiem nozīmīgiem notikumiem, gatavošanās kaut kam svarīgam, arī slikti gulēta nakts. Vislabākā atmiņa būs atpūtas laikā, pēc labi izgulētas nakts, kad prāts baudīs mieru un sirds labsajūtu.

Ja aizmāršība tomēr sāk ietekmēt ikdienas aktivitāti, tad gan nepieciešama konsultācija pie speciālista. Ja ir šaubas par sevi, internetā var atrast iepriekš minēto atmiņas novērtēšanas skalu, var lūgt, lai kāds no tuvajiem ir intervētāja vietā un palīdz to izpildīt. Kopējais maksimālais rezultāts ir 30 punkti, ja punktu skaits ir zem 26, tad būtu vēlama speciālista konsultācija.

Arī regulāri aizmirstais piedegušais katliņš uz plīts ir signāls, ka vajadzīga konsultācija.

Dace Bērziņa uzsver, ka novecošana vēl nenozīmē sliktāku atmiņu. “Mēs varam domāt, ka smadzenes noveco, taču atklājumi nei­roloģijā liecina, ka arī nervu audi spēj atjaunoties un savā starpā veidot jaunus savienojumus jeb sinapses. Šo procesu sauc par neiroplasticitāti,” viņa atklāj, piebilstot, ka arī farmācijā tiek meklēti aizvien jauni preparāti, kas varētu ietekmēt smadzeņu neiroplasticitāti.

“Runājot par atmiņas trenēšanas metodēm, ir pierādījies, ka tie cilvēki, kas pievērsušies mūžizglītībai, vai tie, kuri darba specifikas dēļ spiesti apgūt jaunas pieejas, darba metodes vai tehnoloģijas, mūža nogalē saglabā labāku atmiņu.

Tādēļ jau spēka gados vajag mācīties jaunu valodu, apgūt jaunu profesiju, hobiju vai darboties kādā amatieru kolektīvā, jo jaunas informācijas atcerēšanās veicina atmiņas stiprināšanu un uzlabošanu.

Savu artavu dos arī regulārās fiziskās aktivitātes, jo to ietekmē mainās asinsvadu sieniņas elastība, sirdsdarbība, asinsspiediens, kuru izmaiņas būtiski ietekmē vielmaiņu galvas smadzenēs, līdz ar to arī atmiņu. Īpaši svarīgas ir fiziskās aktivitātes svaigā gaisā.”

 

Palīdzība no aptiekas plaukta

Vai ir kādi “ātrās palīdzības” līdzekļi atmiņas uzlabošanai, piemēram, saspringta darba periodā, sesijas laikā, pirms iestājeksāmeniem?

“Dažreiz jauniešiem atmiņas uzlabošanai tiek piedāvātas aizliegtās vielas, kuras neattaisno savu pielietojumu, jo iedarbība ir īslaicīga un tās rada daudz citu veselības problēmu, īpaša bīstamība slēpjas atkarībā no šiem līdzekļiem. Diemžēl arī manā praksē ir bijuši jaunieši, kas šos līdzekļus ir pamēģinājuši, taču pēc tam meklē palīdzību ne tikai pie narkologa, bet arī cietiem medicīnas speciālistiem. Šie “ātrās palīdzības” līdzekļi nav tā vērti,” uzsver Dace Bērziņa.

Pieejami arī recepšu medikamenti atmiņas uzlabošanai, kuri sāk darboties aptuveni pēc mēneša, arī aptiekā pieejamie bezrecepšu medikamenti un uztura bagātinātāji, kas vērsti uz asinsrites uzlabošanu un satur, piemēram, divdaivu ginka ekstraktu (Ginkgo biloba) neiedarbojas uzreiz.

Cilvēkiem, kuriem pro­blēmas ar atmiņu radušās neveselīga, pārāk saspringta dzīvesveida dēļ, farmaceits Vadims Brižaņs iesaka kādu laiku lietot uztura bagātinātājus, kuru sastāvā ir melatonīns, kas veicina labāku miega kvalitāti un sakārto miega ciklu.

