Šo Brīvības cīnītājiem veltīto pieminekli, ko par tautas ziedojumiem 1932. gadā veidoja tēlnieks Kārlis Jansons, atjaunoja viņa dēls Andrejs Jansons. Fragments no oriģināla, kuru iznīcināja padomju laikā, atrodas pie Ģ. Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja.
Šo Brīvības cīnītājiem veltīto pieminekli, ko par tautas ziedojumiem 1932. gadā veidoja tēlnieks Kārlis Jansons, atjaunoja viņa dēls Andrejs Jansons. Fragments no oriģināla, kuru iznīcināja padomju laikā, atrodas pie Ģ. Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja.
Foto: Jelgavas reģionālā tūrisma centra arhīvs

Valsts svētkiem gatavojoties: vēsturiski interesanti galamērķi visai ģimenei 1

Zigmunds Bekmanis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Tikko ar svecītēm logos esam pieminējuši mūsu brīvības cīnītājus Lāčplēša dienā, un jau nākamajā nedēļā pavisam klusi atzīmēsim Latvijas 102. dzimšanas dienu – bez karaspēka parādes, koncertiem un uguņošanas.

LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 104
3 dienas
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 41
2 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šī diena sagādās tev ļoti daudz un dažādu pārsteigumu! Horoskopi 18.janvārim 2
21 stundas
Lasīt citas ziņas

Esam aicināti svētkus pavadīt ģimenes lokā pie televizoru ekrāniem, taču ir arī citas alternatīvas, piemēram, izmantojot silto laiku, doties svaigā gaisā un apmeklēt Brīvības cīņu vietas, lai atcerētos varonīgos vēstures notikumus. Šādu vietu Latvijā ir ļoti daudz. Te vien dažas ierosmes ceļojumam.

 

Pa Brīvības taku

Pērn, atzīmējot Brīvības cīņu simtgadi, Liepājā Karostas teritorijā izveidots apļveida pārgājiena maršruts desmit kilometru garumā “Brīvības taka”, kurā pieci informatīvie stendi iepazīstina ar Karostas izveidi un nocietinājumu sistēmu, 1919. gadā Liepājā notikušajām Brīvības cīņām, kā arī vēlākajos gados celtajām militārajām būvēm un dzīvi padomju laikos. Šīs ziņas ļauj ceļā doties bez vietējā gida. Maršruta sākums un nobeigums atrodams Redānā, taču pārgājienu var sākt jebkurā takas vietā.

Redāna forts un Ziemeļu forti pie jūras ir pilsētas nocietinājumu sistēmas daļa, kas tika būvēta 19., 20. gs. mijā, lai aizsargātu Liepājas jūras kara bāzi. Karostas izveidošana izmaksāja 45 miljonus zelta rubļu, un šo nosaukumu tā ieguva tikai Latvijas neatkarības laikā, kad tā bija autonoma apdzīvota vieta ar savu infrastruktūru, elektrostaciju, ūdensapgādi, baznīcu, skolām un pasta nodaļu, kā arī Kurzemes divīzijas pārvaldi, artilērijas un diviem kājnieku pulkiem. Pirms tam cars Nikolajs II ar rīkojumu Karostu bija nosaucis sava tēva imperatora Aleksandra III vārdā, kura valdīšanas laikā tā bija uzcelta.

1919. gada 11. martā Liepājas Ziemeļu kapos apglabāja pirmo tikko izveidoto Latvijas Bruņoto spēku virspavēlnieku Oskaru Kalpaku (1882–1919), kuru gan pēc pusgada pārapbedīja Vidzemē, dzimtajā Meirānu pusē. Šajā kapsētā atrodas arī Liepājas Brāļu kapu memoriāls, kas saistās ar svarīgo 1919. gada 14. novembra kauju par Redāna forta atbrīvošanu no bermontiešiem, kurā krita par Karostas komandantu ieceltais virsleitnants Roberts Radziņš (apglabāts pirmajā rindā pieminekļa pakājē).

