Z/s “Zutiņi” saimnieces Santa Meļķe (no kreisās) un Rūta Beirote: “Pircējus uzņemam saimniecībā, nodrošinot atsevišķu teritoriju un ievērojot valsts noteiktās drošības un piesardzības normas.”
Z/s “Zutiņi” saimnieces Santa Meļķe (no kreisās) un Rūta Beirote: “Pircējus uzņemam saimniecībā, nodrošinot atsevišķu teritoriju un ievērojot valsts noteiktās drošības un piesardzības normas.”
Foto no personiskā arhīva

Stādu parādes nenotiek. Kur dabūt dēstus? 0

Daļa stādu audzētāju jau pielāgojušies Covid-19 izraisītajai krīzei un stādus sākuši tirgot internetā, tomēr ne visus var sūtīt, izmantojot pakomātus. Citi, ievērojot distancēšanos, stādus piedāvā tradicionāli savās saimniecībās.

Reklāma
Reklāma

Izveido e-veikalu

Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību 12
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Britu pulkvedis: “Viņš blefo par kodolieročiem. Jo ātrāk mēs to sapratīsim, jo ​​labāk” 140
Lasīt citas ziņas

Pazīstamā tomātu stādu audzētāja, dārzniecības “Neslinko” saimniece Elga Bražūne dēstu realizācijai izveidojusi e-veikalu. “Skatoties uz situāciju valstī un ņemot vērā pircēju intereses, izveidojām savu interneta veikalu eneslinko.lv.

Pircēji stādus var pasūtīt attālināti un pēc tam atbraukt pakaļ, kur tos saņems, ievērojot divu metru distanci un visus piesardzības pasākumus,” stāsta dārzniecības saimniece.

CITI ŠOBRĪD LASA

Interneta veikals darbojas nedēļu un jau saņemtas pirmās atzinīgās atsauk­smes. Bražūnes piedāvājumā ir aptuveni 200 tomātu šķirņu dēstu. Visi uzreiz nebūšot pieejami, bet saimniece centīsies piedāvāt pēc iespējas plašāku izvēli.

“Sējot un piķējot domāju par daudzveidību, lai būtu agrās šķirnes, aveņu, dzeltenie, mazie tomātiņi. Kaut ko izpirks, kaut kas nāks klāt, visiem pietiks,” sola dārzniece. Jāatceras, ka atšķirībā no pierastajiem interneta veikaliem šajā attālināti var tikai veikt pasūtījumu un to apmaksāt – stādus klāt nepieved, pašam jābrauc pakaļ.

Siltumnīcā tomātus gan vislabāk dēstīt tad, kad augsnes temperatūra agri no rīta ir ne zemāka par +12 °C, stāsta “Neslinko” saimniece, kas ar tomātu dēstu audzēšanu nodarbojas jau 40 gadus.

Vislielākā cieņā esot lielaugļu jeb sviestmaižu tomāti un mazie kokteiļtomātiņi, ko katrs gribot iestādīt. Tāpat piedāvājumā būs gurķu dēsti, paprika, ķirbji, baklažāni, garšaugi – timiāns, rozmarīns un arī kāds retāks augs, piemēram, santolīna.

Arī kolekcionāru labumi

Tomātu stādus piedāvā arī saimniecība “Zutiņi”. Saimniece Rūta Beirote pastāstīja, ka tomātus sākuši sēt vēl pirms dižķibeles, tādēļ arī šogad kopā ir ap 70 dažādu tomātu šķirņu.

Gan agrās un profesionālās hibrīdās šķirnes, kas nodrošina labu ražu arī sūros ap­stākļos, gan kolekcionāru labumi, kas priecēs ne tikai acis, bet arī pat kaprīzākos vēderus.

Arī šogad pircēju atsaucība nav mazinājusies, sevišķi pēc tomātiem.

“Varbūt ne gluži katrs šobrīd plāno, kā sev izaudzēt pārtiku pašam, bet pašizolācijas laikmetā daudziem ir laiks pievērsties mazdārziņam, plānot, sapņot un izmēģināt visu to, kam iepriekš nav pieticis laika un vaļas,” stāsta saimniece.

Reklāma
Reklāma

“Zutiņi” piedāvā 70 šķirņu tomātus, ap 20 šķirņu gurķus, ap 20 eksotisko čili šķirnes un tikpat piparmētru, kā arī eksotiskus garš­augus, to vidū kolas zāli, limonādes zāli, sālszāli un citus.

“Zutiņi” pircējus uzņem saimniecībā, nodrošinot atsevišķu teritoriju un ievērojot valsts noteiktās drošības un piesardzības normas. Tāpat tiek nodrošināta bezkontakta stādu izņemšana, iepriekš tos rezervējot. Stādi, kurus iespējams, tiek sūtīti arī ar pakomātu starpniecību.

Vai krīzes ietekmē pieprasījums aug?

“Mēs tā vis neteiktu. Pieprasījums ir tāds pats kā katru gadu vai mazāks, jo daudzi ievēro piesardzību šajā laikā, savukārt lielus un skaistus stādus ar pakomātiem piegādāt ir problemātiski. Ļoti traucē fakts, ka tirdziņi ir atcelti. Tas nodara kaitējumu kā ražotājiem un audzētājiem, tā arī pircējiem, jo ne visas preces ir iespējams nosūtīt vai piegādāt.

Iepirkšanās svaigā gaisā jebkurā gadījumā ir ieteicamāka nekā drūzmēšanās limitētas ietilpības pārtikas vai saimniecības veikalā. Arī mazajiem ražotājiem tas būtu milzu atbalsts un šobrīd patiesībā tas pat ir izdzīvošanas jautājums. Ļoti ceram uz noteikumu maiņu valstiskā līmenī un to, ka tirgus organizatori varētu tomēr nākt pretī Latvijas ražotājiem,” uzsver “Zutiņu” saimniece.

“LA” jau vēstīja, ka šogad daudzi iedzīvotāji savos mazdārziņos vairāk izvēlas dēstīt tieši ēdamlietas.