No vitamīnu un minerālvielu klāsta farmaceits atmiņas uzlabošanai iesaka palietot B grupas vitamīnus, it īpaši B5 un B6, kuri nepieciešami normālai nervu sistēmas darbībai, magniju un neiroprotektoru  – koenzīmu Q10, kas pasargā nervu šūnas.

“Arī B12 vitamīnam ir liela nozīme nervu sistēmas atjaunošanās procesā,” papildina neiroloģe. “Taču jābūt arī uzmanīgiem – ja B6 vitamīna ir par daudz, tas nevis uzlabo nervu sistēmas darbību, bet sāk tai kaitēt, piemēram, zināms, ka B6 vitamīna pārdozēšana var izraisīt nervu bojājumu.”

 

Kas zināms par atmiņu

* Domāšanu nodrošina nervu šūnas jeb neironi, piemēram, smadzeņu garozā vien to ir 10–15 miljardi.

* Smadzeņu darbība, tostarp atmiņa, atkarīga no informācijas pārvades laika un neironu savstarpējās komunikācijas caur sinapsēm.

* Vislielākā neironu sinaptiskā aktivitāte smadzenēs ir 6–8 gadu vecumā.

* Izrādās, ka smadzenes var ģenerēt jaunas šūnas un aktivizēt jaunus neironu tīklojumus visas dzīves garumā.

* Jo ilgāks laiks tiek veltīts mācībām, sākot no bērnudārza un līdz studijām augstskolā, jo labāka atmiņa būs pēc 65 gadu vecuma.

* Viens mācību vai studiju gads vecumā vīrieša atmiņu uzlabo par diviem, bet sievietes – par pieciem gadiem. Piemēram, studējot piecus gadus, seniorei pēc 80 atmiņa būs kā 55 gadu vecumā.

* Vientulība pēc 65 gadu vecuma negatīvi ietekmē darba (īstermiņa) atmiņu.

SAISTĪTIE RAKSTI

* Regulāras fiziskās aktivitātes var uzlabot koncentrēšanās spējas, atmiņu, radošo domāšanu.

* Miegā smadzenes apstrādā un nostiprina informāciju, kas iegūta dienas laikā. Ja neguļ pietiekami ilgi, tā, iespējams, atmiņā nesaglabāsies pareizi vai pazudīs.