 

Tālavas taurētājs

Rūjienas simbols “Tālavas taurētājs” – Kārļa Zemdegas kaltais piemineklis Rūjienas atbrīvotājiem.
Foto: Aigars Lapiņš

Otrā Latvijas malā Rūjienā, pieminot pilsētas atbrīvotājus, uzstādīts piemineklis “Tālavas taurētājs” (1937., tēlnieks K. Zemdega), kurā iekalti vārdi: “Taurētājam bija mirt, tomēr latvji ziņu dzird.” Patriotiskais piemineklis veiksmīgi pārdzīvojis juku laikus un visus padomju gadus, pateicoties vietējam tēlniekam Jānim Zariņam, kurš otrpus ielai uz augsta postamenta uzstādīja Ļeņina tēlu, demonstrēdams, ka Taurētājs proletariāta vadoni nenomāks.

Otram Kārļa Zemdegas piemineklim “Sējējs”, kas uzstādīts uzkalniņā pie vecās Ternejas kapsētas 20.08.1939. – trīs dienas pirms liktenīgā lielvaru pakta – un veltīts novadniekam Ministru prezidentam, zemkopības un finanšu ministram Arturam Alberingam (1876–1934), tik labi neveicās. Padomju laikā pieminekli nogāza un sadalīja – galvu iemeta Rūjas upē, bet pārējo daļu apraka. 1977. gadā Rūjienas vidusskolas skolēni “Sējēja” ķermeni izraka un nodeva Valsts mākslas muzejam. Atmodas laikā tika atrasta pieminekļa galva, un atjaunošana ieguva dziļi simbolisku jēgu, jo otrreiz tas tika atklāts 1988. gada 18. novembrī, saglabājot rētu “Sējēja” kaklā kā skarbās vēstures liecību.

Apmeklējot Ziemeļvidzemi, vērts iegriezties arī Burtniekos, kur pie luterāņu baznīcas Latvijas pirmās brīvvalsts laikā ierīkota Varoņu birzs. Tajā atrodas piemineklis Pirmajā pasaules karā un Latvijas Brīvības cīņās kritušajiem Burtnieku draudzes dēliem (1937., aut. Nikolajs Maulics).

 

Mazzināmā poļu karavīru piemiņa

Latvijas brīvības cīņās piedalījās daudzu tautību karavīri – igauņi, somu jēgeri, arī poļi, kuru armijas daļas Latvijas teritorijā ienāca 1919. gada augusta beigās un pēc mēneša pilnībā atspieda sarkano armiju no Daugavas kreisā krasta, nostiprinoties Ilūkstes apriņķa austrumu daļā.

1920. gada 3. janvārī kopā ar Latvijas armijas vienībām, Polijas armijas I un III leģiona divīzijas daļas devās uzbrukumā pāri Daugavai, tajā pašā dienā atbrīvojot Daugavpili, vēlāk – Krāslavu, Višķus, Rušonu, Dagdu un citas apdzīvotās vietas.

Cīnoties kopā ar Latvijas armijas Kurzemes divīzijas daļām, poļu ģenerāļa E. Ridza-Smiglija karaspēka grupa līdz februārim atbrīvoja Dienvidlatgali, bet drīz pēc tam Latviju pameta, atstājot 400–500 kritušos (precīzs skaits vairs nav zināms, jo uzskaites dokumenti gājuši bojā) vairāk nekā 50 Latgales kapsētās, tostarp Laucesē (ap 200 apbedījumu), Jankišķos, Višķos, Daugavpils katoļu kapos un Brāļu kapos luterāņu kapsētā, bet visvairāk Slobudkā – Daugavpilī pie Satiksmes ielas, kur 1955. gadā sāka kapu iznīcināšanu, ierīkojot karjeru.

Smiltis un grants kopā ar cilvēku kauliem tika izmantotas Daugavpils–Lietuvas robežas ceļa celtniecībai caur Demeni. 1970. gadā kapsētu pilnībā likvidēja, vēlāk izveidoja atkritumu izgāztuvi. Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas 1992. gadā te atklāja pieminekli – dzelzsbetona krustu (13 m), uz kura pamatnes poliski rakstīts “Poļu karavīriem”.

