“Jo stingrākas tehniskās prasības, jo mazāks Ķīnas preču imports,” novērojis Jānis Zeltiņš, SIA “Vizulo” valdes priekšsēdētājs.
“Jo stingrākas tehniskās prasības, jo mazāks Ķīnas preču imports,” novērojis Jānis Zeltiņš, SIA “Vizulo” valdes priekšsēdētājs.
Foto: Dainis Bušmanis

Kā ierobežot Ķīnas preču apmēru iepirkumos? Latvijas ražotāja “Vizulo” pieredze 3

Ivars Bušmanis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Tikai šogad, saskaroties ar ES valstu nespēju operatīvi palīdzēt Covid-19 upuriem, mūs sāka uztraukt atkarība no Ķīnas ražotāju piegādēm. Politiķi vairs nelavierē.

Manfrēds Vēbers (Eiropas Parlamenta Tautas grupas līderis) debatēs par stāvokli Eiropas Savienībā trešdien pateica skaidri: “Darba vietu nodrošināšana nozīmē Eiropas interešu, nevis Ķīnas valsts uzņēmumu aizsardzību! No Eiropas nodokļu maksātāju naudas nedrīkst finansēt Ķīnu mūsu uzņēmumu pārņemšanai. Mums ir vajadzīgi skaidri noteikumi: nekādas Eiropas Atveseļošanās fonda naudas ķīniešu interesēm ES.”

Vai pirms pandēmijas pasludinātais Eiropas Zaļais kurss nodrošinātu Eiropas ekonomikas lielāku patstāvību?

Gaisma var kļūt vēl zaļāka

Zaļā iepirkuma īpatsvars Latvijā pēdējā desmitgadē lēkājis no 7 līdz 19%, taču konsekventi uzrāda pieaugošu tendenci gan pēc līgumu skaita, gan pēc līgumu summām.

2017. gadā Ministru kabineta noteiktās jaunās prasības zaļajam publiskajam iepirkumam (ZPI) devušas grūdienu vides kritēriju lielākam īpatsvaru piedāvājumu novērtējumā.

LA.LV Aptauja

Kā ierobežot Ķīnas preču apmēru iepirkumos?

  • Noteikt, ka konkursā drīkst uzvarēt tikai vietējais vai Eiropas ražojums
  • Ražot lētāk, nekā ķīnieši spēj saražot
  • Izstrādāt tādus iepirkuma noteikumus, ka uzvar kvalitatīvākais mūsējais, nevis lētākais ķīniešu
  • Noteikt: jo tuvāk ved, jo lielākas priekšrocības mazāku izmešu dēļ

Tad vēl 11,8% īpatsvars, bet 2018. gadā – jau 18,3%. Pēc IUB datiem, šī gada pirmajā pusē zaļā iepirkuma īpatsvars ir jebkad lielākais – veikti 689 iepirkumi (13,1% no visiem) par kopējo summu 316 miljoni eiro (īpatsvars ir 24,1%).

Gan iekštelpu, gan ielu apgaismojums ietilpst to preču grupā, kam kopš 2017. gada zaļais iepirkums ir obligāti piemērojams, taču… VARAM kā atbildīgā ministrija LED lampas pamanīja tikai šogad.

Līdzšinējās prasības bija novecojušas, piemēram, detalizēti bija aprakstītas prasības dzīvsudraba saturam lampās un nātrija augstspiediena un metālu halogēnu lampās, bet ne LED lampām.

12. septembrī stājās spēkā izmaiņas prasībās zaļajam publiskajam iepirkumam, kas tās aktualizē, vienkāršo un nodrošina otrreiz pārstrādāto materiālu izmantošanu publiskajos iepirkumos, informē Monta Oga, Iepirkumu uzraudzības biroja Tiesību aktu piemērošanas departamenta direktore.

“Kopumā veikti grozījumi deviņās preču un pakalpojumu grupās, no kurām piecas ir ZPI obligāti piemērojamās grupas, tajā skaitā iekštelpu apgaismojums un ielu apgaismojums un satiksmes signāli,” paskaidro Monta Oga.

Liekas paradoksāli, bet ražotāji vēlas sīkāku reglamentāciju un augstākas vides prasības apgaismojumam. Kāpēc?

