Dabā
Zaļā dzīvošana

Rīgas bebriem ir jauna stratēģija1


Rīgas kanālā mīt gan melnais, gan brūnais bebrs.
Rīgas kanālā mīt gan melnais, gan brūnais bebrs.
Foto: Edijs Pālens/LETA

Rīgas kanālā mītošā beb­ru ģimene arvien vairāk pierod pie pilsētas trokšņiem un cilvēkiem, kā arī izdomā jaunas metodes, kā tikt pie koku graušanas. Katru septembri Rīgas zoo­loģiskā dārza speciālists Mārtiņš Zilgalvis sāk Rīgas kanāla bebru piebarošanu, divas reizes nedēļā pasniedzot tiem kārklu un vītolu zarus.

Kopumā beb­ri apēdot ap 600 kilogramiem zaru gadā. “Jāatzīst, ka bebri uzreiz neraujas izmantot manu piedāvājumu, dabiskie instinkti ņem virsroku un bebrs izvēlas dzīvžogus, ceriņus, nevis zarus tieši pie alas ieejas.” Bebriem izbaro zarus, kuri pirms tam bijuši žirafu ēdienkartē. Žirafes zariem apēd tikai galotnes, savukārt bebriem garšo miza. “Rīgas bebri zobus asina rudenī pretstatā lauciniekiem, kuri zobus asina visu cauru gadu. Tieši septembra beigās sāk grauzt krūmus un apstādījumus.”

Bebri ir augēdāji, vasarā tie labprāt ēd arī zāli. Ārpus pilsētas vietās, kur bebri nāk ārā no ūdens, ir gluži kā izpļauti vairāki kvadrātmetri zāles – tā ir bebru barotava.

Bebru barībā īpaša loma arī koku un krūmu mizai. Izmanto galvenokārt lapu kokus – vītolus, ozolus –, bet nesmādē arī egles. Rīgas bebri akceptējuši arī mazās eglītes. Resnākus stumbrus pie pamatnes apgrauž konusa veidā, līdz koks nolūst, un tad daļēji vai pilnībā iespējams izmantot tā zarus.

Lai aizkavētu bebrus iznīcināt kanālmalas kokus, tiem uzliktas pamatīgas un visai dārgas metāla restes. Taču nu bebriem ir jauna stratēģija, tie, nespēdami pārgrauzt metāla stieņus, sākuši rakties zem tiem. “Tas notiek stāvajos kanāla krastos, tāpēc tagad liekam papildu armatūru,” skaidro M. Zilgalvis. Drāšu pinums kokus nepasargā, tos bebri pārgrauž.

 

Rīgas kanāla krasti visā garumā ir nostiprināti ar koka pāļiem, kas ierakti zemē, tomēr dažviet pāļi ir bojāti, kas bebriem dod iespēju rakt alas.
Foto: Edijs Pālens/LETA

Tāpat jāseko līdzi zemes nogruvumiem virs beb­ru alām un bedres, kas veidojas pilsētas kanāla krastā, jāaizber. “Tās ir ventilācijas šahtas, kas nepieciešamas alām, ko tie taisa stāvajās krastu nogāzēs. Jāber ciet, lai neiebruktu asfalts uz ietvēm un cilvēki naktī neiegāztos bedrē. Dabiskā vidē uz alas tiktu krauti virsū zari, Rīgā to nevar izdarīt,” skaidro beb­ru uzraugs.

“Ja izķers, tad ienāks no Daugavas jauni. Turklāt vietā, kur viena ģimene jau dzīvojusi, nākamā ienāk daudz ātrāk,” piebilst bebru barotājs. M. Zilgalvis novērojis, ka nu jau diviem bebriem uz astes ir rētas, tas, visticamāk, nozīmē, ka viņi savā teritorijā nelaiž svešiniekus.

Rīgas kanālā mītošajai bebru ģimenei katru gadu ir viens divi pēcnācēji, kuri nākamajā gadā tiek izdzīti ārā.

Jaunuļi tiek aizdzīti uz Daugavu, un tālākie viņu ceļi mums nav zināmi. “Daugava ir kā ātrgaitas šoseja bebriem,” teic M. Zilgalvis. Visai ticams, ka beb­ri pārvācas uz Pārdaugavu, taču tas, cik kopumā liela ir bebru populācijā galvaspilsētā, nav apzināts.

Saistītie raksti

“Ja pludmalē ir redzams bebrs, tad tas ir normāli,” piekrīt Dabas aizsardzības pārvaldes eksperts Vilnis Skuja. “Divgadnieki, kuriem jāpamet tēva mājas, pa upi nonāk līdz jūrai. Atpakaļ tie nevar iet, tāpēc iet pa pludmali uz priekšu līdz jaunai upītei vai strautiņam un pa to atgriežas sauszemē.”

Bebru alas līdz šim konstatētas pie Latvijas Nacionālās operas un baleta ēkas, kā arī pie Rīgas brīv­ostas pārvaldes ēkas.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LL
LETA, LA.lv
Dabā
FOTO, VIDEO. “Joprojām sniģelē…” Sniega sega pieaug līdz 20 cm
2 dienas
LE
LETA
Dabā
Stipra snigšana turpināsies. Alūksni klāj bieza sniega sega
2 dienas
LE
LETA
Dabā
Gulbenē trīs stundās uzsniguši deviņi centimetri sniega
2 dienas

Lasītākie raksti

LE
LETA
Latvijā
GKR sola pārbūvēt visus lielākos Rīgas tiltus un paaugstināt izglītības darbinieku algas
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Konkursā meklē Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja direktoru, piedāvājot 1500 eiro algu
3 minūtes
LE
LETA/LA.LV
Sports
Rastorgujevs tiek pie sudraba medaļas Eiropas čempionātā
35 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Erdoans pieprasa Putinam “aizvākties no ceļa” Sīrijā
50 minūtes
VK
Vita Krauja
Kultūra
Arī sabiedrība ir atbildīga par cilvēka izvēlēm. Saruna ar Rēziju Kalniņu 1
Intervija 3 stundas