Pasaulē
Vēsture

1918. gada 25. augustā. Dzimis “Vestsaidas stāsta” komponists0


Leonards Bernstains (1918 – 1990)
Leonards Bernstains (1918 – 1990)
Leonards Bernstains (1918 – 1990)

Pirms 100 gadiem no Ukrainas ieceļojuša sīktirgotāja ģimenē Lorensas pilsētā ASV Masačūsetsas štatā piedzima komponists, pianists un diriģents Leonards Bernstains.

Ilggadējo Ņujorkas filharmonijas muzikālo vadītāju ASV pieskaita visu laiku talantīgākajiem un veiksmīgākajiem amerikāņu mūziķiem, 20. gadsimta otrās puses ietekmīgākajiem orķestra diriģentiem.

Tiek atzīmēts, ka Bernstains ir viens no pirmajiem Amerikā dzimušajiem un izglītotajiem skaņražiem, kas pēc tam guvuši atzinību pasaulē.

“The New York Times” viņu godāja par “mūzikas monarhu”. Plaši pazīstami un ASV klasiski ir viņa komponētais mūzikls “Vestsaidas stāsts” un operete “Kandids”.

Taču Bernstains kā ļoti vispusīgs mūziķis komponējis arī operas, kinofilmu mūziku, vokālos, orķestra un klaviermūzikas skaņdarbus, tāpat kamermūziku un simfonijas.

Saistītie raksti

Muzikologi aizrāda, ka savā daiļradē komponists mācējis veiksmīgi saplūdināt džezu, ebreju tautas mūziku un teātra izrādēm raksturīgas melodijas, kas kopā ar “nopietnās” mūzikas elementiem veido kaut ko pa vidu starp klasisko un populāro mūziku.

Viņš pats gan esot pārdzīvojis, ka publika vairāk novērtē viņa “vieglo” mūziku, nevis nopietnus skaņdarbus.

LA.lv