Kultūra
Viedokļi

Kā Latvijas teātri vērtē aizvadīto radošo sezonu? 5

Foto-Timurs Subhankulovs

Evita Sniedze, Valmieras Drāmas teātra (VDT) valdes locekle: “Šī sezona iezīmējas ar repertuāru, kurā, kā jau pēdējās sezonas, mēģinām atrast Valmieras teātra asinsrites režisorus. Par mākslinieciski augstākām un radošo gaisotni veicinošākajām virsotnēm var nosaukt Elmāra Seņkova LMT Mansardā iestudēto “Nāves deju” un Reiņa Suhanova veidoto izrādi par Latvijas simtgadi – “Balle būs”. Vara Braslas iestudējums “Lattia” par Jāni Cimzi sanāca kā savdabīgi “Mērnieku laiki” un bija viens no trim iestudējumiem, kas iezīmē teātra virzību latviešu rakstura pētniecībā. Skatītāju šosezon bijis vairāk nekā iepriekšējā sezonā, arī ienākumi no biļetēm nedaudz lielāki, bet vairāk auguši izdevumi jauniestudējumiem un algām. Arvien vairāk saņemam skatītāju uzmanību un mīlestību – šogad turpinām gandrīz katru mēnesi viesoties Rīgā, spoži pārstāvējām Latviju Luksemburgā Eiropas prezidentūras ietvaros ar izrādi “Jūlijas jaunkundze”, esam sākuši doties garajos izbraukumos, un nedēļu ilgās viesizrādes pa Latgali janvāra sākumā apliecināja, ka spējam profesionāli uzrunāt arī citu novadu skatītājus.”

 

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Ojārs Rubenis, Latvijas Nacionālā teātra direktors: “Mēs esam ļoti veiksmīgi saglabājuši iepriekšējo skatītāju loku, finansiāli pērno gadu pabeidzām pat ar nelielu peļņu. Mākslinieciskā ziņā šogad bijušas vairākas tiešām spožas izrādes – “Raiņa sapņi”, “Vīnes meža stāsti” Lielajā zālē, izcila izrāde “Antigone” ar Maiju Doveiku un “Prāts”, arī Vlada Nastavševa iestudētais “Idiots” – Mazajā zālē. Ar “Raiņa sapņiem” Aspazijas un Raiņa jubilejas gadā uzlikām paši sev diezgan augstu latiņu, un to noteikti jutīs arī Viesturs Kairišs, kurš ķēries pie rudenī gaidāmā “Uguns un nakts” iestudējuma. Turklāt sezonas sākumā ar projektu “Šengenas zonas spožums un posts” iekļāvāmies “Rīgas 2014” programmā, un viena no tajā tapušām izrādēm – “Eiro Vīzija” – joprojām ir repertuārā. Teātrī ienākusi jaunā režisoru paaudze – Valters Sīlis, Elmārs Seņkovs, Vlads Nastavševs, stabili strādā Ināra Slucka un Indra Roga.”

 

 

 

 

 

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Herberts Laukšteins, Liepājas teātra valdes loceklis: “Ar sezonu mākslinieciski lielā mērā esmu apmierināts; varētu teikt, arī finansiāli, jo ir vairāk skatītāju, lielāks apgrozījums un biļešu ieņēmums, taču auguši arī izdevumi. Runājot par māksliniecisko pusi, grūti uzsvērt kādu vienu izrādi, jo katra nākusi ar ko savu un īpašu. Esmu lepns gan par “Induli un Āriju”, gan Konstantīna Bogomolova “Mans blasters ir izlādējies”, Lauras Grozas-Ķiberes “1984”, arī par bērnu izrādi “Bezgalīgo stāstu stāsts” – katrs iestudējums sasniedzis kādu noteiktu mērķi, un programma, ko sev uzstādījām, šo sezonu veidojot, ir lielākā vai mazākā mērā izpildīta. Protams, svarīga katra režisora, aktiera līdzdalība, un brīžiem gribētos mazliet spilgtākus individuālos aktieriskos sniegumus, bet kopumā sezona bijusi ļoti apjomīga un interesanta.”

 

 

 

 

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Oļegs Šapošņikovs, Daugavpils teātra valdes priekšsēdētājs: “Mēs uzskatām, ka sezona kopumā bijusi ļoti veiksmīga. Pirmām kārtām, runājot par finansiālo pusi, – DT joprojām, neskatoties uz Latgales reģiona finansiāli depresīvo situāciju, turpina uzlabot rādītājus. Jau trešo gadu strādājam ne tikai bez parādiem, bet – ar to gan nevar lepoties visi Latvijas teātri – arī ar nelielu peļņu. Tas mums ļauj ieguldīt līdzekļus teātra attīstībā. Šī ir pirmā no četrām sezonām, kad, mūsuprāt, nav bijis nevienas radošas neveiksmes. Par veiksmi uzskatu arī sadarbību ar jauniem, mazpazīstamiem režisoriem. Mums izveidojusies laba sadarbība ar jaunu poļu režisori Lucinu Sosnovsku, kuras iestudētā izrāde “Pie mums viss kārtībā” ir viens no lielākajiem sasniegumiem šosezon, bet par vislabāko jauniestudējumu es uzskatu Paulas Pļavnieces izrādi pēc Agneses Rutkēvičas stāstiem “Svešie svētki” . Uzskatu, ka tā pacēla citā līmenī aktierus un visu teātri. Esam paplašinājuši viesizrādes kaimiņvalstīs – līdz šim braucām uz Lietuvu, Krieviju un Poliju, bet šajā sezonā pievienojās Baltkrievija.”

LA.lv