Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: 888Photo/SHUTTERSTOCK

Rudenī tiks palielinātas pensijas un atlīdzības. Cik eiro iebirs maciņā? 0

Labklājības ministrija informē, ka šā gada 1. oktobrī tiks indeksētas visas vecuma, invaliditātes, izdienas un apgādnieka zaudējuma pensijas un atlīdzības, kuras piešķirtas (pārrēķinātas) līdz 2018. gada 30. septembrim.

Reklāma
Reklāma
TESTS: Atbildi tikai uz 6 jautājumiem un mākslīgais intelekts izrēķinās tavu vecumu!
Vai zināji, ka šie ieradumi veicina mūsos skumjas un nomāktu garastāvokli?
Izrādās, gurķus ar tomātiem nedrīkst ēst kopā! 8 produktu kombinācijas, no kurām labāk izvairīties 37
Lasīt citas ziņas

!!! Paredzēts palielināt pensijas un atlīdzības vai to daļas, kas nepārsniedz 382 eiro. Tātad tiks indeksētas visas pensijas un atlīdzības, ja tās nepārsniedz 382 eiro, bet, ja pārsniedz, indeksēs tikai šo minēto daļu.

Kopumā šim mērķim budžetā ir atvēlēti 30 miljoni eiro, bet nākamgad paredzēti 120 miljoni eiro, un tādas izmaiņas jau sen esot gatavotas un plānotas. Tam neesot nekāda sakara ar priekšvēlēšanu laiku, apgalvo labklājības ministrs Jānis Reirs. Ministrijas valsts sekretāra vietniece Jana Muižniece savukārt teic, ka pēc indeksācijas vidējais pensijas pieaugums būs 18,27 eiro, bet maksimālais palielinājums – līdz 27,5 eiro.

CITI ŠOBRĪD LASA

Palielinājums būs atkarīgs gan no pensijas un atlīdzības apmēra, gan no piemērojamā indeksa. Izņēmums ir politiski represētās personas, personas ar I grupas invaliditāti un Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībnieki – viņiem tiks indeksēts viss pensijas apjoms. Savukārt izdienas, invaliditātes, apgādnieka zaudējuma pensijām un apdrošināšanas atlīdzībām tiks piemērots indekss 1,0590.

Būtiski, ka beidzot ir novērtēti seniori, kuriem ir liels apdrošināšanas stāžs. Cilvēkiem, kuru apdrošināšanas stāžs ir līdz 29 gadiem, vecuma pensijas pārskatīšanā piemēros indeksu 1,0590, bet, ja apdrošināšanas stāžs ir no 30 līdz 39 gadiem, – indeksu 1,0655. Tiem, kuri strādājuši visilgāk un kuru apdrošināšanas stāžs ir 40 un vairāk gadu, piemēros indeksu 1,0720. Jo lielāks apdrošināšanas stāžs, jo lielāks indekss tiks piemērots un lielāku vecuma pensijas pieaugumu cilvēks var sagaidīt. Ja apdrošināšanas stāžs ir līdz 29 gadiem, tad pensiju indeksācijā bez faktiskā patēriņa cenu indeksa turklāt ņems vērā arī 50% no apdrošināšanas iemaksu algu summas reālā pieauguma procentiem, ja no 30 līdz 39 gadiem – 60%, ja 40 un vairāk gadu – 70%.

Taču, pirms aprēķināt savu pensijas pieaugumu, der atcerēties, ka tiks indeksēts pensijas apjoms, neņemot vērā pie pensijas piešķirtās piemaksas (par apdrošināšanas stāžu līdz 1995. gada 31. decembrim). Ja vecuma pensija, piemēram, ir 300 eiro, bet klāt tai ir piemaksa 15 eiro, tad indeksēs tikai pensiju. Turklāt ir jāņem vērā, ka no indeksētās pensijas var tikt ieturēts arī iedzīvotāju ienākuma nodoklis, kas tāpat var samazināt izmaksājamo summu.

UZZIŅA

* Pensiju indeksāciju nodrošina Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA), kuras rīcībā ir visi nepieciešamie dati, un pārrēķins notiek automātiski. Savu pensijas apmēru ikviens var uzzināt portālā www.latvija.lv vai vēršoties jebkurā VSAA nodaļā.

* VSAA šā gada jūnija dati liecina, ka lielākajai daļai senioru vecuma pensija ir no 200 līdz 300 eiro mēnesī – šādu pensiju saņem 210 724 pensionāri jeb 46%. No 300 līdz 500 eiro mēnesī saņem 149 380 senioru jeb 33%. Vairāk par 500 eiro saņem 41 tūkstotis jeb 9% pensionāru. Pensija virs 1500 eiro ir 2091 pensionāram Latvijā.

Reklāma
Reklāma

* Šogad jūnijā vidējais no jauna piešķirtais pensijas apjoms bija 360 eiro.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.