Kādas ir “burvju zāles” – rasaskrēsliņa dziedināšanas spējas?
Uzmundrinoši zaļais brokolis: gan salātos, gan konservos un pat ar muskatriekstiem
Ledusskapī uzglabājamas arī noteiktas zāles
Viss būs labi, jo kombinētā balstvakcīna jau ir izgudrota, apgalvo Ģimenes Ārstu asociācijas vadītāja
“Bērnu un sieviešu apavi, maciņš ar bērna brošiņu, matu ķemmes un kauli, kauli, kauli”: Baldones mežā atrasti zvērīgi nogalinātie ebreji
VIDEO. Neapstādināmais zāles pļāvēja robotiņš – “traģikomiski” kadri no Igaunijas
“Davai, noslēdzam mieru, lai krievi beidz bumbot un tad viss būs kārtībā…”: daudzi tā uzskata, pārliecināts ir Ivars Ījābs
Sinoptiķi nāk klajā ar prognozēm nākošajai nedēļai – vai vasara tiešām beigusies?
700 kg smagas govis pakārtas vertikālā stāvoklī, ķermenī ne grama asiņu: ASV masveidā nogalināti lopi
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
Mēness aptieka: 14% Latvijas iedzīvotāju šogad nesvinēs Jāņus
Mēness aptieka: Gandrīz pusei aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzēriens Nr.1 Jāņos būs alus
21% “Centrālajā laboratorijā” testēto ērču šogad konstatēta Laimas slimība
„Mēness aptieka”: uz mājām vai biroju aptiekas produktus tagad var piegādāt „Wolt”
Ar Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas attīstības biedrības atbalstu Ukrainas iedzīvotāji Mēness aptiekās varēs iegādāties recepšu medikamentus 10 000 eiro apmērā
Lielākajai aptaujāto daļai nav pietiekamas informācijas par savu vecāku sirds veselību
Bērniem jāzina rīcība gadījumos, ja sagriezts pirksts vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība
Piecas lietas, ko, iespējams, nezināji par farmaceita profesiju
„Mēness aptiekas” farmaceitu un ratiņkērlinga komandas spēlē uzvar draudzība
„Mēness aptieka” saņem starptautisko Best Places To Work sertifikātu
Darbu sākusi „Centrālās laboratorijas” filiāle Olainē
Vingrošana un speciāli pielāgoti vingrojumi pretsāpju terapijai
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
Galveno nosacījumu komplekss ikdienas sportošanai, nekaitējot locītavām
jauninājumi ērtībai pamazām top par ierastu ikdienu aptiekā
Ja locītavas smeldz no pārslodzes
Piens, lakrica vai šokolāde. Ar ko varētu konfliktēt tavas zāles
Mēness aptieka: Visbiežāk iedzīvotājiem ārsta palīdzība nepieciešama sadzīves un sporta traumu dēļ
Labestības tablete ikvienam
Vai uzturs apgādā ar visu, kas tavam organismam vajadzīgs?
Sāp mugura. Tableti, ortozi, masāžu vai tomēr pie ārsta
Atzīmējot Latvijas olimpiskā un paralimpiskā sporta sasniegumus
Kāpēc D vitamīns ir visbiežāk apspriesto uztura bagātinātāju topā
Veselība dārgāka, kaut tādēļ E-cigarešu tirgotājiem iestāsies smagi laiki
Sarežģītā saules aizsardzības aritmētika
“Vislielākā nelaime ir ar uztura bagātinātājiem.” Ārste par to, kādu postu var nodarīt “brīnumlīdzekļi”
Ko saka zinātnieki, vai koronavīruss rudenī vairs nespēs izraisīt epidēmijas vilni?
Kā atpazīt aplamības un patiesību par sirds veselību
Garšīgas svētku receptes cukura diabēta pacientiem
“Davai, noslēdzam mieru, lai krievi beidz bumbot un tad viss būs kārtībā…”: daudzi tā uzskata, pārliecināts ir Ivars Ījābs
FOTO. Kopenhāgenā tirdzniecības centrā sākusies apšaude – ievainoti vairāki cilvēki
“Bērnu un sieviešu apavi, maciņš ar bērna brošiņu, matu ķemmes un kauli, kauli, kauli”: Baldones mežā atrasti zvērīgi nogalinātie ebreji
FOTO. Politiķi ļaujas disko ritmiem sarunu festivālā “Lampa”
“Partijas cīnās par to, lai uzvarētu, nevis tauta dzīvotu labāk,” Horens Stalbe par to, ka uz “saulainu nākotni” ved tikai monarhija
Raidījums skaidro: par kurām partijām Latvijas pilsoņi gatavi balsot?
VIDEO. “Mums nav jācenšas izpatikt krieviem Latvijā”, mudina Arnis Blodons
FOTO. Likteņupes krastā, ar bagātu vēsturi, vairākkārt atjaunota, upurēta Rīgas HES celtniecībai – leģendārais Salaspils Svētā Jura baznīcas stāsts
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
FOTO. Kopenhāgenā tirdzniecības centrā sākusies apšaude – ievainoti vairāki cilvēki
21:55
Sliktas ziņas no Ukrainas – ukraiņu karaspēks pēc smagām kaujām svētdien atstājis Lisičansku
21:20
Raidījums skaidro: par kurām partijām Latvijas pilsoņi gatavi balsot?
20:43