Publicitātes foto

Kokskaidu plātnes ražo arī no kaņepēm un vizuāli tās ir līdzīgas tām, kas tiek ražotas no koksnes 0

Aigars Roga, “Baltijas Koks”

Dažādas inovācijas būvmateriālu tirgū notiek nemitīgi. To pieprasa ne tikai gala patērētājs, kurš vēlas dzīvot veselīgākā vidē, bet arī pasaules globālais tirgus kopumā, kas turpina virzīties uz videi draudzīgāku materiālu izmantošanu.

LE
LETA
Ziņas
Latviešu tenisista Ernesta Gulbja ģimenē sēras 8
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Tuvojas gada ienākumu deklarācijas iesniegšana: teju puse iedzīvotāju nav informēti par visām iespējām atgūt naudu 6
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja un režisore Liene Greifāne 11 dienu garumā slimnīcā cīnījusies par savu veselību 28
1 diena
Lasīt citas ziņas

Ilgtspējīgu produktu attīstība notiek nepārtraukti, jo īpaši tiek pievērsta uzmanība vietējo resursu efektīvai izmantošanai. Tas iet roku rokā ar dažādiem politiskajiem lēmumiem, kas daļēji mūs piespiež padomāt un rīkoties.

Jau vairākus gadus būvniecības nozarē aktuāla tēma ir plātņu izolācijas materiālu ražošana, kur notiek nemitīgas inovācijas – gan izmantoto materiālu dažādošanā, gan efektīvāko un veselīgāko saistvielu meklējumos. To stimulē arī Eiropas Savienības kopējais vides politikas virziens.

CITI ŠOBRĪD LASA

Piemēram, ēku enerģijas patēriņš veido 40% no kopējā enerģijas patēriņa, lielākā daļa tiek izmantota ēku apkurei un atdzesēšanai. Tieši siltumizolācijas materiāli ir stūrakmens jebkurai ēkai. Pie šiem jautājumiem strādā materiālzinātnes pārstāvji, kuri meklē efektīvākās kombinācijas, lai radītu piemērotākos materiālus.

Dr.sc.ing. Edgars Kirilovs
Publicitātes foto

Latvijā jau gadiem tiek runāts par kaņepju spaļu izmantošanu izolācijas materiālu izgatavošanā. Rīgas Tehniskās universitātes  Dizaina tehnoloģiju institūta vadošais pētnieks Dr.sc.ing. Edgars Kirilovs jau vairākus gadus strādā pie tēmas, kā plātņu ražošanas procesā izmantot visu kaņepes stiebru, tā neradot pārpalikumus.

Kaņepju spaļi + koka skaidas

Šobrīd vadošais pētnieks, strādājot PostDoc projektā, ir papildinājis plātņu sortimentu, kā rezultātā plātnes tiek izgatavotas no kaņepju spaļiem un koka skaidām.

«Eksperimentu rezultātā ir radītas vairāku veidu plātnes, variējot no to struktūras –100% Bialobrzeskie kaņepju šķirnes spaļi apvienojumā ar 100% skuju koka skaidu, un maisījums 50% kaņepju spaļi un 50% skuju koku ēveļskaidas. Plātņu izgatavošanai izmantota aukstā presēšana. Kā saistvielas tiek izmantotas Kleiberit firmas karbamīdsveķu līme un firmas Entrory Resins Super Sap epoksīda sveķi ar augstu bio sastāvu,» skaidro Edgars Kirilovs.

Eksperimentālās plātnes izgatavotas kā vienslāņa plātnes 25mm biezumā ar blīvumu 310 ±20 kg/m3, kas kvalificējas kā zema blīvuma plātnes. Tajās tiek iestrādāts fāzmaiņu materiāls (FMM) nano kapsulu veidā. Plātņu izgatavošanas procesā pievienojot nano kapsulas, kas ir pildītas ar fāzmaiņu materiālu, siltumietilpību ir iespējams palielināt līdz pat 60%.

Apvienojot kaņepju spaļu un ēveļskaidu tradicionālos siltumizolācijas materiālus ar FMM, var tikt palielināta ēkas siltuma inerce, praktiski nepalielinot ēkas masu. Testējot plātnes bez un ar FMM tās ievietojot improvizētā telpā +30oC ārējā temperatūrā, iekštelpas uzsilšana samazinās par 5%.

Efektivitātes palielinātājs

Fāzmaiņu materiāls ir viela, kas fāzes pārejā izdala vai absorbē pietiekami daudz enerģijas, lai nodrošinātu lietderīgu siltuma izdalīšanu vai pretēji – dzesēšanu. Tirgū ir pieejami divu veidu fāžmaiņu materiāli – organiskie un neorganiskie.

