×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
17. janvāris, 2013
Drukāt

Alžīrijas armija aplenkusi ķīlnieku sagrābējus

Foto - AFPFoto - AFP

Alžīrijas armija ir ielenkusi gāzes rūpnīcu, kurā islāmistu teroristi sagrābuši par ķīlniekiem vairākus desmitus rietumvalstu pilsoņu.

Varasiestādes apgalvo, ka alžīriešu drošības spēki situāciju kontrolējot un ka palīdzība no ārienes neesot vajadzīga. Lai gan kopš uzbrukuma pagājusi diennakts, joprojām gan nav skaidrs, cik liels īsti ir ķīlnieku skaits, un dažādu avotu sniegtās ziņas ir pretrunīgas.

Islāmistu pārstāvis, kas saistījies ar Mauritānijas medijiem, paziņojis, ka viņu rokās atrodoties 41 ārvalstnieks. Tikmēr britu raidorganizācija BBC, atsaucoties uz Alžīrijas varasiestādēm, vēsta, ka teroristi esot sagūstījuši aptuveni 20 ārvalstu strādniekus, kas bijuši nodarbināti netālu no In Amenasas esošajā gāzes laukā, kuru apsaimnieko kopuzņēmums, ko izveidojis Lielbritānijas gāzes gigants BP, norvēģu naftas kompānija “Statoil” un Alžīrijas valsts uzņēmums “Sonatrach”.

Amenasas gāzes lauks atrodas dziļi Sahāras tuksnesī aptuveni 60 kilometrus no Alžīrijas un Lībijas robežas un 1300 kilometrus uz dienvidaustrumiem no Alžīras. Šis gāzes lauks nodrošina desmit procentus no kopējā Alžīrijas gāzes ieguves apjoma, un liela daļa no tur iegūtās dabasgāzes tiek eksportēta uz Eiropu. Starp ķīlniekiem esot Britānijas, Japānas, ASV, Francijas un Norvēģijas pilsoņi.

“Statoil” amatpersona apstiprinājusi, ka incidentā esot “iesaistīti” 12 uzņēmuma darbinieki, tostarp deviņi norvēģi. Kopumā izņēmums Amenasā nodarbina nepilnus 20 darbiniekus. Savukārt Japānas celtniecības uzņēmums JGC apstiprinājis, ka teroristu rokās esot pieci japāņi. Dažādos medijos izskanējušas ziņas, ka ķīlnieku vidū esot arī kāds īrs un austrietis. Tajā pašā laikā Francijas piegādes uzņēmums “CIS Catering” izpilddirektors Režī Arno pavēstījis, ka sagūstīti esot 150 tā nodarbināto alžīrieši. “Saskaņā ar manā rīcībā esošo informāciju aptuveni 60 teroristu liela grupa no kaimiņvalstīm naktī uzbruka bāzei,” franču laikrakstam “Journal du Dimanche” sacīja Arno. “Viņi sagrāba par ķīlniekiem visus ārzemniekus neatkarīgi no pilsonības un tos sasēja.” Saskaņā ar viņa teikto arī alžīriešu personāls tiek turēts objektā, lai gan viņi esot nošķirti no rietumvalstu pilsoņiem un netiekot tik rūpīgi uzraudzīti. Tajā pašā laikā izskanējušas ziņas, ka visi sagūstītie alžīrieši esot atbrīvoti, tomēr nav zināms, cik liels bijis atbrīvoto skaits. Nav arī skaidrs, vai minētais attiecas arī uz “CIS Catering” darbiniekiem.

Apšaudē, kas izcēlās pirms teroristi sagrāba savās rokās gāzes ieguves rūpnīcu un pie tās esošo strādnieku apmetni, nogalināti vismaz divi cilvēki – kāds brits un alžīrietis. Iepriekš tika arī ziņots, ka noslepkavots arī kāds francūzis. Alžīrijas Iekšlietu ministrija vēsta, ka vēl seši cilvēki ievainoti. Ievainoto vidū ir vēl viens brits, kāds skots un norvēģis, kā arī viens alžīriešu apsargs un divi policisti. Alžīrijas iekšlietu ministrs Dahu Ulds Kabila pavēstījis, ka teroristi līdz ar sagrābtajiem ķīlniekiem esot vēlējušies valsti pamest, taču varasiestādes viņu prasību noraidījušas. “Mēs noraidījām jebkādas sarunas ar grupējumu, kas sagrābis aptuveni 20 dažādu valstu ķīlniekus,” paziņoja ministrs. Viņš arī sacīja, ka nolaupītāji esot alžīrieši, kas rīkojoties saskaņā ar Mohtara Belmohtara pavēlēm.

Belmohtars ir viens no “Al Qaeda” Magribas atzara līderiem. Pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados viņš cīnījies pret PSRS armiju Afganistānā, bet pēc konflikta ar citiem vietējiem “Al Qaeda” līderiem Belmohtars nesen Sahārā izveidojis pats savu grupējumu. Francijas izlūkdienests viņu dēvē par “Nenotveramo”, kamēr vietējie iedzīvotāji, pateicoties Belmohtara darbībai cigarešu kontrabandas biznesā, viņu iesaukuši par “Misteru Mārlboro”. Viņa saistība ar islāmistiem, kas pagājušajā gadā sagrābuši savā kontrolē Mali ziemeļdaļu, nav skaidra. Kabila noliedza, ka teroristi būtu ieradušies no Lībijas vai Mali.

Tikmēr paziņojumā, kas ievietots Mauritānijas interneta vietnē “Alakhbar”, atbildību par uzbrukumu uzņēmies grupējums, kas sevi dēvē par “Tie, kas parakstījušies ar asinīm”. Iepriekš atbildību par notikušo uzņēmās grupējums “Haleda Abu al Abasa brigāde”. Abi minētie grupējumi esot Belmohtara pakļautībā. Teroristi paziņojuši, ka viņu akcija esot atriebība Alžīrijai par tās gaisa telpas atvēršanu Francijas gaisa spēkiem operāciju veikšanai pret Mali islāmistiem. Viņi arī pieprasījuši Parīzei izbeigt militārās operācijas Mali ziemeļos, kā arī atbrīvot Alžīrijas cietumos esošos islāmistus, kas nogādājami Mali. Uzbrucēji apgalvo, ka viņu skaits sniedzas vairākos desmitos un ka viņu rīcībā esot mīnmetēji un zenītraķetes. Teroristi brīdinājuši, ka gadījumā, ja Alžīrijas armija mēģinās ķīlniekus atbrīvot, gūstekņi tikšot nogalināti. Vēlāk islāmisti paziņoja, ka pēc tumsas iestāšanās viņi esot atsituši alžīriešu drošības spēku uzbrukumu Uzbrucēji arī apgalvo, ka sagrābtais objekts esot mīnēts.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+