“Strādājot eksportā vairāk nekā 30 valstīs, mēs esam novērojuši, ka lielās kompānijas un pašvaldības Ķīnas preces apmēru iepirkumos var kontrolēt ar iepirkuma specifikācijas prasībām – jo stingrākas tehniskās prasības, jo mazāks Ķīnas preču imports,” atklāj Jānis Zeltiņš, ielu apgaismojuma ražotāja SIA “Vizulo” valdes priekšsēdētājs.

Šogad viņa uzņēmuma apgrozījums par ceturtdaļu kāpinājis apgrozījumu un pārsniegs 14 miljonu atzīmi.

Lielākoties uz jaunu produktu ieviešanas rēķina un palaižot Iecavas ražotnē jauno plastmasas liešanas iekārtu. Tas ir lielākais no 15 “firmas.lv” reģistrētajiem apgaismes ierīču ražotājiem.

Veiksmīgais “zaļā protekcionisma” piemērs

Pirms diviem gadiem TV3 raidījums “Nekā personīga” vairākās pašvaldībās atklāja aizdomīgas sakritības konkursos par ielu apgaismojuma iepirkumiem.

Tolaik kādas 30 Latvijas pašvaldības gatavojās mainīt ielu apgaismojumu uz LED gaismām, ieviešot viedās tehnoloģijas to regulēšanai.

Tas bija izdevīgi, jo 70% no izdevumiem sedza Vides investīciju fonds. No emisijas kvotu pārdošanas seši miljoni eiro tika atvēlēti gaismekļiem projekta “Siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana ar viedajām pilsētvides tehnoloģijām” ietvaros.

Finansējumu saņēma 16 pašvaldības, teju visos projektos gaismekļus piegādāja SIA “Vizulo”.

“Nekā personīga” žurnālisti satraucās par to, ka visām pilsētām bija ļoti līdzīgas vai pat vienādas prasības, kurām atbilda tikai viens gaismekļu ražotājs – SIA “Vizulo”.

Sazvērestības teoriju mednieki deva mājienus uz sarunāšanu, korupciju un saiknēm ar visuresošo Martinsonu.

Taču toreiz tajā pašā raidījumā Saulkrastu domes deputāts un Iepirkumu komisijas priekšsēdētājs Bruno Veide atzinās, ka “Saulkrasti dokumentus iepirkumam gatavojuši paši, pašpikojot no citu pašvaldību jau izsludinātajiem iepirkumiem… Paraugs bijis Ķekavas pašvaldības nolikums”.

Tieši te meklējams iemesls zaļo iepirkumu lēnajai ieviešanas gaitai – tie ir sarežģīti, pašvaldību iepirkumu speciālistiem grūti saprotami, tāpēc pārņēma labāko praksi (lasi: norakstīja) no citām pašvaldībām.

Jo tikai ar precīzu kvalitātes rādītāju nodefinēšanu var panākt ilgāk darbojošos, videi draudzīgāku gaismekļu uzstādīšanu publiskajā telpā.

Ja IUB vai VARAM sadarbībā ar nozares speciālistiem varētu izstrādāt metodiskos ieteikumus apgaismojumu iepirkumu tehniskajām prasībām, tas atvieglotu pašvaldību darbu un veicinātu efektīvu līdzekļu izlietošanu.

Lētākais ilgtermiņā neuzvar

Pieeja “uzvar zemākās cenas piedāvājums” šais laikos nav pieņemama ne ekonomisko, ne vides apsvērumu dēļ.

Ja iepirkumu komisija izveido minimālas tehniskās prasības (cik lumenu jābūt gaismeklim), tad uzvarēs vislētākās cenas produkts. Visbiežāk tas, kas ražots Ķīnā.

Uzstādītā lampa pēc diviem gadiem dos divreiz mazāk gaismas, pēc trim izdzisīs pavisam.

“Šādos konkursos mēs nemaz nestartējam, jo skaidrs, kas tajos uzvarēs. Mūsu klienti ir tie, kas novērtē un grib kvalitāti. Izvēloties zemākās cenas stratēģiju, klients sākumā maksā lētāk, bet ilgtermiņā pārmaksā, tāpat bieži ir problēmas ar defektēto gaismekļu nomaiņu garantijas laikā,” skaidro Zeltiņš.

Arī citu valstu iepirkumos arvien lielāku īpatsvaru ieņem ar cenu nesaistīti kritēriji. Piemēram, Vācijā kvalitātes kritēriju īpatsvars ir 20%, no kuriem gaismas spēja dod 15%.

