Foto – Shutterstock.com

Sievietēm, kam neizdodas ieņemt bērnu vai grūtniecība pārtrūkst. Par zīmīgiem sapņiem 0

Veselam.lv brīdinājums: tekstā var būt informācija, kas var būt emocionāli smaga.

Pirmā daļa. Ievads.

Man nekādi neizdevās palikt stāvoklī un es nolēmu šo jautājumu pētīt sīkāk. Ārsti man uzstādīja diagnozi: neskaidras etioloģijas neauglība. Tas nozīmē – es esmu vesela, bet bērns nekādi nepiesakās. Turklāt nav skaidrs, kāpēc – man jau bija meitiņa un pēc tam nekādi īpašie notikumi, kas varētu ko mainīt auglībā, nebija bijuši.

Tas bija sešus gadus atpakaļ. Mēs ar vīru bijām uz šķiršanās robežas. Tomēr atvasi es ļoti vēlējos. Bērniņš man rādījās sapnī. Smieklīgs, jautrs puisēns rudiem matiņiem. Tur, sapnī, es vai miru nost no laimes un maiguma. Es visu laiku viņam rādīju kādas puķes un mācīju runāt. Ziedi nezin kāpēc bija ar asumiem un tos nevarēja aiztikt. Tajā gadā es aizstāvēju psihologa diplomu. Un izvēlējos tēmu: “Sapņi neauglīgām sievietēm”. Nekur ne līdz, ne pēc tam es nelasīju nekādu pētījumus par šo tēmu, un tādēļ bija vēl jo interesantāk. Es tobrīd vēl nezināju, kur esmu iekūlusies.

Kāpēc sapņi? Man daudz rādījās sapņi. Tādi, pēc kuriem filmas varētu uzņemt! Es redzēju visus sev nozīmīgos cilvēkus, pirms iepazinos ar viņiem. Es zināju – mēs to mācījāmies – , ka sapņi ir praktiski neizpētāmi. Un spēlē milzīgu lomu mūsu dvēseles dzīvē. Patiesību sakot, Freids zinātnei ir īpaši vērtīgs zinātnei nevis savas libido teorijas dēļ, kuru diezgan ātri sagrāva viņa paša sekotāji, bet Freids bija pirmais, pats pirmais, kurš pateica, ka mūsu dzīvē bez apziņas vēl ir arī bezapziņa un tā ietekmē mūsu rīcību. Viņš ieviesa šo izpratni, šo terminu un uz šīs Bezapziņas teorijas savas mācības būvē piecas no septiņām pamata psiholoģijas skolām (ja nesamelojos par pašreizējo daudzumu).

Bet bija vēl arī Jungs. Viņi ar Freidu kopā sāka, pēc tam šķīrās. Jungs pirmais pateica, ka ne viss atduras pret libido, nosauca Freidu par norūpējušos, savukārt Freids saplēsa viņam brilles. Pēc tā Jungs aizbrauca. Trīsdesmit gadus Jungs pierakstīja savus sapņus, kuros viņš bija teju vai meistars. Viņš meklēja apstiprinājumu citai teorijai. Tur bija maz seksa, bet daudz sapņu, mītu un pasaku. Šī teorija saucas “Kolektīvās bezapziņas teorija”. Jungs redzēja, ka gan šveiciešu profesora, gan mumba cilts iedzimtajam ir viens un tas pats personāžu klāsts. Viņš tos nosauca par arhetipiem.

Šis zinātnē balstītais ekskurss bija vajadzīgs tam, lai paskaidrotu, kā es strādāju ar sapņiem. Man vajadzēja saprast, vai sievietes, kura nevar palikt stāvoklī, vai viņas galvā, ir viens un tas pats markeris-arhetips? Kaut kas, kas simbolizē problēmu? Un varbūt ir kaut kas, kas norāda uz iemeslu? Un blandoties pa simtiem svešu cilvēku sapņiem, es atdūros pret diviem markeriem, un negaidīti arī pret trešo – uz to, kas norādīja uz problēmas risinājumu!

Otrā daļa. Baisā.

Man bija trīs sieviešu grupas. Pirmajā bija sievietes, kuras ne reizi nebija palikušas stāvoklī. Otrajā grupā bija sievietes, kas stāvoklī palika, bet nespēja mazos iznēsāt. Trešajā, kontrolgrupā, bija sievietes, kuras vai nu palika stāvoklī pēc ilgstošiem pārbaudījumiem, vai arī viegli palika stāvoklī.

