Mobilā versija
-2.1°C
Evelīna, Mētra, Aurēlija
Svētdiena, 26. februāris, 2017
4. septembris, 2015
Drukāt

Bērna tēvs draud atņemt aprūpes tiesības. Kādos gadījumos iespējams?

1. Ko paredz likums

1no6
Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock
Uzziņa

• Civillikuma 203. pantā agrāk lietotais formulējums bērna aprūpes tiesību atņemšana tagad ir aizstāts ar aizgādības tiesību pārtraukšana. Analoģiski grozījumi izdarīti arī Bāriņtiesu likumā.

• Jautājumi par aizgādības tiesību pārtraukšanu ir analizēti Augstākās tiesas tiesu prakses vispārinājumā “Administratīvo tiesu prakse lietās par bāriņtiesu lēmumiem”.

Man ir konflikts ar mūsu nepilngadīgā bērna tēvu, ar kuru līdz šim dzīvoju kopā, taču oficiāli laulību neesam reģistrējuši. Kad padzinu viņu no dzīvokļa un vairs nedevu naudu, vīrietis draudēja atņemt man aprūpes tiesības uz bērnu, jo es neesot normāla un tāpēc nevarot audzināt dēlu. Kādos gadījumos var atņemt aprūpes tiesības? Vai tās iespējams atjaunot? ELĪNA GARKALNES NOVADĀ

Civillikuma 177. pants nosaka, ka aizgādība ir vecāku tiesības un pienākums rūpēties par bērnu un viņa mantu, kā arī pārstāvēt viņu personiskajās un mantiskajās attiecībās līdz pilngadības sasniegšanai.

Rūpes par bērnu nozīmē aprūpi, uzraudzību un tiesības noteikt dzīvesvietu. Aprūpe nozīmē bērna uzturēšanu (ar ēdienu, apģērbu, mājokli un veselības aprūpi), kopšanu, izglītošanu un audzināšanu (garīgās un fiziskās attīstības nodrošināšanu, pēc iespējas ievērojot individualitāti, spējas un intereses un sagatavojot sabiedriski derīgam darbam). Uzraudzība nozīmē rūpes par drošību un trešās personas apdraudējuma novēršanu, tiesības noteikt dzīvesvietu, kā arī rūpes par nepilngadīgā mantu.

Par bērna aizgādības tiesību pārtraukšanu vai atjaunošanu vecākiem lemj bāriņtiesa, kuras darbības teritorijā ir deklarēta mātes un tēva dzīvesvieta. Ja vecākiem nav deklarētās dzīvesvietas, šādus lēmumus pieņem bāriņtiesa, kuras darbības teritorijā viņi faktiski dzīvo.

  1. Ko paredz likums
  2. Vienpersonisks lēmums
  3. Kad pieņem lēmumu
  4. Sekas
  5. Atjaunošana
  6. Svarīgi

Pievienot komentāru

Slimība pārvarēta, atveseļojamies. ES vērtē Latvijas ekonomiku (4)Latvija pēdējos gados pieredzējusi vāju ekonomikas izaugsmi, ekonomiskās nenoteiktības un ES fondu krituma dēļ, bet īstermiņa prognozes ir pozitīvākas, teikts Eiropas Komisijas vērtējumā par finansiālo, ekonomisko un sociālo situāciju dalībvalstīs.
Putnu gripas dēļ Vītiņu pagastā saimnieki bažījas par cāļiem (1)Visām vistām un zosīm jāiztur trīs mēnešu ieslodzījums
Cenas noteic turīgākie: Zemgalē un Latgalē zeme dārgāka (1)Lauksaimniecībā izmantojamai zemei cenas noteic turīgākie zemnieki
Pasaulē
Pieaug saražotā siera un biezpiena apjoms; mocarellai - uzvaras gājiensSaskaņā ar provizoriskajām aplēsēm, pērn Latvijā saražotas 41 500 tonnas siera un biezpiena, kas ir 7,5% pieaugums salīdzinājumā ar 38 600 tonnām
Draugiem Facebook Twitter Google+