 

Maršruts “Brīvības cīņu vietas”

1919. gadā arī Jelgavas apkārtnē notika sīvas cīņas, lai atbrīvotu mūsu valsti no Bermonta-Avalova karaspēka. Tās noslēdzās 21. novembrī ar Jelgavas atbrīvošanu, un katru gadu šajā dienā tiek organizēta ekskursija pa Brīvības cīņu piemiņas vietām pilsētā un tās apkaimē. Šogad ārkārtas situācija valstī liek mainīt tradīcijas, taču neliedz izbraukt šo maršrutu individuāli, ievērojot sociālo distancēšanos.

Braucot no Jelgavas centra Dobeles virzienā, pie Tušķu (bij. Svētes) dzelzceļa stacijas pārbrauktuves 1938. gada 14. augustā atklāta piemiņas zīme, godinot Ziemeļlatvijas partizānus. Taču rakstītajā tekstā ieviesušās būtiskas kļūdas. “Nevis partizāni bermontiešu bruņuvilcienu nolaiduši no sliedēm, bet gan regulārās latviešu armijas zaldāti, turklāt tas noticis nevis 22., bet gan 21. novembrī. Pēc tam trofejvilcienu, kuram tika piešķirts numurs 4, līdz pat 1930. gadam savām vajadzībām izmantoja Latvijas armija,” precizē vēsturnieks Andris Tomašūns, kurš parasti vada ekskursijas Brīvības cīņu maršrutā.

Nākamās pieturvietas Vārpā pie piemiņas akmens pulkvežleitnantam Artūram Kēleram, kur agrāk atradusies frontes līnija, un Cenas kapsētas Brāļu kapos, kur 1937. gadā ar militāru godu pārapbedītas 23 Brīvības karā kritušo karavīru mirstīgās atliekas.

Tām seko piemineklis Atbrīvošanas cīņās kritušajiem 6. Rīgas kājinieku pulka karavīriem pie bijušās Skuju pamatskolas un piemineklis kritušajiem Kara skolas kadetiem Jelgavas–Iecavas ceļa malā pie Vareļu mājām, kas atjaunots pēc saspridzināšanas padomju laikos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Atgriežoties Jelgavā, jāpiestāj Meža (Nikolaja) kapos, kur apbedīti 60 Latvijas armijas karavīri. Te granītā kalto pieminekli rotā kāda kritušā karavīra pēcnāves sejas maska, ugunskrusts un teksts: “Kāpām uz sārtu – nesām jums brīvību.”

Miera kapos iekārtoti Brāļu kapi Bermonta-Avalova armijas un Baltijas Zemessardzes karavīriem, kas miruši Jelgavas kara lazaretē, bet Jelgavas Stacijas parkā piemineklis Jelgavas atbrīvotājiem “Lāčplēša cīņa ar Melno bruņinieku un Sarkano pūķi”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Tītars ir ļoti cimperlīgs! Piņķerīgās audzēšanas dēļ Latvijā šos putnus turēt uzņemas vien daži 17
1 diena
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
“Nav brīvu vietu.” Ziemas prieki pandēmijas apstākļos. Svarīgākais, kas jāzina 1
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Lietuvas Īpašais izmeklēšanas dienests: Vakcinācija netiek pienācīgi kontrolēta
2 dienas
LE
LETA
Laukos
Lauksaimnieki varēs saņemt aizdevumu īpašuma iegādei 1
4 dienas
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 104
3 dienas
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 41
2 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šī diena sagādās tev ļoti daudz un dažādu pārsteigumu! Horoskopi 18.janvārim 2
21 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Neparasts gadījums – dakteris Jakovins. Krāpnieks tiesu izpildītāja mantijā? Nedēļas notikumu apskats 4
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dana Reizniece-Ozola kaila izpeldas ledainā ūdenī mīnus 23 grādos: “Savā āliņģī nevarētu iekļūt bez dēla neatlaidības un āmura!” 15
4 stundas
Lasīt citas ziņas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
“Viss sākās ar Covid-19 šoku pērn pavasarī.” Kā nišas produktu ražotāji Latvijā spēja noreaģēt un izmantot pašizolāciju 3
Nedēļa
UG
Uldis Graudiņš