Mani interesēja divu veidu sapņi. Sērijveida un vienkārši nozīmīgi, tas nozīmē, tie, kuriem sievietes pašas piešķīra nozīmi. Man šos sapņus stāstīja. Daļu es meklēju internetā (speciālā sapņu mājaslapā, un tur bija vesels lērums neauglīgo sieviešu) un vēl bija manas pašas sapņi. Atgādināšu, ka tā bija arī mana problēma. Īpaši mani interesēja sievietes ar tādu pašu diagnozi – neskaidras etioloģijas neauglība.

Uzreiz gribu pateikt svarīgu lietu. Mūs mācījuši klausīties un sadzirdēt. Tas ir galvenais psihologa instruments. Man vienādu diagnostisko nozīmi ieņēma gan sapņi, gan tas, ko un kā sieviete runāja par savu problēmu. Kādus vārdus izvēlējās.

Un tā. Pirmā grupa. Pirmreizēja neauglība. Izklausās baisi, bet patiesībā tas stāsta par to, ka sieviete ne reizi nav palikusi stāvoklī periodā, kad nav izsargājusies no grūtniecības. Šīm sievietēm bija sapņi ar vienādu sižetu. Kā viņas dzemdē dažādas radības… Tie varēja būt: spēlmantiņas, lelles, vistas ola, kaķi, cālēni. Kaut kas ļoti mazs un kas neprasa barošanu. Sievietes sapnī glabāja viņus saldētavā, kastēs, nodeva glabāšanā savai mātei. Citiem vārdiem sakot, viņas nezināja, ko ar viņiem darīt. Sapņi bija ļoti nepatīkami. Nevis pelīte, vardīte, bet – nezināms dzīvnieciņš. Saprotiet? Pašas dzemdības viņām nerādījās vai rādījās pārlieku nereāli, piemēram, pāršķērž vēderu un no tā izņem… vai sieviete atnāk mājās un uz gultas guļ kastīte, bet kad dzemdējusi, pati nezina… ko ar viņu darīt, nezina… kā barot, nezina…

Otrajā grupā bija sievietes ar tā saucamajiem ieraduma spontānajiem abortiem (atkārtoti aborti aptuveni tajā pašā gaidību laikā) vai vienkārši bijis spontānajiem abortiem. Šī bija grūtākā grupa.

Te atklājās baisas lietas. Visām sievietēm bez izņēmuma šajā grupā rādījās sapņi-priekšvēstneši. Tie ir tie sapņi, pēc kuriem viņām sākās asiņošana vai notika spontānais aborts.

Es sadalīšu šos sapņus trīs grupās.

Pirmā sapņu grupa: rādās simboli – kaut kas, kas izliekas vesels un veselīgs, bet pēc tam iet bojā vai izrādās slims un miris.

Otrā sapņu grupa: rādās vīrs vai māte, vai pašas ķermenis jocīgā, nepilnvērtīgā stāvoklī.

Trešā sapņu grupa: rādās bērni, nepieejami, nenotverami, tādi, kurus tūlīt zaudēs, tādi, kuri neiet pie rokas vai pārvēršas par ko citu. Lūdzu, nebaidieties, dārgās māmiņas. Man pašai bija ļoti bailīgi un es pat slimoju, kad pētīju šo grupu. Man pat sākās jostas roze. Un kādi sapņi baisi man tobrīd rādījās! Es pat gribēju šo darbu pamest. Dienā es aprakstīju vienu līdz piecus tādus sapņus un atceros tos no galvas. Tūlīt pastāstīšu sīkāk.

Un tā… Kaut kas, kas izliekas vesels un veselīgs, bet pēc tam iet bojā vai izrādās slims un miris. Piemērs. Sieviete sapņo, ka vīrs viņai dāvina puķes. Skaistu pušķi. Kārīgi pumpuri, spēcīgi kāti. Viņa paņemt tos, lai ieliktu vāzē ar ūdeni… un pēkšni redz, ka viņas acu priekšā kāti kļūst glumi, pumpuri – tumši… viss sabirst viņas acu priekšā, rodas spēcīga puvuma smaka, ziedi izkrīt no rokām, pilnībā iet bojā, uz grīdas izveidojot peļķi uz grīdas…

Cik atceros, šis sapnis-priekšvēstnesis atkārtojās, katra grūtniecība beidzās ar spontāno abortu. Visvairāk pasaulē viņa baidījās redzēt šo sapni.