Lietuvā cena ir tikai 50% no vērtējuma, tikpat svarīgi ir kvalitātes kritēriji. Arī Šveicē cena ietekmē pusi no vērtējuma. Vēl vērtē energoefektivitāti, estētiku (7,5%), uzturēšanas izmaksas un garantijas.

Islandē iet vēl tālāk – tā pievieno 8% vērtējumā ja LED gaismekļu garantija ir 10 gadi, bet 0 punktu, ja tikai piecu gadu garantija.

Vai “Vizulo” varētu startēt Šveicē, ja zinām, ka gaismekļu garantija ir pieci gadi?

“Jā, un arī startējam. Pieci gadi ir noteiktais standarts. Mūsu uzņēmums pirmos LED gaismekļus sāka ražot pirms septiņiem gadiem. Man prieks, ka mūsu pirmie uzstādītie Salacgrīvā, Balvos, Dobelē un Rīgā darbojas bez nomaiņas,” atbild Zeltiņš.

Visos pasaules tirgos, arī Latvijā, “Vizulo” konkurē ar “Philips”, “Schréder”, kas vairs nav holandiešu un beļģu nacionālie uzņēmumi, bet transnacionālas kompānijas.

Kas zīmīgi – “Vizulo” dažas reizes ir uzvarējis “Philips” tā mītnes zemē Nīderlandē, kur lielāko daļu iepirkumu uzvar “Philips”.

“Katru gadu mūsu pārdošanas apjomi Nīderlandē palielinās, jo mūsu dīleris labi izglīto arhitektus un projektētājus,” panākumus skaidro Zeltiņš. Bet OECD atzinis Nīderlandi kā pionieri ZPI īstenošanā tieši šajā jomā.

OECD labākās prakses apkopojumā publiskajā sektorā ir dažādu valstu salīdzinājums par zaļo iepirkumu.

OECD valstīm ir ieteikts MEAT (burtiski tulkojot, “gaļas” kritērijs, kas patiesībā ir abreviatūra no “most economically advantageous tender” jeb “ekonomiski visizdevīgākais piedāvājums).

Dzīves cikla izmaksas

Lai atbalstītu dalībvalstis un līgumslēdzējus, Eiropas Komisija ir izstrādājusi vairākus instrumentus valsts iepirkumā.

Izmantojot plašu apspriešanos procesu ar ieinteresētajām personām, ir izstrādāti brīvprātīgi ES zaļā publiskā iepirkuma (GPP) kritēriji 20 produktu kategorijām, tostarp ceļu apgaismojumam un satiksmes signāliem, “Latvijas Biznesam” vēsta Eiropas Komisijas preses dienests.

Dzīves cikla izmaksu instruments ir izstrādāts arī iekšējam un āra apgaismojumam (“Life-cycle costing” – LCC). To kā “Excel” tabulu var lejupielādēt un aizpildīt ikviens iepirkuma organizētājs.

Arī VARAM aprēķinam izstrādājusi aprites cikla kalkulatoru, bet ministrijas mājas lapā tas diemžēl pagājušajā nedēļā nedarbojās.

Rietumeiropā šis dzīves cikla instruments kļūst arvien pašsaprotamāks, jo tas ir izdevīgāks gala patērētājiem. Valstīs, kur ielas gaismekļu montāža maksā dārgāk par pašu lampu, svarīgi, lai tā kalpotu vismaz septiņus gadus, nevis trīs.

Ir izdevīgi piecus gadus nedomāt par gaismekļa maiņu, bet, jo efektīvākas diodes, jo tās ir dārgākas.

Kaut arī pagājušajā nedēļā stājās spēkā “jauni” noteikumi, tie jau ir novecojuši attiecībā pret Zaļā kursa uzstādījumiem.

Vēl nevienā Eiropas valstu iepirkumā netiek ņemts vērā preces piegādes attālums (CO2 izmešu samazināšana piegādēs ir viens no kritērijiem tikai Nīderlandē).

Vēl netiek rēķināta un iepirkumos vērā ņemta “ekoloģiskā pēda” attiecīgā gaismekļa izgatavošanā.

