Mobilā versija
Brīdinājums +1.6°C
Antonija, Anta, Dzirkstīte
Trešdiena, 7. decembris, 2016
27. augusts, 2014
Drukāt

1714. gada 27. augustā

27aug_Stenders_2

Pirms 300 gadiem, 1714. gada 27. augustā, mācītāja ģimenē Sēlijā piedzima teologs un latviešu laicīgās rakstniecības tēvs Got­hards Frīdrihs Stenders, saukts par Veco Stenderu.

Daudz uzturējies Rietumeiropā, bija pārliecināts apgaismības ideju piekritējs un uzskatīja, ka šādu apgaismību pelnījuši arī latvieši. Vācietis Stenders nevainojami apguva latviešu valodu un pārzināja to tik labā līmenī, ka viņa uzrakstītā “Latviešu gramatika” (1761) un “Lettisches Lexicon” (1789), kas bija latviešu–vācu un vācu–latviešu vārdnīca, ilgi palika nepārspēti. Viņš rakstīja latviešiem domātas pasakas un stāstus, laicīgās dzejas kopojumu “Jaunas ziņģes” (1774), populārzinātniskus rakstus, valodnieciskus un reliģiskus darbus. Tajos netrūka didaktisku pamācību. Piemēram, par dzeršanas kaitīgumu. Literatūrzinātnieki norāda, ka Vecā Stendera latviešu literatūrā iedibinātās tradīcijas turpinājušās līdz pat 19. gadsimta beigām.

Pievienot komentāru

Aplamie apgalvojumi. Pēc intervijas ar Fātimu teoloģe par sievietes lomu islāmā (3)Pēc “LA” publicētās intervijas ar Līgu Fātimu Legzdiņu un “Latviešu mentalitāte sasaucas ar islāmu, prāto konvertīte Līga Fātima” lasītāji uzdeva jautājumus, vai
Draugiem Facebook Twitter Google+