Tas ir viens sapnis no šīs grupas – sieviete iet pa meža  taku, viss ir zaļš… pēkšni viņa saprot, ka apkārt ir tumsa un purvs. Kāds viņai padod koku, viņa atspiežas pret to un koks pārvēršas dubļainā ķēpā… Šis sapnis nāca katru reizi pirms bērna zaudējuma.

Otra sapņu-priekšvēstnešu grupa: defekti. Atceros vienu sapni – sieviete sapņo, ka viņas vīram nav zobu. Cita sapņo, kad viņai nav krūšu. It kā bija, bet viņa pāriet ar roku un – nav. Trešā sapņo, ka, uz gultas guļot, dzemdē viņas vecā māte, un viņai ir tik nepatīkami to saprast, ka, lūk, veca, sirma sieviete dzemdē, nezināms, no kā un ko…
Jūs saprotiet, ja? Sapņos rādās kaut kas, kas saistās ar dzīvotnespēju, nepiemērotību dzīvei, svarīgā neesamību. Zobi vajadzīgi, lai ēstu. Krūtis – lai barotu. Jaunība – lai ieņemtu bērnu.
Un, visbeidzot, trešais sapņu-priekšvēstnešu tips – bērni, kas nav pieejami, it kā slīd prom, zūd, neiet pie rokas, pārvēršas par ko citu. Atceros, kā stāstīja draudzene. Viņa bieži gāja pie ginekologa, ārstējās, bija spontānie aborti. Un, lūk, viņai sapņos vairākkārt rādijās, kā ārsta kabinetā uz krēsliņa stūrī ir bērniņš. Maziņš, dzeltenā kombinzonā. Viņa rājas, sauc viņu pie sevis, pietupjas pie viņa, viņš no viņas bēg un pazūd. Vai vienkārši skatās no krēsliņa un nenāk. Viņa katru reizi histēriski raudāja, kad pamodās.

Kontrolgrupa.

Pirms tam, kā mana draudzene tomēr iznēsāja savu bērniņu, puisēns pie viņas sapnī pieskrēja un viņa viņu cieši apskāva…

Pirms bērna ieņemšanas un dzemdēšanas, sievietēm bieži vien sapņos rādījās: krūtis, pilnas piena. Vai – kā viņām rodas bērns (ļoti bieži bijuši tādi sapņi) – turklāt viņas viņu tur klēpī, zina, ka viņam, piemēram, ir diena pēc dzimšanas vai sārti vaigi, pilna mute zobu, viņš pat runā un vispār ir malacis. Rādās arī puķu pušķi, skaisti, vai saule. Vienkārši – saule debesīs. Vai maize. Vai – kā vīrs viņu apņem. Vai, kā viņi pļavā vāc margrietiņas. Vai letes, pilnas ar produktiem, garšīgiem un skaistiem… Un šajos sapņos vienmēr ir gaiši un SILTI. Vienai sievietei rādījās (un šis sapnis arī pirmais mani pievērsa manam atklājumam) milzīga lilija, liela, dzeltena lilija, uz kuras, sieviete kā Īkstīte var stāvēt un tā viņu notur.

Trešā daļa. Skaidrojums. 
Neviens mūsu valstī (raksts ir no Krievijas – tulk.), cik man zināms, nenodarbojas ar sieviešu, kuras nevar ieņemt vai iznēsāt mazuli, psihi. Nav rehabilitācijas programmu, ne kompleksas terapijas, kas ietvertu ginekologa un psihologa atbalstu. Neviens nestrādā ar sieviešu dzīvesdraugiem.

Tikmēr sievietes cieš, praktiski klusējot. Apkārtējie pat nenojauš, ka viņām attīstās pat ne nepilnvērtības kompleksi. Viņām attīstās kas smagāks – komplekss, dziļa pārliecība par savu nederīgumu. Veidojas neirozes, līdzīgs nievājošai attieksmei pret sevi: es nekam nederu. Katras mēnešreizes ir traģēdija un asaras. Viņas nespēj skatīties uz ratiņiem un bērniem. Īpaši cieš tās, kuras nevar mazuli iznēsāt vai zaudējušas bērnu.

Reproduktīvā sistēma ir pats spēcīgākais un kaprīzākais mehānisms sievietes organismā. Pētot sievietes, es redzēju jocīgas lietas.

