×
Mobilā versija
Brīdinājums +13°C
Jānis
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
2. augusts, 2016
Drukāt

Āfrikas cūku mēra maģiskais lēciens uz Tukuma novadu (34)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) oficiāli apstiprināja, ka Tukuma novada Slampes pagastā trim atrastām beigtām mežacūkām konstatēts Āfrikas cūku mēris (ĀCM). Pārsteigums jau bija, ka pirms divām nedēļām Baldonē atrastām mežacūkām tika konstatēts nāvējošais vīruss. Tas, ka cūkām nāvējošo slimību atklās tik tuvu Kurzemei un tik drīz – nespēja paredzēt neviens. Kā ziņo PVD, līdz šim Tukuma novada Slampes pagastam tuvākie ĀCM apstiprinātie gadījumi mežacūkām bija Baldones novadā, apmēram 80 km attālumā. Jāpiebilst, ka līdz jūlija beigām Latvijā vīruss jau apstiprināts 667 mežacūkām.

Aktuāls ir jautājums – kā vīruss it kā pēkšņi nokļuvis jau teju vai Kurzemē, kur Latvijā ir vislielākais mežacūku blīvums. Iespējas varētu būt daudz – ļaunprātīga lauksaimnieku rīcība, nedezenficētie harvesteri vai cita meža tehnika, sēņotāji, ogotāji, varbūt pat kombaini, kas pļaut ieradušies no Vidzemes? Varbūt šī ir valsts mēroga cilvēku krāpšana!

Loģiski spriežot, eksperti lēsa, ka visdrīzāk vīruss Zemgalē un Kurzemē ieceļos no Lietuvas, par kuru īstas skaidrības nav – cik tālu vīruss jau izpaltījies kaimiņzemē. Atklājums Slampē ir pārsteigums, piedevām vēl pierāda to, ka mēris ir aizceļojis daudz tālāk nekā oficiāli zināms. Iemesli? Latvijas Mednieku asociācijas valdes priekšsēdētājs Haralds Barviks spriež, ka visticamāk vietējie mednieki jau par mēri zinājuši, bet nav ziņojuši, atrastās mežacūkas klusām norokot. “Pierādījumu nav, bet cilvēki runā,” tā Haralds Barviks. “Teju simptrocentīgi varu apgalvot, ka arī Baldones apkaimē mednieki zināja, bet neziņoja. Man grūti spriest, kādēļ tāda rīcība, kādi varētu būt mednieku ieguvumi neziņot, bet tas situāciju padara vēl ļaunāku – mums visiem trūkst informācijas par reālo situāciju Latvijā. Ja par mēri nerunā, tas vēl nenozīmē, ka mēra nav!”

Kā vēl vienu iespēju Haralds Barviks min faktu, ka Tukuma novadu no vienas puses ieskauj Ķemeru Nacionālais parks. Tā kā Nacionālajā parkā cilvēku kustība pēc būtības ir minimāla, tad nav informācijas par to, kas šajās teritorijās patiesībā notiek. “Iespējams, ka parka teritorijā mēris jau ir bijis labu laiku, bet mums par to informācijas nav bijis,” skaidro Haralds Barviks.

Par to, kā tieši mēris nokļuvis līdz Slampei, varam tikai zīlēt kafijas biezumos. Savā ziņā var šķist, ka viss, kas līdz šim veikts ĀCM apkarošanai, nav devis augļus. Kaut vai viens piemērs! Par spīti bufera zonām un ierobežojumiem, vīruss tik un tā ir nokļuvis jaunās platībās. Tomēr no otras puses, nav zināms, kādā veidā mēris būtu izpaltījies, ja ierobežojumu un apkarošanas pasākumu nebūtu bijis. Realitāte ir viena – mums visiem ar šo problēmu tagad ir
jāsadzīvo!

Svarīgi!

PVD aicina medniekus pievērst pastiprinātu uzmanību notikumiem mežā un stingri ievērot medību higiēnu.

