Gatis Lācis: “Iegādājoties jaunu īpašumu, esmu ļoti priecīgs, ka par pircēju izvēlējušies mani arī tad, ja kāds cits solījis vairāk, jo ir reizes, kad pārdevējs vēlas, lai jaunais īpašnieks ir ar saknēm Latvijā.”
Gatis Lācis: “Iegādājoties jaunu īpašumu, esmu ļoti priecīgs, ka par pircēju izvēlējušies mani arī tad, ja kāds cits solījis vairāk, jo ir reizes, kad pārdevējs vēlas, lai jaunais īpašnieks ir ar saknēm Latvijā.”
Foto: Valdis Semjonovs

“Zelta čiekura” laureāts Gatis Lācis: Sadzīvojot ar dabu, ir vajadzīgs līdzsvars 2

Anita Jaunbelzere, “Latvijas Avīze, AS “Latvijas Mediji”

Citādi, nekā ierasts, šogad notikusi “Zelta čiekura” pasniegšana. Meža nozares gada balvu saņēmuši pieci cilvēki, kuri nozarei atdevuši visu savu darba mūžu, trīs izcili uzņēmēji, trīs gudri meža īpašnieki un trīs zinātnieki. “Zelta čiekura” un “Zelta čiekuriņa” ieguvējus Zemkopības ministrija paziņoja pirmdienas vakarā kanālā “ReTV”.

LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Temperatūra mainīsies! Briča pirmās prognozes par laiku augustā 18
12 stundas
ME
Medības
Medības
VIDEO. Lūsis bija jau 15 metru attālumā un šņākdams nāca virsū…Arvien biežāk ziņo par “drosmīgajiem” lāčiem, vilkiem un lūšiem 34
14 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Japānas varasiestādes neielaida valstī iepriekšējās sodāmības dēļ? Sporta žurnālistam no Latvijas olimpiskās spēles beidzas pāragri 72
16 stundas
Lasīt citas ziņas

Šogad meža nozares gada balvas pasniegšanas svinīgā ceremonija, kurā reizē ar Valsts prezidentu parasti pulcējās vairāki simti cilvēku, nenotika. Gan “lielais čiekurs”, gan “mazie čiekuriņi” tika izvadāti pa visu Latviju un katram laureātam pasniegti dzīvā dabā, sniegotā mežā.

Kopā pabūt pandēmijas laikā nesanācis un arī fotogrāfijas par piemiņu ar lieliem ziedu puš­ķiem rokā kopā ar prezidentu, ministru, draugiem un ģimeni šogad nav.

CITI ŠOBRĪD LASA

Taču šā gada laureāti visi nofilmēti un ir skatāmi dokumentālā filmā, kas uzņemta ar Meža attīstības fonda atbalstu. Tā ka dokumentāla piemiņa par šo faktu ir. Un, protams, šo cilvēku dzīves un darba pieredzes garāki stāsti, kā jau tas ir bijis, būs lasāmi “Latvijas Avīzē”.

Jāprot noķert stādīšanas laiku

Lielo “Zelta čiekuru” par gudru saimniekošanu saņēmis Gatis Lācis, kurš kopj 100 hektārus meža Limbažu novadā. Gata mežā pamatā aug lapu koki – balt­alksnis un bērzs. Nu jau vairākus gadus saimnieks baltalkšņus izzāģē un pāriet uz egli.

Tur, kur stādītas jaunaudzes, kopj tās pamatīgi, kamēr vien jaunie kociņi pastiepušies garāki par zāli.

Ikdienā Gatis ir namdaris – būvē guļbūves un karkasa mājas, bet brīvdienas un bieži arī darba dienu pievakares pavada mežā. Gan to kopjot, gan arī medījot. Lēnām izstrādājot cirsmas, naudiņa ieguldīta platību palielināšanā.

Gatis Lācis uzsver, ka pēdējos gados mežu stāda, izmantojot kvalitatīvu stādāmo materiālu, lai izaugtu skaists mežs. Stādu sagādē problēmu neesot, jo vairākus gadus viņš ir kooperatīva “Mežsaimnieks” biedrs.

