Publicitātes foto

Kokskaidu plātnes ražo arī no kaņepēm un vizuāli tās ir līdzīgas tām, kas tiek ražotas no koksnes 0

Aigars Roga, “Baltijas Koks”

Dažādas inovācijas būvmateriālu tirgū notiek nemitīgi. To pieprasa ne tikai gala patērētājs, kurš vēlas dzīvot veselīgākā vidē, bet arī pasaules globālais tirgus kopumā, kas turpina virzīties uz videi draudzīgāku materiālu izmantošanu.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Negaidīti! Princis Harijs paliek Lielbritānijā: viņu pierunājis tēvs un vecākais brālis 32
1 diena
JL
Juris Lorencs
Stāsti
“Man šķiet, pārējā pasaule vēl īsti neapzinās, kas noticis Ķīnā.” Saruna ar ķīniešu valodas pratēju Pēteri Pildegoviču 24
12 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Pēc pārslimota kovida – atkal slimnīcā vai pie skābekļa. Dzīvības un nāves jautājums, bet valsts nepalīdz 46
11 stundas
Lasīt citas ziņas

Ilgtspējīgu produktu attīstība notiek nepārtraukti, jo īpaši tiek pievērsta uzmanība vietējo resursu efektīvai izmantošanai. Tas iet roku rokā ar dažādiem politiskajiem lēmumiem, kas daļēji mūs piespiež padomāt un rīkoties.

Jau vairākus gadus būvniecības nozarē aktuāla tēma ir plātņu izolācijas materiālu ražošana, kur notiek nemitīgas inovācijas – gan izmantoto materiālu dažādošanā, gan efektīvāko un veselīgāko saistvielu meklējumos. To stimulē arī Eiropas Savienības kopējais vides politikas virziens.

CITI ŠOBRĪD LASA

Piemēram, ēku enerģijas patēriņš veido 40% no kopējā enerģijas patēriņa, lielākā daļa tiek izmantota ēku apkurei un atdzesēšanai. Tieši siltumizolācijas materiāli ir stūrakmens jebkurai ēkai. Pie šiem jautājumiem strādā materiālzinātnes pārstāvji, kuri meklē efektīvākās kombinācijas, lai radītu piemērotākos materiālus.

Dr.sc.ing. Edgars Kirilovs
Publicitātes foto

Latvijā jau gadiem tiek runāts par kaņepju spaļu izmantošanu izolācijas materiālu izgatavošanā. Rīgas Tehniskās universitātes  Dizaina tehnoloģiju institūta vadošais pētnieks Dr.sc.ing. Edgars Kirilovs jau vairākus gadus strādā pie tēmas, kā plātņu ražošanas procesā izmantot visu kaņepes stiebru, tā neradot pārpalikumus.

Kaņepju spaļi + koka skaidas

Šobrīd vadošais pētnieks, strādājot PostDoc projektā, ir papildinājis plātņu sortimentu, kā rezultātā plātnes tiek izgatavotas no kaņepju spaļiem un koka skaidām.

«Eksperimentu rezultātā ir radītas vairāku veidu plātnes, variējot no to struktūras –100% Bialobrzeskie kaņepju šķirnes spaļi apvienojumā ar 100% skuju koka skaidu, un maisījums 50% kaņepju spaļi un 50% skuju koku ēveļskaidas. Plātņu izgatavošanai izmantota aukstā presēšana. Kā saistvielas tiek izmantotas Kleiberit firmas karbamīdsveķu līme un firmas Entrory Resins Super Sap epoksīda sveķi ar augstu bio sastāvu,» skaidro Edgars Kirilovs.

Eksperimentālās plātnes izgatavotas kā vienslāņa plātnes 25mm biezumā ar blīvumu 310 ±20 kg/m3, kas kvalificējas kā zema blīvuma plātnes. Tajās tiek iestrādāts fāzmaiņu materiāls (FMM) nano kapsulu veidā. Plātņu izgatavošanas procesā pievienojot nano kapsulas, kas ir pildītas ar fāzmaiņu materiālu, siltumietilpību ir iespējams palielināt līdz pat 60%.

Apvienojot kaņepju spaļu un ēveļskaidu tradicionālos siltumizolācijas materiālus ar FMM, var tikt palielināta ēkas siltuma inerce, praktiski nepalielinot ēkas masu. Testējot plātnes bez un ar FMM tās ievietojot improvizētā telpā +30oC ārējā temperatūrā, iekštelpas uzsilšana samazinās par 5%.

Efektivitātes palielinātājs

Fāzmaiņu materiāls ir viela, kas fāzes pārejā izdala vai absorbē pietiekami daudz enerģijas, lai nodrošinātu lietderīgu siltuma izdalīšanu vai pretēji – dzesēšanu. Tirgū ir pieejami divu veidu fāžmaiņu materiāli – organiskie un neorganiskie.

