Gatis Lācis: “Iegādājoties jaunu īpašumu, esmu ļoti priecīgs, ka par pircēju izvēlējušies mani arī tad, ja kāds cits solījis vairāk, jo ir reizes, kad pārdevējs vēlas, lai jaunais īpašnieks ir ar saknēm Latvijā.”
Gatis Lācis: “Iegādājoties jaunu īpašumu, esmu ļoti priecīgs, ka par pircēju izvēlējušies mani arī tad, ja kāds cits solījis vairāk, jo ir reizes, kad pārdevējs vēlas, lai jaunais īpašnieks ir ar saknēm Latvijā.”
Foto: Valdis Semjonovs

“Zelta čiekura” laureāts Gatis Lācis: Sadzīvojot ar dabu, ir vajadzīgs līdzsvars 2

Anita Jaunbelzere, “Latvijas Avīze, AS “Latvijas Mediji”

Citādi, nekā ierasts, šogad notikusi “Zelta čiekura” pasniegšana. Meža nozares gada balvu saņēmuši pieci cilvēki, kuri nozarei atdevuši visu savu darba mūžu, trīs izcili uzņēmēji, trīs gudri meža īpašnieki un trīs zinātnieki. “Zelta čiekura” un “Zelta čiekuriņa” ieguvējus Zemkopības ministrija paziņoja pirmdienas vakarā kanālā “ReTV”.

LA
LA.LV
Stāsti
“Lūdzu, piedodiet par mūsu stulbumu un vieglprātību…”: latviete atklāj baisu pieredzi, kā viņas vīru dažās dienās “aprija” kovids 53
1 diena
LA
LA
Ziņas
“Ne jau Šlesers vai Gobzems šķeļ sabiedrību, bet Pavļuts,” Helmanis uzskata, ka veselības ministram jāatkāpjas 238
9 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
“Šīs vakcīnas nepasargā no saslimšanas un letāla iznākuma:” pianists Vestards Šimkus publiski atklāj, ka nav un nebūs vakcinējies pret Covid-19 vīrusu 236
8 stundas
Lasīt citas ziņas

Šogad meža nozares gada balvas pasniegšanas svinīgā ceremonija, kurā reizē ar Valsts prezidentu parasti pulcējās vairāki simti cilvēku, nenotika. Gan “lielais čiekurs”, gan “mazie čiekuriņi” tika izvadāti pa visu Latviju un katram laureātam pasniegti dzīvā dabā, sniegotā mežā.

Kopā pabūt pandēmijas laikā nesanācis un arī fotogrāfijas par piemiņu ar lieliem ziedu puš­ķiem rokā kopā ar prezidentu, ministru, draugiem un ģimeni šogad nav.

CITI ŠOBRĪD LASA

Taču šā gada laureāti visi nofilmēti un ir skatāmi dokumentālā filmā, kas uzņemta ar Meža attīstības fonda atbalstu. Tā ka dokumentāla piemiņa par šo faktu ir. Un, protams, šo cilvēku dzīves un darba pieredzes garāki stāsti, kā jau tas ir bijis, būs lasāmi “Latvijas Avīzē”.

Jāprot noķert stādīšanas laiku

Lielo “Zelta čiekuru” par gudru saimniekošanu saņēmis Gatis Lācis, kurš kopj 100 hektārus meža Limbažu novadā. Gata mežā pamatā aug lapu koki – balt­alksnis un bērzs. Nu jau vairākus gadus saimnieks baltalkšņus izzāģē un pāriet uz egli.

Tur, kur stādītas jaunaudzes, kopj tās pamatīgi, kamēr vien jaunie kociņi pastiepušies garāki par zāli.

Ikdienā Gatis ir namdaris – būvē guļbūves un karkasa mājas, bet brīvdienas un bieži arī darba dienu pievakares pavada mežā. Gan to kopjot, gan arī medījot. Lēnām izstrādājot cirsmas, naudiņa ieguldīta platību palielināšanā.

Gatis Lācis uzsver, ka pēdējos gados mežu stāda, izmantojot kvalitatīvu stādāmo materiālu, lai izaugtu skaists mežs. Stādu sagādē problēmu neesot, jo vairākus gadus viņš ir kooperatīva “Mežsaimnieks” biedrs.