Stādi tikai pusgadu iepriekš ir jāpiesaka. Parasti hektārā iestādot kādas 1200 egles ar domu, ka no blakus audzēm piesēsies klāt bērzi. Lai nav egļu tīraudze, bet jaukta audze mistrojumā ar bērzu.

Tā arī notiekot, tā ka vēlāk krietni jāpastrādā ar krūmgriezi. Gatis atzīst, ka tukšākās vietās var atstāt arī kādu apsīti, baltalksni, lai mežs veidojas dažāds, nav vienveidīgs.

“Tajās platībās, kuras pērku, parasti viss iespējamais ir nocirsts vai tās ir bijušās lauksaimniecības zemes, kas apaugušas ar lapu kokiem. Šādai zemei arī cena ir zemāka. Mūsu pusē šāds izstrādāts mežs labā vietā maksā ap 1200 eiro/ha. Cik iespējams, cenšos mežu iestādīt pats ar ģimenes atbalstu. Ja apjomi lieli, ņemu palīgā algotu darbaspēku un maksāju par pakalpojumu.

Pavasarī stādīšanas laiks ir īss. Jāķer moments, kamēr zemē vēl ir mitrums. Pagājušajā pavasarī stādīt sākām jau martā. Sniega nebija. Traktors zemi safrēzēja jau februārī. Vēlāk uznāca sausums un bija labi, ka sastādīts,” stāsta Gatis Lācis.

Arī meliorācijas sistēmas uztur kārtībā pats – lielos grāvjus katru trešo gadu Gatis izpļauj ar krūmgriezi un nozāģētos krūmus izvāc, lai neaizsprosto ūdens teci.

“Ja nozāģē pareizajā mēnesī, tad pāris gadu ir miers. Vislabāk to darīt augustā vecajā mēnesī,” ar novērojumiem dalās meža īpašnieks.

Lielākoties naudu mežā iegulda gan platības palielināšanā, gan kopšanā, lai būtu vecumdienām un mantojums bērniem. Kas sagādā prieku?

“Tas, ja ir izdevies iegādāties vēl kādu īpašumu. Parasti, ja kāds grib meža zemi pārdot, pircēju sarodas vesels bars, protams, arī ārzemju firmas, kurām lielāka pirktspēja. Un tad esmu ļoti priecīgs, ja izvēlas mani, pat ja kāds cits solījis nedaudz vairāk, jo ir reizes, kad pārdevējs vēlas, lai jaunais īpašnieks ir ar saknēm Latvijā,” spriež Gatis Lācis.

Meža īpašnieki ir tik dažādi

Jau vairāk nekā trīsdesmit gadus Gatis Lācis ir mednieks. Vada mednieku kolektīvu “Indrāni”. Šobrīd medījot briežus, mežacūkas un stirnas. Pēdējā laikā nomedītās mežacūkas visas bijušas veselas. Tas ļaujot cerēt, ka cūku mēris pārgājis pāri un tagad sākas atveseļošanās.

Ejot visādi. Esot arī tādi mežu īpašnieki, kuri nevēlas slēgt līgumus ar medniekiem. Gatis saka, ka vispār šī līgumu slēgšana prasot daudz laika un darba, bet tas ir jāizdara, lai vispār varētu medīt.

Gatis Lācis: “Ja īpašnieks nevēlas sadarboties, ļoti grūti ievērot robežas, jo sunītis jau tās nezina. Diezgan daudz ir tādu īpašumu, kuri nopirkti, mantoti, bet nekāda darbība nenotiek. Izcirtumi aizaug ar lazdām, ievām, bet īpašniekam dūša liela, līgumu neslēdz un viss. Katrs gadījums atšķirīgs. Viens īpašnieks pats gaļu neēd un saka: jūs tur nemedīsiet!

Citā gadījumā ir kopīpašums un vairāki īpašnieki nevar vienoties – piekrist līguma slēgšanai vai ne. Dažos gadījumos šādā īpašumā bebrs uztaisa dambi – noplūdina mežu arī kaimiņam, bet mednieki tur neko nevar darīt, jo izjaukt dambi un medīt nedrīkst. Ir īpašnieki, kuri dzīvo ārzemēs un grūti viņus sadabūt rokā.

