Foto: Inita Šteinberga / Latvijas Mediji

Svarīgi knifi, kas jāņem vērā pirtsslotu glabāšanā, lai tās nesāktu pelēt 0

Kā pareizāk glabāt pirtsslotas? Dažas šķūnītī sākušas pelēt. Dažām pabalojuši sāni, vai tādas vēl der? Jautā Astra Limbažos.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
No A līdz Ž – ko par tavu personību atklāj tava vārda sākumburts? 11
Lietotas automašīnas, kuras nevajadzētu iegādāties: eksperts norāda uz trim neuzticamiem modeļiem
RAKSTA REDAKTORS
“Viņiem ir advokātu aizmugure, par kādu es pat sapņot nevaru!” Darbavieta nelikumīgi sagrauj Baltkrievijas pilsones gadiem veidoto dzīvi Latvijā 25
Lasīt citas ziņas

Šogad vairāki slotu gatavotāji sūdzas par līdzīgu problēmu, ka glabātavās slotas sākušas bojāties. Tas tāpēc, ka šoruden bija liels gaisa mitrums. Ja pieturēsies sals, slotas labi glabāsies arī šķūnītī.

Liela pieredze slotu siešanā un glabāšanā ir pirtslietu ekspertiem Lielzemenēs. Lai slotas glabātos labi, svarīgi tās kārtīgi izžāvēt. Ja laiks silts un sauss, slotiņas ir diezgan ātri gatavas. Tās uzreiz var likt glabāties.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirtnieki iesaka pirtsslotas glabāt, katru ietinot atsevišķā papīra tūtā, saliktas kartona kastēs. Šim nolūkam der pelēkais ietinamais papīrs, ne avīzes, kuru tipogrāfijas krāsas nonāk saskarē ar augiem. Papīra rulli izdevīgi iegādāties saimniecības un būvniecības preču veikalos. Ja katru slotu ietin atsevišķi, tā ir pasargāta no pieputēšanas, lapu nobirdināšanas saskarē ar citām. Pat ja kāda slota sāks pelēt, pārējās būs pasargātas.

Ja slotas sakrauj vienkārši grēdā, bojāties sākusī sagandēs slotas, kas tai tuvumā. Ieteicams uz ietinamā papīra vai kartona kastēm uzrakstīt, kas par slotām tur atrodas, tad nav jākrāmējas pa kaudzi vajadzīgās mantas meklējumos.

Slotiņas arī var uzreiz salikt kastē ar kātiņiem uz leju. Lielzemenēs tā glabā, piemēram, kumelīšu slotiņas. Kad vajag, slotiņu viegli izvilkt.

Pārbauda krājumus

Ja pelējums pamanīts, tūliņ ķeras pie slotu caurskatīšanas. Slotas nes ārā, rūpīgi apskata, izpurina. Labi, ja ir neliels sals. Bojātos zarus izņem vai izmet visu slotu. Pabalējušie zari nav jāaizmet. Ja slota vairs nav sulīgi zaļa, to pirtī var izmantot kā paliekamo zem kājām, klāt uz lāvas pēršanās laikā. Var arī slotas izjaukt, gaišākos zarus salikt centrā, bet apkārt aplikt tos, kas labi saglabājuši krāsu un spēku.

Vislabāk glabājas slotas no kokiem ar stingrām lapiņām, kā bērzs, ozols.

Vislielākā riska grupa ir jauktās slotas, kurās tiek iesieti arī lakstaugi, piemēram, biškrēsliņš, piparmētra, vīgrieze, mātere, vērmele, raudene.

Šie augi naskāk pievelk mitrumu un var sākt pūt.

Ja slotas šķiet pievilkušas mitrumu, tās liek sausā vietā pakaltēties. Var novietot apkures ietaišu tuvumā. Ja ir siltā grīda, slotas var izklāt uz tās. Slotas var salikt pakaltēties arī pirtī uz lāvas, kas iekurināta ne vairāk par 30 grādiem.

Meklē sausu vietu

Svarīga piemērota glabāšanas vieta – tajā jābūt sausam un tumšam. Lauku mājās derēs bēniņi. Ja to nav, slotas kastēs var glabāt kaut zem gultas. Ir zināms ieteikums slotas vai zarus glabāt sienā, liekot to kārtām. Taču tam vajadzīgs īsts siena šķūnis ar pamatīgu siena pantu. Maza kaudzīte neder, jo tā tikai pievilks mitrumu un zari tajā pelēs.

Reklāma
Reklāma

Slotas ieteicams glabāt gadu. Kaltētos augus lieto līdz brīdim vasarā, kad augs atkal gatavs vākšanai. Šāda slotu vēdināšana ir pat patīkama, jo mājā skaisti smaržos.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.