Jurģis Jansons.
Jurģis Jansons.
Foto: Valdis Semjonovs

Kāpēc ir jācērt meži, kāpēc nevar ļaut tiem tā vienkārši augt? Skaidro Jurģis Jansons 33

Īstenojot atbildīgu mežsaimniecību, ir iespējams savākt divas reizes vairāk oglekļa nekā dabiski augošos mežos, paziņojis AS “Latvijas valsts meži” (“LVM”) padomes priekšsēdētājs Jurģis Jansons, runājot par Eiropas Zaļo kursu.

Reklāma
Reklāma
7 dārzeņi, kas palīdz atbrīvoties no taukiem vidukļa zonā, ja tos patērē katru dienu
TV24
Kreituse: Pozņaka kungs “nopirka” vietu EP par 400 tūkstošiem eiro. Vai tā ir adekvāta summa?
Klusā okeāna ūdeņos atklāta būtne, kuras dzīves ilgums ir cilvēka prātam neaptverams 23
Lasīt citas ziņas

“Zaļais kurss ir laba ideja, taču jautājums, cik šī ideja tiek labi ieviesta un vai ieviešanas procesā tā netiek sakropļota līdz nepazīšanai. Līdzīgi kā ar mazo ērgļu aizsardzību: vai ērgļi tiek sargāti un cilvēki motivēti ar tiem sadzīvot un pat priecāties par tiem, vai cilvēkiem tiek uzlikts brutāls aizliegums veikt saimniecisko darbību savā īpašumā piecu un vairāk hektāru platībā.

Tas cilvēkus sanikno, un viņi ir gatavi tiesāties par šo jautājumu. Šajā gadījumā vaina jau nav ērgļos, bet gan izpildījumā,” sacīja Jansons.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņš atzīmēja, ka Zaļais kurss ir arī klimata pārmaiņu mazināšana, tostarp galvenokārt CO2 emisiju samazināšana, ko var panākt divos veidos – viens ir apstādināt valstī jau tā diezgan vārgo ražošanu, bet otrs – savākt izmešus atpakaļ mežā ar fotosintēzes palīdzību.

“Uz to mērķtiecīgi ir vērsta “LVM” darbība, palielinot mežu ražību jeb koksnes ražotspēju. Valsts tiek lūgta atbalstīt meža nozares iniciatīvas, lai šī situācija mainītos arī privātajos mežos, lai cilvēki būtu ieinteresēti stādīt un kopt mežus, audzēt vērtīgākas un ražīgākas kokaudzes, lai tās augšanas procesā šo oglekli piesaista.

Protams, mēs Latvijā nesavāksim visus Eiropas izmešus. Taču kādēļ mēs gribam sevi nostādīt sliktākā pozīcijā, piemēram, nekā Vācija? Viņiem rūpnīcas ir uzbūvētas, ir arī infrastruktūra, dzelzceļš. Mums tas arī ir, bet tikai daļēji, es teiktu – nepietiekami,” pauda Jansons.

Tāpat viņš norādīja, ka dažreiz parādās diskusijas par to, kāpēc ir jācērt meži, kāpēc nevar ļaut tiem augt, dzīvot un tādējādi piesaistīt oglekli.

“Meži noveco, vecos mežos koki aug arvien mazāk, atmirst, sākas pūšanas process.

Latvijas mežzinātnieki ir izrēķinājuši, ka cilvēku neskarts egļu mežs 140 gados ir piesaistījis tikpat daudz oglekļa, cik cilvēka stādīta egļu audze 70 gados.

Īstenojot atbildīgu mežsaimniecību, varam savākt divas reizes vairāk oglekļa nekā tā saucamajos dabiskajos mežos,” sacīja Jansons.

Eiropas Zaļais kurss ir pasākumu kopums, kura mērķis ir līdz 2050. gadam padarīt Eiropu par pirmo klimatneitrālo kontinentu pasaulē. Tas nozīmē, ka radīto siltumnīcefekta izmešu apmērs nepārsniegtu absorbēto emisiju daudzumu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.