Stādi tikai pusgadu iepriekš ir jāpiesaka. Parasti hektārā iestādot kādas 1200 egles ar domu, ka no blakus audzēm piesēsies klāt bērzi. Lai nav egļu tīraudze, bet jaukta audze mistrojumā ar bērzu.

Tā arī notiekot, tā ka vēlāk krietni jāpastrādā ar krūmgriezi. Gatis atzīst, ka tukšākās vietās var atstāt arī kādu apsīti, baltalksni, lai mežs veidojas dažāds, nav vienveidīgs.

“Tajās platībās, kuras pērku, parasti viss iespējamais ir nocirsts vai tās ir bijušās lauksaimniecības zemes, kas apaugušas ar lapu kokiem. Šādai zemei arī cena ir zemāka. Mūsu pusē šāds izstrādāts mežs labā vietā maksā ap 1200 eiro/ha. Cik iespējams, cenšos mežu iestādīt pats ar ģimenes atbalstu. Ja apjomi lieli, ņemu palīgā algotu darbaspēku un maksāju par pakalpojumu.

Pavasarī stādīšanas laiks ir īss. Jāķer moments, kamēr zemē vēl ir mitrums. Pagājušajā pavasarī stādīt sākām jau martā. Sniega nebija. Traktors zemi safrēzēja jau februārī. Vēlāk uznāca sausums un bija labi, ka sastādīts,” stāsta Gatis Lācis.

Arī meliorācijas sistēmas uztur kārtībā pats – lielos grāvjus katru trešo gadu Gatis izpļauj ar krūmgriezi un nozāģētos krūmus izvāc, lai neaizsprosto ūdens teci.

“Ja nozāģē pareizajā mēnesī, tad pāris gadu ir miers. Vislabāk to darīt augustā vecajā mēnesī,” ar novērojumiem dalās meža īpašnieks.

Lielākoties naudu mežā iegulda gan platības palielināšanā, gan kopšanā, lai būtu vecumdienām un mantojums bērniem. Kas sagādā prieku?

“Tas, ja ir izdevies iegādāties vēl kādu īpašumu. Parasti, ja kāds grib meža zemi pārdot, pircēju sarodas vesels bars, protams, arī ārzemju firmas, kurām lielāka pirktspēja. Un tad esmu ļoti priecīgs, ja izvēlas mani, pat ja kāds cits solījis nedaudz vairāk, jo ir reizes, kad pārdevējs vēlas, lai jaunais īpašnieks ir ar saknēm Latvijā,” spriež Gatis Lācis.

Meža īpašnieki ir tik dažādi

Jau vairāk nekā trīsdesmit gadus Gatis Lācis ir mednieks. Vada mednieku kolektīvu “Indrāni”. Šobrīd medījot briežus, mežacūkas un stirnas. Pēdējā laikā nomedītās mežacūkas visas bijušas veselas. Tas ļaujot cerēt, ka cūku mēris pārgājis pāri un tagad sākas atveseļošanās.

Ejot visādi. Esot arī tādi mežu īpašnieki, kuri nevēlas slēgt līgumus ar medniekiem. Gatis saka, ka vispār šī līgumu slēgšana prasot daudz laika un darba, bet tas ir jāizdara, lai vispār varētu medīt.

Gatis Lācis: “Ja īpašnieks nevēlas sadarboties, ļoti grūti ievērot robežas, jo sunītis jau tās nezina. Diezgan daudz ir tādu īpašumu, kuri nopirkti, mantoti, bet nekāda darbība nenotiek. Izcirtumi aizaug ar lazdām, ievām, bet īpašniekam dūša liela, līgumu neslēdz un viss. Katrs gadījums atšķirīgs. Viens īpašnieks pats gaļu neēd un saka: jūs tur nemedīsiet!

Citā gadījumā ir kopīpašums un vairāki īpašnieki nevar vienoties – piekrist līguma slēgšanai vai ne. Dažos gadījumos šādā īpašumā bebrs uztaisa dambi – noplūdina mežu arī kaimiņam, bet mednieki tur neko nevar darīt, jo izjaukt dambi un medīt nedrīkst. Ir īpašnieki, kuri dzīvo ārzemēs un grūti viņus sadabūt rokā.

