
Tūrisma nozarei prognozē atgūšanos tikai 2024.gadā: daudzviet kļuvis tukšāks no ārzemju tūristiem 5
Kādreiz vasaras sezonā tik rosīgajā Vecrīgā šogad kļuvis manāmi klusāks.
Kādu šo vasaru prognozē tās eksperti, un kad tūrisms Latvijā atgriezīsies pirmspandēmijas līmenī?
“2019. gadā Latvijā vien gada laikā bija divi miljoni ārvalstu tūristu, bet šī gada pirmajos piecos mēnešos mums ir bijuši 500 tūkst. tūristi kopā, no kuriem apmēram puse ir bijuši vietējie tūristi,” stāstīja Latvijas Tūrisma aģentu un operatoru asociācijas ALTA valdes priekšsēdētājs Ēriks Lingebērziņš.

Agrāk liela daļa ceļotāju Latvijā ieradās no Krievijas, Baltkrievijas un Ukrainas. Tā piemēram, 2019. gadā tie bija gandrīz 20% no kopējā ārvalstu tūristu skaita, bet šogad pēc 24. februāra viņu vairs nav.
Būtiskas izmaiņas nav novērotas arī tūristu iecienītajos galamērķos – teju 75 līdz 80% koncentrējas Rīgā, 7 līdz 8% apciemo Jūrmalu, bet pārējie dodas uz Liepāju, Gaujas nacionālā parka teritoriju, Siguldu un Cēsīm.
Tūristu grupu trūkums šogad atsaucas arī uz viesnīcu un restorānu darbu. Citugad sezonā darba pilnas rokas bija visu vasaru, tagad – tikai brīvdienās, stāstīja Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas izpilddirektore Santa Graikste.

“Optimistiskākās ir nedēļas nogales, it īpaši, kad notiek pasākumi, tās ir simtprocentīgi noslogotas, savukārt par darbdienām mēs tā nevarētu teikt,” atzina Graikste.
“Amerikas Savienotās Valstis un Eiropa ir tādā daudzmaz vienādā līmenī. Ja mēs kādreiz teicām, ka mums Krievijas un Vācijas tirgus ir absolūtie līderi, tad šogad mēs redzam, ka tie ir plus/mīnus vienādā [līmenī],” sacīja Graikste.
Eksperti paredz, ka pilnībā nozare atgūsies, visticamāk, tikai 2024. gadā. Šobrīd gan problēmas rada vairāki faktori – gan tūristu trūkums, gan aizvien pieaugošās energoresursu izmaksas.