Lai pietiktu gaismas, zem jumta logiem ierīkota darba zona.
Lai pietiktu gaismas, zem jumta logiem ierīkota darba zona.
Foto – Anda Krauze

Radošas pārmaiņas pagaidu mājoklī: kā labāk iekārtot īslaicīgu dzīvesvietu 0

Pasteļtoņu spēks

Mansarda saimniece Anda Kaņķele pārliecinājusies, ka pufs tiešām ir ļoti ērta jauniešu mājokļa sastāvdaļa, jo uz tā daudzi var sasēsties, turklāt to viegli transformēt.
Foto – Anda Krauze
Latviju šķērsos nokrišņu zona, kas atnesīs vienu no spēcīgākajiem sniegputeņiem šoziem. Vai prognoze par vētru joprojām spēkā? 1
“Mēs te tupēsim ar maskām, kodiem un ierobežojumiem, kamēr visa pārējā Eiropa dzīvos kā 2019. gadā,” Soctīklotāji par Pavļuta paziņojumu 244
“Saslimu ar kovidu, bet testu nodevu tikai pēc nedēļas. No kuras dienas sāk skaitīt karantīnu?” Uz skatītājas jautājumu atbild Stella Lapiņa 26
Lasīt citas ziņas

Rudenī, kad augstskolās sākas kārtējais mācību semestris, daudzi no laukiem nākušie studenti (un ne tikai viņi) vēlas īrēt dzīvokli. To dara tāpēc, ka nav bijis vietas dienesta viesnīcā vai arī gribas lielāku mieru, neatkarību un iespēju telpas iekārtot pēc savas patikas. Kardinālas pārmaiņas īrētā dzīvoklī vai istabiņā diezin vai kāds ir gatavs veikt, bet nelielus, taču pamanāmus uzlabojumus omulībai būtu gatavi īstenot. Kā labiekārtot pagaidu dzīvesvietu?

Māksliniece Daiga Lapsa, kura, iekārtojot savus un arī draugu, radu un paziņu mājokļus, uzkrājusi interjeristes pieredzi, iesaka vispirms ķerties pie sienu atsvaidzināšanas, tās pārkrāsojot, uzlīmējot jaunas tapetes vai kombinējot abus šos sienu apdares veidus. – Man no mājas vajadzēja pārcelties uz dzīvokli ar trim mazām istabiņām. Pieradusi pie plašuma un gaišuma, sākumā jutos slikti, bet tad izdomāju, kā panākt vēlamo efektu – sienām, griestiem un arī grīdai jābūt pasteļtoņos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Spilgti, piesātināti un vēsi toņi telpu vizuāli samazina, bet siltie pasteļtoņi (gaiši zils, gaiši zaļš, gaiši rozā, gaiši pelēks, aprikožu tonis, baltā un krēmkrāsa) darbojas pretēji. Tie telpu optiski paplašina, padara gaišāku, rada tīrības un sakārtotības efektu, tāpēc piemēroti nelielām un tumšām istabām.

– Noplēsu apbružātās un vecmodīgās tapetes, kuras iepriekš samitrināju, lai vieglāk dabūtu nost. Sienas bija diezgan labā kvalitātē. Negribēju sterilu interjeru, tāpēc uz plaknes vienas daļas liku struktūrapmetumu, bet pārējo nosedzu ar tapetēm pasteļtoņos, – stāsta māksliniece.

Būvmateriālu veikalos plašā klāstā pieejami dažādu firmu ražoti struktūrapmetumi, kas paredzēti iekštelpu apstrādei. Vienam kvadrātmetram vajag aptuveni 3,0–3,5 kg, bet iepakojumā lielākoties ir 25 kg. Zinot šos parametrus, var aprēķināt, cik daudz materiāla nepieciešams. Taču ar struktūrapmetumu vien nepietiks. Lai tam veidotos saķere ar sienu, apakšā jāliek grunts. Lai sienas apdari nofiksētu un padarītu noturīgu, pāri jāklāj krāsa. – Struktūrapmetuma konsistence ir līdzīga krējumam. Es šo masu uz sienas liku ar rokām 3–4 mm biezumā, noglaudot katru laukuma centimetru, bet, protams, var izmantot špakteļlāpstiņu, – skaidro speciāliste un piebilst, ka apmetuma sastāvā esošie smilšu graudiņi uz sienas atstāj neregulāras svītras, kas plaknei piešķir dekorativitāti.