Projekta ietvaros ir izmantots firmas MikroCaps rūpnieciski izgatavots fāžmaiņu materiāls – vasks, kas ir iepildīts nano izmēra kapsulās. Tās savukārt atrodas ūdens bāzes dispersijā. Nano kapsulas, kas pildītas ar FMM, tiek iemaisītas izejmateriāla masā, lai uzlabotu eksperimentālā materiāla latentā siltuma enerģijas uzkrāšanu un atdošanu.

Mainoties nano kapsulu FMM agregātstāvoklim, piemēram, tam kūstot, saglabājas nemainīga tā fāžu pārejas temperatūra. Kad ir notikusi pilnīga fāžu parēja, materiāla temperatūra sāk pieaugt proporcionāli pievadītās siltumenerģijas daudzumam.

Pamatojoties uz latentā siltuma izmantošanas lielo potenciālu, tas kļūst par iespējamo jauno tehnoloģiju izstrādes risinājumu, kas saistīts ar iekštelpu mikroklimata autoregulāciju.

Ražošanas procesa nianses

Eksperimentālo plātņu izgatavošanai tiek izmantota aukstā presēšanas tehnoloģija – plātnes izveido viencilindra hidrauliskajā presē pēc slāņu un struktūra principa. Izejmateriālus jauc gan atsevišķi, gan kopā ar saistvielu, tā variējot ar strukturālo saturu, kas noteikts eksperimenta plānā.

Prototipi sastāv no skuju koku ēveļskaidām, kas ir koksnes atlikumi, apstrādājot koksni ar garenfrēzmašīnu, kur 93% skaidu apjoma dimensijas ir lielākas nekā 500 µm.

Savukārt kaņepju spaļus pirms iestrādes izsijā, lai atdalītu smalkākas frakcijas. Izmantotajiem kaņepju spaļiem pēc pirmapstrādes ir saglabājies šķiedru piejaukums 5% robežās.

Turpinājumā jau plātņu tālākai apstrādei var izmantot kokapstrādes pozīcijtipa darbmašības – zāģēšanai, frēzēšanai vai slīpēšanai.

Publicitātes foto

Plašas attīstības un tirgus iespējas

Kaņepju kokskaidu plātnes vizuāli ir līdzīgas cita veida plātnēm, kas tiek ražotas no koksnes. «Nav korekti salīdzināt šīs plātnes, piemēram, ar fibrolītu. Ražošanā tiek izmantotas citas saistvielas, un tās ir smagākas. Ir virkne kopsaucēju, jo plātnes var kalpot gan kā dizaina, gan akustikas elements – presēšanas procesā iespējams izmantot strukturētas matricas, lai iegūtu dizainiski strukturētu plātnes virsmu, kas var arī kalpot telpas akustikas uzlabošanai. Plātnes iespējams krāsot gan masā, gan tikai ārējo virsmu,» skaidro vadošais pētnieks Edgars Kirilovs.

Eksperimentālās plātnes izgatavotas sadarbībā ar Vācijas kolēģiem no Leibnica Lauksaimniecības tehnikas un bioekonomijas pētnieciskā institūta, kur pētnieki attīsta principiāli jaunu pieeju – visa kaņepju stiebra pārstrāde plātņu materiālos atbilstoši tehnoloģiskajai līnijai kaņepju lauks–plātnes.

Ņemot par pamatu šo tehnoloģisko līniju, ir veikti pirmie eksperimentālie testi eksperimentālā ražotnē. Tādēļ produkta attīstības ceļš ir tikai sākuma posmā.

 

Pētījums veikts ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu darbības programmas Izaugsme un nodarbinātība 1.1.1. specifiskā atbalsta mērķa Palielināt Latvijas zinātnisko institūciju pētniecisko un inovatīvo kapacitāti un spēju piesaistīt ārējo finansējumu, ieguldot cilvēkresursos un infrastruktūrā 1.1.1.2. pasākuma Pēcdoktorantūras pētniecības atbalstsietvaros (Nr. 1.1.1.2/VIAA/1/16/152).