Ir īpašumi, kurus pērk un pārpērk starpniekfirmas, kas gada laikā var vairākas reizes mainīt saimniekus. Spēj tikai sekot līdzi un slēgt jaunus līgumus. Tas viss ir diezgan sarežģīti. Tie īpašnieki, ar kuriem esam noslēguši līgumus, var rudenī piedalīties medībās gan kā mednieki, ja ir apliecība, gan kā dzinēji. Ja gadās sekmīgas medības, bez savas porcijas nepaliek arī īpašnieks, kura mežā medības notikušas.”

Kad zāģēt, tas jālemj pašam

Domājot par likumiem, Gatis uzsver, ka gribētos, lai meža īpašniekiem nebūtu tik daudz ierobežojumu. Lai līdzīgi kā Skandināvijas valstīs, kur meža īpašnieki paši varētu izlemt, kad zāģēt savu mežu.

SAISTĪTIE RAKSTI

Gatis Lācis: “Kad ir laba cena, labvēlīgi laika apstākļi vai ģimenei vajag naudu, viņi var zāģēt savu mežu un stādīt atkal jaunu vietā. Tur īpašnieks var pieņemt pats lēmumu. Mums noteikumi pieņemti tādi, ka jāgaida noteikts vecums. Vienu laiku dzirdēju runas par diametra samazināšanu, bet sarodas tik daudz diskutētāju, kas paši no tā īpaši daudz nesaprot.

Neieklausās mežinieku un zinātnieku viedokļos, un pašlaik viss apstājies uz kādu laiku. Zinātnieki savu paveikuši – izpētījuši un pateikuši secinājumus, bet politiķi jau viņos neklausās. Šobrīd, kad Vācijā, Čehijā milzīgās platībās nokaltušas egles, kokmateriālu cenas tik zemas, ka neatmaksājas izstrādāt, kuram tad ir labāk? Sadzīvojot ar dabu, ir vajadzīgs līdzsvars.”

“Zelta čiekura” laureāti

Par ieguldījumu zinātnē

Jānis Donis, LVMI “Silava” vadošais pētnieks

LVKĶI Polimēru laboratorijas kolektīvs

Aleksejs Nipers, LLU Meža fakultātes vadošais pētnieks

 

Par inovatīvu uzņēmējdarbību

SIA “UOT”

SIA “Pavasars Housing Construcion”

SIA “Cewood”

 

Par ilgtspējīgu saimniekošanu

Gatis Lācis

Atis Poga

Dzintars Laivenieks

Par mūža ieguldījumu

Astra Boķe, virsmežzine Valsts meža dienestā

Gundega Vītola, mežsaimniece VAS “Latvijas valsts meži”

