Publicitātes foto

Kokskaidu plātnes ražo arī no kaņepēm un vizuāli tās ir līdzīgas tām, kas tiek ražotas no koksnes 0

Aigars Roga, “Baltijas Koks”

Dažādas inovācijas būvmateriālu tirgū notiek nemitīgi. To pieprasa ne tikai gala patērētājs, kurš vēlas dzīvot veselīgākā vidē, bet arī pasaules globālais tirgus kopumā, kas turpina virzīties uz videi draudzīgāku materiālu izmantošanu.

LA
LA.LV
Kokteilis
Vari atslābināties – šodien tevi apskaudīs par daudz ko! Horoskopi 20.junijam
10 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Izplata sarkano – augstākā līmeņa brīdinājumu par ekstremālu karstumu Latvijā 14
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Šajā situācijā nedrīkst šķirot cilvēkus. Advokāts atgādina par vakcinācijas bardaku 57
11 stundas
Lasīt citas ziņas

Ilgtspējīgu produktu attīstība notiek nepārtraukti, jo īpaši tiek pievērsta uzmanība vietējo resursu efektīvai izmantošanai. Tas iet roku rokā ar dažādiem politiskajiem lēmumiem, kas daļēji mūs piespiež padomāt un rīkoties.

Jau vairākus gadus būvniecības nozarē aktuāla tēma ir plātņu izolācijas materiālu ražošana, kur notiek nemitīgas inovācijas – gan izmantoto materiālu dažādošanā, gan efektīvāko un veselīgāko saistvielu meklējumos. To stimulē arī Eiropas Savienības kopējais vides politikas virziens.

CITI ŠOBRĪD LASA

Piemēram, ēku enerģijas patēriņš veido 40% no kopējā enerģijas patēriņa, lielākā daļa tiek izmantota ēku apkurei un atdzesēšanai. Tieši siltumizolācijas materiāli ir stūrakmens jebkurai ēkai. Pie šiem jautājumiem strādā materiālzinātnes pārstāvji, kuri meklē efektīvākās kombinācijas, lai radītu piemērotākos materiālus.

Dr.sc.ing. Edgars Kirilovs
Publicitātes foto

Latvijā jau gadiem tiek runāts par kaņepju spaļu izmantošanu izolācijas materiālu izgatavošanā. Rīgas Tehniskās universitātes  Dizaina tehnoloģiju institūta vadošais pētnieks Dr.sc.ing. Edgars Kirilovs jau vairākus gadus strādā pie tēmas, kā plātņu ražošanas procesā izmantot visu kaņepes stiebru, tā neradot pārpalikumus.

Kaņepju spaļi + koka skaidas

Šobrīd vadošais pētnieks, strādājot PostDoc projektā, ir papildinājis plātņu sortimentu, kā rezultātā plātnes tiek izgatavotas no kaņepju spaļiem un koka skaidām.

«Eksperimentu rezultātā ir radītas vairāku veidu plātnes, variējot no to struktūras –100% Bialobrzeskie kaņepju šķirnes spaļi apvienojumā ar 100% skuju koka skaidu, un maisījums 50% kaņepju spaļi un 50% skuju koku ēveļskaidas. Plātņu izgatavošanai izmantota aukstā presēšana. Kā saistvielas tiek izmantotas Kleiberit firmas karbamīdsveķu līme un firmas Entrory Resins Super Sap epoksīda sveķi ar augstu bio sastāvu,» skaidro Edgars Kirilovs.

Eksperimentālās plātnes izgatavotas kā vienslāņa plātnes 25mm biezumā ar blīvumu 310 ±20 kg/m3, kas kvalificējas kā zema blīvuma plātnes. Tajās tiek iestrādāts fāzmaiņu materiāls (FMM) nano kapsulu veidā. Plātņu izgatavošanas procesā pievienojot nano kapsulas, kas ir pildītas ar fāzmaiņu materiālu, siltumietilpību ir iespējams palielināt līdz pat 60%.

Apvienojot kaņepju spaļu un ēveļskaidu tradicionālos siltumizolācijas materiālus ar FMM, var tikt palielināta ēkas siltuma inerce, praktiski nepalielinot ēkas masu. Testējot plātnes bez un ar FMM tās ievietojot improvizētā telpā +30oC ārējā temperatūrā, iekštelpas uzsilšana samazinās par 5%.

Efektivitātes palielinātājs

Fāzmaiņu materiāls ir viela, kas fāzes pārejā izdala vai absorbē pietiekami daudz enerģijas, lai nodrošinātu lietderīgu siltuma izdalīšanu vai pretēji – dzesēšanu. Tirgū ir pieejami divu veidu fāžmaiņu materiāli – organiskie un neorganiskie.