Tāpat PVD atgādina: ja tiek nomedīta vai atrasta mežacūka ĀCM karantīnas teritorijā, medniekam vai mežacūkas atradējam obligāti jāsazinās ar PVD teritoriālo pārvaldi, kur tas konstatēts, vai veterinārārstu, kurš ņem laboratoriskos paraugus izmeklēšanai.

Izvērtējot situāciju, var secināt, ka slimība mežacūku populācijā vasaras periodā, kad ir augstākais slimības izplatīšanās risks, var negaidīti parādīties arī līdz šim no ĀCM brīvajās teritorijās.

Pievienot komentāru

Komentāri (34)

 1. Tagad cūku mēris, drīz sibīrijas mēris liellopiem, Zviedrijā jau esot. Kam tas izdevīgi, tikai un vienīgi gaļas kontrabandistiem un kombinātiem, kuri gaļu ieved…….

 2. Cūku mēri izplata lielās kaimiņzemes klusie aģenti. Un nau ko te runāt par paranoju. Cik milzīgus zaudējumus mums nesis šis mēris , bet izplatīt to ir tīrais nieks. Mēs nenovērtējam krievu specdienestu darbību , jo tur institūti strādāuz to kā kaitēt citām valstīm!

 3. Nu tad beidzot sāk runāt par meža tehniku un kravu pārvadātājiem!!! Pēc Latvijas Valsts mežu pavēles, kravu pārvadātāji izmaļ visu Latviju. Šodien viņi ir Latgalē pie Baltkrievijas robeža,srīt jau būs Kurzemes viņā galā.

 4. Iteikums Lindas kundzītei Atbildēt

  Labāk dodaties palīgā saviem cunftes “brāļiem” iztīrīt Kurzemes mežus, nevis tukšus salmus te kuļat. Jūsu “minhauzeni” taču nav spējīgi samazināt kaitēkļu populāciju mūsu mežos!

 5. Tie ir neatlaidīgi centieni iznīcināt Latvijā cūkkopību. Iznīcināšanas metodes jau tika izmēģinātas piena lopkopībā un putnkopībā. Par lauksaimniecību pat nepieminu. Viss sākās ar beigtām meža cūkām ceļa malā. Visi saprātīgi cilvēki zina, ka zvērs sameklē klusu vietiņu, lai nomirtu. Neviens neies mirt šosejas malā. Tāpēc neticu nevienam PVD teikumam.

 6. Pie visa vainīgi Krēsliņš un viņa kantoris.Atļāva dzinējmedības ar suņiem-te nu rezultāts.Mans sunīts kā dzina to mežacūķi no Baldones- tā līdz Tukumam aizdzina.

 7. Interesanti, kāpēc tās meža cūkas Latvijā ir vajadzīgas? Vai lai iznēsātu to cūku mēri un tādējādi radītu iemeslu izkaut māju cūkas? Citu “labumu” no meža cūkām es nezinu. Viņas posta sējumus, posta mežu un laukus. Netālu no manas lauku mājas piekalnītē bija savvaļā ieaugušas ķimenes. Uzklīda meža cūku bars un tagad piekalnīte ir vienās bedrēs, kā pēc raķešu trieciena. Kartupeļus piemājas dārziņā vispār nav iespējams audzēt, ja dārzam neapvelk apkārt pamatīgu elektrisko ganu. Bet kuru gan tas interesē. Sēž dāmītes ar labām algām dabas sargātāju kantorī, pulē nadziņus, skatās bildītes un jūsmo, kādas jaukas, simpātiskas radībiņas – tās gan vajag aizsargāt.

  • Mežacūka ir Latvijas faunas pārstāvis. Tāpat var runāt, kam vajadzīgas – vārnas, žagatas, peles, žurkas, kurmji, jenotsuņi, Amerikas ūdeles utt. Svarīgi ir iemācīties ar dzīvo dabu sadzīvot, nevis runāt par to, ka viss jāiznīcina. ĀCM noteikti negatīvi ietekmēs visu Latvijas ekonomiku, skarot arī citas nozares. Tā kā – labāk vien ir, ka mežacūka mežā ir sveika un vesela!