Ir īpašumi, kurus pērk un pārpērk starpniekfirmas, kas gada laikā var vairākas reizes mainīt saimniekus. Spēj tikai sekot līdzi un slēgt jaunus līgumus. Tas viss ir diezgan sarežģīti. Tie īpašnieki, ar kuriem esam noslēguši līgumus, var rudenī piedalīties medībās gan kā mednieki, ja ir apliecība, gan kā dzinēji. Ja gadās sekmīgas medības, bez savas porcijas nepaliek arī īpašnieks, kura mežā medības notikušas.”

Kad zāģēt, tas jālemj pašam

Domājot par likumiem, Gatis uzsver, ka gribētos, lai meža īpašniekiem nebūtu tik daudz ierobežojumu. Lai līdzīgi kā Skandināvijas valstīs, kur meža īpašnieki paši varētu izlemt, kad zāģēt savu mežu.

SAISTĪTIE RAKSTI

Gatis Lācis: “Kad ir laba cena, labvēlīgi laika apstākļi vai ģimenei vajag naudu, viņi var zāģēt savu mežu un stādīt atkal jaunu vietā. Tur īpašnieks var pieņemt pats lēmumu. Mums noteikumi pieņemti tādi, ka jāgaida noteikts vecums. Vienu laiku dzirdēju runas par diametra samazināšanu, bet sarodas tik daudz diskutētāju, kas paši no tā īpaši daudz nesaprot.

Neieklausās mežinieku un zinātnieku viedokļos, un pašlaik viss apstājies uz kādu laiku. Zinātnieki savu paveikuši – izpētījuši un pateikuši secinājumus, bet politiķi jau viņos neklausās. Šobrīd, kad Vācijā, Čehijā milzīgās platībās nokaltušas egles, kokmateriālu cenas tik zemas, ka neatmaksājas izstrādāt, kuram tad ir labāk? Sadzīvojot ar dabu, ir vajadzīgs līdzsvars.”

“Zelta čiekura” laureāti

Par ieguldījumu zinātnē

Jānis Donis, LVMI “Silava” vadošais pētnieks

LVKĶI Polimēru laboratorijas kolektīvs

Aleksejs Nipers, LLU Meža fakultātes vadošais pētnieks

 

Par inovatīvu uzņēmējdarbību

SIA “UOT”

SIA “Pavasars Housing Construcion”

SIA “Cewood”

 

Par ilgtspējīgu saimniekošanu

Gatis Lācis

Atis Poga

Dzintars Laivenieks

Par mūža ieguldījumu

Astra Boķe, virsmežzine Valsts meža dienestā

Gundega Vītola, mežsaimniece VAS “Latvijas valsts meži”

Gaļina Dobele, pētniece KĶI

Ziedonis Sarmulis, asociētais profesors LLU Meža fakultātē

Edvīns Ģērmanis, mežzinis Valsts meža dienestā

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
RE
Reklāmraksts
Laukos
ETERNIT bezazbesta šīferis – droša izvēle ikvienai saimniecībai! 1
3 dienas
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
Gatis Apsītis-Ozoliņš: “Kāpēc baļķiem cenas kāpušas?” 7
3 dienas
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 izbraukuma vakcinācija šodien notiks Valkā un Aucē 14
4 dienas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Nākotne laukos pozitīva, ja pievēršas modernizācijai un robotizācijai!” Zemnieki dalās pieredzē 12
5 dienas
LA
LA.LV
Stāsti
“Lūdzu, piedodiet par mūsu stulbumu un vieglprātību…”: latviete atklāj baisu pieredzi, kā viņas vīru dažās dienās “aprija” kovids 53
1 diena
LA
LA
Ziņas
“Ne jau Šlesers vai Gobzems šķeļ sabiedrību, bet Pavļuts,” Helmanis uzskata, ka veselības ministram jāatkāpjas 238
9 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
“Šīs vakcīnas nepasargā no saslimšanas un letāla iznākuma:” pianists Vestards Šimkus publiski atklāj, ka nav un nebūs vakcinējies pret Covid-19 vīrusu 236
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vai četri darbinieki tagad jāved mājās no darba atsevišķi, ja tāpat visa diena pavadīta kopā? 29
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Nepaiet ne minūte, kad jau dzirdu sirēnas no visām pusēm…”: mūziķis Jānis Jubalts lidostā ievārījis pamatīgas ziepes 22
1 diena
Lasīt citas ziņas
IP
Ilze Pētersone
Ziņas
“Ir pašvaldības, kurām nemaz neinteresē, ko bērni ēd!” Kas notiek skolu un bērnudārzu ēdnīcās? 10
12. oktobris, 2021
UG
Uldis Graudiņš