Stāvoklī palika tās, kuras, rupji runājot, atteicās no cerības. Zaudējušas cerību un aizrāvušās ar kaut ko citu. Rakstīja disertācijas ,grāmatas. Pievērsās biznesam u.tml. Stāvoklī palika tās, kas, iztērējušas visu naudu mākslīgajai apaugļošanai un izjaucot visu ciklu, iegādājās kucēnu. Vismaz. Stāvoklī palika tās (to arī statistika apstiprina), kas paņēma bērnu no bērnunama. Stāvoklī palika tās, kas izšķīrās no vīriem – no cita, mīļotā. Tā sieviete, kurai rādījās vīrs bez zobiem, palika stāvoklī no cita, kaut līdz tam bija ārstējusies septiņus gadus. Iespējams, viņa neizjuta vīru kā uzticamu tēvu un sargu?

Ārsti visi kā viens iesaka novērsties. Nekādi nav pierādīts, tas ir, nav teorijas, ka milzīga koncentrēšanās tam kaut kādā dīvainā veidā  bloķē iespēju ieņemt bērnu .

Mani secinājumi ir tādi. Sieviete, īpaši jauna, var nepalikt stāvoklī līdz tam, kamēr kādu iemeslu dēļ nav tam gatava. Iespējams, viņu sabiedējuši par dzemdibām. Iespējams, viņa nevēlas bērnu no šī vīrieša, bet pati sev to neatzīst. Varbūt viņa vispār pagaidām negrib bērnu, bet vajadzētu taču gribēt, un viņa it kā mētājas savās vēlmēs.

Visi pētāmo sieviešu sapņi norāda uz vienu un to pašu problēmu personībā – dezorientāciju. Tas nozīmē, ka nav veseluma sajūtas, dvēsele it kā sadalījusies daļās. Viena dvēseles daļa pēc kaut kā tiesa, otra – baidās. Bailes, negatavība, pat riebums – lūk, kas ir šo sieviešu sapņos. Tie fokusējas uz šo problēmu un redzi tikai vārdu “vajag” – vajag bērnu. Taču tava dvēsele ir nepieredzējusi un nesagatavota, var būt nobiedēta, varbūt nav gatava, varbūt tai ir citi uzdevumi tuvākm gadam.

Tas, par ko es runāju, saucas mandala. Tas ir pats spēcīgākais Junga arhetips – Veselums, Patība. Aplis, pabeigtība, saskaņa pašam ar sevi. Puķes, lilija, saule, daudz maizes. Apskāvieni – saslēgtas rokas – arī ir mandala. Siltums un gaisma ir veseluma, personības integrācijas simboli. Piens – dvēseles spēka simbols, veselības, auglīgais laiks. Puzles salikušās savās vietās, loks ir noslēdzies, tu esi laimīga un ne obligāti tāpēc, ka esi stāvoklī. Vienkārši laimīga. Iespējams, arī tavs bērns to jūt – nu, beidzot, tagad jau var nākt, mierīgi iedzīvoties mātes vēderā. Viņi nebūs nemierīgi un visu laiku neaiztiks pēdu, lai pārbaudītu – kā man tur ir… Iespējams, viņa sākumā neko nepamanīs, jo viņai deguna priekšā ir jauns projekts, vai kredīts, vai viņa ir iemīlējusies, vai vienkārši viņai ir labi, jo viņa prot just to vienkārši tāpat…

Paskatieties uz savām mammām un vispār uz vedākiem pa sieviešu līniju. Cik kurai ir bērnu? Vai jūsu ģimenē bija tādi, kas ilgi gaidīja bērnu? Tantes, vecmāmiņas, māsas? Cik gados dzemdēja jūsu māte un vecmāmiņa?

P.S. Nevajag būt īpašiem nopelniem cilvēces prieksā, lai Dievs dāvinātu jums bērnu. Vajag vienkārši būt. Dziednieki saka: bērns pats izvēlas, kad viņam atnākt. Parunājiet, protams, ar viņu, sakiet viņam, ka jūs viņu gaidāt. Bet neraustiet viņu, tā ir Dieva darīšana. Labāk šobrīd nodarbojieties ar ko patīkamu.

Saistītie raksti

Es nejautāšu, priekš kam jums bērns. Tā ir diezgan spēcīga programma, ko daba mūsos ielikuso. Protams, jūs tiecaties to realizēt. Bet tomēr, atbildiet klusiņām tikai sev uz šo jautājumu.

Es nepaspēju otro reizi palikt stāvoklī. Un nepaspēju pat to īsti pārdzīvot. Mēs ar vīru izškīrāmies. Ne par velti man sapņos rādījās adatainas puķes, man nepieejamas un bīstamas. Es nezinu, vai man izdosies ieņemt bērnu no mīļotā vīrieša. Pārbaudīsim, cerams. Kad radīsies iespēja.