Ar struktūrapmetumu apstrādā visas sienas apmēram 40–50 cm uz leju no griestiem, bet pārējo sienas daļu aplīmē ar pasteļtoņu tapetēm, kas var būt ar nelielu rakstu. Jāizvēlas gludas tapetes, lai tās būtu pretstatā struktūrapmetuma raupjumam. Starp tapetēm un apmetumu māksliniece veidojusi dekoratīvo joslu – pirms apmetuma uzklāšanas uzlīmē aptuveni 10 cm platu līmlenti, lai iezīmētu robežšķirtni. Kad darbus pabeidz, noplēš līmlenti un uz atsegtās sienas daļas ar brīvu roku kaut ko uzzīmē.

Ja ir zemi griesti, tie jākrāso gaišāki par sienām, tādējādi vizuāli paaugstinot telpu.

Mazs dara lielāku

Lai pietiktu gaismas, zem jumta logiem ierīkota darba zona.
Foto – Anda Krauze

Jāievēro, ka jebkurš kontrasts optiski samazina dzīvojamās platības kvadrātmetrus. Lai no šā efekta izvairītos, mēbeles, aizkarus vai žalūzijas un citus interjera elementus pielāgo telpas apdarei, izvēloties vienā tonī. Ja tomēr gribas kādu spilgtu priekšmetu, to labāk izvietot telpas tālākajos stūros. Akcenti piesaistīs uzmanību un it kā palielinās skatiena trajektoriju, radot iespaidu par vizuāli plašāku telpu.

Istaba šķitīs lielāka, ja iekārtojumam izmantos mazāka izmēra priekšmetus. Mēbelēm jābūt lakoniskām, vēlams, no viegliem materiāliem. Jāaizmirst par klubkrēsliem, to vietā priekšroku dodot vienam vai vairākiem pufiem, jo tie aizņem mazāk vietas. Jāmēģina atbrīvoties no korpusa skapjiem, tos labāk aizvietot ar kumodi vai vairākām dažādu izmēru kumodēm, kas ļauj racionālāk izmantot platību.

Skapīšus – sienas tonī

Plauktos novietotie grozi palīdz uzturēt kārtību – tajos var salikt daudz ko, un izskatās akurāti. Pie sienas piestiprinātie sniegadēļi neaizņem daudz vietas, turklāt ir dekoratīvs elements.
Foto – Anda Krauze

Skapīšus var padarīt mazāk pamanāmus, ja tos nokrāso sienas tonī. Ļoti ērtas ir mobilās mēbeles (galdiņi uz ritentiņiem, plauktiņi, plauktu sistēma), saliekamās mēbeles, kurās apvienotas vairākas funkcijas, un arī iebūvētie skapji ar plauktu sistēmām.

Nelielām telpām ieteicams izmantot plakanas griestu lampas, iebūvētos gaismekļus vai vairākus nelielus gaismekļus, kas izvietoti pa visu plakni, jo tad griesti šķitīs plašāki.

Telpu iespējams optiski palielināt arī ar spoguļiem, jo tie atstaro gaismu un it kā attālina istabas sienas. Taču spoguļiem nedrīkst būt masīvs rāmis.

Pārdomāts zonējums

Ja ir atvērtais plānojums, tāds elements kā bāra lete noder arī zonu atdalīšanai.
Foto – Anda Krauze

Kad topošajai juristei Andai Kaņķelei vaicāju, kas ir būtiskākais studentu mājoklī, viņa vispirms min ērtu un gaišu darba zonu. – Mēs šeit dzīvojam ar draugu. Kamēr viens mācās pie datora, otrs var iekārtoties pie bāra letes, kur ir pietiekami plaša virsma darbam, – viņa skaidro un piemetina, ka, protams, jābūt arī gana plašai atpūtas zonai.