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Laukos
Ostas termināļa iegāde paver Latvijas zemniekiem plašākas eksportēšanas iespējas
3 stundas
SK
Skaties.lv
Laukos
Lauka saimnieki bezspēcīgi: Latgalē kaimiņu lopi klīst un posta sējumus 4
12 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Laukos sākas sējas sezona. Neraugoties uz ziemājiem nodarīto sniega pelējuma skādi, sezona solās būt laba
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
10 suņu šķirnes, kas visbiežāk sirgst ar vēzi: arī TOP3 onkoloģiskās saslimšanas suņiem, kas visbiežāk sastopamas Latvijā 4
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Negaidīti! Princis Harijs paliek Lielbritānijā: viņu pierunājis tēvs un vecākais brālis 32
1 diena
JL
Juris Lorencs
Stāsti
“Man šķiet, pārējā pasaule vēl īsti neapzinās, kas noticis Ķīnā.” Saruna ar ķīniešu valodas pratēju Pēteri Pildegoviču 22
12 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Pēc pārslimota kovida – atkal slimnīcā vai pie skābekļa. Dzīvības un nāves jautājums, bet valsts nepalīdz 46
11 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Tas nav Covid-19! Ārsts pastāsta, no kā Latvijā cilvēki mirst visvairāk 15
7 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Tie, kuri, veseli būdami, pavasarī dzer vitamīnus, nomirst ātrāk!” Danilāns ievieš skaidrību 77
1 diena
Lasīt citas ziņas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
“Mūsu nozare ir ļoti pateicīga šim laikam!” Par panākumiem un izaicinājumiem stāsta vietējā zīmola “Rūdolfs” ražotāja 7
1 diena
LB
Latvijas Bizness
Laukos
Viens no lielākajiem Lietuvas piena pārstrādātājiem tagad būs Latvijas “Baltic Dairy Board” īpašnieki 1
3 dienas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Kovidlaiki mainījuši darba organizāciju, pieprasījumu un cenu! Kā šobrīd klājas graudu audzētājiem?
5 dienas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
Dabas tūrisma sezona klāt! Šīs nedēļas nogalē Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā notiks Ceļotāju dienas
6 dienas
AT
Armands Tripāns*
Laukos
Armands Tripāns: Leģendas par ulmaņlaiku uzvarām lauksaimniecībā ir noslēgušās, toties ulmaņlaiku vergu darba vietā nācis zemnieku karš 82
6 dienas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Vīruss ūdeļu sprostos: brīdī, kad beidzot sāk kāpt ūdeļādu cenas, nozare saņem graujošu triecienu 19
Nedēļa
LE
LETA
Ziņas
“Tā vienkārši nevar turpināties!” Levits par kritiskā stāvoklī esošo Latvijas iekšējās drošības jomu 24
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paziņo pilsētas un novadus, kur atklāti jaunie Covid-19 gadījumi 1
37 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Krievija atsauc karavīrus no Ukrainas robežām 1
18 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Latvijā atkal gaidāms auksts laiks! Laika prognoze piektdienai 4
4 stundas
LA
LA.LV
Uncategorized
FOTO: “Iedvesma rasta no elementa, kas savieno visas trīs Baltijas valstis.” Kā izskatīsies “Rail Baltica” ātrgaitas vilcieni? 6
2 stundas
LE
LETA
Kokteilis
VIDEO. Latviešu supergrupa “Prāta vētra” nākusi klajā ar ļoti neparastu un drosmīgu videoklipu: nekas tāds latviešu mūzikā nav bijis 32
7 stundas
ML
Māra Lapsa
Ziņas
Cilvēkiem samazinājušies ienākumi, iepērkas lietoto preču “bodēs”. Veikalnieku novērojumi pēc pirmās darba nedēļas 12
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tā ir tikai tāda nopauzēšana.” Žagars stāsta, vai viens pandēmijas gads spēj mainīt cilvēku paradumus 3
4 stundas
JL
Juris Lorencs
Stāsti
“Man šķiet, pārējā pasaule vēl īsti neapzinās, kas noticis Ķīnā.” Saruna ar ķīniešu valodas pratēju Pēteri Pildegoviču 22
12 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Tie, kuri, veseli būdami, pavasarī dzer vitamīnus, nomirst ātrāk!” Danilāns ievieš skaidrību 77
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Atnāks viens inficētais un sekas tam būs 2600 saslimušo!” Kā čempionātā varētu pasargāt Latvijas kvēlākos hokeja fanus? 37
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Negaidīti! Princis Harijs paliek Lielbritānijā: viņu pierunājis tēvs un vecākais brālis 32
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Latviešu basketbolists Jānis Timma Maskavā palicis bez darba un krasi mainījis savu imidžu 15
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
10 suņu šķirnes, kas visbiežāk sirgst ar vēzi: arī TOP3 onkoloģiskās saslimšanas suņiem, kas visbiežāk sastopamas Latvijā 4
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Kā pareizi aprūpēt krūmmellenes, lai tās nebūtu tikai dārza “dekors”
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO, FOTO. “Šajā ziņā esmu vecmodīgs…”: fitnesa treneris Gints Valdmanis mēnesi pirms bērniņa dzimšanas ar gaidāmā bērniņa mammu iestūrēs laulības ostā 4
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. 2021.gada kāzu sezonas aktualitātes: kā tērpsies visskaistākās līgavas šogad?
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Ar Covid-19 inficētais braucis autobusā no Alsviķiem līdz Rīgai
18:55
LE
LETA
Ziņas
Krievija atsauc karavīrus no Ukrainas robežām 1
18:47
LA
LA.LV
Kokteilis
Neesi pārsteigts, ja negaidīti un pat neplānoti sāk piepildīties kādi tavi kvēlākie sapņi! Horoskopi 23.aprīlim
18:41