 

Rakst no ulitza.livejournal.com

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Atklājas nesmuki fakti par karaliskajam kāzām: daudzi “ietekmīgie” draugi pirms tam nav pazinuši ne princi Hariju, ne Meganu 15
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Jana Duļevska bērnībā māsu “pārdevusi” par maisu iecienīto košļeņu 1
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Pauls Timrots netīšām pieķēris Ralfu Eilandu ar draudzeni labierīcībās ļoti pikantā situācijā… 1
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Sākusies ikgadējā Rīgas modes nedēļa: varēs vērot tiešsaistē 1
17 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Centies šodien nevienam nenodarīt pāri! Horoskopi 29.oktobrim
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Ņina, Ninona, Antoņina un Oksana
16 stundas
LE
LETA
Kokteilis
VIDEO. Raimonda Paula skaistā dziesma “Par pēdējo lapu” atdzimst jaunās skaņās 10
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Dziedātājai MELITAI jauna dziesma “Tikai uz brīdi”
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
VIDEO: Borata frāze kļūst par Kazahstānas tūrisma reklāmas saukli
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Viljams un Keita Midltone meklē darbinieku: lūk, kādām prasībām jāatbilst, lai pieteiktos vakancei 3
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Modele Māra Sleja atklāj, ka citu cilvēku kritika dažkārt var ļoti, ļoti sāpināt… 1
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Ieva Adamss Intaram Busulim uzdāvina prezervatīvus: tā esot dāvana ar nodomu 4
1 diena
SK
Skaties.lv
Veselam
“Viņiem ir bail.” Daļa veselības aprūpes darbinieku plāno atteikties strādāt ar Covid-19 pacientiem 6
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, kur otrdien reģistrēts lielākais Covid-19 inficēto skaita pieaugums 2
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīdziniekiem rīt uz skolu nav jāiet? Atļauj attālināto mācīšanos, taču ne visiem 1
12 stundas
AL
Agris Liepiņš
Ziņas
Agris Liepiņš: Ierēdnis izpļāpājās par glumekli – valdības plānā ir kāds zemūdens akmens 2
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijas Radio kora koncertā Cēsīs bijis augsts inficēšanās risks – apmeklētājiem jāiet karantīnā 2
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Slepkavība bārā: Latvijā aizturēts bīstams noziedznieks no Igaunijas
8 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
5 praktiski ieteikumi: kā palīdzēt bērniem mācīties attālināti
15 stundas
Ieva Ēvalde
Ziņas
Par dāvanu no Lielbritānijas būs jāmaksā nodoklis 4
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Jana Duļevska bērnībā māsu “pārdevusi” par maisu iecienīto košļeņu 1
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
VIDEO: “Viņš manu suni var ārstēt.” Gobzems skaidro, kāpēc nevalkā masku 45
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Paziņo pilsētas un novadus, kuros reģistrēti jaunie Covid-19 gadījumi 10
1 diena
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Kārtīgās latviešu svinībās bez galerta neiztikt: 3 lieliskas receptes
16 stundas
LE
LETA
Kokteilis
VIDEO. Raimonda Paula skaistā dziesma “Par pēdējo lapu” atdzimst jaunās skaņās 10
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Ieva Adamss Intaram Busulim uzdāvina prezervatīvus: tā esot dāvana ar nodomu 4
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Ņina, Ninona, Antoņina un Oksana
16 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Asinsspiediens un elpošanas biežums! Skride par to, kā Covid-19 inficētajam sekot veselībai mājās 11
1 diena
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Nedēļas nogalē iespējami zīmīgi notikumi! Horoskopi 27.oktobra līdz 1.novembris
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Ja tu kādam esi kaut ko apsolījis, turi savu vārdu! Horoskopi 28.oktobrim 1
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Centies šodien nevienam nenodarīt pāri! Horoskopi 29.oktobrim
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Francija ieviesīs stingrus ierobežojumus cīņā ar Covid-19 1
23:01
SK
Skaties.lv
Stāsti
VIDEO. Rumbulā par 11 500 eiro tikko pirkts auto paliek ceļmalā. Garantiju atsaka
21:58
SK
Skaties.lv
Veselam
“Viņiem ir bail.” Daļa veselības aprūpes darbinieku plāno atteikties strādāt ar Covid-19 pacientiem 6
21:11