Projekta ietvaros ir izmantots firmas MikroCaps rūpnieciski izgatavots fāžmaiņu materiāls – vasks, kas ir iepildīts nano izmēra kapsulās. Tās savukārt atrodas ūdens bāzes dispersijā. Nano kapsulas, kas pildītas ar FMM, tiek iemaisītas izejmateriāla masā, lai uzlabotu eksperimentālā materiāla latentā siltuma enerģijas uzkrāšanu un atdošanu.

Mainoties nano kapsulu FMM agregātstāvoklim, piemēram, tam kūstot, saglabājas nemainīga tā fāžu pārejas temperatūra. Kad ir notikusi pilnīga fāžu parēja, materiāla temperatūra sāk pieaugt proporcionāli pievadītās siltumenerģijas daudzumam.

Pamatojoties uz latentā siltuma izmantošanas lielo potenciālu, tas kļūst par iespējamo jauno tehnoloģiju izstrādes risinājumu, kas saistīts ar iekštelpu mikroklimata autoregulāciju.

Ražošanas procesa nianses

Eksperimentālo plātņu izgatavošanai tiek izmantota aukstā presēšanas tehnoloģija – plātnes izveido viencilindra hidrauliskajā presē pēc slāņu un struktūra principa. Izejmateriālus jauc gan atsevišķi, gan kopā ar saistvielu, tā variējot ar strukturālo saturu, kas noteikts eksperimenta plānā.

Prototipi sastāv no skuju koku ēveļskaidām, kas ir koksnes atlikumi, apstrādājot koksni ar garenfrēzmašīnu, kur 93% skaidu apjoma dimensijas ir lielākas nekā 500 µm.

Savukārt kaņepju spaļus pirms iestrādes izsijā, lai atdalītu smalkākas frakcijas. Izmantotajiem kaņepju spaļiem pēc pirmapstrādes ir saglabājies šķiedru piejaukums 5% robežās.

Turpinājumā jau plātņu tālākai apstrādei var izmantot kokapstrādes pozīcijtipa darbmašības – zāģēšanai, frēzēšanai vai slīpēšanai.

Publicitātes foto

Plašas attīstības un tirgus iespējas

Kaņepju kokskaidu plātnes vizuāli ir līdzīgas cita veida plātnēm, kas tiek ražotas no koksnes. «Nav korekti salīdzināt šīs plātnes, piemēram, ar fibrolītu. Ražošanā tiek izmantotas citas saistvielas, un tās ir smagākas. Ir virkne kopsaucēju, jo plātnes var kalpot gan kā dizaina, gan akustikas elements – presēšanas procesā iespējams izmantot strukturētas matricas, lai iegūtu dizainiski strukturētu plātnes virsmu, kas var arī kalpot telpas akustikas uzlabošanai. Plātnes iespējams krāsot gan masā, gan tikai ārējo virsmu,» skaidro vadošais pētnieks Edgars Kirilovs.

Eksperimentālās plātnes izgatavotas sadarbībā ar Vācijas kolēģiem no Leibnica Lauksaimniecības tehnikas un bioekonomijas pētnieciskā institūta, kur pētnieki attīsta principiāli jaunu pieeju – visa kaņepju stiebra pārstrāde plātņu materiālos atbilstoši tehnoloģiskajai līnijai kaņepju lauks–plātnes.

Ņemot par pamatu šo tehnoloģisko līniju, ir veikti pirmie eksperimentālie testi eksperimentālā ražotnē. Tādēļ produkta attīstības ceļš ir tikai sākuma posmā.

 

Pētījums veikts ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu darbības programmas Izaugsme un nodarbinātība 1.1.1. specifiskā atbalsta mērķa Palielināt Latvijas zinātnisko institūciju pētniecisko un inovatīvo kapacitāti un spēju piesaistīt ārējo finansējumu, ieguldot cilvēkresursos un infrastruktūrā 1.1.1.2. pasākuma Pēcdoktorantūras pētniecības atbalstsietvaros (Nr. 1.1.1.2/VIAA/1/16/152).