   • Prātiņ nāc mājas! Atbildēt

    kā tik bezatbildīgi var runāt? Mežacukas, kas noteiktas kā kaitēkļi un to populācijas samazināšanai ir izveidota atsevišķa programma un piešķirts finansējums, lai dzīvo sveikas un veselas?

  • tās jaukās simpātiskās radībiņas sargā nevis dāmītes dabas kantoros, bet gan vecīši Zemkopības ministrijā un vecīši ar plintēm, kuriem pie šņabīša ikreiz kārojas svaigi ceptas mežacūku akniņas

  • Mežus izposta mežu īpašnieki un visvairāk Latvijas valsts meži, kuriem drīz būs jāmaina nosaukums uz Latvijas valsts krūmi.

 8. tas ir labi ka ACM plosās ,būs mazāk lauku postītāju.

 9. Jāņonkols no laukiem Atbildēt

  Ja sērgas skartajos rajonos cūkas pastiprināti izšāva, tad dabīgi, viņas klīda uz tālākiem rajoniem. Vajadzēja vipirms pilnīgi izšaut uz robežas ar sērgu skartajiem rajoniem.

 10. Nevajag murkšķēt par ĶNP, bet atcerēties ekoloģijas mācību grāmatas – jo blīvāka populācija, jo lielāks sērgu risks. Un ne jau nac.parki un rezervāti te pie vainas, bet medījamo dzīvnieku piebarošana un “gaļas audzēšana mežā”.

  • Pilnībā piekrītu. Un šāda gaļas audzēšana mežā un absolūta medību iecirkņu “bezkontrole” ir novedusi pie tādas situācijas, kādā nu esam. Vaina pilnā mērā jāuzņemas Zemkopība ministrijai, Valsts meža dienestam un PVD!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Lelde, varbūt murkšķat Jūs! Atgādinu, ka sērga Latvijā tika ievazāta no kaimiņvalstīm, nevis tā pati no sevis uzradās lielā blīvuma dēļ. Vācijā mežacūku blīvums ir vēl lielāks nekā pie mums, tur nav nekādas sērgas. Un piekrītu par blīvumu – ja ĶNP mežacūku skaits būtu regulāri un intensīvi regulēts, iespējams nebūtu šī “lēciena”!

 11. Par to higiēnu..:) medniekiem mediķu zābaki jāvelk ,tā lai paši nepārnēsā ko mājās…(kā tās zilās zeķītes sauc?…:)

  • Medību higiēna, ir jēdziens, kas būtu jāsaprot katram normālam medniekam – tas pamatā attiecās uz ķermeņu apstrādi un atliekproduktu utilizāciju. Bet arī vēl dazī sīkumi. Neesmu mednieks pats, līdz galam smalki nepateikšu.

 12. Kas notiek Polijā? Lietuvā šai jautājuma?…

 13. Pats PVD gadījumus gan jau slēpa pēc ministra Dūklava pasūtījuma, lai smukāk izskatītos. Nav jau pirmā reize, ka tā dara.

 14. Novēlota reakcija

 15. Ko tur uztraukties visas cūkas neizmirs gudrākās paslēpsies Rīgā pārtikas vairāk un dzīvnieku žēlotāji tuvāk.

 16. Smārdē noslēpa kritušās meža cūkas,domes priekšnieks to zina.

  • Tad viennozīmīgi jāprasa atbildība no domes priekšsēdētāja, kurā medību iecirknī cūkas noraktas un kas ir šie mednieki

  • no kurienes tu zini, ka priekšnieks zināja ??
   Jeb izmanto gadījumu atriebties ?

   • no kurienes LNT ziņās tā tantiņa zināja, ka mēris ir visā novadā??? kam vispār būtu jāatriebjas šādā situācijā, kad notikusi tik milzīga mēroga epidēmija valstī???? un kā interesēs mednieki slēpj informāciju????

  • par to zina pat PVD Tukuma nodaļa.

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +13
Alūksne +12.4
Daugavpils +11.7
Saldus +11.5
Liepāja +10.7
Jelgava +12
Ventspils +13.1
Limbaži +10
Madona +11.4
Rēzekne +11.4
+18
+16
+16
Draugiem Facebook Twitter Google+