Gaļina Dobele, pētniece KĶI

Ziedonis Sarmulis, asociētais profesors LLU Meža fakultātē

Edvīns Ģērmanis, mežzinis Valsts meža dienestā

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Laukos
Kaspars Kovaļenko: Putnu audzēšanā jāņem vērā arī infekcijas slimību risks 1
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. VIDEO. Jelgavas novadā aizdegušies rugāji un labības lauks 16 hektāru platībā 13
13 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Eksperte: Jau gadiem spēkā ir regulējums uz latvāņiem, bet tie joprojām izplatās. Ko tas nozīmē? 26
1 diena
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
“Varam teikt, ka esam pasaules līmenī” Latvijā ražotie disku arkli pieprasīti Kanādā un pat Islandē 19
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Temperatūra mainīsies! Briča pirmās prognozes par laiku augustā 16
12 stundas
ME
Medības
Medības
VIDEO. Lūsis bija jau 15 metru attālumā un šņākdams nāca virsū…Arvien biežāk ziņo par “drosmīgajiem” lāčiem, vilkiem un lūšiem 32
14 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Japānas varasiestādes neielaida valstī iepriekšējās sodāmības dēļ? Sporta žurnālistam no Latvijas olimpiskās spēles beidzas pāragri 72
16 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Maestro atvadās no lielajām skatuvēm, tukšie tiesnešu krēsli un “nav soliņu, nav problēmu”? Nedēļas notikumu apskats 57
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. VIDEO. Jelgavas novadā aizdegušies rugāji un labības lauks 16 hektāru platībā 13
13 stundas
Lasīt citas ziņas
IT
Iveta Tomsone
Laukos
“Kur mūsu nauda?” Gaļas liellopu audzētāji ziņo par iespējamu krāpšanu organizētā grupā 56
4 dienas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
Aptauja. “Žēloties nav laika. Jāstrādā!” Kādu birumu lauku saimniekiem sola no karstuma un sausuma cietušās druvas? 5
3 dienas
Inita Šteinberga
Praktiski
Kāds nogriež kātus gandrīz plikus, citam tie vēl kupli. Raut vai neraut tomātu lapas? 5
4 dienas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Kumeļš un desmit govis pagalam!” No dunduru izplatītās bīstamās kaites krīt lopi 70
4 dienas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Nebūs kas audzē cūkas!” Cūku mērī zaudētas 5000 sivēnmātes un viena saimniecība 26
4 dienas
LE
LETA
Laukos
Zemnieki satraukušies: karstā laika ietekmē samazinājusies graudu raža 19
5 dienas
LE
LETA
Veselam
Iedzīvotājs Latvijā prasījis kompensēt Covid-19 vakcīnas radītās blaknes 20
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Krāpnieki ir ieguvuši pieeju jūsu internetbankai!” Publicēta īsta saruna ar noziedznieku 35
7 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
“Ieraudzīju kaut ko melnu!” Makšķernieks izglābj Daugavā ielēkušu meiteni
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Harijs Vītoliņš kļūst par Latvijas vīriešu hokeja izlases galveno treneri 17
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijas komanda 3×3 basketbola turnīrā cīnīsies par labāku vietu “play-off” turnīrā 4
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Aicina izvērtēt izklaides parkā “Avārijas brigāde” notikušā pasākuma organizatoru rīcību Covid-19 izplatības ierobežošanai 23
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Temperatūra mainīsies! Briča pirmās prognozes par laiku augustā 16
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Jāsaprot, vai šī tiešām ir visadekvātākā metode!” Dzintars par obligātās vakcinācijas noteikšanu pedagogiem 37
3 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Soctīklotāji smīn, ka latvieši sajaukuši olimpiskās spēles ar Eirovīziju – tērpi spoži, bet cik spoži rezultāti? 29
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ar koncertiem fon Stricka villas dārzā atzīmēs komponista Imanta Kalniņa 80.jubileju 2
15 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Maestro atvadās no lielajām skatuvēm, tukšie tiesnešu krēsli un “nav soliņu, nav problēmu”? Nedēļas notikumu apskats 57
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Magones vīrs Žanis nodzen bērniem matus “Uģa Kuģa stilā”
18 stundas
VV
Vivanta Volkova
Stāsti
Muzejs stacijā un “Kultūršķūnis”. Kā Stumburu ģimene atjauno izsolē nopirkto staciju un veido vietējo kultūrtelpu 4
16 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: 1932. gadā Dāliņš pirmoreiz uzstādīja pasaules rekordu un ar tādu statusu ieradās Kalifornijā. Olimpiskos sasniegumus atceroties.. 7
11 stundas
Inita Šteinberga
Ziņas
Kā no cauruļu atgriezumiem uzmeistarot upeņu lasāmo ietaisi? 4
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Svelme neatkāpsies. Cik ilgi Latviju atkal pārņems karstums? 18
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Izdevēja, žurnāliste Inga Gorbunova: “Lukašenko ir cilvēks ar diagnozi. Viņš neapstāsies!” 150
1 diena
SK
Skaties.lv
Stāsti
“Ieraudzīju kaut ko melnu!” Makšķernieks izglābj Daugavā ielēkušu meiteni
22:22
LE
LETA
Ziņas
Nīderlande atceļ vasaras mūzikas festivālus 2
21:57
LE
LETA
Ziņas
Lietuvā iedzīvotāji protestē pret nelegālo migrantu izmitināšanu Rūdninku poligonā 5
21:21