Latvijā
Politika

Āboltiņa: MK jāpiedāvā risinājumu turpmākai VDK dokumentu izpētei 16


Solvita Āboltiņa.
Solvita Āboltiņa.
Foto – LETA

Ministru kabinetam būtu jāpiedāvā risinājums turpmākai bijušās Valsts drošības komitejas (VDK) dokumentu izpētei, aģentūrai LETA sacīja Nacionālās drošības komisijas (NDK) priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa.

Apspriežot šo jautājumu NDK sēdē, tika secināts, ka VDK dokumentu zinātniskās izpētes komisija rīkojusies destruktīvi, neņemot vērā Satversmes aizsardzības biroja (SAB) likumīgās prasībās, norādīja politiķe.

Nacionālās drošības komisija šo jautājumu apsprieda, lai noskaidrotu situāciju ar likumā dotā uzdevuma izpildi. VDK zinātniskās izpētes komisija bija vērsusies NDK, informējot, ka tiek kavēts pētnieku darbs.

NDK secināja, ka VDK izpētes komisija saņēma līdzekļus darba veikšanai un sākotnēji bijusi apņēmības pilna, lai ievērotu nosacījumus, lai ar šo informāciju strādātu. Taču pēdējā laikā šis darbs ir kļuvis destruktīvs, gan atsakoties izpildīt SAB izvirzītās pilnīgi likumīgās prasības, gan cenšoties panākt automātisku “čekas maisu” publiskošanu, pauda NDK vadītāja.

Saskaņā ar 2014.gadā pieņemtajiem likuma grozījumiem tika paredzēta informācijas publiskošanu ar speciālistu komentāriem, pauda politiķe. Iztrūkstot zinātniskajiem skaidrojumiem, varētu rasties neprognozējamas sekas, skaidroja Āboltiņa.

SAB ir vairākās vēstulēs skaidrojis pētnieku komisijai, ka ir gatavs īstenot likuma mērķi, kā arī skaidroja likumisko regulējumu drošības iestāžu, tajā skaitā Satversmes aizsardzības biroja darbam, norādīja politiķe. Viņa vērsa uzmanību, ka pašlaik spēkā esošais regulējums tika pieņemts arī ar mērķi, lai neciestu nevainīgi cilvēki.

Vaicāta par NDK nostāju attiecībā uz šo tā dēvēto “čekas maisu” atvēršanu, Āboltiņa norādīja, ka šis jautājums nav komisijas kompetencē.

VDK dokumentus glabā SAB struktūrvienība Totalitārisma seku dokumentēšanas centrs.

Saistītie raksti

Kā ziņots, Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) informatīvo ziņojumu par LPSR VDK zinātniskās izpētes komisijas darbības rezultātiem valdībā varētu iesniegt līdz novembra beigām.

Jau vēstīts, ka VDK zinātniskās izpētes komisija ir nolēmusi vērsties pie Valsts prezidenta, lūdzot atcelt īpašo VDK likumu un nodot “čekas maisus” atklātībai. Komisijas priekšsēdētājs Kārlis Kangeris komisijas vārdā lūdz Vējoni rosināt atcelt pirms 23 gadiem pieņemto īpašo Valsts drošības komitejas likumu, kas paredz īpašu procesu tiesā, un nodot SAB esošo okupētājvaras totalitārā režīma specdienesta dokumentāciju arhīvam, kur tam varētu piekļūt ikviens.

LA.lv