Kokteilis
Mīli

17 smieklīgi, neparasti un vēsturiski fakti par Lieldienām, kurus, iespējams, nezināji 1

Lieldienas ir zināmas kā svētdiena, kas iezīmē Svētās nedēļas beigas, notikums, kas atzīmē Jēzus Kristus nāvi un atdzimšanu. To ļoti ietekmē kristīgā ticība, jo tā ticīgajiem atgādina, ka jāatceras pēdējais Dieva dēla upuris. Tomēr brīžiem rodas iespaids, ka cilvēki sākuši tos uztvert kā Lieldienu olu un zaķīšu svētkus. Tapēc, lai svinētu šos pavasarīgos svētkus tā, kā vien vēlies, piedāvājam 17 smieklīgus, neparastus un interesantus faktus par Lieldienām, kurus, iespējams, nezināji.

17. Pirmā šokolādes ola Apvienotajā Karalistē tika izgatavota 1873. gadā.

16. 2007. gadā ar briljantiem klāta ola tika pārdota par mazliet vairāk nekā 10 millioniem eiro. Ola ir ļoti īpaša, jo ik pēc stundas no tās izlec no dārgakmeņiem veidots gailēns, savicina spārnus četras reizes, paklana galvu trīs reizes un nodzied savu dziesmu!

15. Visgarākā Lieldienu šokolādes ola tika izveidota Itālijā 2011. gadā. Tā bija 10,4 metrus augsta, 7,2 tonnas smaga, tā bija garāka nekā žirafe un smagāka nekā zilonis!

14. Lieldienu truša tradīcija ASV nonāca 18. gadsimtā. Tiek uzskatīts, ka tā sākās Eiropā, bet te patiesībā tas bija Lieldienu zaķis. Citas Lieldienu tradīcijas ietver Lieldienu kapuču nēsāšanu, Lieldienu groziņu pīšanu un Lieldienu olu medības.

13. Lieldienas austrumu un rietumu kristieši svin citos laikos. Tas ir tāpēc, ka Lieldienu datums austrumu kristietībā ir balstīts uz Juliāna kalendāru.


Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

12. Baltā lilija, atdzimšanas simbols, ir īpašais Lieldienu zieds.

11. Tradicionālo olu krāsošanu sauc arī par “pisanku”.

10. Lieldienu datums ir mainīgs, jo tas ir atkarīgs no mēness fāzēm.

9. Lieldienu nosaukums angļu valodā (Easter) cēlies no Eostras, anglosakšu dievietes, kas simbolizē trusi un olu.

8. Olu mainīšanas Lieldienās ir cēlusies no tradīcijas, kura ir vecāka par pašām Lieldienām, kurā olas tika dāvātas. Ola ir atdzimšanas simbols daudzās kultūrās.


Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

7. Senākos laikos klinģerus saistīja ar Lieldienām, jo uzskatīja, ka kliņģera līkumi simbolizē lūgsnā sakrustotas rokas.

6. Viduslaikos baznīcā rīkoja “olu mešanas” festivālus. Priesteris meta cieti novārītu olu vienam no kora zēniem, un tad tā tika mesta tālāk no viena kora zēna nākamajam. Kad pulkstenis nosita 12, tas, kuram bija ola, bija uzvarētājs un varēja to paturēt.

5. Amerikā, lai palīdzētu trūcīgajiem, olu fermeri visā valstī ziedo vairāk nekā 11 miljonus olu “pārtikas bankām”.

4. 76% cilvēku vispirms apēd šokolādes zaķa ausis.

Saistītie raksti

3. Pēc Helovīniem Lieldienas ir otri lielākie saldumu ēšanas svētki. 150 miljoni kilogramu konfekšu tiek nopirkti ik gadu.

2. Kristieši uzskata, ka Lieldienu olas simbolizē prieku un svētkus, jaunu dzīvību un atdzimšanu.

1. Lieldienas ir Kristus atdzimšanas svētki trīs dienas pēc viņa nāves. Tie ir vissenākie kristiešu svētki un vissvarīgākie baznīcas gadā.

LA.lv