Ziņas
Latvijā plāno atbalstīt vien no atkritumiem ražotu biogāzi, rosinot ražotājus kļūt par sanitāriem
Nedēļa
SK
Skaties.lv
Laukos
“Latvijas PVD ļauj šo preci tirgot Latvijas pārtikas veikalu tīklos!” Pircējs sašutis par maldināšanu 23
Nedēļa
AO
Andris Ozoliņš
Laukos
Pētnieks Jānis Jaško veido nezāļu ravēšanas robotu, kurš šobrīd jau spēj atpazīt sešus kultūraugus 7
10. janvāris, 2021
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Pateicoties Covid-19 krīzei, kraukšķīgo pupu ražotājas guvušas otro elpu. “Pupuchi” kaļ plānus Eiropas iekarošanai 16
9. janvāris, 2021
LE
LETA
Laukos
Lietuvā konstatēta putnu gripas uzliesmojuma dēļ aicina stingri ievērot biodrošības pasākumus 1
8. janvāris, 2021
IP
Ilze Pētersone
Ziņas
“Cilvēkam vajag nevis urbi, bet caurumu sienā.” Kā Latvijā ieviest “Zero Waste” jeb bezatkritumu ideju?
17 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Pagājušais gads bijis siltākais novērojumu vēsturē
45 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Naktī dažviet bagātīgi snigs
33 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Tiesībsargs Jansons atbild, vai darba devējs drīkst pieprasīt darbiniekam veikt Covid-19 testu 6
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dana Reizniece-Ozola kaila izpeldas ledainā ūdenī mīnus 23 grādos: “Savā āliņģī nevarētu iekļūt bez dēla neatlaidības un āmura!” 15
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu fotogrāfe iemūžina ziemas skaistumu neatkārtojamās bildēs: brīnišķīgā Latvijas daba 2
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princeses Diānas divi rokas pulksteņi, ko viņa nēsāja: beidzot noslēpums atklāts
3 stundas
LE
LETA
Veselam
Latvijā atklāti vēl vairāki jaunā Lielbritānijas Covid-19 paveida gadījumi 6
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Nekad mūžā nespēju iedomāties, ka kādreiz to teikšu!”. Producents Juris Millers atklāj, ka pašmāju sabiedriskā TV uzdevumu šobrīd veic Krievijas galvenais TV kanāls 63
1 diena
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
“Nav brīvu vietu.” Ziemas prieki pandēmijas apstākļos. Svarīgākais, kas jāzina 1
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Antons, Antis un Antonijs
5 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
“Nekad vēl tā nav bijis, ka nodod preci veikalam un tūlīt vajag vēl.” Audzis pieprasījums pēc zāļu tējām 9
1 diena
IK
Ilze Kalve
Ziņas
Jaunie imigrācijas noteikumi ir sarežģīti: Vai Latvijā dzīvojoša sieva ar bērniem varēs pārcelties pie AK strādājošā vīra? 7
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 41
2 dienas
SK
Skaties.lv
Stāsti
”Piezvanīja, ka ir mirusi, bet izrādījās, ka vēl ir dzīva!” Atklāti par prestižā pansionātā notiekošo 29
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Tenis un Dravis
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 104
3 dienas
IP
Ilze Pētersone
Ziņas
“Cilvēkam vajag nevis urbi, bet caurumu sienā.” Kā Latvijā ieviest “Zero Waste” jeb bezatkritumu ideju?
15:03
LE
LETA
Ziņas
Naktī dažviet bagātīgi snigs
14:46
LE
LETA
Ziņas
Pagājušais gads bijis siltākais novērojumu vēsturē
14:34