31.oktobri atzīmē Meksikā.
31.oktobri atzīmē Meksikā.
Foto: Shutterstock

Viņi uzskata, ka šajās dienās pie tuviniekiem ierodas aizgājēju dvēseles un piedalās ballītē: baisākās Helovīna tradīcijas 56

31. oktobrī teju visā pasaulē svin Visu svēto dienas priekšvakaru jeb Helovīnu. Visbiežāk šie svētki asociējas ar ķirbju grebšanu, rotājumiem un spokainiem stāstiem, taču dažādās valstīs notikumu godina atšķirīgi.

Reklāma
Reklāma
Mājas
Kādas ir tavas kulinārijas prasmes – vai māki pagatavot šos 10 ēdienus, kuri jāprot katram latvietim?
Lietotas automašīnas, kuras nevajadzētu iegādāties: eksperts norāda uz trim neuzticamiem modeļiem 43
Kokteilis
Vampīrs, donors vai mags – kāds ir tavs enerģētiskais tips?
Lasīt citas ziņas

Izrādās, ka Helovīns ir vieni no senākajiem svētkiem, kuru saknes sniedzas vairāku tūkstošu gadu senā pagātnē. Līdz mūsu ēras septītajam gadsimtam, Visu svēto diena bija 13. maijā. Tomēr hronikas vēsta, ka mūsu ēras astotajā gadsimtā Pāvests Bonifācijs aicinājis mainīt svinību datumu, lai tas sakristu ar laiku, kad ķelti rīko maģiskos rituālus.

Mūsdienās godina gan Visu svēto dienas priekšvakaru 31. oktobrī, gan arī Visu svēto dienu 1. novembrī. Svētku izcelsme un vēsture ir bagāta, jo Helovīns veidojies no dažādām kultūrām un paražām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tādās valstīs kā Īrija, Kanāda un ASV tradīcijas ietver kostīmu ballītes, trikus, izjokošanas un spēles, bet Meksikā un citās Latīņamerikas valstīs, kā arī Austrālijā šajā dienā piemin mirušos tuviniekus un senčus, piekopojot rituālus un dažādas ceremonijas.

Tādēļ pirms svētkiem kanāls “National Geographic” sniedz ieskatu, kā dažādās valstīs pasaulē svin slaveno Helovīnu.

Īrija: visu svēto dienas priekšvakara dzimtene

Publicitātes foto


Viens no Helovīna simboliem ir izgrebts ķirbis jeb “Jack – o’ – lantern”, kuram iekšā ielikta degoša svece. Izrādās, ka šo tradīciju ieviesuši īri 20. gadsimta sākumā, un kopš tiem laikiem tieši viņi ir visdedzīgākie svētku svinētāji. Ne tikai – arī dažādas citas tradīcijas, ko mūsdienās piekopj visā pasaulē, radušās Īrijā, ķeltu Samhainas festivālā, pirms aptuveni tūkstoš gadiem.

Īri mūsdienās piekopj līdzīgas paražas kā ASV. Proti, tāpat kā ķeltu laikos, lauku apgabalos cilvēki iekur ugunskuru, bet pilsētās visi ietērpjas kostīmos, apmeklē ballītes un spēlē dažādas spēles.

Viens no tradicionālajiem ēdieniem, ko gatavo teju katrā īru mājā Helovīna priekšvakarā, ir kolkanons jeb sātīgā kartupeļu biezputra. Tāpat īri tradicionāli svinībās ēd arī saldo maizi, ko sauc par “barnback”. Kūkas iekšpusē parasti iecep dažādus simboliskus priekšmetus, piemēram, gredzenu, pupu, monētu un zīmīti, kas pareģo ēdāja nākotni.

Lai uzzinātu vairāk, kanālā “National Geographic” 31. oktobrī visas dienas garumā skaties dažādus raidījumus un filmas par godu svinībām visā pasaulē.

Reklāma
Reklāma

Meksika: lielisks grims, maskas un mūzika ielās

Publicitātes foto


Kad Latīņamerikā saplūst košās vietējo paražas ar Eiropas tradīcijām, veidojas dubultie svētki. Proti, Meksikā 31. oktobrī godina Helovīnu, bet pirmajā un otrajā novembrī svin “Mirušo piemiņas dienu” (“El Día de Los Muertos”).

