Reklāmraksti

Tiesvedībā* uzvarējusi puse var saņemt advokāta izdevumu atlīdzību0

Publicitātes foto

Vai Jūs zinājāt, ka, uzvarot tiesvedībā, Jūs varat atgūt no zaudējušās puses advokāta izdevumu atlīdzību, un ka šādas tiesības neeksistē tajās tiesu lietās, kurās Jūs pārstāvēja un juridisko palīdzību Jums sniedza jurists vai cita persona, kas nav advokāts?

Tiesvedības izmaksas bieži veido ievērojamu summu. Cilvēki, kuri ir saskārušies ar tiesu lietām, zina, ka tiesāšanās var prasīt finanšu līdzekļus tiesāšanās izdevumu (t.i., valsts nodevas par prasības iesniegšanu, kancelejas nodevas un ar lietas iztiesāšanu saistīto izdevumu, piemēram, lieciniekiem un ekspertiem izmaksājamo summu, ar prasības nodrošinājumu un tiesas sprieduma izpildi saistīto u.c. izdevumu), kā arī ar lietas vešanu saistīto izdevumu (t.i., ar pierādījumu savākšanu saistīto izdevumu, izdevumu par juridiskās palīdzības saņemšanu – ar tiesas lietu saistīto dokumentu sagatavošanu, klienta konsultēšanu un pārstāvību tiesas sēdēs, utt.) samaksai. Tādēļ ir būtiski atcerēties, ka līdz ar citiem atlīdzināmiem izdevumiem, tiesas procesā ir iespējams atgūt arī izdevumus par advokāta palīdzību.

Izdevumi par advokāta palīdzību tiek piedzīti no atbildētāja prasītāja labā, ja tā prasība ir apmierināta pilnīgi vai daļēji, kā arī gadījumā, kad atbildētājs ir labprātīgi apmierinājis prasītāja prasījumu jau pēc prasības iesniegšanas tiesā. Izdevumi par advokāta palīdzību tiek piespriesti no prasītāja atbildētāja labā, ja prasība tiek noraidīta.

Izdevumi par advokāta palīdzību tiek piedzīti no prasītāja atbildētāja labā, ja prasība tiek noraidīta.

Latvijas Civilprocesa likums nosaka maksimālos apmērus, kādos tiek atlīdzināti izdevumi par advokātu palīdzību, atkarībā no apmierinātā prasījuma summas. Tā “nelielajās” prasībās, kuru summa nepārsniedz 8500 eiro, var piedzīt līdz 30% no prasījuma apmierinātās daļas, “vidējās” prasībās no 8501 līdz 57000 eiro – ne vairāk par 2850 eiro, bet “lielajās” prasībās, kuras pārsniedz 57001 eiro, maksimālais izdevumu apmērs, kas tiek atlīdzināts par advokātu palīdzību, ir noteikts 5% apmērā no apmierinātā prasījuma summas.

Piemēram, prasības iesniegšanai par parāda piedzīšanu 10000 eiro apmērā un pārstāvēšanai tiesas sēdēs Jūs noalgojāt advokātu, un pirmās instances tiesa ir pilnībā apmierinājusi Jūsu prasību, Jums ir tiesības līdz ar samaksāto valsts nodevu (613 eiro), kancelejas nodevu (3,20 eiro) un citiem atlīdzināmajiem izdevumiem saņemt kompensāciju advokāta palīdzības apmaksai, kas nepārsniedz 1450 eiro. Ja tiesas spriedums ir pārsūdzēts otrās (apelācijas) instances tiesā, bet rezultātā pirmās instances tiesas spriedums par 10 000 eiro piedzīšanu Jūsu labā ir atstāts negrozīts, Jums ir tiesības atgūt izdevumus advokāta palīdzības apmaksai maksimālajā apmērā – līdz 2850 eiro. Ja Jums juridiskos pakalpojumus sniegtu persona, kas nav advokāts, Jūs nevarētu atgūt šos izdevumus.

Saskaņā ar Advokatūras likumu, Latvijā par advokātiem likumā noteiktajā kārtībā var būt zvērināti advokāti, zvērinātu advokātu palīgi un Eiropas Savienības dalībvalstu advokāti. Praktizējošo advokātu saraksts ir pieejams Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģijas mājaslapā: advokatura.lv
Lai piedzītu izdevumus par advokāta palīdzību, ne vienmēr ir jāuzrāda tiesai apstiprinājums par to faktisko samaksu – par pietiekamu uzskatāms arī advokāta rēķins, kas ir izrakstīts saskaņā ar noslēgto vienošanos par juridiskās palīdzības sniegšanu.

Papildu informācija

Ja Jums ir kādi jautājumi saistībā ar tiesvedības procesu, tostarp par tā ietvaros atlīdzināmo izdevumu apmēru, droši sazinieties ar zvērinātu advokātu biroja NJORD advokātu Dmitriju Koļesņikovu (tālr.: 67313315, e-pasts: dk@njordlaw.lv).

NJORD ir advokātu birojs ar birojiem Dānijā, Igaunijā, Latvijā un Lietuvā. Mums ir vairāk, nekā 200 darbinieku, no kuriem aptuveni puse ir juristi. NJORD Latvijas birojam ir liela pieredze tiesvedībā dažādās nozarēs, jo īpaši intelektuālā īpašuma, kravu pārvadājumu, transporta, apdrošināšanas un citās jomās. Mūsu strīdu izskatīšanas nodaļa ir zināma ar veiksmīgu palīdzību plaši pazīstamajiem vietējiem klientiem, kā arī vadošajiem starptautiskajiem uzņēmumiem, bet Skandināvijas valstu un Krievijas klientiem mēs esam pirmā izvēle. Mēs piedāvājam pilnu pakalpojumu klāstu tiesvedībā civillietās, administratīvajās un krimināllietās (īpaši gadījumos, kas saistīti ar noziedzīgi iegūto mantu, naudas atmazgāšanu un amatpersonu izdarītajiem noziegumiem). Mūs bieži iesaka un algo tieši kā tiesvedības advokātus.

*Šeit un turpmāk rakstā tiek aplūkots tikai civilprocess

LA.lv

Lasītākie

LA
Latvijas Avīze
Latvijā
Beidzot iespēja atgūt naudu, pļāpīgais prokurors un izdegušie mācītāji. Nedēļas notikumu apskats
1 stunda
LL
LETA, LA.lv
Pasaulē
Policijas brutalitāte un neoficiālas uzvaras svinības. Baltkrievijā aizvadīta pirmā nakts pēc prezidenta vēlēšanām
31 minūtes
ML
Māra Lapsa
Latvijā
“Mēs esam aizguvuši no vāciešiem pedantisma gēnu un tajā ieslīgstam arvien dziļāk.” Dendrologs Andrejs Svilāns par latviešu daiļdārziem
Intervija 12 stundas
LE
LETA
Dabā
Latvijā sāks iepūst vēsāks gaiss. Sinoptiķu prognoze pirmdienai
59 minūtes
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
“Varu tikai šausmināties par to, kā cilvēki raksta internetā.” Kas visvairāk kaitina filoloģi Ligitu Paegli? 3
Intervija 16 stundas