Laukos
Aizvadītās vasaras ekstrēmie dabas apstākļi ietekmēja visus lauksaimniekus. Kādu augļu un dārzeņu ražu izdevies šosezon izaudzēt? 3
11. oktobris, 2021
MS
Māra Skrīvele
Laukos
Neviena šķirne nav bez trūkumiem. Augļkopju pieredze un novērojumi par dažu ābeļu šķirņu audzēšanas īpatnībām 1
10. oktobris, 2021
MB
Māra Bērziņa
Laukos
Augu slimību un kaitēkļu izplatība oktobrī. Kādi aizsardzības pasākumi jāveic?
9. oktobris, 2021
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Mājražotāju skaits pēdējo pāris gadu laikā krietni audzis. Kas to sekmējis? 2
9. oktobris, 2021
LE
LETA
Laukos
Codē atklāts nelegāls gaļas produktu ražošanas uzņēmums, kas produkciju piegādājis daudzviet Latvijā 18
8. oktobris, 2021
LE
LETA
Ziņas
Latvijā šobrīd augstākā saslimstība ar Covid-19 Eiropā 77
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Lokdauna” kontrolē uz ielām sola plašus policijas spēkus un zemessargu iesaisti 28
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā sāk pastiprināties vējš, gaidāmas arī lietusgāzes 1
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ugunsdzēsēji pie Saeimas pretlikumīgi protestēja formās. Kāds sods viņiem tagad pienākas? 52
3 stundas
DJ
Dace Judina-Nīmane
Ziņas
Sirdscilvēks ar Sirdsdziesmu. In memoriam. Guntis Skrastiņš 10
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
NEPLP anulē apraides atļauju programmai “Pirmais Baltijas Kanāls Latvija” 9
2 stundas
LA
LA
Ziņas
“Ne jau Šlesers vai Gobzems šķeļ sabiedrību, bet Pavļuts,” Helmanis uzskata, ka veselības ministram jāatkāpjas 238
9 stundas
LA
LA
Ziņas
VIDEO: Preses konference par ārkārtējās situācijas un mājsēdes laika drošības pasākumiem un pareizu rīcību 6
4 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Ar dabas spēku pret slimošanu! Fitoterapeites pieredze: 5 labākās receptes vīrusu profilaksei
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Atbalstu uzņēmējiem algu subsīdijās maksās tikai vakcinētajiem. Kuras nozares nedrīkstēs pieteikties? 79
1 diena
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Balkondārzs rudenī: kādus krāšņus augus izvēlēties dobītē pie loga, kad ārā jau ir vēss?
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
“Lūdzu, piedodiet par mūsu stulbumu un vieglprātību…”: latviete atklāj baisu pieredzi, kā viņas vīru dažās dienās “aprija” kovids 53
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Liepnieks: Laikā, kad Eiropā viss normāli strādā, mēs sēdēsim un dedzināsim aizņemtu naudu 124
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No Covid-19 miris bijušais CVK priekšsēdētājs Arnis Cimdars
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Krīzes nav vienādas, tāpēc ir grūti sagatavoties nākamajai.” Godmanis par sarežģīto krīzes vadības procesu 65
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Dziedātāja Laima Vaikule izmēģina citu pieeju, lai uzrunātu tos, kas nevakcinējas 62
1 diena
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Latvieši rada robotu – kaitēkļu pētnieku. Kā tas strādā? 8
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 izplatība Latvijā: paziņo, kurās pilsētās un novados visvairāk sasirgušo
19:31
GN
Gints Narogs
Ziņas
Latvijas basketbola izlases galvenais treneris Banki ticis pie darba dzimtenē
19:14
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
Eksperti brīdina par globālu ārkārtas situāciju vakcīnu sadalē
19:00