Publicitātes foto

Iekārtojam istabu sākumskolēnam. Kādas nianses jāņem vērā vecākiem 0

Sākumskolēna izskats un paradumi ir citādi nekā pamatskolas vai vidusskolas audzēknim, tāpat atšķiras arī viņa istaba un tās iekārtojums. Kas jāsaglabā nemainīgs visu mācību laiku, bet kam jāmainās, bērnam augot?

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 104
Lasīt citas ziņas

Lai cik jauki un ērti būtu iekārtota skolēna istaba, divpadsmit skolas gadu laikā tai vienalga būs nepieciešamas pārmaiņas. Visbiežāk vecāki tās saista ar mēbeļu maiņu vai telpas remontu, bet bieži tas sakrīt ar laiku, kad bērns gluži vienkārši ir pāraudzis istabas sākotnējo iekārtojumu. Tomēr tas nenozīmē, ka jāmaina pilnīgi viss.

Ja istabai nepieciešams kosmētiskais remonts un iepriekšējais remonts veikts kvalitatīvi, varbūt pietiek tikai ar tapešu pārlīmēšanu vai sienu un griestu pārkrāsošanu, bet grīdas segums var palikt nemainīts. Iespējams, ka jāatjauno tikai sienu apdare, kuras izveidošanā lietderīgi iesaistīt pašu istabas saimnieku. “Jaunais interjers būs daudz īpašāks un iepriecinošāks, ja vecāki dos iespēju skolēnam pašam iesaistīties un pieņemt lēmumus interjera izvēlē. Vienmēr priecājos, ja redzams, ka jaunais cilvēks arī pats kaut nedaudz piedalīsies remontdarbos kopā ar ģimeni, jo tā noteikti veidojas lielāka atbildības sajūta pret savu dzīves telpu, kā arī rodas jaunas prasmes,” interjera dizaina konsultante Elīna Čaplinska. “Aktuāli telpu apdarei vienā istabā sakombinēt dažādas tapetes no vienas kolekcijas vai arī dažus kontrastējošus krāsu toņus.” Pēdējā laikā jauniešu vidū palielinājies arī pieprasījums pēc fototapetēm – ar tām iespējams telpā radīt ļoti oriģinālu noskaņu un īstenot drosmīgas interjera idejas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja jāiegādājas jaunas mēbeles, vispirms noteikti jātiek skaidrībā, kas nepieciešams – jauna gulta, plašāks skapis vai lielāks rakstāmgalds. Dažreiz jau esošās mēbeles izdodas veiksmīgi sakombinēt ar vecajām tā, ka nav jāiegādājas jauns pilnīgi viss iekārtojums. Piemēram, veco plauktu sistēmu var papildināt ar jauniem plauktiem, bet zem tiem iekārtot vairākus mobilus glabātavu blokus (plaukts/kaste) uz fiksējamiem ritenīšiem, ko reizēs, kad pie pusaudža ciemojas vienaudži, iespējams izmantot arī par papildu sēdvietām. Ja istabā vietas pietiekami, veco gultu varbūt var nemest laukā, bet pārveidot par stilīgu minidīvāniņu ar košiem spilveniem. Arī skapim iespējami dažādi demokrātiski varianti, izmantojot pārvietojamos drēbju statīvus, piekaramos audekla plauktus, kartona drēbju kastes un, piemēram, aizkarus vai žalūzijas.

Visbiežāk pārmaiņas, veidojot vecumam atbilstošu iekārtojumu, aktualizē pats skolēns. Viņa ikdienas gaitas ir mainījušās (nākušas klāt jaunas nodarbes – pulciņi, hobiji, laika pavadīšana ar draugiem), līdz ar to, iespējams, istabā nepieciešamas ne tikai jaunas mēbeles vai vieta dažādu piederumu un cita veida apģērba glabāšanai, bet arī vairāk brīvas telpas vai, tieši otrādi, omulīgu aksesuāru. Jebkurā gadījumā pirms telpas pārkārtošanas noteikti jāapspriežas ar jauno cilvēku – daudzi jaunieši interesantas interjera idejas ir noskatījuši žurnālos, pie draugiem vai filmās un pavisam noteikti zina, ko gribētu savā istabā.

Pirmo klašu skolēni nereti izvēlas savai istabai pārāk rakstainas tapetes, bet tīņiem patīk eksperimentēt ar drosmīgām, spilgtām krāsām. “Uzklausot skolēna domas un idejas, vecāku uzdevums ir izvēlēties telpas apdares veidu un ieteikt, kā labāk saskaņot un sakombinēt apdares materiālus. Bieži vien bērni vēl nesaprot, ka rakstainas tapetes var būt pārāk raibas un mazai istabai nepiemērotas, bet košā krāsa var nelabvēlīgi iedarboties uz redzi un pašsajūtu,” savu pieredzi līdzdala Elīna Čaplinska.

Taču jāatceras, ka ir lietas, kas paliek nemainīgas. Pirmkārt, skolēna istaba joprojām ir gan guļamistaba un atpūtas telpa, gan vieta darbam. Līdz ar to te noteikti jāsaglabā šīs trīs galvenās funkcionālās zonas. Tās var nedaudz pārklāties vai būt mobili variējamas – piemēram, atpūtas un guļamzona, bet tām jābūt ērtām un ergonomiskām. Otrkārt, gan telpai kopumā, gan katrai zonai atsevišķi jābūt labi apgaismotām. Darba galdu, protams, labāk ierīkot pie loga, kur ir dabiskā dienasgaisma. Ja tas nav iespējams, tad jāparūpējas, lai darba virsma būtu pietiekami un pareizi izgaismota (no kreisās puses un tā, lai telpā neveidotos lieli gaismēnu kontrasti). “Tagad ir pieejamas daudzas jauna dizaina lampas, kas noteikti piešķirs odziņu jebkuram jauniešu istabas interjeram. Mūsdienās gaismas ķermeņi ir ne tikai gaismas avots, bet reizē arī mākslas un interjera objekts,” akcentē interjera dizaina konsultante Elīna Čaplinska. Treškārt, jāiekārto ērta vieta apģērba un dažādu lietu glabāšanai.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.