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ventspils novadā mežstrādnieki strādā vilku “ielenkumā”: vilks bija tik tuvu, ka varēja sajust tā smaku… 32
2 dienas
SS
Santa Sergejeva
Laukos
Kāpēc vietējās zemenes ir vislabākās? Latvijas zemeņu audzētāju ikdiena un biznesa aizkulises 14
3 dienas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
Izveidoti vairāki jauni kooperatīvi, kas darbosies lauksaimniecības jomā
4 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Ilūkstes novadā vilks ienāk sētā un uzbrūk sunim: dzīvnieku tik tikko izdodas izglābt 57
4 dienas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Izplata sarkano – augstākā līmeņa brīdinājumu par ekstremālu karstumu Latvijā 14
16 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Vari atslābināties – šodien tevi apskaudīs par daudz ko! Horoskopi 20.junijam
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Šajā situācijā nedrīkst šķirot cilvēkus. Advokāts atgādina par vakcinācijas bardaku 57
11 stundas
JL
Jānis Lūsis
Ziņas
Lasītājs: Viņi ir kā bumba ar laika degli! Apsveicama to cilvēku rīcība, kas paziņojuši, ka mājā nevakcinētos nelaidīs 371
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Lielākais karstums pēdējo 3 gadu laikā, bet Jāņos būsim uz robežas…” Briča prognozes garajām brīvdienām 11
1 diena
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Netālu no Valmieras meža kameras nofilmē vilku ar kaklasiksnu: speciālisti ir vienisprātis – tas ir plēsējs, nevis suns. Vai pieradināts? 28
10. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Laukos
Plešs tiekas ar lauksaimniecības organizācijām, uzsver Zaļā kursa uzstādītos mērķus nozares ilgtspējīgai attīstībai 10
9. jūnijs, 2021
Inita Šteinberga
Ziņas
Agrāk vai vēlāk, bet zāle būs jāpļauj. Ar ko to vislabāk darīt, lai labi pļāvējam un dabai? 8
8. jūnijs, 2021
LE
LETA
Laukos
Plešs tiksies ar lauksaimniekiem. Iespējams, pārrunās arī pieteiktos protestus 4
7. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Dzirdēju, ka krūmos kaut kas ierūcās”: trillera cienīgi notikumi Ziemeļvidzemē – Matīss aci pret aci satiek lāci 35
7. jūnijs, 2021
LE
LETA
Laukos
Zemgalē savairojušies cilvēka veselībai bīstami meža un augļu koku kaitēkļi 11
6. jūnijs, 2021
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Tikko augstskolā iestājies students saņem akceptu elektrostacijas būvniecībai. Kā viņam tas izdevās?
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Šajā situācijā nedrīkst šķirot cilvēkus. Advokāts atgādina par vakcinācijas bardaku 57
11 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Izplata sarkano – augstākā līmeņa brīdinājumu par ekstremālu karstumu Latvijā 14
16 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Latviešu prese par tik lielas naudas šķiešanu, lai “purvājā” ierīkotu parku, bija nikna. Kā tapa Uzvaras parks Rīgā?
44 minūtes
DM
Dagnija Millere-Balandīna
Veselam
Kāzas bez klātiem galdiem, sapnī redzētais meitas vārds. Talsenieku Elīnas un Edgara mīlestības stāsts 1
38 minūtes
LA
LA.LV
Veselam
Slimnīcas vadītājs par to, vai slimnīcā nokļūst arī vakcinēti Covid-19 pacienti 86
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Šodien aizsaulē devies izcilais ķirurgs Viktors Kalnbērzs 12
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Zāļu dienu un Jāņu ielīgošana Brīvdabas muzejā
9 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Olafs Zvejnieks: Divas trešdaļas sabiedrības no 10% nākotnes pensijas var atvadīties jau tagad 69
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Ventspils rajonā vilks pusdienās notiesā veselu suni: pāri paliek tikai ķepas un galva 99
1 diena
JL
Jānis Lūsis
Ziņas
Lasītājs: Viņi ir kā bumba ar laika degli! Apsveicama to cilvēku rīcība, kas paziņojuši, ka mājā nevakcinētos nelaidīs 371
2 dienas
AK
Aiva Kalve
Praktiski
vislabāk apēst dārzeņus: izcili svaigu kabaču salāti tūlītējai ēšanai
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
“Pārslimoju kovidu, pēc vakcinēšanās zaudēju samaņu un slimnīcā ārstējos ar tādiem pašiem “bēdu brāļiem”!” Vainīgs vīruss vai pote? 263
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs radījis pamatīgas galvassāpes britu karaļnama darbiniekiem: kā “izlavierēt” starp oficiālām prasībām un izpildīt viņa vēlēšanos? 16
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Madara Kiviča pirmo reizi publiski iepazīstina ar savu jauno draugu 15
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Burkovskis: Ieraugot šādu virsrakstu, uzreiz to ir jādala ar divi 20
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izcila garša! Aukstā jogurta zupa ar gurķiem un zaļumiem 10
2 dienas
DM
Dagnija Millere-Balandīna
Veselam
Kāzas bez klātiem galdiem, sapnī redzētais meitas vārds. Talsenieku Elīnas un Edgara mīlestības stāsts 1
07:17
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Latviešu prese par tik lielas naudas šķiešanu, lai “purvājā” ierīkotu parku, bija nikna. Kā tapa Uzvaras parks Rīgā?
07:11
AB
Anita Bormane
Ziņas
Par Eiropas kultūras galvaspilsētas statusu sacentīsies deviņas pilsētas
06:35