Jaunieši īrē mansardu kādā no Rīgas centra namiem. Iepatikušās senatnīgās brusas un daudzie jumta logi, kas telpas piepilda ar gaismu. – Dzīvokli iekārtojām, sākot no nulles, jo sienas bija tikai apšūtas ar rīģipsi, citi iekšējās apdares darbi nebija veikti, – atceras Anda. – Es zināju, ka gribu minimālisma stilā ieturētu interjeru gaišos toņos un tumšu koka grīdu. Pirms tam piecatā dzīvojām trīsistabu dzīvoklī un telpas bija pilnas ar mantām, ka nevarējām apgriezties.

Lai dzīvojamā telpa, kas apvienota ar virtuves zonu, izskatītos plašāka, priedes koka grīdas dēļi klāti pa diagonāli, bet, lai iegūtu kāroto brūno toni, tie tika beicēti.

Ģipškartona sienas nokrāsotas baltas (tā arī ir Andas iemīļota krāsa!), baltas ir arī flīzes virtuves zonā, vannas istabā uz sienas un grīdas. Spilgtais akcents interjerā ir koši sarkanie bāra krēsli pie letes. – Kad domājām, vai pirkt galdu vai kopā ar virtuves iekārtu pasūtīt leti, izšķīrāmies par otro variantu, jo mums ar draugu tas šķita pievilcīgāk, turklāt tā var labāk nodalīt telpu. Vienīgā problēma – kad atnāk draugi un grib ap to apsēsties, visiem nepietiek vietas.

Televizorgaldiņš pašu rokām

Televizora galdiņu uzmeistarojusi Anda pati, izmantojot divas koka paletes.
Foto – Anda Krauze
SAISTĪTIE RAKSTI

Daudzas mēbeles (plaukts, kafijas galds, darba galds, kumodes u.c.) ir zviedru kompānijas “IKEA” ražojums, kas izceļas ar mūsdienīgu dizainu un demokrātiskām cenām. Pašiem pēc mēbelēm nav jābrauc ne uz Zviedriju, ne Poliju vai Lietuvu, bet var pasūtīt interneta vietnē www.majlietas.com, un pēc dažām dienām pasūtītais būs piegādāts. – Gultu gan pirkām “Nakts mēbelēs”, jo gribējām, lai ir ļoti kvalitatīvs guļamais, – atklāj Anda un piebilst, ka bez mammas un drauga finansiālā atbalsta mitekļa remonts un iekārtojums būtu daudz pieticīgāks.

