×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.8°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Otrdiena, 22. maijs, 2018
4. septembris, 2015
Drukāt

Bērna tēvs draud atņemt aprūpes tiesības. Kādos gadījumos iespējams? (2)

1. Ko paredz likums

1no6
Ilustratīvs attēls. Foto - ShutterstockIlustratīvs attēls. Foto - Shutterstock
Uzziņa

• Civillikuma 203. pantā agrāk lietotais formulējums bērna aprūpes tiesību atņemšana tagad ir aizstāts ar aizgādības tiesību pārtraukšana. Analoģiski grozījumi izdarīti arī Bāriņtiesu likumā.

• Jautājumi par aizgādības tiesību pārtraukšanu ir analizēti Augstākās tiesas tiesu prakses vispārinājumā “Administratīvo tiesu prakse lietās par bāriņtiesu lēmumiem”.

Man ir konflikts ar mūsu nepilngadīgā bērna tēvu, ar kuru līdz šim dzīvoju kopā, taču oficiāli laulību neesam reģistrējuši. Kad padzinu viņu no dzīvokļa un vairs nedevu naudu, vīrietis draudēja atņemt man aprūpes tiesības uz bērnu, jo es neesot normāla un tāpēc nevarot audzināt dēlu. Kādos gadījumos var atņemt aprūpes tiesības? Vai tās iespējams atjaunot? ELĪNA GARKALNES NOVADĀ

Civillikuma 177. pants nosaka, ka aizgādība ir vecāku tiesības un pienākums rūpēties par bērnu un viņa mantu, kā arī pārstāvēt viņu personiskajās un mantiskajās attiecībās līdz pilngadības sasniegšanai.

Rūpes par bērnu nozīmē aprūpi, uzraudzību un tiesības noteikt dzīvesvietu. Aprūpe nozīmē bērna uzturēšanu (ar ēdienu, apģērbu, mājokli un veselības aprūpi), kopšanu, izglītošanu un audzināšanu (garīgās un fiziskās attīstības nodrošināšanu, pēc iespējas ievērojot individualitāti, spējas un intereses un sagatavojot sabiedriski derīgam darbam). Uzraudzība nozīmē rūpes par drošību un trešās personas apdraudējuma novēršanu, tiesības noteikt dzīvesvietu, kā arī rūpes par nepilngadīgā mantu.

Par bērna aizgādības tiesību pārtraukšanu vai atjaunošanu vecākiem lemj bāriņtiesa, kuras darbības teritorijā ir deklarēta mātes un tēva dzīvesvieta. Ja vecākiem nav deklarētās dzīvesvietas, šādus lēmumus pieņem bāriņtiesa, kuras darbības teritorijā viņi faktiski dzīvo.

  1. Ko paredz likums
  2. Vienpersonisks lēmums
  3. Kad pieņem lēmumu
  4. Sekas
  5. Atjaunošana
  6. Svarīgi

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Labdien. Esmu divu bernu tevs paskiros bijuso piekrisdams ka maksasu alimentus, bet situacija izversas tada ka vecako kuram ir 3 gadi vina panema pie sevim, bet mazako kurai ir tik bus 1 gadins bez nekadas sarunasanas atstaja pie manim. Man jautajums ir tads ka es varu bernu nokartot ertak uz sevim apgadiba?

  2. Labdien..Man ir situacija tada ka bernu tevs dzivo ar manu masu ,panemu bernus visus pie sevis saka draudet ka man atnems bernus.Vins ir kodejies vairakas reizes ,alkoholu lieto diexgam biezi,pagaidam dzivoju pie savas mates..Es pati alkoholu vispar nelietoju vienmer esu bernus vedusi pie arstiem viena pati,skolas uz sapulcem gajusi viena..Kadas ir iespejas vinam uz bernu atnemsanu man ka matei?

Draugiem Facebook Twitter Google+