Vladimirs Putins
Vladimirs Putins
Foto: Sergei Bobylev/AP/SCANPIX

Monika Zīle: Svētceļojumi “pa Putina takām” un citi murgi 13

Monika Zīle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Neticami, bet tava auto marka atklāj par tevi vairāk, nekā spēj iedomāties 64
TV24
“Ar šo gājienu viņi iešāva sev kājā!” Amerikā bijušais čekas aģents citējis Rajevu savā raidījumā 122
Ķīnieši ir sašutuši, jo Putina sabiedrotais sola “pakļaut” Krievijas kaimiņus
Lasīt citas ziņas

“Mēs pat nevaram iedomāties, cik daudzi pārtiek no viņiem piespēlētajām emocijām, kuru starpā gan akla pielūgsme, gan tādas pašas raudzes naids.” Pjērs Buasts, 19. gs. franču filozofs un jurists

Iespējams, tā bija vien sakritība, ka 17. martā, kad Starptautiskā krimināltiesa izdeva Krievijas prezidenta Vladimira Putina aresta orderi par ukraiņu bērnu deportēšanu, tīmeklī parādījās austrumu kaimiņvalstī populārā dziedātāja Oļega Gazmanova ieraksts, aicinot izveidot speciālus tūrisma maršrutus pa Kremļa valdnieka apmeklētajām vietām – īpaši daudz tādu esot Maskavas un Sanktpēterburgas apkaimē, kur atrodas arī pazīstamas svētvietas.

CITI ŠOBRĪD LASA
Patriotisko dziesmu izpildītājs jau gadiem ir starp kvēlākajiem Putina atbalstītājiem, par viņu aģitējis visās prezidenta vēlēšanu kampaņās, iemūžināts kopbildēs un saņēmis ordeņus.

Tiesa, Kremļa slavinātāju korī par solista titulu cīnās arī citi kultūras jomai piederīgie, un, šķiet, Gazmanova priekšlikums ne pa jokam samulsināja dažus Krimas aneksiju un iebrukumu Ukrainā apsveikušos.

Lai gan komentāri, bez šaubām, bija apsveicoši – ļoti laba doma, jauno maršrutu izstrādei jāpieslēdz pareizticīgā baznīca un tādā garā –, pavīdēja arī vāji slēptas skaudības (palūk, cik manīgi pielišķējas!…) caurausti mājieni, ka O. Gazmanovs steidz “norēķināties” par 17 miljoniem, kas no prezidenta fonda viņam piešķirti patriotisko dziesmu izlases veidošanai. Piešķīruma apspriešanai sākoties, dziedātāja ieraksts pazuda, un šobrīd atrodamas vienīgi dažas tā atbalsis.

Kaut arī nevar izslēgt pieļāvumu, ka jauno “svētceļojumu” ierosmes datums vienkārši sakritis ar noziedznieka zīmes iededzināšanu V. Putina tēlā, šajā gadījumā tā visdrīzāk nav nejaušība, bet vēstījums Eiropai: sak, varat izdot desmit orderus, bet mēs Putinu tik un tā dievinām!

Lai gan Krievijas sabiedrības atbalsts prezidentam joprojām liels, Kremļa propagandas virtuvē top arvien jauni smadzeņu skalošanas produkti. Maskavas draudzene stāsta, ka rotaļlietu veikalos pēdējā laikā strauji nomainījies sortiments – prātu attīstošajās spēlēs mazajiem tikpat kā nav pierasto rūķīšu un mīļzvēriņu, visu caurauž agresijas motīvs.

Pēc dažām vēsmām spriežot, mums jābūt gataviem, ka Krievijas propagandisti centīsies izmantot savās interesēs arī klimatneitralitātes tēmu, ieplūdinot tur viltus ziņas.

“Antifašistu” vietnēs jau lasāmi šausminoši papildinājumi publiski pieejamajai informācijai par putnu gripu kādā Lietuvas mājsaimniecībā – tur izpaužoties no Ukrainas un Baltijas valstīm pārvietoto mistisko “ASV biolaboratoriju” darbība, kuras rezultātā dažādas indes ieplūdīs ūdeņos, bet veikalos pērkamajiem produktiem pievienos slimību izraisītājus, tīšām pakļaujot cilvēkus nāvējošiem eksperimentiem. Kārtējais murgs! – biedēšanu ar ne gluži svaigo bubuli novērtēs loģiski spriestspējīgie. Bet produkts arī nav adresēts viņiem. Ar “antifašistu” muti Kremlis uzrunā nekritiski domājošos un sazvērestības teoriju fanus.

Reklāma
Reklāma

Piekrītot viedoklim, ka medijpratības skološana diemžēl pastāv tikai labos nodomos, ne mazāk svarīga ir valdības komunikācija ar sabiedrību. Jebkurš aktualitāšu skaidrojuma vilcinājums vai neviennozīmīgi tulkojama aptuvenība vairo to cilvēku skaitu, kas “patiesību” meklē un atrod Kremļa koptajās informācijas vietnēs.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.