Pēc ievēlēšanas jaunais Rīgas Tehniskās universitātes rektors Tālis Juhna sacīja: “Darīšu visu iespējamo, lai pierādītu, ka jūsu izvēle bijusi pareiza.”
Pēc ievēlēšanas jaunais Rīgas Tehniskās universitātes rektors Tālis Juhna sacīja: “Darīšu visu iespējamo, lai pierādītu, ka jūsu izvēle bijusi pareiza.”
Foto: Karīna Miezāja

RTU ies tālāk ar jaunu rektoru 1

Ilze Kuzmina, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Veselam
5 populāri pārtikas produkti izraisa atmiņas zudumu – to iedarbība novērota jau īstermiņā 29
VIDEO. McDonald’s darbiniece šauj uz klientu, kurš pasūdzējies par pasūtījumu 23
TV24
“Esam atkal uz sēkļa!” Jānis Ikstens par situāciju valdībā 113
Lasīt citas ziņas

Vakar Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) tika pie jauna rektora. Šajā amatā RTU Satversmes sapulcē ar 153 balsīm no 190 tika ievēlēts līdzšinējais RTU zinātņu prorektors Tālis Juhna. Viņš ir arī īstenais Zinātņu akadēmijas loceklis, inženierzinātņu doktors, kas veic pētījumus ūdenssaimniecības jomā. Maģistra un doktora grādus viņš ieguvis Zviedrijas augstskolās: Karaliskajā Tehniskajā universitātē un Luleo Tehniskajā universitātē, bet bakalaura studijas pabeigtas RTU. T. Juhnu var uzskatīt par līdzšinējā rektora Leonīda Ribicka komandas cilvēku. Tomēr sarunā ar “Latvijas Avīzi” T. Juhna norādīja, ka tas nenozīmē, ka augstskolā nav gaidāmas nekādas pārmaiņas. Tā kā saskaņā ar izmaiņām Augstskolu likumā RTU kļuvusi par zinātņu universitāti, ir jāvairo sagatavoto doktoru un maģistru skaits, kā arī vēl vairāk jāstrādā pētniecības jomā.

T. Juhna arī solīja atalgojuma politiku padarīt draudzīgāku akadēmiskajam personālam, kas nozīmē, ka augstskolai jācenšas piesaistīt vairāk naudas pētījumiem, lai varētu celt atalgojumu. “Jo vairāk naudas dosim mūsu zinātniekiem, jo lielāku finansējumu pētniecībai viņiem izdosies piesaistīt,” ir pārliecināts nākamais rektors.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tāpat jāuzlabo sadarbība ar uzņēmējiem, lai RTU pētnieku atklātais vēl vairāk noderētu industrijai, Savukārt studentiem viņš sola padarīt studiju procesu individuālāku, lai studenti varētu izvēlēties starp dažādām specializācijām.

Pēc ievēlēšanas, uzrunājot Satversmes sapulci, T. Juhna sacīja: “Domāju, ka jūsu izvēle ir ne par mani, bet par tām vērtībām un kursu, ko esam uzņēmuši. Mūsu valsts nevar pastāvēt bez RTU, un RTU nevar pastāvēt bez valsts.”

Foto: Karīna Miezāja

Līdzšinējais RTU rektors Leonīds Ribickis amatā ir jau 12 gadus – kopš 2011. gada janvāra. Viņa pilnvaru termiņam bija jābeidzas jau 2021. gadā, taču, tā kā tapa nozīmīgi Augstskolu likuma grozījumi un Izglītības un zinātnes ministrija vēlējās, lai jaunie augstskolu rektori tiktu vēlēti jau ar augstskolu padomju iesaisti, viņa pilnvaras tika pagarinātas. Kā vēlēšanu dienā teica pats ilggadējais rektors, “beidzot šī diena klāt”. Vēlāk “Latvijas Avīzei” viņš gan norādīja, ka vēl jau amatu nepamet: līdz jauno rektoru amatā apstiprinās padome un viņš sāks pildīt savus pienākumus, vēl paies vismaz mēnesis. Pats L. Ribickis atturējās vērtēt savu darbību rektora amatā, sakot: “Lai spriež citi!”

T. Juhna pauda atzinību L. Ribickim, bet vienlaikus norādīja: “Mums ir jāiet tālāk.” Savā runā RTU Satver­smes sapulcei Ribicikis sacīja: “Esam liels un spēcīgs kolektīvs: gandrīz 17 000 cilvēku. Pērn svinējām 160 gadu jubileju. Mums ir liela vēsture un dziļas tradīcijas. Novēlu visiem izdarīt pareizo izvēli. Lai mūsu jaunais rektors turpinātu attīstīt universitāti un strādāt tā, lai viņa vadībā nosvinētu arī 170 gadu jubileju.”

Reklāma
Reklāma

RTU padomes priekšsēdētājs Andris Vanags bilda, ka RTU ir ļoti laba reputācija un augsts novērtējums, tomēr nākamo rektoru gaida izaicinājumi, jo straujajā digitalizācijas laikmetā “katru dienu nāk kāds brīnums”. Viņš uzskata, ka RTU ir iespēja būt priekšā ne tikai visām Latvijas, bet arī Baltijas augstskolām. “Kādus mērķus mēs uzstādīsim, tas arī citiem būs jāņem vērā un jāattīstās mums līdzi,” tā A. Vanags.

Jāpiebilst gan, ka RTU vienā no prestižākajiem starptautiskajiem augstskolu reitingiem “Times higher education” ir vien valstu grupā, kas ieņem 1201.–1500. vietu, kamēr, piemēram, Tallinas Tehnoloģiju universitāte ir 601.–800. vietu ieņemošo valstu grupā, bet prestižā Tartu universitāte tikusi līdz pat 201.–250. vietai. Arī divas Latvijas augstskolas minētajā reitingā ir augstāk par RTU: Rīgas Stradiņa universitāte ir starp 601. un 800. vietu, bet Latvijas Universitāte 801.–1000. vietā.

Viens no RTU padomes uzdevumiem jaunajam rektoram ir panākt, lai RTU nonāktu starp 500 labākajām augstskolām. Vēl svarīgi uzdevumi ir finansējuma piesaiste un sadarbība ar industriju.

“Ticu, ka ievēlēsim līderi, kas vedīs RTU uz jaunām zvaigžņu virsotnēm,” vēl pirms balsošanas pauda Studentu parlamenta priekšsēdētāja Aneta Tarasova.

RTU nākamā rektora atlasē piedalījās ne tikai padome, bet arī personāla atlases kompānija “Eiro personāls”. Pirmoreiz rektora atlasei tika izsludināts starptautisks konkurss. Personāla atlases firma RTU rektora konkursam uzrunāja 59 kandidātus, no kuriem konkursā pieteicās tikai seši. Vēl trīs pieteikumus iesūtīja pēc savas iniciatīvas. Padome amatam izvirzīja vien divus, no kuriem labāko varēja izraudzīties RTU Satversmes sapulce, kurā pulcējas RTU mācībspēki, darbinieki un studenti. T. Juhnas konkurents vēlēšanās bija RTU sastāvā esošās Rīgas Biznesa skolas direktors Jānis Grēviņš, taču par viņu nobalsoja vien 43 Satversmes sapulces locekļi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.