×
Mobilā versija
Brīdinājums +10.5°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
18. decembris, 2012
Drukāt

95% zelta paliks


Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Kas notiks ar Latvijas zelta rezervēm gadījumā, ja pāriesim uz eiro? Vai tās aizies kopējā katlā, piemēram, eiro stabilizācijai, vai tiks kaut kā citādi izmantotas? 
Valdis Ķīsis Lielvārdē

 

Atbildi Latvijas Bankas vārdā sniedz preses sekretārs Mārtiņš Grāvītis:

“Latvijai ieguldījums zeltā ir ne tikai veids, kā dažādot ieguldījumus un mazināt riskus, bet tam ir politiska, psiholoģiska un emocionāla nozīme: zelta rezerves uzkrātas Latvijas Republikas neatkarības pirmajos gadu desmitos, turklāt to tālākais liktenis ir bijis zīmīgs Latvijas vēsturē (tā ir daļa no stāsta par padomju okupācijas neatzīšanas politiku un neatkarības atgūšanu). Tādēļ svarīgi apzināties, ka pēc eiro ieviešanas ārvalstu valūtas un zelta rezerves pamatā – 95% – paliks Latvijas Bankas pārvaldībā un neliela daļa – 5% – tiks nodota pārvaldīšanai ECB. Latvija par ECB pārvaldīto summu saņems ienākumus un tā nenonāks, kā bažījas vaicātājs, Eiropas stabilizācijas fondā – Latvijas Banka par to iegūs prasību pret ECB izteiktu eiro.

Par konkrētiem skaitļiem. Rēķinot pēc 2012. gada rudens – oktobra bilances datiem, kad Latvijas Bankas rezerves aktīvi bija aptuveni 3,75 miljardi latu (jeb 5,34 miljardi eiro), Eiropas Centrālajai bankai nododamā ārvalstu valūtas un zelta rezervju daļa būtu 5% no kopējām rezervēm jeb 262 milj. eiro. Zelta īpatsvars šajā summā būtu 15% jeb zelts aptuveni 39 milj. eiro vērtībā.

Kas nosaka šādu kārtību? Šādi jau šobrīd darbojas pašreizējo eirozonas valstu centrālās bankas – mazu daļu rezervju nodod kopīgi veidotajai centrālajai bankai, un tas notiek saskaņā ar Eiropas Savienības dibināšanas jeb darbības līgumu (vēl precīzāk – saskaņā ar šī līguma pielikumā esošajiem Eiropas Centrālo banku sistēmas un Eiropas Centrālās bankas statūtiem).

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+