Anda savām rokām darinājusi televizora galdiņu. Kādā sludinājumu portālā nopirkusi divas koka paletes, tās pārzāģējusi uz pusēm un ar līmi stiprinājusi vienu virs otras. Lai mēbele būtu pārvietojama, pieskrūvējusi ritentiņus.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
pareizi iestādīt koku: izrādās, vairums to nezina! 2
Ja pārdod mašīnu – vai jāmaksā valstij nodoklis? 18
Siera pīrāgs Čanapuri
Izmaiņas veselības aprūpē no 1. janvāra: kuri cilvēki tagad ir atbrīvoti no pacienta līdzmaksājuma? 11
Latviju šķērsos nokrišņu zona, kas atnesīs vienu no spēcīgākajiem sniegputeņiem šoziem. Vai prognoze par vētru joprojām spēkā? 1
“Mēs te tupēsim ar maskām, kodiem un ierobežojumiem, kamēr visa pārējā Eiropa dzīvos kā 2019. gadā,” Soctīklotāji par Pavļuta paziņojumu 244
“Saslimu ar kovidu, bet testu nodevu tikai pēc nedēļas. No kuras dienas sāk skaitīt karantīnu?” Uz skatītājas jautājumu atbild Stella Lapiņa 26
Ja pārdod mašīnu – vai jāmaksā valstij nodoklis? 18
Vai, enerģijas ieguvei izmantojot saules baterijas, rēķini tiešām ir pa nullēm?
Lasīt citas ziņas
Kā no ievārījuma pagatavot kēksiņus?
Medaļas ceļ pašapziņu! Ķekaviešu Gintas un Māra Loginu sīrupiem un džemiem “Novada garšas” eksperti piešķir zeltu un sudrabu
Labākās sējas dienas 2022. gadā: sākas jau februārī!
Dakteri uz palodzes. Kādus telpaugus var izmantot ārstēšanā? 1
pagatavot fantastiku debesmannu?
“Citrusaugu kopšana nav sarežģīta, bet cilvēki mēdz pieļaut kļūdas, kas bieži noved pie auga bojāejas”: kā mājās izaudzēt apelsīnus un citronus?
Īrijā vairs nav jādistancējas. Kā aizvadīta pirmā “brīvlaišanas” nedēļa?
Lasītājs: Saslimu ar kovidu, visas laboratorijas atteicās atbraukt uztaisīt testu, tagad sertifikāta man nav. Kurš atmaksās zaudējumus un uzņemsies atbildību? 9
Tagad gan braukt pa ceļu, gan lidot debesīs! Apstiprināts profesora izgudrojums, kas nākotnē mainīs pārvietošanos
“Man šis gadījums izskatās pēc politiskās korupcijas,” Andris Bite par labas gribas atlīdzinājumu ebrejiem
“Šoferu dēlu” laiki atgriežas? Ministru birojos nonāk partijas biedri un citi pietuvinātie 34
Tengizs Gogotišvili: Paldies Putinam, kurš licis Rietumiem aptvert draudu bīstamību un pirmo reizi 30 gados apsvērt militāru pretdarbību
Slimo gan vakcinētie, gan nevakcinētie: aicina atcelt Covid-19 sertifikāta prasību tirdzniecības centros 2
Lielākie pabalsti – azartspēlēm. Cik ētiski ir valstij atbalstīt azartspēļu uzņēmumus?
“Represiju dēļ latgalieši to tik sapņo kā atdalīties no Latvijas un pievienoties Krievijai!” Ko par mums raksta Krievijas propagandas mediji 295
“Pa logu izmeta 400 mārciņu pieprasīto kukuli un ar 137 km/h bēga no kolēģiem!” Kā Jevgeņijs Rēzeknē atmaskoja uzmācīgos un negodīgos ceļu policistus 23
“Mēs te tupēsim ar maskām, kodiem un ierobežojumiem, kamēr visa pārējā Eiropa dzīvos kā 2019. gadā,” Soctīklotāji par Pavļuta paziņojumu 244
Rīgu pārņēmis omikrons. Ko vēl atklāj novērojumi Latvijas pilsētu notekūdeņos? 48
Skatītāja: Uztaisiet šovu, lai prezidents un ministri parāda, kā izdzīvot ar 283 eiro mēnesī 248
Ja pārdod mašīnu – vai jāmaksā valstij nodoklis? 18
“Gobzems apkauno nevis sevi, bet savus vecākus,” Kreituse asi kritizē politiķi 142
VIDEO. “Tā procedūra ir ļoti nopietna, jo dibens jau nav tā mazākā ķermeņa daļa”: Olga Kambala ar injekcijām tiek pie smukākas pēcpuses
Siera pīrāgs Čanapuri
Īrijā vairs nav jādistancējas. Kā aizvadīta pirmā “brīvlaišanas” nedēļa?
16:26
Tagad gan braukt pa ceļu, gan lidot debesīs! Apstiprināts profesora izgudrojums, kas nākotnē mainīs pārvietošanos
16:21
Tengizs Gogotišvili: Paldies Putinam, kurš licis Rietumiem aptvert draudu bīstamību un pirmo reizi 30 gados apsvērt militāru pretdarbību
16:11