Projekta ietvaros ir izmantots firmas MikroCaps rūpnieciski izgatavots fāžmaiņu materiāls – vasks, kas ir iepildīts nano izmēra kapsulās. Tās savukārt atrodas ūdens bāzes dispersijā. Nano kapsulas, kas pildītas ar FMM, tiek iemaisītas izejmateriāla masā, lai uzlabotu eksperimentālā materiāla latentā siltuma enerģijas uzkrāšanu un atdošanu.

Mainoties nano kapsulu FMM agregātstāvoklim, piemēram, tam kūstot, saglabājas nemainīga tā fāžu pārejas temperatūra. Kad ir notikusi pilnīga fāžu parēja, materiāla temperatūra sāk pieaugt proporcionāli pievadītās siltumenerģijas daudzumam.

Pamatojoties uz latentā siltuma izmantošanas lielo potenciālu, tas kļūst par iespējamo jauno tehnoloģiju izstrādes risinājumu, kas saistīts ar iekštelpu mikroklimata autoregulāciju.

Ražošanas procesa nianses

Eksperimentālo plātņu izgatavošanai tiek izmantota aukstā presēšanas tehnoloģija – plātnes izveido viencilindra hidrauliskajā presē pēc slāņu un struktūra principa. Izejmateriālus jauc gan atsevišķi, gan kopā ar saistvielu, tā variējot ar strukturālo saturu, kas noteikts eksperimenta plānā.

Prototipi sastāv no skuju koku ēveļskaidām, kas ir koksnes atlikumi, apstrādājot koksni ar garenfrēzmašīnu, kur 93% skaidu apjoma dimensijas ir lielākas nekā 500 µm.

Savukārt kaņepju spaļus pirms iestrādes izsijā, lai atdalītu smalkākas frakcijas. Izmantotajiem kaņepju spaļiem pēc pirmapstrādes ir saglabājies šķiedru piejaukums 5% robežās.

Turpinājumā jau plātņu tālākai apstrādei var izmantot kokapstrādes pozīcijtipa darbmašības – zāģēšanai, frēzēšanai vai slīpēšanai.

Publicitātes foto

Plašas attīstības un tirgus iespējas

Kaņepju kokskaidu plātnes vizuāli ir līdzīgas cita veida plātnēm, kas tiek ražotas no koksnes. «Nav korekti salīdzināt šīs plātnes, piemēram, ar fibrolītu. Ražošanā tiek izmantotas citas saistvielas, un tās ir smagākas. Ir virkne kopsaucēju, jo plātnes var kalpot gan kā dizaina, gan akustikas elements – presēšanas procesā iespējams izmantot strukturētas matricas, lai iegūtu dizainiski strukturētu plātnes virsmu, kas var arī kalpot telpas akustikas uzlabošanai. Plātnes iespējams krāsot gan masā, gan tikai ārējo virsmu,» skaidro vadošais pētnieks Edgars Kirilovs.

Eksperimentālās plātnes izgatavotas sadarbībā ar Vācijas kolēģiem no Leibnica Lauksaimniecības tehnikas un bioekonomijas pētnieciskā institūta, kur pētnieki attīsta principiāli jaunu pieeju – visa kaņepju stiebra pārstrāde plātņu materiālos atbilstoši tehnoloģiskajai līnijai kaņepju lauks–plātnes.

Ņemot par pamatu šo tehnoloģisko līniju, ir veikti pirmie eksperimentālie testi eksperimentālā ražotnē. Tādēļ produkta attīstības ceļš ir tikai sākuma posmā.

 

Pētījums veikts ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu darbības programmas Izaugsme un nodarbinātība 1.1.1. specifiskā atbalsta mērķa Palielināt Latvijas zinātnisko institūciju pētniecisko un inovatīvo kapacitāti un spēju piesaistīt ārējo finansējumu, ieguldot cilvēkresursos un infrastruktūrā 1.1.1.2. pasākuma Pēcdoktorantūras pētniecības atbalstsietvaros (Nr. 1.1.1.2/VIAA/1/16/152).

