×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
10. februāris, 2016
Drukāt

Aiztur VNĪ darbinieku, kurš slepus piekļuvis informācijai par valsts militāro drošību (4)

Foto-Stock.xchngFoto-Stock.xchng

Ziņa papildināta ar jaunāko informāciju

Pagājušās nedēļas beigās Valsts policijas (VP) Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes (ENAP) Kibernoziegumu apkarošanas nodaļas darbinieki novērsuši VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) informācijas sistēmas drošības incidentu saistībā ar valsts ekonomisko un militāro drošību. Viena persona aizturēta, un tai ar tiesas lēmumu piemērots drošības līdzeklis – apcietinājums, informēja policijā.

Šā gada 4.februārī VP ENAP Kibernoziegumu apkarošanas nodaļas darbinieki saņēma informāciju no VNĪ par notikušu drošības incidentu uzņēmuma informācijas sistēmā. Saņemtā informācija liecināja, ka VNĪ, veicot regulāru un sistemātisku kontroli iekšējās informācijas sistēmas apritē esošo dokumentu plūsmām, konstatēja, ka viena no VNĪ amatpersonām, kas bija pieņemta darbā uz pārbaudes laiku, patvaļīgi piekļuvusi automatizētai datu apstrādes sistēmai, kas apstrādā informāciju, kas saistīta ar valsts ekonomisko un militāro drošību.

Policijā par notikušo nekavējoties tika uzsākts kriminālprocess un nepilnas diennakts laikā VP ENAP Kibernoziegumu apkarošanas nodaļas izmeklētājiem izdevās pārtraukt patvaļīgo piekļuvi, nobloķēt un pilnībā atgūt pretlikumīgi iegūto informāciju, kas saistīta ar valsts ekonomisko un militāro drošību. Diennakts laikā tika veiktas arī vairākas sankcionētas kratīšanas un speciālās izmeklēšanas darbības, kā arī tika aizturēts 1964.gadā dzimušais VNĪ darbinieks, kurš tajā brīdī slēpās kādā dzīvoklī Rīgā.

Turpmākās izmeklēšanas laikā Kibernoziegumu apkarošanas nodaļas darbinieki nostiprināja pierādījumus un, ņemot vērā to, ka aizdomās turētā persona slēpās, lūdza tiesu piemērot drošības līdzekli apcietinājumu. Šā gada 7.februārī aizdomās turētais vīrietis apcietināts.

Drošības incidentu un potenciālo apdraudējumu valsts ekonomiskajai un militārajai drošībai izdevās novērst, pateicoties VNĪ savlaicīgai reaģēšanai, kā arī VP ENAP izmeklētāju veiksmīgajai sadarbībai ar elektronisko sakaru komersantiem.

Persona tiek turēta aizdomās pēc diviem Krimināllikuma pantiem – par patvaļīgu piekļūšanu automatizētas datu apstrādes sistēmas resursiem, kura saistīta ar valsts ekonomisko un militāro, drošību, kā arī par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu. Krimināllikumā par šādiem noziegumiem paredzētais maksimālais sods attiecīgi ir brīvības atņemšana uz laiku līdz pieciem un uz laiku līdz trim gadiem.

Valsts policijas aizturētā VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) amatpersona bija patvaļīgi piekļuvusi datubāzei, kurā atradās informācija par nekustamajiem īpašumiem, iepirkumiem un finanšu rakstura informācija, šodien žurnālistiem pastāstīja policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes priekšnieka pienākumu izpildītāja Ilze Sokolovska.

Viņa arī sacīja, ka patlaban policijas rīcībā nav informācijas, ka noziegumā aizdomās turētā amatpersona iegūto informāciju nodevusi citām personām, taču policija turpina izmeklēšanu un skaidros visas notikušā detaļas.

Sokolovska nekomentēja, vai šī persona ir VNĪ Attīstības pārvaldes direktors Vjačeslavs Kostigovs.

Policija izmeklēšanā izskata jebkuru versiju.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Un kas vainīgs pie tik nedrošas sistēmas, ka patvaļīgi var piekļūt tik svarīgiem datiem?

  2. raksts jau pasniegts kā lielišanās- redz cik mēs ātri atklājām un noķērām, bet fiška jau ir citā. nekas tāds principā nedriksteja notikt. nedriksteja pieņemt darbā neuzticamu personu un vel pie visa atļaut viņam piekļuvi kur nevajag

  3. Vai šis nebija piekļuvis infai, cik no Latvijas
    pieder ārzemniekiem ??

    • ar nespeju iedomāties kas tur varetu but tik šausmigi slēpjams ka tāda histerija, bet nu jā mums ir tendence viskautkam piešķirt valsts noslēpuma statusu. zinu cilvekus kaz zaudejuši darbu jo izmantojot piekļuvi datu bāzem ir paskatijušies teiksim kas prezidentam pieder. nezin jau ka sistema uzreiz izspļauj sarkano trauksmi ja kāds izrāda zinātkāri par noteiktu [ersonu loku. un nav svarigi ko gribēji, sods pienākas automātiski

Draugiem Facebook Twitter Google+