Meksikā svinības sāk laikus. Visu svēto dienas priekšvakarā ielas rotā krāsainas maskas, cilvēki ar lielisku grimu un visapkārt skan mūzika. Pilsētas ir pilnas ar cilvēkiem, kas pārģērbušies par raganām, velniem, skeletiem un spokiem.

Nākamajā dienā pēc Helovīna cilvēki savas ģimenes kapos veido altārus, dedzina sveces un mājās klāj bagātīgus galdus, lai pulcinātu saimi un draugus. Viņi uzskata, ka šajās dienās pie tuviniekiem ierodas aizgājēju dvēseles un piedalās ballītē, tādēļ “Mirušo piemiņas dienu” meksikāņi sagaida ar ballīti.

Lai gan nāvi piemin it visur, ir svarīgi saprast, ka šie nav biedējoši vai skumji svētki. Tieši otrādāk – tās ir pagātnes un tagadnes svinības, kuras sagaida ar prieku.

Japāna: svin vilcienos un dodas parādē

Publicitātes foto


Ja citviet pasaulē Helovīna svinēšanu visvairāk izbauda tieši bērni, Japānā Visu svēto dienas priekšvakars ļoti aizrauj pieaugušos. Prestižākais 31. oktobra pasākums Japānā ir parāde “Kawasaki”. Tajā dodas aptuveni 4000 cilvēku, taču ne kuram katram ir ļauts būt daļai no parādes.

Izrādās, ka arī tāda netipiska vieta kā vilcieni Helovīnā pavēršas par vienu no modernākajiem svinēšanas punktiem, kuros norisinās ballītes. Šī kustība aizsākās 20. gadsimta 90. gados un ir pazīstama arī mūsdienās.

Helovīns Japānā viennozīmīgi nav amerikāņu versijas imitācija. Proti, uzlecošās saules zemē cilvēki gaida svētkus, lai izceltos un izrādītu savus tērpus, tomēr citas tradīcijas tik ļoti nepiekopj. Visu svēto dienas priekšvakarā cilvēki pārģērbjas nevis par spokiem vai briesmoņiem, bet gan kā “mangas” vai “anime” varoņi – dažādi karikatūru un animāciju tēli, ko iemīļojuši arī pieaugušie.

Rumānija: svinības Drakulas pilī

Publicitātes foto


Visiemīļotākais galamērķis un spocīgākā Rumānijas pilsēta rudens mēnešos viennozīmīgi ir Transilvānija – vampīra grāfa Drakulas mājvieta. Katru gadu cilvēki teju no visas pasaules dodas uz Drakulas pili, lai 31. oktobrī piedalītos tajā rīkotajās svinībās.

Dūmakā tītā pils kalna galā ir viens no populārākajiem Rumānijas galamērķiem. Rīko vairākas ekskursijas arī uz Branas pili, kas ir Drakulas mājvieta, toties Visu svēto dienas vakarā tur valda jautrība.

Apmeklētāji svētkos var doties arī uz Turdas sāls raktuvēm un 12. gadsimta pilsētu Sigišoaru – Drakulas dzimšanas vietu, kas ir leģendu apvīta.

Vācija: ķirbju festivāli

Publicitātes foto


Halovīns Vācijā kļuva populārs tieši 21. gadsimtā. Tikai pamazām tas iemantojis atpazīstamību, it īpaši, jaunāko paaudžu vidū. Lielākoties svētku kostīmi ir spocīgi un šausminoši, jo šajā zemē Visu svēto dienas priekšvakaru uzskata par baisu un tumšu notikumu, kurā atbilstoši jāģērbjas.

Tomēr vissvarīgākais notikums Vācijā Helovīna laikā ir daudzie ķirbju festivāli, kuros notiek milzīgās ogas grebšana un izjādes ar zirgiem. Zīmīgi, ka pasaulē lielākais ķirbju festivāls norisinās Ludvigsburgā, Vācijas dienvidos. Festivālā cilvēki parāda savus ķirbjus, apbrīno mākslu un ļaujas jautrībai. Pasākumu iespējams apmeklēt vairākas nedēļas, līdz pat decembrim.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.