Saistītie raksti

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
Kāpēc nedarījām visu, lai maskas ražotu Latvijā? Muižniece par ASV izbrāķētajiem respiratoriem miljonu vērtībā 1
2 stundas
KD
Krista Draveniece
Stāsti
“Kad veda uz slimnīcu, bērniem šoks, suns gaudo, tas bija sirreāli!” Kristaps atklāti par cīņu ar Covid-19 15
6 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Talsu pusē viens pēc otra pazūd vietējie veikali. Ciema iedzīvotāji paliek bez iespējas nopirkt pārtiku
7 minūtes
SK
Skaties.lv
Stāsti
Ķepainis par dzīvību cīnījās pēdējiem spēkiem! Ogrē, pateicoties drošsirdīgam garāmgājējam, izglābj slīkstošu suni
45 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Gudrais luksofors” identificē auto vadītājus, kuri brauc pie sarkanās gaismas
3 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Covid-19 laikā strādā lielākā daļa ministriju?
2 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Šobrīd skolas vecuma bērni ar koronavīrusu inficējoties biežāk nekā Latvijas iedzīvotāji vidēji 2
2 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Ienīda ne tikai Maskavā. Kāpēc tika gāzts politisko intrigu upuris – ģenerālis Radziņš
2 stundas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kad melns tiek pasludināts par baltu 5
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. SPKC direktore atklāj, kur saslimstība ar Covid-19 ir vislielākā
9 stundas
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Aktrise Rēzija Kalniņa: “Man šķiet, šobrīd ar mums vienkārši spēlējas…” 5
Intervija 10 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Rīgā pa nakti vairākiem auto nozagti lukturi – zagli interesējis tikai vienas markas auto 2
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vidzemē desmit pusaudži nozog automašīnu un bēg no policijas 2
6 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Bundža, Černobiļa, Deficīts. Kādus vārdus Latvijā liek kaķiem un, kurš ir vispopulārākais? 2
12 stundas
KD
Krista Draveniece
Ziņas
„Mums jārestartē domāšana!” AS „Olainfarm” priekšsēdētājs Jerūns Veitess par Covid-19, narkotiku baumām un kaitīgo cukuru
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Tradicionālie britu karaliskās ģimenes Ziemassvētki apdraudēti: darbinieki uzsākuši boikotu pret karalieni 2
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nicā pie baznīcas noticis uzbrukums: noslepkavoti trīs cilvēki, vairāki ievainoti 2
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Ballēšanās krāšņajā “Rīgas ballē” ierobežojumu laikā var nepalikt nesodīta 4
9 stundas
VK
Vita Krauja
Stāsti
“Kā staigājot pa naža asmeni.” Saruna ar “Lielā dzintara” valdes priekšsēdētāju Timuru Tomsonu
14 stundas
LE
LETA
Laukos
“Upmaļi” no Iecavas novada ieguldīs pusmiljonu eiro dārzeņu apstrādes ceha un noliktavas izveidē 1
10 stundas
SK
Skaties.lv
Veselam
“Viņiem ir bail.” Daļa veselības aprūpes darbinieku plāno atteikties strādāt ar Covid-19 pacientiem 25
1 diena
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Māris Antonevičs: Latvijas veiksmes formula izputējusi? Pašlaik Kariņa balsī skan tāds kā izmisums 16
1 diena
LE
LETA
Veselam
Viņķele: Ja skaitļi iet uz augšu, uzreiz viens no pirmajiem risinājumiem ir aizvērt bārus un krogus 29
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Ģimenē ar Covid-19 inficējies bērns. Mamma Elīna pastāsta, kā izdevies nesaslimt pārējiem 3
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķis Ralfs Eilands saviem faniem sagādājis patīkamu pārsteigumu
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kamēr maksās algas, viņi klusēs. Ainars Mielavs par sašķeltību Latvijā 9
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Laimonis, Laimis, Elvijs, Elvis un Elva
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vai beidzot būsim pelnījuši baltus Ziemassvētkus? Nākamo mēnešu laika prognoze 1
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Rīgas Modes nedēļā notikusi īpaša modes skate: kolekcija tapusi sadarbībā ar bērniem
8 stundas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Pabalsti Latvijā mudina vai attur no ģimenes veidošanas? Sola vērienīgas pārmaiņas 15
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien tu vari būt ļoti trausls un viegli ievainojams! Horoskopi 30.oktobrim
3 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Talsu pusē viens pēc otra pazūd vietējie veikali. Ciema iedzīvotāji paliek bez iespējas nopirkt pārtiku
22:20
SK
Skaties.lv
Stāsti
Ķepainis par dzīvību cīnījās pēdējiem spēkiem! Ogrē, pateicoties drošsirdīgam garāmgājējam, izglābj slīkstošu suni
21:41
LE
LETA
Ziņas
Pēc mēneša par mutes un deguna aizsega nelietošanu varēs piemērot līdz 50 eiro sodu 1
21:04