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Inita Šteinberga
Ziņas
“Pēc iespējas ātrāk ir jāapzina seno sēklu un augu mantojums.” Kļūsti par augu vēstnieku! 1
2 stundas
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
“Zelta čiekura” laureāts Gatis Lācis: Sadzīvojot ar dabu, ir vajadzīgs līdzsvars
5 stundas
LB
Latvijas Bizness
Laukos
“HKScan Latvia” investē oglekļa neitrālas pārtikas ražošanā
5 dienas
OZ
Olafs Zvejnieks
Laukos
Lauksaimnieku vidū apdrošināšana kļūst arvien populārāka un uzņem apgriezienus
4 dienas
LE
LETA
Ziņas
Latviešu tenisista Ernesta Gulbja ģimenē sēras 8
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Tuvojas gada ienākumu deklarācijas iesniegšana: teju puse iedzīvotāju nav informēti par visām iespējām atgūt naudu 6
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja un režisore Liene Greifāne 11 dienu garumā slimnīcā cīnījusies par savu veselību 28
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Klāt būs aukstuma vilnis!” Bricis par laiku nākamnedēļ 18
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. “Mēs džinu izlaidām no pudeles ārā! Paši šo vīrusu ievazājām!”: profesors Ivars Kalviņš par Covid-19 “trešo vilni” 93
1 diena
Lasīt citas ziņas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
Vietējā tūrisma organizatori šim pavasarim sarūpējuši daudz interesantu piedāvājumu. Šoreiz vēlams kabatā ņemt līdzi vied­tālruni!
2 stundas
LA
LA.LV
Laukos
Zemniekiem šogad atkal ļaus izmantot migrējošo zosu letālo atbaidīšanu 9
3 dienas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
“Valsts atstāj uzņēmējus, lai viņi vieni cīnās par izdzīvošanu.” Saruna ar Saldus maiznīcas vadītāju Ivaru Skrebeli 10
Intervija 3 dienas
LE
LETA
Laukos
Augsti patogēnās putnu gripas izplatības dēļ mājputnu turētājiem putni jātur slēgtās telpās 2
5 dienas
LA
LA.LV
Laukos
Jaunas iespējas Latvijas kokmateriālu eksportam uz ASV 8
18. februāris, 2021
LE
LETA
Laukos
PVD: Latvijā līdz šim nav konstatēta ūdeļu saslimšana ar Covid-19 2
18. februāris, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. Aktieris Andris Keišs par ierobežojumiem: “Es tos lēmumus nesaprotu! Kāda atšķirība ir starp “Narvessen” un kādu Barona ielas medus veikalu?” 3
2 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. Latvijas Pasta vadītājs: “Konfliktsituācijas rodas dēļ rindām pie pasta, darbinieki ir spiesti tās risināt… Ir izaicinājums saglabāt mieru, komunicējot ar klientiem.” 8
3 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
“Eiropas miljardus pa galvu, pa kaklu pakaisa baložiem un zvirbuļiem.” Saruna Ādažu novada domes priekšsēdētāju 18
8 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. Krists nedabūja darbu dzimuma dēļ. “Man teica – ja mani pieņems, man jārēķinās, ka būs spiediens no vecāku puses…” 18
7 stundas
AT
Andris Tiļļa
Kokteilis
Latviešu Cepurnieks! Normunds darina cepures no dārgām, reti sastopamām detaļām: rezultāts ir apbrīnojams 5
7 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
Santa Cine vada restorānu un divas viesnīcas Kuldīgā: izturēt palīdz kurzemnieces spīts un valsts atbalsts 4
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Latviešu supermodele Ginta Lapiņa vairs neglabā noslēpumu: viņa gaida bērniņu!
5 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Kāpēc daļai amatpersonu prioritāri bija jāsaņem vakcīna pret Covid-19 – vai tiešām “valsts nepārtrauktība”? 30
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Viņš var uzrūkt! Viņam arī ir savs viedoklis un raksturs!” – Samanta Tīna stāsta par savu suni Skarabeju 7
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No pirmdienas būs dārgāks alkohols un cigaretes. Cik būtiski celsies cenas? 40
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Skaidrīte, Justs un Skaidra
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Krievu estrādes zvaigzne Filips Kirkorovs Latvijas bankai parādā teju vai 2 miljonus eiro: parādu nav atdevis, sākusies tiesa 20
2 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Acu infekcijas ir ļoti lipīgas, tās izplatās arī “paliec mājās” apstākļos. Kā neieberzt acīs infekciju? 2
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Latvijā atgriežas pavasara vēstneši cīruļi
1 diena
SR
Sandra Ruska
Veselam
Vai tiešām lapu izsvīduma medus vērtīgāks? 1
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Prinča Harija sieva Megana tikusi vaļā no stingrā karaliskās ģimenes tvēriena: sākusi aizrauties ar pārmaiņām izskatā – “kopē” Kimu Kardašjanu 7
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 27. februāra līdz 5. martam: kādas vēlmes piepildīsies
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Kavējoties vakcīnu piegādei, čehi lūdz palīdzēt Krievijai ar Covid-19 “Sputņik” vakcīnām 4
16:07
Inita Šteinberga
Ziņas
“Pēc iespējas ātrāk ir jāapzina seno sēklu un augu mantojums.” Kļūsti par augu vēstnieku! 1
15:45
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. Aktieris Andris Keišs par ierobežojumiem: “Es tos lēmumus nesaprotu! Kāda atšķirība ir starp “Narvessen” un kādu Barona ielas medus veikalu?” 3
15:44